Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Gazeteciler Günü

Basın çalışanlarına bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı Kanun”un 4 Ocak 1961’de kabul edilip, 10 Ocak 1961’de Resmi Gazete’de yayımlanması, gazetecilik mesleğinin dönüm noktası oldu.

Sanayi ihracatı

Türkiye’nin sanayi ihracatı, 2021’de, önceki yıla göre yüzde 34 artışla 170 milyar 880,4 milyon dolara yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Ek zam gündemde

Haftalık mesaisine 11 Ocak Salı günü başlayacak TBMM Genel Kurulu’nda, Milletvekilleri, bu hafta memur ve emekliye ek zammı da içeren kanun teklifini yasalaştırmak için mesai yapacak.

Toplantı 11 Ocak’ta

İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulu, ilk toplantısını, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum başkanlığında, 11 Ocak Salı günü gerçekleştirecek.

Yetenek Taraması

Gençlik ve Spor Bakanlığı Sporcu Yetiştirme Daire Başkanı Selçuk Çebi, olimpiyat sporcuları yetiştirme adına sistemli bir çalışma yürüttüklerini, bu kapsamda yetenek taraması uygulamalarıyla 1 milyon 300 bin çocuğa ulaşıp seçme yaptıklarını söyledi.

MHP toplanıyor

MHP, 4-6 Şubat’ta, ülke ve parti gündemini, Genel Başkan Devlet Bahçeli başkanlığında, Partinin karar organları ve Milletvekilleriyle Kızılcahamam’da yapılacak toplantılarda ele alacak.

Bakanlık verisi

İçişleri Bakanlığı’nca, uyuşturucuyla mücadele kapsamında geçen yıl düzenlenen 215 bin 228 operasyonda 293 bin 905 kişi gözaltına alındı, bunlardan 26 bin 128’i adli makamlarca tutuklandı.

CİMER’e başvuru

Hükümetin çalışmaları ve kamu idaresinin eylem ve işlemleri hakkında vatandaşların görüş, istek, şikayet, öneri ve teşekkürlerini ilettiği Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER), 2021’de 6 milyon 100 bin kişi başvuruda bulundu.

Uyuşmazlığın adresi

Tüketici hakem heyetleri, 2021’de vatandaşlardan gelen başvurular üzerine, yaklaşık 870 milyon lira değerinde uyuşmazlığı ele aldı.

Pul biber ihracatı

Türkiye’de üretilen yemeklerin vazgeçilmez lezzetlerinden pul biberde ihracat, 2021 yılında bir önceki seneye göre yüzde 21,8 artarak 9,2 milyon dolara yükseldi.

Yaş meyve-sebze

Akdeniz İhracatçı Birlikleri verilerinden derlenen bilgilere göre, 2020 yılında 2 milyar 729 milyon dolar olan yaş sebze meyve ihracatında 2021’de yüzde 13 artış kaydedildi.

Borsa İstanbul

Portföy yöneticileri, Borsa İstanbul’un bu sene de alıcılı seyrini sürdüreceğini düşünürken, ihracat gelirleri güçlü olan şirketlerin sene içinde pozitif ayrışabileceğini ifade ediyor.

Kredi kartı tercihi

Tüketiciler, fiziksel alışverişlerde nakitle, internet ve diğer mesafeli yöntemlerle yapılan alışverişlerinde ise kredi kartıyla ödemeyi tercih ediyor.

Bakanlık çalışması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı “Ulusal Meslek Sınıflama Sistemi”, mesleklerin tanımlarına ilişkin farklılıkları ortadan kaldıracak, iş gücü sayısının sektör ve meslek bazlı tespitini kolaylaştıracak.

MEB hedefi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yıl sonuna kadar okul kütüphanelerindeki kitap sayısının 100 milyona çıkarılmasının hedeflendiğini duyurdu.

Alışverişi sevdik!

Ticaret Bakanlığı’nın Tüketici Profili ve Bilinç Düzeyi Araştırma Raporu’na göre, internet veya internet dışında diğer mesafeli yöntemlerle alışveriş yapanların oranı kadınlarda yüzde 31,8 erkeklerde yüzde 25,6 olarak tespit edildi.

MEB Yayını

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), görme yetersizliği olanlar için “İlk Yardım Okulu: Kahramanlar İş Başında” kitabı hazırladı.

Ortak Aday

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Biz, muhalefet partileriyle, cumhurbaşkanlığı seçimi sürecini açık ve şeffaf şekilde müzakere etmek istiyoruz. Mutabakat oluşursa isim belirlemek zor olmayacaktır” dedi.

Deri Sektörü

Ayakkabı, deri, saraciye ve konfeksiyon ürünlerinde 2021 yılında dış satım yüzde 30’luk artışla 1 milyar 726 milyona ulaştı.

Kuraklık riski

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Daha da fazla yatırım yapmamız gerekiyor. Çünkü artık önümüzdeki 20 sene tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin çok daha kurak bir ikliminin olacağını hepimiz biliyoruz.”

Spor Yasası

Eski milli futbolcu, AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan, yeni spor düzenlemesine ilişkin, “Sonuca bağlanması için ciddi mesai harcanıyor ve bu güç çalışmanın artık sonuna geldik, bitirmek üzereyiz” dedi.

Mesleki Eğitim

Mesleki Eğitim Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası, mesleki eğitim merkezlerine kayıtlı öğrenci sayısı yüzde 57’lik artışla 159 binden 250 bine yükseldi.

Ziraat Odaları

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Yönetim Kurulu üyeleri, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’a, bölgelerindeki çiftçilerin sorunlarını iletti ve yapılması gerekenler görüşüldü.

TOBB Toplantısı

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Meclis toplantısına katıldı. Toplantıda, sektörün mevcut durumu ve sıkıntılar ele alındı.​

13. Cumhurbaşkanı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Göreceksiniz, 13’üncü Cumhurbaşkanı aramızdan çıkacak, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı olacak. Millet İttifakı ile birlikte, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız” dedi.

Bedelli bedeli!

Bedelli askerlik ücreti belli oldu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bedelli askerlik ücretini 55 bin 194 lira olarak açıkladı.

Oda tepkisi

İndirimli esnaf kredilerinden ticaret odalarına üye olanların yararlanamamasına tepki gösteren Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, devlet destekleri ve kredilerde esnaf-tacir ayrımı yapılmaması gerektiğini söyledi.

Sarıkamış için…

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde, Sarıkamış Harekatı’nın 107. yılı anma etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen yürüyüş için binlerce vatandaş bir araya geldi.

3 Asker Şehit oldu

Milli Savunma Bakanlığı, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesindeki sınır hattında teröristlerce döşenen el yapımı patlayıcının (EYP) patlaması sonucu 3 askerin Şehit olduğunu bildirdi.

Bakan açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, piyasalardaki oynaklığın azaltılmasına yönelik olarak gereken makro ihtiyati tedbirlerin alınacağını vurguladı.

En çok izlenen

Sinema izleyicisinin beğenisini kazanan TRT ortak yapımı filmler, rakiplerini geride bırakarak yılın en iyi giriş yapan filmleri oldu.

Bahçeli eleştirisi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Ekonomik sorunları büyütüp, enflasyon mühimmatıyla ülkemizi yaylım ateşine tutan sorumsuzlar, aslında ne insanımızı tanırlar ne de ekonomiden anlarlar” dedi.

Oran yüzde 86 oldu

Adalet Bakanlığı’nca hayata geçirilen “yargıda hedef süre” uygulaması kapsamında, 2021’de soruşturma ve kovuşturmalarda hedef sürelere uyulma oranı yüzde 86 olarak gerçekleşti.

Girişimci kadınlar

UNESCO’nun gastronomi dalında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil ettiği Gaziantep’te yaşayan Senem Türkkan, kentin mutfağında önemli yere sahip patlıcan kurutmalıklarını estetik dokunuşla takı ve küpeye dönüştürüyor.

Suriye’nin Kuzeyi

Terörle Mücadele

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Suriye’nin kuzeyi dahil, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar 33 bin 275 terörist bugün itibariyle etkisiz hale getirilmiş bulunuyor. 1 Ocak 2021’den itibaren de bir yılda ise 2 bin 795 terörist etkisiz hale getirildi” dedi.

Fiyat artışları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşanan fiyat artışlarına işaret etti, uyardı: “Fahiş fiyat artışlarıyla insanımızın alım gücünü düşürenlerin gözünün yaşına bakmayacağız.”

3600 ek gösterge

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge düzenlemesinin 2022’nin ilk 6 ayında Meclis’e intikal ettirileceğini belirterek, “Meclis’teki süre birlikte değerlendirildiği zaman, yılın sonuna kalmadan biteceğini düşünüyorum” dedi.

Trafik kazaları

Geçen yıl meydana gelen 187 bin 524 ölümlü ve yaralanmalı trafik kazasına neden olan unsurların başında sürücü kusurları ilk sırada yer alırken, kusur dağılımında ise araçlarının hızını yol hava ve şartlara göre ayarlayamayan sürücüler başı çekti.

Ülke genelinde

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından huzur ve güven ortamının devamının sağlanması amacıyla, ülke genelinde eş zamanlı “Huzurlu Sokaklar ve Terör Suçları Uygulaması” yapıldı.

Rekor talep

Türkiye geçen yıl değer bazında en fazla ihracat artışını ABD’ye gerçekleştirirken, ülkeye yapılan dış satım aynı zamanda rekor seviyeye ulaştı.

14 Ocak’ta başlıyor

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, “MicroCreditToken ile dünya genelinde mikrokrediye ihtiyaç duyan yaklaşık 1,5 milyar dar gelirli kadına finansal destek sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Yabancı yatırımcılar

Rekabet Kurumu verilerine göre, yabancı yatırımcılar tarafından 2020 yılında 34 birleşme ve devralma işleminde Türkiye kökenli şirketlere yatırım yapılırken bu sayı geçen yıl 50’ye çıktı.