Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden

Yasaklı Irk kısırlaştırması duyurusu

Hatay Büyükşehir Belediyesi (BŞB), hayvan barınağında, yasaklı ırk hayvanlarla ilgili kısırlaştırma işlemlerinin en son olarak bugün yapılabileceğini duyurdu.

Hatay BŞB Sağlık Kültür Dairesi Başkanlığı duyurusu şöyle:

“Barınağımızda; Dogo Argentino, Amerikan Pitbull, Amerikan Staffordshire, Amerikan Bully, Fila Brasilerio ve Japanese Tosa ırklarını ücretsiz kısırlaştırıyoruz. Yasaklı ırk sahiplerini, 14 Ocak’a kadar barınağımıza bekliyoruz. Dostlarımız, sokağa ve yalnızlığa terk edilmesin.”

PCR Artık Sadece Semptom Gösterenlere

Sağlık Bakanlığı, kovid tespiti için PCR testinin bundan böyle sadece semptom gösterenlere uygulanacağını duyurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı hatırlatma dozu yapanlar ile temaslıların karantinaya girmelerine gerek kalmadığını kaydederken, tarama amaçlı PCR testi uygulamasından vazgeçildiğini bildirdi. Bakan Koca, açıklamasında özetle, “Bundan böyle, PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır” dedi.

Prim Borçlu Esnafa Muayene-Tedavi 1 Yıl Uzatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yayınladığı kararnameyle, 31 Aralık 2021 tarihinde sona eren, SSK prim borcu olan esnafın devlet hastanelerinde ve ASM’lerde tedavi ve muayene olabilmesini sağlayan uygulama yeniden uzatıldı. Böylelikle prim borcu olan esnaf, 2022 yılı boyunca da sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

Resim Gazete’de yayınlanan genelgeyle, BAĞKUR ve Genel Sağlık Sigortası prim borçları nedeniyle sağlık hizmetinden yararlanamayan vatandaşlar ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları, 31.12.2022 tarihine kadar tüm devlet ve üniversite hastanelerinden, prim borcuna bakılmaksızın sağlık yardımı alabilecek.

Hatay BŞB Meclis Kararları

Yerel Basında Yayınlanacak

Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde alınan kararlar, Hatay halkının bilgisine sunulmak üzere yerel basında yayınlanıyor. Amaç, hem halkı bilgilendirmek, hem de yerel basına ilan yoluyla destekte bulunmak.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, yerel gazetecilere yönelik HATMEK’te düzenlediği kokteyl etkinliğinde, Basın İlan Kurumu’ndan resmi ilan alan yerel gazeteler için bu açıklamayı yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Büyükşehir Meclisi’nde alınan kararların bundan sonra yerel gazetelerde yayınlanacağını belirterek, yerel basına imkanları doğrultusunda destek verileceğini belirtti.

EXPO Lansman Tanıtımı Pazartesi Ankara’da

EXPO 2021 Hatay, “Medeniyetler Bahçesi” temasıyla 1 Nisan 2022’de başlıyor.

EXPO 2021 Hatay; sanatsal, tarihsel ve kültürel birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanırken, bu organizasyonun 3. büyük tanıtım toplantısı, Hatay ve İstanbul’un ardından Başkent Ankara’da yapılacak.

Tanıtım toplantısı, 17 Ocak Pazartesi günü saat 10.30’da, Congresium Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Hatay’da Aşılamada % 81

İlimiz Hatay genelinde koronavirüsle mücadelede koruyuculuğu için aşılamada 18 yaş ve üzeri nüfusun % 81’i aşılandı. Aşılamada Türkiye ortalaması ise % 83,8 oldu. Bu duruma göre, Hatay, aşılamada Türkiye ortalamasının % 2,7 gerisinde.

Kömür Yardımı Mevsime bağlı!

İhtiyaç sahibi ailelere ısınma amaçlı kömür yardımı yapılmasını öngören karar, Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu durumdaki kişilere yapılacak kömür yardımı miktarı, bölgenin iklim koşullarına göre belirlenecek.

Gübre desteği

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Gübre ve mazot fiyatlarının arttığının farkındayız. Bütçemiz dışında neler yapabiliriz, kurumlarımız ve bakanlıklarımızla birlikte çalışıyoruz. Sizlere ekstra bir girdi desteği sağlayabilir miyiz, çalışıyoruz” dedi.

TCMB rezervleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, 7 Ocak haftasında 1 Milyar 607 Milyon Dolar azalarak 109 Milyar 445 Milyon Dolara geriledi.

Cumhurbaşkanı adayı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Cumhurbaşkanı adaylarını açıklayamıyorlar.” eleştirisine, “Seçim tarihini belirlesin biz adayımızı belirleyeceğiz” cevabını verdi.

Döviz mevduatı

Kur korumalı TL mevduat üçüncü haftasında gerçek kişilerin döviz mevduatında 1 milyar dolarlık çözülme sağladı.

7.9 milyar dolara indi

Merkez Bankası’nın net uluslararası rezervleri, 7 Ocak itibarıyla 392 milyon dolar düşüş kaydederek 7 milyar 947 milyon dolar oldu.

KOSGEB desteği

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, küçük işletmelere sağlanan faizsiz kredi finansman desteğine bir haftada 17 bin başvuru geldiğini söyledi.

TBMM hareketli

TBMM Genel Kurulu’nda; CHP, HDP ve İYİ Parti’nin gündeme ilişkin grup önerileri kabul edilmedi. Görüşmelerde, AK Parti ve CHP’li Vekiller birbirinin üzerine yürüdü.

Perakende Yasası

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Perakende Yasası’nın bir an önce çıkması gerektiğini belirtti.

Tarım Kredi

Türkiye Tarım Kredi Kooperatfileri (Tarım Kredi), 2021 yılında çiftçinin finansman yükünü hafifletmek amacıyla çeşitli kredi enstrümanları geliştirerek, 357 bin ortağına toplam 11 milyar lira kredi kullandırdı.

‘Hello Türkiye’

İletişim Başkanlığı, ülkenin ulusal ve uluslararası isminin “Türkiye” olarak kullanımını uluslararası mecralarda daha etkin bir şekilde duyurmak amacıyla “Hello Türkiye” adlı bir kampanya başlattı.

Tefecilere yönelik

‘Kene’ Operasyonu

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce, tefecilik yaptıkları gerekçesiyle gözaltı kararı verilen 133 şüphelinin yakalanması amacıyla 28 ilde eş zamanlı “Kene” operasyonu başlatıldı.

Instagram uyarısı

Kaspersky’den, Instagram kullanıcılarını engellemeye yönelik saldırılara ilişkin ipuçları: “Düzenli yedekleme yapın ve iletişim bilgilerini güncelleyin. Öncelikle, profilinize bağlı e-posta adresine ve telefon numarasına erişiminizin olduğundan emin olun.”

Yargıtay kararı

Yargıtay, aynı şehirdeki cezaevinde tutulmasına, talebi olmamasına ve zorunluluk bulunmamasına rağmen video konferansla savunması alınan sanığa verilen mahkumiyet hükmünü bozdu.

Diyanet Vakfından

İhtiyaç sahiplerine

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), 2021 yılında, Türkiye yanı sıra 77 ülkede 41 milyon ihtiyaç sahibine yardım ulaştırdı.

İklimlendirme Sanayi

En çok ihracat yapılan ülke 681 milyon dolarla Almanya olurken, bu ülkeyi sırasıyla; 456 milyon dolarla Birleşik Krallık, 317 milyon dolarla İtalya, 254 milyon dolarla Fransa ve 243 milyon dolarla Romanya izledi.

En fazla ABD’ye

Zeytin ve zeytinyağı sektörü, geçen yıl en fazla ihracatı, 60.6 milyon dolar tutarında dış satım ile ABD pazarına gerçekleştirdi.

1 milyar doları aştı

Türkiye, geçen yıl 1 milyar 28 milyon 981 bin dolarlık çekici ihracatı gerçekleştirerek, bu alanda en yüksek dış satım rakamına ulaştı.

Tasarruf hedefi

VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, “Ülkemizdeki binaların enerji verimli hale getirilmesiyle, her yıl 9 milyar dolar tasarruf sağlama potansiyelimiz var” dedi.

Tropikal Meyve Pazarı

Türkiye’nin 2018’de 5 bin 425 ton olan tropikal meyve ihracatı, salgına rağmen geçen sene 12 bin 231 tona yükseldi, 14 milyon 372 bin dolar gelir sağlandı.

Tapu satış işlemi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Kovid-19 salgınının gayrimenkul hareketlerini etkilemediğini, 2021 yılında 3 milyon 20 bin 416 satış işlemi yapıldığını belirtti.

Cep ekranındayız

Bir uygulama izleme şirketinin verileri, insanların uyanık oldukları sürenin üçte birlik kısmını mobil telefon uygulamalarına harcadıklarını ortaya koydu.

ÖSYM açıkladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖSYM) 27 Mart’ta gerçekleştirilecek 2022-Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başvuruları alınmaya başlandı.

Müze ve Ören Yerleri

Tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’da geçen sene, müze ve ören yerlerini 360 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

3 binin üzerinde

Sanatın yapı taşlarından olan kısa filmlerin çekilmesine teşvik etmek ve kısa filmleri daha görünür kılmayı hedefleyen Tayf Uluslararası Film Festivali, 5 Ocak 2022’de son başvurularını aldı, 3 binin üzerinde başvuru yapıldı.

İnceleme başlatıldı

Milli Savunma Bakanlığı’nın, Anıtkabir ziyareti sırasında sanatçı Bülent Ersoy’a üniformalı bir subayın şemsiye tutarak eşlik etmesiyle ilgili inceleme başlattığı öğrenildi.

Bakan açıkladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geçen yılın en sıcak (49,1) gününün 20 Temmuz’da Şırnak’ın Cizre ilçesinde, en soğuk (39,2) günün ise 23 Ocak’ta Van’ın Çaldıran ilçesi Bezirhane köyünde yaşandığını bildirdi.

Bakanın tercihi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hukuk fakültelerinin müfredatında “Hukuk Türkçesi” dersinin de olmasında fayda gördüğünü söyledi.

Sanayi Üretimi

Türkiye İstatistik Kurumu, geçen yılın Kasım ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Kasım 2021’de takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 11,4 yükseldi.

Otomobillerde matrah

Cumhurbaşkanlığı kararıyla, 1600 cm3 silindir hacmine kadar olan binek otomobillerde yüzde 45 ÖTV oranına esas matrah limiti 92 bin liradan 120 bin liraya yükseltildi.

PCR Testi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bilim Kurulumuz, tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır” dedi.

‘En Çok Satan’ ünvanı

Japon otomotiv devi Toyota, 2021’de küresel bazda 9,5 milyondan fazla araç satarak, “dünyanın en çok satan otomobil üreticisi” unvanını muhafaza etti.

Değişim korkutuyor

İklim değişikliğiyle ilgili yapılan yeni bir araştırma, 2021 yılında okyanus sıcaklıklarının en yüksek seviyeye ulaştığını ortaya koydu.

İşçiler kura ile…

Sağlık Bakanlığı’na bu yıl çeşitli hizmetler için alınacak işçilerin, sınava tabi tutulmaksızın, kura ile belirlenebilmesine ilişkin yönetmelik değişikliği yapıldı.

Dolandırıcı uyarısı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, kurumun adı ve logosu kullanılarak vatandaşların kişisel verileri ve kredi kartı bilgilerinin talep edildiği herhangi bir girişimin bulunmadığını bildirdi.

Özel Okul ücreti

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yılın AKP Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Özel okul ücretlerindeki artış tavanını yüzde 36 seviyesiyle sınırladık” dedi.

BES’te değişim

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nda yapılan değişikliklerle, hem katılımcıların Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devamlılığını sağlayacak hem de sisteme yeni girişleri teşvik edecek önemli yenilikler getirildi.

Yüzde 1,3 yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu, 2021 yılı kasım ayına ilişkin perakende satış endekslerini açıkladı. Buna göre, sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, kasımda bir önceki aya göre yüzde 1,3 yükseldi.

Memur ve Emekli

TBMM Genel Kurulu’nda, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’nin 1. bölümü kabul edildi.

Sosyal Medya

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, “Gazi Meclisimizde, başta dezenformasyonla mücadele olmak üzere; siber vatan, dijital vatandaşlık, kişisel hakların korunması konularında çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Zam eleştirisi

“Dolar çıkıyor zam, iniyor yine zam” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak; emekliye, dul ve yetimlere, memura hemen ek zam yapılması gerektiğini belirterek, “Asgari ücretliye de yılın ikinci yarısında ek zam yapma taahhüdünü bugünden verin” dedi.

ESİAD anketi

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği’nin hazırladığı “Üyelerin 2022 Beklentileri Anketi”nden, yüzde 72 oranla “Türkiye ekonomisi kötüye gidecek” sonucu çıktı.

ÖTV düzenlemesi

Otomobil fiyatlarının, dün uygulamaya giren özel tüketim vergisi (ÖTV) matrah değişikliğiyle, 5 bin ile 35 bin lira arasında değişen miktarlarda düşmesi bekleniyor.

Sinema perdesinde

Sinema salonlarında bu hafta üçü yerli, sekiz film vizyona girecek. Başrollerinde Hazal Kaya, Onur Tuna ve Enis Arıkan’ın yer aldığı “Benden Ne Olur” filmi, bu hafta izleyiciyle buluşuyor.

2.El Oto Pazarı

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında geçen yıl en çok tercih edilen otomotiv markaları Volkswagen, Renault ve Ford olurken, model bazında binekte Passat, hafif ticaride Doblo satış listesinin ilk sırasında yer aldı.

Bakanlık ödemesi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahibi ailelerimizin çocukları için ödenen Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) miktarını 1259 liradan 1611 liraya yükselttiklerini bildirdi.