Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Okullaşma oranı

Milli eğitim Bakanlığı verilerine göre, 5 yaş grubunda okullaşma oranı, kısa sürede yüzde 78’den yüzde 85’e çıkarıldı. Böylece 3-5 yaş grubunda okullaşma oranı da yüzde 45’ten yüzde 48’e yükseldi.

Valiliğe Genelge

İçişleri Bakanlığı’nca Valiliklere gönderilen yazıda, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ve Sağlık Bakanlığı’nın değerlendirmeleri doğrultusunda, ulaşım, bazı etkinlikler ve okullardaki PCR testi zorunluluğunu öngören uygulamalar kaldırıldı.

Bakan açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kur korumalı mevduat hesabının büyüklüğünün 131 milyar TL’yi aştığını söyledi.

2 yılda 1 milyonu aştı

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, açılışının ardından, geçen yaklaşık 2 yılda 1 milyon 39 bin 137 kişi tarafından ziyaret edildi.

TEKNOFEST zamanı

Türkiye sınırlarını aşarak uluslararası boyuta taşınan dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Azerbaycan’da 26-29 Mayıs’ta gerçekleştirilecek.

Vizyona giriyor

Başrollerini Gürgen Öz ile Gonca Vuslateri’nin paylaştığı komedi filmi “Her Şey Dahil”, 25 Şubat’ta vizyona girecek. Film, Faruk, Ayhan ve Kasım’ın dedelerinden miras kalan koyu tatil köyüne çevirerek para kazanma ve arsanın kalan borcunu ödeme çabalarını konu alıyor.

Barınaklara gıda

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES), yeme-içme sektöründe artan gıdaların, yerel yönetimlerin desteğiyle hayvan barınaklarına ulaştırabileceğini bildirdi.

Ülke genelinde

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde tehlike arz eden 23 bin 406 köpek mikroçip uygulamasıyla kayıt altına alındı.

Kur’an kursları

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, 2021’de 11 bin 773 kişinin eğitimini tamamlayarak, hafızlık belgesini almaya hak kazandığını söyledi.

Gümrük kapıları

Ele geçen uyuşturucu

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Gümrük Muhafaza ekiplerince yurt genelinde yılın ilk 10 gününde 400 kilogram uyuşturucu ele geçirildi.

Doğal gaz yardımı

‘Isıl Harita’ya göre

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahiplerine yönelik yapılacak doğal gaz yardımının ısıl haritaya göre belirleneceğini belirterek, “Hane başına yıllık 450 lira ile 1150 lira arasında destek sağlanacak” dedi.

En yatırımcı KİT

TPAO, 22 milyar liradan fazla yatırım payıyla ilk sırada yer alırken, bu kurumu 14,6 milyar lira ile TCDD, 8,5’er milyar lira ile BOTAŞ ve TEİAŞ takip ediyor.

Tarıma ödenek

Tarım sektörü yatırımlarında bu yıl en fazla ödenek 11,5 milyar lirayla sulama projelerine tahsis edilirken bunu 4 milyar lirayla ormancılık izledi.

Çobanlara sertifika

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 2021’de 3 bin 200’ün üzerinde çobana sertifika verildiğini bildirdi.

Ayakkabı ihracatçıları

İtalya fuarına katılıyor

Geçen yılı 1 milyar doların üzerinde ihracatla tamamlayan ayakkabı ve saraciye sektörü, dünyanın önde gelen sektör fuarlarından Expo Riva Schuh & Garda Bags Fuarı’na 83 firmayla katılacak.

SGK açıklaması

Sosyal Güvenlik Kurumu, vatandaşları sosyal güvenliğe ilişkin konular hakkında uzmanların katılımıyla hazırladığı videolarla bilgilendirecek.

Kuru domates ihracatı

100 milyon dolarda…

Akdeniz yemek kültürü içinde vazgeçilmez konuma sahip, domatesin kurutulmuş hali, Türkiye’ye geçen yıl 97 milyon dolar döviz kazandırdı.

CHP’de erteleme

CHP Parti Meclisi toplantısında, Temmuz ayında yapılması planlanan 38. Olağan Kurultay’ın bir yıl ertelenmesi kararı alındı.

81 ilde sınav

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul ve lise öğrencilerine sunduğu ücretsiz destekleme ve yetiştirme kurslarının verimliliğini ölçmek amacıyla 81 ilde izleme ve değerlendirme sınavı yaptı.

Aşı, kurtarıyor…

Türkiye’nin yaygın aşılamaya geçtiği 14 Ocak 2021’den bugüne kadar; inaktif Sinovac, mRNA kaynaklı BioNTech ile Türk bilim insanlarınca geliştirilen TURKOVAC aşıları sayesinde hastaneye yatış, yoğun bakım ve ölüm oranlarının hızı azaldı.

TTB eleştirdi

Sağlık Bakanlığı’nın, temaslı aşılıların karantinaya alınmaması ve semptom göstermeyenlere PCR testi yapılmaması kararlarını eleştiren Türk Tabipleri Birliği, “Sağlık Bakanlığı ve il sağlık müdürlüklerinin artık pes ettikleri aşamadır” dedi.

Nafaka konusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, nafaka konusunda, “Ne ailenin, ne kadınların edindikleri müktesep haklarını kaybedecekleri bir yeni düzenlemeye kapı aralamayız” dedi.

THY uygulaması

Yolcular için…

Kovid-19 tedbirleri kapsamında, iç hat uçuşlarında aşı sürecini tamamlamamış yolculardan istenen PCR testi zorunluluğu kaldırıldı.

Esnafın iflas tablosu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Esnaf ve Sicil Gazetesi verilerine göre, 2021 yılının genelinde meslekten ve sicilden terkinini yaparak iflas eden esnaf sayısının en az 101 bin 750 olarak kayıtlara geçtiğini söyledi.