Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

-4’ü Gördük

Hava sıcaklığı, Pazar gününü Pazartesiye bağlayan gece yarısından sonra, özellikle yüksek kesimlerde -4 ile -5 dereceye kadar düşerken, kimi yerlerde su gölcükleri ve birikintileri tamamen dondu. Etraftaki kar ile birlikte donan sular, birlikte ilginç bir görüntü oluşturdu.

TTB: Bilim Kurulunu İstifaya Çağırdı

Türk Tabipler Birliği (TBB), uçuşlarda yeniden PCR testi konulmasına karşın, otobüslerde ve trenlerdeki seyahatlerde böyle bir zorunluluk getirilmemesi kararını hayretle karşıladı.

Türk Tabipleri Birliği, uçak seyahatlerinde PCR testi zorunluluğunun geri getirilmesi için, “SARS-CoV-2 virüsünün uçakta bulaşıp, tren ve otobüste bulaşmama gibi bir özelliği yoktur. Toplumu hastalığa mahkum edenleri bir kez daha istifaya çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

TTB’nin yaptığı açıklama şöyle:

“Salgın, anlık değişen kararlarla değil, bilimsel verilerle yönetilmeli. SARS-CoV-2 virüsünün uçakta bulaşıp, tren ve otobüste bulaşmama gibi bir özelliği yoktur. Alınan kararlar, her zamanki gibi bilim dışıdır. Toplumu hastalığa mahkum edenleri bir kez daha istifaya çağırıyoruz.”

C2 Yapı Yönetim, iddiaları kabul etmiyor

C2 Yapı Denetim İnşaat Şirketi, geçtiğimiz günlerde Antakya Harbiye Caddesi, Maksim karşısındaki bir apartmandaki yıkım sırasında komşu binalara zarar verildiği ile ilgili haberimize cevaben, “Duvarı hasar gören yapıya kepçenin hiçbir müdahalesi bulunmamaktadır” açıklaması yaptı.

Yapı Şirketi Vekili Av. Gizem Yalçın imzasıyla Gazetemize gönderilen cevabi yazıda, haberde,  “…yıkım öncesi tüm resmi-özel başvuru ile uyarılarına rağmen hiçbir önlem alınmamasını, yasalara uygun yıkım yapılmamasını…” şeklinde bir cümle kurulmak suretiyle, kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği öne sürüldü ve “Müvekkil firmanın yüklenici sıfatı taşıdığı bu riskli yapıda, tüm usul ve mevzuat hükümlerine uygun olarak yıkım işlemleri gerçekleştirilmiştir. İddia ettiğimiz durum, belgelerle sabittir. Usule ve yasalara uymayan bir yıkım olsa idi, ilgili belediye, bu yıkımın tamamlanmasına izin vermezdi” denildi.

Sıtkı Parlar’ı Anma

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası eski başkanlarından, Antakya Arçelik bayisi merhum İş İnsanı Sıtkı Parlar, vefatının 1.yıldönümünde bugün anılacak. Aile adına, aynı zamanda CHP İl Başkanı olan oğlu Dr. Hasan Ramiz Parlar, bugünkü dini etkinliği şöyle paylaştı:

“Sevgili Babamı kaybedeli bir yıl oldu, dostlar. Yarın, yıldönümü nedeniyle, Antakya Mezarlık Kompleksi taziye salonunda saat 14.00’te Kur’an-ı Kerim okunacaktır. Uygun olursanız, sizi de bekliyoruz.”

Uçaklarda zorunlu!

Uçakla şehirlerarası seyahat edecek olan aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde Kovid-19 geçirmemiş kişilerden PCR testi istenilmesine devam edilecek.

Bir yılını tamamladı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve OPET’in desteğiyle geliştirilen İşimiz Temiz Projesi, bir yılını tamamladı.

KOBİ’ler taraması

Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde hazırlanan raporda, KOBİ’lerin yüzde 69’u çevrim içi pazar yerleriyle çalışmanın verimliliklerini artırdığını, yüzde 65’i ise inovasyon kapasitelerinin artmasında etkili olduğunu belirtti.

17 sözleşmeli

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre, 17 sözleşmeli bilişim personeli istihdam edecek.

Aşı tablosu

18 yaş ve üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 83,98, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 92,24 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı miktarı 139 milyon 230 bin 188 doza yükseldi.

En çok ihracat

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı Refik Onur Kılıçer; Kayseri, Mersin ve Adana’nın, mobilya, kağıt ve orman ürünlerinde 2021 yılında en çok ihracat yapan 10 il arasında yer aldığını bildirdi.

Bakan açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Afrin’e giriyoruz, girdik mi? Azez’e girdik mi, girdik. Hadi bakalım, oluştur terör koridoru da görelim. Bu milletin, bu ülkenin gücünü kimse sınamasın” dedi.

Bakan Özer’den

Tüm Öğretmenlere

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tüm öğretmenler ve idari personele, okulların yüz yüze eğitime devam etmesindeki kararlı duruşları, sorumlulukları paylaşmaları ve emekleri nedeniyle teşekkür etmek için başarı belgesi düzenleyerek ilettiklerini bildirdi.

Kalp nakilleri azaldı

Kovid-19 salgını sürecinde, Türkiye’deki kalp nakli oranı, önceki yıllara göre azaldı. Kalp nakli bekleyen hastaların birçoğu, Kovid-19 süreci nedeniyle takılan yapay kalp cihazlarıyla yaşamına evde devam ediyor.

Perakende Yasası

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Perakende Yasası bir an önce çıkmalı ve zincirlerin açılış saatleri, konumları ve sattıkları ürünlere kural getirilmeli.”

Destek azaldı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Mazot desteği 2020 yılında 2 milyar 901 milyon lira iken, 2021 yılında, yüzde 6,1 azalışla 2 milyar 724 milyon lira olmuştur” dedi.

7 bin 816 megavat

Son yıllarda yenilenebilir enerji yatırımı artan Türkiye’nin güneş enerjisi kurulu gücü, 8 yılda 40 megavattan 7 bin 816 megavata çıktı.

En soğuk il, Ağrı…

Türkiye’de geçen yıl sıfırın altında 34,5 dereceyle en soğuk il olan Ağrı’da, gece, termometreler sıfırın altında 32 dereceyi gösterdi.

Orman yangınları

Orman Genel Müdürlüğü (OGM), bu yıl helikopter ve yangın söndürme uçağı alımı için 2 milyar 400 milyon lira ödenek ayırdı.

Gezi’de 3. Duruşma

Çarşı ile Gezi Parkı davasının birleştirilmesinin ardından, Osman Kavala ile birlikte 52 sanığın yargılandığı davanın 3. duruşması dün görüldü.

Bütçe açığı

Merkezi Yönetim bütçesi, Aralık ayında 145,7 milyar TL açık verdi. Bütçe dengesi, 2021 yılında 192,2 milyar TL açık verdi. 2021 yılında faiz dışı denge 11,39 milyar TL açık verdi.