Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

HATAY’DA AŞILAMA % 81,4

İlimiz genelinde koronavirüse karşı mücadelede koruma amaçlı olarak yaptırılan kovid aşısında, toplumun % 81,4’ü aşılandı. Hatay’da 18 yaş üzeri nüfusun % 81,4’ü aşılanırken, Türkiye genelinde ise toplam 139 milyon 865 bin 637 doz aşı yapılarak, % 84,07 oranına ulaşıldı.

ENGELLİ, HAMİLELER DÜN İZİNLİ SAYILDI

İlimizde, Salı akşamından başlayarak, dün öğle saatlerine kadar devam eden kar yağışı nedeniyle, okullar, eğitim-öğretime 1 gün ara verdi, kamu kurumlarındaki hamile kadınlar ile engelliler idari izinli sayıldı. Valilik, Salı akşamı tüm kurumlara bir genelge göndererek, 19 Ocak Çarşamba günü, engelli bireyler ile hamile anne adaylarının idari izinli sayıldığını duyurdu.

MOTORİNE ZAM!

Akaryakıttaki zam furyası sürüyor. Önceki gece, motorinin litresine 52 kuruş zam yapıldı. Antakya ve çevresinde motorinin litresi 14.24 TL’ye çıktı.

KAMU İŞÇİLERİNE EK TEDİYE

28 Ocak ile 29 Nisan arası

Kamu işçileri ve 4/D’li sürekli işçilerin ilave tediye tarihleri belli oldu. Yılın ikinci yarısında ödenecek olan ilave tediyelerin 1. ve 2. taksit ödeme tarihleri, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan karara göre, ilave tediyelerin 1. taksit ödemesi 28/01/2022 tarihinde, 2. taksit ödemesi ise 29/04/2022 tarihinde ödenecek. Ayrıca söz konusu işçilerden, maden işletmelerinin münhasıran yer altı işlerinde çalışanlara, 2022 yılında, 6772 sayılı Kanun’un 2. Maddesi’ne göre ayrıca yapılacak ilave tediyenin tamamının 23.12.2022 tarihinde ödenmesine karar verildiği kaydedildi.

HASSA-MAZMANLI’DA SU KESİNTİSİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı HATSU, ilimiz Hassa ilçesinde bazı yerleşim birimlerine, enerji kesintisi nedeniyle içme suyu verilemediğini bildirdi.

HATSU duyurusu şöyle:

“Hassa Mazmanlı bölgesinde, içme suyu iletimi sağlanan noktalarda yoğun kar yağışına bağlı olarak, bu akşam saat 21.00 sularında meydana gelen elektrik kesintisi nedeniyle; Kırıkhan Menderes, 408 Evler, Fatih(bir kısmı), Barbaros (bir kısmı) Gazi, Alsancak, Yeni, Çankaya, Aydınlı, 88 Evler ve Gündüz (bir kısmı) Mahallelerine su iletiminde aksama yaşanmaktadır. Halkımıza önemle duyurulur.”

TÜRK OCAĞI BAŞKANI, ERSOY DİNÇER OLDU

Hatay Türk Ocakları 8. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Geçtiğimiz hafta yapılan kongre sonunda, Türk Ocağı Hatay Başkanlığı’na Ersoy Dinçer getirildi.

HEM UYUŞTURUCU, HEM SAHTE DOLAR

Defne ile Hassa ilçelerindeki Jandarma operasyonları sonucunda, hem uyuşturucu hem de sahte dolar ele geçirildi.

Hatay İl Jandarma Komutanlığı’nın dedektifleri Jandarma Suç Araştırma timleri (JASAT) ile Hassa ve Defne İlçe Jandarma Komutanlıkları tarafından 18.01.2022 tarihinde icra edilen faaliyetlerde, Defne ilçesinde ikamet eden O.T. isimli şahsın evinde, uyuşturucu madde olduğu değerlendirilen 17 gr. kubar esrar maddesi, sahte olduğu değerlendirilen, 16 adet 100 dolarlık banknotlar halinde toplam 1600 ABD doları ile 1 adet ruhsatsız av tüfeği ele geçirildi. Yine Jandarma ekiplerince, Hassa İlçesi Akbez Mahallesi’nde faaliyet gösteren İ.T., M.Ç. ve A.D. isimli şahıslara ait işyerlerinde, tütün tespit köpeği (Divit) ile birlikte yapılan aramada toplam 760 paket kaçak sigara ve yolcu otobüsünde yapılan aramada ise O.T. isimli şahsın oturduğu koltuğa gizlenmiş vaziyette 10 gr, uyuşturucu madde olduğu değerlendirilen eroin maddesi ele geçirildi ve şüphelilerle ilgili adli işlemlere başlandı.

Ayakkabı Sektörü

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Berke İçte: “Bu yıl 66’ncısı düzenlenecek Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı’na (AYMOD) şimdiden ilgi var. Özellikle Avrupalı alıcılar, Mart sonunda gerçekleştirilecek bu fuar için şimdiden yer ayırtmaya başladı.”

Kriz Masası

Soğuk hava nedeniyle yapılan çalışmalara işarete den HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “AKOM’da yetkililerimizin gözetimde 24 saat boyunca kriz masası oluşturuldu” dedi.

Eryılmaz kutladı

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz; birlik, beraberlik ve kardeşliğin dualarla pekiştiği Kıddes Bayramı ile ilgili bir kutlama mesajı yayınladı, “nice bayramlar diliyorum” dedi.

Pandemi etkiledi

ILO, insanların pandemi döneminde bazı mesleklerden uzaklaştıkları ve yeni arayışlara yöneldikleri tespitinde bulundu. Buna göre yeme-içme, perakendecilik ve hemşirelik en çok etkilenen alanlar.

Tek hane sözü

Ekonomistler, iktidarın Haziran 2023 için gösterdiği tek haneli enflasyon hedefini gerçekçi bulmadı. Uzmanlara göre önce akut kanamayı durdurmak gerek.

ÖTV alınmasın

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, akaryakıt fiyatlarındaki artışın ‘ekonominin önündeki el freni’ durumuna geldiğini belirterek, “Benzin ve motorin fiyatları yeniden düşene kadar akaryakıttan ÖTV alınmamalı” ifadesini kullandı.

Özel hastanelerden

Sözlü savunma…

Rekabet Kurulu, bazı özel hastaneler hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısının 15 Şubat’ta yapılacağını bildirdi.

Bakanlık bildirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumartesi günü ekonomist ve akademisyenlerle görüşecek. Toplantı, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde, saat 14.30’da gerçekleştirilecek.

Kızılay’dan Kampanya

Türk Kızılay, Türkiye’nin birçok bölgesini etkisi altına alan kış koşullarının kan bağışlarını olumsuz etkilemesi üzerine yeni bir bağış kampanyası başlattı. Vatandaşlardan, 2022’de 3 milyon ünite kan bağışı alınması hedefleniyor.

Saniyede 15 Bin Dolar

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’ın yayımladığı rapora göre, iki yıllık pandemi sürecinde, dünyanın en zengin 10 kişisinin serveti ikiye katlandı. Zirvedeki 10 ismin serveti saniyede 15 bin dolar artarak, iki yıllık süreçte 1,5 trilyon dolara yükseldi.

Muhtar Maaşları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhtar maaşlarını asgari ücret seviyesine, 4 bin 250 liraya yükseltme kararı aldıklarını açıkladı.

Alanında bir ilk

Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi “Ankara Oyuncak Müzesi”, çocuk ziyaretçilerine eskiden oynanan oyuncakları tanıma fırsatı verirken, yetişkinleri ise çocukluk dönemlerine götürüyor.

Aşıların yan etkisi

Yapılan araştırmada, Kovid-19 aşısı sonrası ortaya çıkan yan etkilerin dörtte üçüne yakınının aşıdan değil, plasebo etkisinin olumsuz versiyonu “nosebo”dan kaynaklandığı ortaya çıktı.

Karayolları açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), 446 kar mücadele merkezinde 10 bin 916 makine-ekipman ve 12 bin 645 personel ile kar yağışıyla mücadelenin yürütüldüğünü bildirdi.

Emsal karar

Evi yıkılan depremzedeye ‘erken ödeme tazminatı’ kesen banka haksız bulundu! Tüketici hakem heyetinin kararının ardından, banka, İzmir’de 2020’deki depremde evi yıkılan depremzedeye kesilen “kredi erken ödeme tazminatı”nı iade etti.

Çevre cezası tutarı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın “en yüksek denetim sayısına” ulaştığı 2021’de, en çok çevre cezası uygulanan ilk 5 il, sırayla; Ankara, İstanbul, Muğla, Tekirdağ ve İzmir oldu.

Çevrim içi

31. Akbank Caz Festivali’nin konserlerinden oluşan bir seçki Akbank Sanat YouTube kanalında sanatseverlerle buluştu.

Kovid’e yakalandı

“Tedavi sürem boyunca görevimi evimden sürdüreceğim” diyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kovid-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Muafiyet genişledi

Kur Korumalı Mevduat kapsamında kurumlar vergisi muafiyetinin kapsamı genişletildi. Buna göre, bilanço esasına göre defter tutan gelir vergisi mükelleflerinin de muafiyetten faydalanmasının önü açıldı.

Zamların ardından

OSB’lerin şikayeti

OSTİM Sanayici ve İş İnsanları Derneği (OSİAD) Başkanı Süleyman Ekinci, OSB adına düzenlenen faturanın tüketim miktarına göre sanayicilere yansıtılacağı için, OSB’lerde üretim yapanların maliyetlerinin çok artacağını söyledi.

THY açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Irak’ın Erbil kentine 24 Ocak’ta, Ermenistan’a 2 Şubat’ta karşılıklı uçuşların başlayacağını duyurdu.

En çok tercih…

Hepsiburada, 2021’in oyuncaklarını açıkladı. Oyuncak kategorisinde en çok ilgiyi, sırasıyla; figür oyuncaklar, parçalı setler, kutu oyunları, su aktivite ürünleri ve bebek oyuncakları gördü.

Kamu işçilerine

Kamu işçilerine 2022’de yapılacak ek ödemenin ilk yarısı 28 Ocak’ta, diğer yarısı ise 29 Nisan’da verilecek. Söz konusu işçilerden, maden işletmelerinin münhasıran yer altı işlerinde çalışanlarına yapılacak ilave tediyenin tamamı ise 23 Aralık tarihinde verilecek.

Rekabet Kurulu

Rekabet Kurulu, BİM Birleşik Mağazalar AŞ, CarrefourSA, Migros, Savola Gıda, ŞOK Marketler ve Yeni Mağazacılık AŞ’ye (A 101) verdiği yaklaşık 2,7 milyar liralık idari para cezası kararının gerekçesini açıkladı.

7 maddesi daha

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı KHK’de Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’nin 2. bölümünde yer alan 7 maddesi daha kabul edildi.

Esnafın şikayeti

“Zincir marketin içerisinde lokanta, fırın, pastane gibi yerler de mevcut” diyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Pastaneci esnafı gibi çalışıp, pastaneci gibi denetlenmiyorlar!”

Tarımsal örgütlenme

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Tarımsal örgütlenmedeki yetersizlik sektörün önemli yapısal sorunlarından biridir” dedi.

Twitter kararı

Twitter yaptığı açıklamada, kullanıcıların sosyal medya platformunda yanıltıcı içeriği işaretlemesine olanak tanıyan test özelliğini Brezilya, İspanya ve Filipinler’e genişleteceğini söyledi.

TKBB’den yeni karar:

Asgari ücretlinin maaşı!

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) üye bankaları, aylık geliri asgari ücret veya altında olan borçluların, üye bankalar nezdindeki hesaplarına yatan ücreti ve maaşının haczedilmemesini kararlaştırdı.

Sağlıkta şiddet

Türk Tabipleri Birliği (TTB), sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi için ayrı bir yasa talep ederken, cezaların da daha caydırıcı olmasını istiyor. Birlik, bu amaçla Adalet Bakanlığı ve HSK’ya taleplerini içeren birer yazı gönderdi.

Ankara’da 3. İttifak

Ankara’da, Cumhur ve Millet ortaklıklarına alternatif, solda yeni bir ittifakın adımları atılıyor. Sekiz parti, HDP’nin çağrısıyla “üçüncü yol” söylemiyle bir araya geldi.