Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

KOVİD’e karşı “Temizlik, Aşı” dışı önemli bir tehlikeye dikkat çekildi:

ELLE YÜZ TEMASI…

Sağlık Müdürlüğü, koronavirüs bulaşısına karşı, temizlik ile aşı yoluyla korunma yöntemleri yanı sıra “elle yüz teması”nın da çok tehlikeli olduğuna dikkat çekti.

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, dün sabah internet sitesinde şu mesajı yayınladı:

“Temizlik, aşı dışında, kovid-19’la mücadelenin üç temel prensibinden biri; elimizle gayri ihtiyari şekilde yüzümüze dokunmamız, virüsün bulaşmasına neden olabiliyor. Temizlikte titiz olalım. Bu istemsiz hareketten de kaçınalım. Omicron’a karşı daha dikkatli olmak zorundayız.”

OMICRON GERÇEĞİ

OMICRON’a yakalanan 3 kişiden 2’si, önceden KOVİD’e yakalanmış!

Yapılan araştırmalar sonunda, Omicron varyantının izi görülen, bulaşan kişilerde yapılan araştırmalarda, bu kişilerin üçte ikisinin daha önce Kovid’e yakalandığı gerçeği paylaşıldı. Bulgular, Omicron varyantı görülen her 3 kişiden 2’sinin daha önce Kovid-19’a yakalandığını gösteriyor.

Bunlardan kaç tanesinin yeniden enfekte olduğunu saptayabilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu ifade edilen araştırmanın sonuçları, Kovid-19’a tekrar yakalanma olasılığı daha yüksek görünen grupları ortaya koyuyor. Bulgular, Kovid-19 enfeksiyonlarının son zamanlarda yavaşladığını, ancak özellikle çocuklar ve gençler arasında yaygın kaldığını gösteriyor.

Gaziantep’ten Antakya’ya getirilen

ARAÇTA 82 GR ESRAR ELE GEÇTİ

Gaziantep’ten ilimize uyuşturucu getirileceği ihbarını alan Narkotik Polisi, Antakya’ya gelen otomobilde 82 gram esrar ele geçirdi.

Alınan bilgiye göre, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince uyuşturucu, uyarıcı madde imal ve ticaretine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, Gaziantep’ten ilimize uyuşturucu getireceği belirlenen 31… plakalı araç Bölge Trafik Uygulama noktasında durduruldu. Araçta bulunan M.M.T., İ.M.V., S.B. ile A.M.’nin yapılan üst aramasında 82,21 gram metamfetamin ele geçirildi. Olayla ilgili olarak, araçta bulunan şahıslardan A.M., sevk edildiği adli mercilerce tutuklanırken, diğer üç şahıs, yapılan işlemlerin ardından serbest bırakıldı.

Kamu işçisine zam

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, memur ve memur emeklisine verilen yüzde 2,5’lik ilave zamdan 700 bin kamu işçisinin de yararlanması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Normale döndü

İstanbul Havalimanı’nda seferlerin normale dönmesiyle, uçuşlar artmaya başladı. Hava trafiğinin arttığı havalimanında, dün 681 uçağın iniş ve kalkış yaptığı ifade edildi.

AFAD açıkladı

AFAD, 22 ilde olumsuz hava koşulları nedeniyle 24 bin 589 vatandaşın misafirhane ve yurtlarda misafir edildiğini bildirdi.

259 Milyon TL destek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ocak ayına ilişkin Şartlı Eğitim Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı ile Çoklu Doğum Yardımı kapsamında, ihtiyaç sahiplerine 259 milyon lira ödeme yapılacağını bildirdi.

Bakanlık çalışması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde çalışan mobil ekipler, çocukların sağlıklı gelişimini desteklemek amacıyla okullarla iletişime geçerek, risk grubundakileri belirliyor. Bu kapsamda, mobil ekipler, 7 bin 156 çocuğu spora ve sosyal faaliyetlere yönlendirdi.

Karla mücadele

Yoğun kar uyarılarının ardından teyakkuza geçen Orman Genel Müdürlüğü, yağışların etkili olduğu bölgelerde dozerleri, greyderleri, iş makineleri ve ekipleri ile seferber oldu.

Ehliyet Sahipleri

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, geçen yıl, yazılı ve uygulamalı sınavlarda başarılı olan 1 milyon 538 bin 407 kişi ehliyet alarak direksiyon başına geçti.

250 Milyon Dolar

Türkiye’nin ilk müstakil elektrik depolama tesisinin kurulum ve işletim faaliyetleri için başvuru yapıldı. Tesisin yatırım bedelinin yaklaşık 250 milyon dolar olacağı hesaplanıyor.

Yeni veri

Yakın zamanda Omicron varyantı görülen kişilerin üçte ikisi, daha önce Kovid-19’a yakalandığını belirtiyor.

Kripto Para

Kripto para varlıklarına yönelik uzun zamandır üzerinde çalışılan yasal düzenlemede sona yaklaşıldı. Küçük yatırımcıyı koruyacak adımlara ağırlık verilecek. Kripto para borsalarına sermaye şartı getirilmesi de planlanıyor.

Sığınmacılar

Sığınmacılara yönelik nefretin körüklendiğini söyleyen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Göçmenler, sığınmacılar, sorunun kaynağı değil; sorunun mağdurlarıdır” dedi.

TOKİ Projeleri

TOKİ tarafından 15 projede başvuru dönemi başlıyor. Projelerde taksit ödemeleri 604 TL’den başlangıç gösteriyor.

Hatay’a madalya

Bahçeşehir Koleji Hatay Fen ve Teknoloji Lisesi 12.sınıf öğrencisi A. Akif Çelikkaya, TÜBİTAK 29. Bilim Olimpiyatları Biyoloji dalında Altın Madalya alarak, Kış Okulu ve Milli Takım seçme sınavına katılmaya hak kazandı.

En yüksek vaka!

Dünya Sağlık Örgütü, yaklaşık 21 milyonla, pandeminin başından bu yana en yüksek haftalık vaka sayısının kaydedildiğini açıkladı. Kasım ve Aralık’ta Omicron vakalarında yükseliş görülen ülkelerde ise vaka sayısı düşüyor.

Büyüme tahmini

Dünya Bankası’nın ardından IMF de küresel ekonomik büyüme tahminlerini düşürdü. IMF, 2022 yılı için tahminini yüzde 4,4’e çekerken Türkiye’ye ilişkin büyüme tahmininde ise bir değişiklik yapmadı.

Türk Bilim İnsanından

Gururlandıran çalışma

ABD’deki Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nde baş araştırmacı olarak görev yapan Prof. Dr. Derya Unutmaz, koronanın tüm varyantlarına karşı etkili olabilecek yeni bir tedavi yöntemi üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Hataylı isim GS’ye

Sabah Gazetesi’nin deneyimli yazarları, milli araya giren Süper Lig’i değerlendirirken, İlhan Palut ve Sarı-Kırmızılı takımın yeni hocası Domenec Torrent için flaş ifadeler kullandı. “Domenec Torrent’in yerine İlhan Palut…”

500 bin Suriyeli

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: “Bugüne kadar kendi ülkelerinde inşa edilen güvenli yaşam alanlarında kalmak üzere, 500 binden fazla Suriyeli kardeşimiz onurlu bir şekilde vatanlarına geri döndü.”

3. İttifak mı?

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, “Millet ittifakı, 3’üncü ittifakı kurduruyor. 3’üncü ittifak, Millet İttifakı’nın seçim stratejisinin bir parçasıdır” dedi.

İlave gaz gelecek

SOCAR Enerji Ticaret A.Ş., Şubat’ta, Ardahan’daki Türkgözü giriş noktasından günlük 4 milyon metreküp spot boru gazı getirecek.

Sütün litresi 21 TL!

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Bekir Başevirgen, yem-süt paritesinin 1,10’a çıkması halinde, bunun ambalajlı sütlerin litresini 21 liraya çıkarabileceğini ifade etti.

Matbaa krizi

Ankara Matbaacılar Odası Başkanı Hüseyin Gürbüz, matbaa sektöründeki krize dikkat çekti. Gürbüz, “700 dolara aldığımız kağıt bin 500 dolara çıktı, matbaacıların yarısı işini terk etti” dedi.

Türk-İş açıkladı

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Memur emeklileri ve memurlara 2,5 puan ilave zam yapıldı. Aynısını bize de verecekler. Ama bu yeterli değil. Aynısını Bağ-Kur ve işçi emeklisine de vermesi gerekiyor” dedi.

Araç sahipleri için

Ödeme için son günler

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor… Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) ilk taksit ödeme süresi 31 Ocak Pazartesi günü sona eriyor.

Örnek belediyecilik

240 bin aileye yardım

Ankara Büyükşehir Belediyesi, sosyal yardımlardan faydalanan 240 bin 792 aileye, et ve et ürünleri alabilmeleri için mali destek vermeye başladı.

Ahşap paletçiler

hammadde bulamıyor

Lojistik sektörünün can damarı olan ahşap palet üreticileri, son 1 yılda aşırı yükselen ağaç fiyatları ve hammadde sıkıntısı yüzünden üretim yapamaz hale geldi.

Yatırıma devam

İş dünyası, Anadolu’nun Nabzı Anketi’nde; kârlılığının azalacağını, istihdam politikasının olumsuz etkileneceğini, döviz kurundaki oynaklıktan yorulduğunu söylese de, umudunu yitirmedi. Ankete katılanların neredeyse yüzde 52’si yatırıma “evet” dedi.

Yeşil Dönüşüm

ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, yeşil dönüşümün, iş hayatına getireceği etkilerin şimdiden çalışılması gerektiğini söyledi.

AVM’lerde kira

Daha önce zamda yasal sınırı artırmak için bakanlıkla bir araya gelen, geçen hafta ise dövizle fatura kesmeye başlayan birçok AVM için şikayet var. Sektör temsilcileri, birçok önemli AVM’nin, yıllık TÜFE ortalamasının üzerinde zam yaptığını söyledi.

Trafik, kalabalık!

Türkiye’de, 2021’de, 1 milyon 153 bin 165 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı, 42 bin 924 taşıtın kaydı silindi. Buna göre, 2021’de trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı 25 milyon 249 bin 119 oldu.

Meclis gündeminde

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Merkez Bankası’nın Katar ile yaptığı swap anlaşmasının dolar cinsinden açıklamasını TBMM gündemine taşıdı.

Kapsam genişletildi

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, elektronik belge uygulamalarının kapsamının genişletildiğini belirtti.

Ankara’nı gündemi

Ekonomik tablo…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Basına kapalı kabul, yaklaşık 1 saat sürdü.

KADES’i indirin!

Oyuncu Serenay Sarıkaya; sosyal medya hesabından, saplantılı bir hayranı yüzünden yaşadıklarını anlatarak, kadınlara, KADES uygulamasını telefonlarına indirme çağrısında bulundu.

22 sözleşmeli

İçişleri Bakanlığı’na, yazılı ve sözlü sınavla 22 sözleşmeli bilişim personeli alınacak. Adaylar, başvurularını, e-Devlet üzerinden İçişleri Bakanlığı-Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım ve Kariyer Kapısı “https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr” üzerinden 1-7 Şubat tarihleri arasında yapabilecek.

Aşı tablosu

Türkiye’de, 18 yaş ve üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 84,26, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 92,41 olarak kayıtlara geçti.

Karda yürürken…

“Kaygan yüzeylerde yürürken, dizler hafif kırık olmalı” diyen İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Ortez-Protez Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydın Arslan, “karlı zeminler veya zeminin pürüzlü olduğu yerler tercih edilmeli” dedi.

Yüzde 3,7 arttı

Türkiye’nin lisanslı elektrik üretimi, Kasım 2021’de, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 artışla 26 milyon 3 bin 60 megavatsaat oldu.

Etkisi düşüyor

Dünya Sağlık Örgütü, Kovid-19’un Omicron varyantının hızla yayılmasının, salgına karşı m-RNA teknolojisiyle geliştirilen aşıların etkililik oranını azalttığını açıkladı.

İstihdam adımı

İstihdamı güçlendirmek için atağa geçen hükümet, teşvik musluklarını açtı. Son 6 aydır işsiz olanları istihdam eden şirketlere destek verilecek.

TOBB verisi

2021 yılında, geçen yıla göre kapanan şirket sayısı %5,6, kapanan kooperatif sayısı %65 oranında artmış olup, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında %12,3 oranında azalış oldu.

Esnafa çağrı

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kuaför ve güzellik uzmanlığı mesleklerinde mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğunun başladığını bildirdi.

Üreten de zararda

Tüketen de zararda

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Çiftçiler maliyetine, hatta bazen maliyetin altına ürününü elden çıkarırken, tüketiciler de makul fiyatlarla ürün tüketememektedir.”