Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

SYKP Etkinliği Panel Bugün
NE YAPMALI?

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) girişimiyle, bugün Defne ilçesinde “Ne Yapmalı?” konulu, ekonomi içerikli bir panel düzenleniyor. Defne ilçesi Akdeniz Mahallesi’ndeki Defne Kültür Evi’nde gerçekleştirilecek olan panel, saat 14.00’te başlayacak.
Mehmet Çelik moderatörlüğündeki panelin katılımcıları; Canan Yüce (SYKP Eş Genel Başkanı) ve Garo Paylan (HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı) olacak.

HATAY’DA AŞILAMA % 81,6

İlimiz Hatay’da 18 yaş ve üzeri nüfusun % 81,6’sı aşılandı. Geriye kalan % 18,4’lük kesim ise aşısız. Türkiye genelinde 141 milyon 416 bin 957 doz aşı yapılırken, Hatay’da aşılama, Türkiye ortalamasının % 2,7 gerisinde kaldı.

Müslüm Kabadayı Sunumu Bugün

DOĞA, EDEBİYAT, SİYASET İLİŞKİSİ…

Antakyalı Eğitimci-Yazar Müslüm Kabadayı, bugün ilimizde “Doğa, Edebiyat, Siyaset İlişkisi” konulu bir sunumda bulunacak. Müslüm Kabadayı’nın sunumu, bugün öğleden sonra 15.00’te, Hatay Tabipler Odası lokalinde yapılıyor. Herkese açık etkinlikte, sunucu Müslüm Kabadayı, ilgili soruları da yanıtlayacak.

EMITT FUARI 9-12 ŞUBAT’TA

Turizm fuarları içinde önemli bir yeri olan EMITT Fuarı, önümüzdeki ay yapılıyor. İstanbul’da her yıl düzenlenen EMITT Fuarı’nda; Yeni destinasyonlar, networking olanakları, fuara özel tatil fırsatları, turizm sektöründeki yenilikler ve çok daha fazlası, 9-12 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek.

20 MUHASEBECİ RUHSAT ALDI
MESLEK HEYECANI…

Antakya ve Defne’de 20 muhasebeci adayı stajyerlik dönemini başarıyla tamamladı, açılan sınava katıldı, başarılı oldu ve mesleğe ilk adımı attı.
Hatay Mali Müşavir Muhasebeciler Odası Başkanı Tahsin Kırık, gelişmeyle ilgili, “2021-3 Dönem SMMM ruhsatı almaya hak kazanan arkadaşlarımızı kutluyor, başarılı bir meslek mensubu olmalarını diliyoruz” dedi ve paylaşımında, mesleğin yeni isimlerini şöyle sıraladı:
Enver Şah, Abdullah Çağran, Ahmet Malcı, Ahmet Tekin, Begüm Aray, Erhan Karakaya, Fatma Punar, Hakkı Uğur Yentür, Hatun Kübra Soylu, Hilmi Batuhan Temur, Hüseyin Albayrak, Mehmet Bilgili, Müzeyyen Dönmez, Necip Fazıl İnci, Onur Kalaycıoğlu, Rüveyda Zan, Semra Miçoğulları, Yasemin Güler Büyükkal.

EPİK SANAT TİYATROSU BUGÜN SAHNEDE
“EVET DİYEN, HAYIR DİYEN”

EPİK Sanat Tiyatrosu, bugün ilimiz Antakya ilçesinde 2 seanslık bir sunumla, “Evet diyen Hayır diyen” adlı oyunu sahneliyor.
Bertolt Brech’in yazdığı, Gökhan Altunöz’ün yönetimindeki Epik Sanat Tiyatrosu oyunu “Evet Diyen, Hayır Diyen”, bugün Antakya’da 15.30 ile 18.00 saatleri olmak üzere, 2 seans halinde sahneleniyor. Oyunu izlemek isteyenlerin rezervasyon yaptırmaları gerektiği kaydedilerek, iletişim numarası “0-531-791 04 37” şeklinde duyuruldu.
Oyunla ilgili izleyiciye verilen mesaj ise, “Yeniden verdiğiniz kararlar, önce sizi, sonra dünyayı değiştirebilir” oldu.

Testler başladı

Koronavirüs aşısı geliştiren ABD’li ilaç şirketi Moderna ve Uluslararası AIDS Aşısı Girişimi, mRNA teknolojisini kullanan HIV aşısının insanlarda test edilmeye başlandığını açıkladı.

Kar kazaları

Kar yağışı beraberinde çok sayıda kazayı da getirdi. Kar ve buzlanma nedeniyle kaza yapan araç sayısı artınca, kaportacılar hasarlı araçlarla doldu taştı.

Dijital miras

Uzmanlar, sosyal paylaşım platformlarındaki birikimlerin maddi ve manevi değer taşıdığını ve bu birikimlerin ‘dijital miras’ olarak devredilebildiğini ifade ediyor.

Haftanın filmleri

Sinema salonlarında, bu hafta 6’sı yerli 9 film vizyona girecek. Haftanın animasyon yapımları ise minik seyircilerle buluşacak.

Düzenleme yetkisi

Tarım ve Orman Bakanlığı, bazı tarım ve hayvancılık ürünlerinin ihracatında gerektiğinde dönemsel düzenlemeler yapabilecek. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle, gıda fiyatlarını düşürmek için 20 üründe ihracat belli dönemler kısıtlanabilecek.

Enerji kesintileri…

Jeneratör satışları…

İran’dan doğalgaz akışının durması sonrası sanayide başlatılan enerji kesintileri sürüyor. Bu süreçte jeneratör satışları patlama yaşadı.

EPDK açıkladı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bu yıl ulusal doğalgaz tüketim tahminini, 60 milyar 44 milyon 873 bin 569 standart metreküp (638 milyar 877 milyon 454 bin 771 kilovatsaat) olarak belirledi.

Taşköprü Sarımsağı

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yetiştirilen, Avrupa Birliği (AB) nezdinde tescilli sarımsağın kilogram fiyatı 2,5 liraya kadar düştü.

Liralaşma stratejisi

Döviz kurlarındaki atakları durdurmak, cari açığı dengeye getirerek enflasyonda kalıcı fiyat istikrarını sağlamak amacıyla uygulanmaya başlanan Türkiye Ekonomi Modeli ile “Liralaşma stratejisi” hayata geçiriliyor.

3 kattan fazla

Türkiye’de Omicron varyantının baskın hale gelmesinin ardından yükselişe geçen günlük Kovid-19 vakaları son bir ayda 3 kattan fazla arttı.

9 milyona yaklaştı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, geçen yıl düzenledikleri sınavlara toplam 8 milyon 763 bin 64 adayın katıldığını, kamu kurum ve kuruluşları için 37 merkezi yerleştirme işlemi yapıldığını bildirdi.

30 bin çocuk

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki mobil ekipler, sokakta çalıştırılan, dilendirilen ve eğitim hayatına katılamayan 30 bine yakın çocuğun bu ortamdan kurtarılmasını sağladı.

Celp Dönemleri

Bedelli Askerlik

2022 celp dönemleri ile bedelli askerlik, er ve yedek subay askerlik yerleri açıklandı. Askerlik yeri sorgulaması yapacak vatandaşlar, e-Devlet üzerinden, askere gidecekleri yer ve tarihi sorgulayabiliyor.

Yan etkisi az

İsrail Sağlık Bakanlığı’nın ilgili raporuna göre, koronavirüs aşısı çocuklarda ve gençlerde çok nadir ağır yan etki yapıyor. Özellikle 5-11 yaş arası çocuklarda kalp kası iltihaplanmasına hiç rastlanmadığı belirtiliyor.

Omicron Aşısı

ABD merkezli biyoteknoloji şirketi Moderna, Omicron varyantına karşı geliştirilen aşının klinik araştırma sürecine geçildiğini duyurdu. BioNTech/Pfizer da kendi aşısı ile ilgili aynı açıklamayı bir gün önce yapmıştı.

TÜİK açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu, ocak ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, endeks 2021 Aralık’ta 98,2 iken ocakta yüzde 2,7 yükselerek 100,8’e çıktı.

60 milyar metreküp

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, bu yıl ulusal doğal gaz tüketim tahminini, 60 milyar 44 milyon 873 bin 569 standart metreküp (638 milyar 877 milyon 454 bin 771 kilovatsaat) olarak belirledi.

Sendikalı İşçiler

Türkiye’de, 15 milyon 294 bin 362 işçiden 2 milyon 189 bin 645’inin sendika üyeliği bulunuyor. Türk-İş, 1 milyon 213 bin 439 ile en fazla üyeye sahip konfederasyon oldu. Türk-İş’i, 727 bin 187 üyeyle Hak-İş, 212 bin 593 üyeyle DİSK izledi.

Kış lastiği takın

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD) Genel Sekreteri Erdal Kurt, “İki araçtan birinin kış lastiği takıp diğeri takmazsa, ne kadar güvenli olur? Bunu herkesin düşünmesi gerek” ifadelerini kullandı.

Vize kalktı

Libya’ya seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları için vize uygulamasında değişiklik yapıldı. Buna göre, Türkiye’den 16 yaş altı ve 55 yaş üstü vatandaşlar Libya’ya vizesiz gidebilecek.

HES Kodu şart

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı başvurusunda HES kodu bilgisi alınacağından, adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekiyor.

Esnafa çağrı

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkâra yönelik, katılım belgeli, ücretsiz sigorta ve risk yönetimi eğitimi verileceğini bildirdi

Üretim geriledi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “ 2021 yılı toplam bitkisel üretim, bir önceki yıla göre yüzde 6,1 azalarak, 126 milyon tondan 118,4 milyon tona geriledi” dedi.

TOBB verisi

2021 yılında Sanayi Kapasite raporuna sahip tesislerde toplam çalışan sayısı önceki yıla göre % 8,1 artışla 3.575.655 oldu. Geçerli Raporlara, göre istihdamın en fazla olduğu ilk beş il; İstanbul (756.527), Bursa (298.916), İzmir (238.572), Kocaeli (216.350) ve Ankara (197.003) oldu.