Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

BENZİN ile MOTORİNE BÜYÜK ZAM
Brent petroldeki fiyat artışlarından sonra, benzinin ve motorinin litre fiyatına büyük bir zam daha geliyor. Benzinin litresine 58 kuruş, motorinin litresine de 57 kuruş zam gelecek. Zamlı tarifenin, bu sabahtan itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Medeniyetler Korosu Konseri Kayseri’de

Antakya Medeniyetler Korosu, hafta içinde Kayseri’de konser veriyor. Yılmaz Özfırat şefliğindeki Medeniyetler Korosu konseri, 3 Şubat Perşembe günü Kayseri İl Kültür Merkezi salonunda yapılıyor. Konser saati, 19.30.

Koro Şefi Yılmaz Özfırat, yayınladığı mesajında, “Kayseri’deki tüm dostlar davetlimizdir” dedi.

ŞIHLI TANRIÖVER VEFAT ETTİ

Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’nde uzun yıllar İlköğretim Müfettişler Kurulu Başkanlığı yapan, daha sonra Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğünde Başmüfettiş olarak görev yapan Şıhlı Tanrıöver, vefat etti.

Alper ve Alpaslan Tanrıöver’in babaları olan Şıhlı Tanrıöver’in cenazesi, dün ikindi namazı sonrası Gaziantep Zeytinli aile mezarlığında toprağa verildi.

HATAY’DA HAVA ISINIYOR

Meteoroloji, bugünden itibaren ilimizdeki hava sıcaklığında hissedilir bir artış olacağını duyurdu. Meteorolojiye göre, bugün Antakya ve Defne’de hava sıcaklığı gündüz 9, akşam 6 derece olurken, yarın ise gündüz 5 derecelik artışla, sıcaklık 14 dereceye çıkacak. Perşembe günü 15 derece olması beklenen hava sıcaklığının, Cuma gününden sonra yeniden düşeceği ve yağışların geleceği bildirildi.

Kesintisiz eğitim

“Öğretmen maaşlarını en çok iyileştiren ülke Türkiye’dir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Eğitim-Öğretim senemizin ikinci dönemini de kesintisiz bir şekilde tamamlayacağımıza inancım sonsuz.”

Bakan açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 ilin, Erzurum, Bursa, Çankırı, Yalova, Erzincan, Uşak, Batman, Elazığ, Siirt, Bayburt olduğunu bildirdi.

Ticaret verisi

Dış ticaret açığı, Aralık 2021’de yıllık bazda yüzde 49,3 artışla 6 milyar 792 milyon dolara çıktı. İhracatın ithalatı karşılama oranı Aralık 2020’de yüzde 79,7 iken, geçen ay yüzde 76,6 olarak kayıtlara geçti.

Ekmeğin fiyatı

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, “Bazı basın yayın organlarımızda, ekmeğin 4 liradan, 5 liradan satıldığına yönelik haberler gerçeği yansıtmamaktadır” ifadesini kullandı.

Emsal karar

Kayseri’de yaşayan bir tüketicinin, adres değişikliği sonrası gelen elektrik faturasındaki 37 liralık açma-kapama bedeline itirazı Melikgazi Tüketici Sorunları Hakem Heyeti tarafından haklı bulundu.

Taburcu edildi

İki pitbullun saldırısı sonucu ağır yaralanan 4 yaşındaki Asiye Ateş, 41 gün süren tedavisinin ardından Antalya’daki Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nden ailesiyle ayrıldı.

İklim değişikliği

Trakya Üniversitesi Doğal Afet Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Musa Uludağ, küresel iklim değişikliğinin, aşırı hava olaylarına ve beraberinde afetlere neden olduğunu söyledi.

22 sözleşmeli alımı

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne (SUBÜ), 22 sözleşmeli personel alınacağı duyuruldu. Dün başlayan başvuruların, 14 Şubat Pazartesi mesai bitiminde sona ereceği belirtildi.

TOKİ satışı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 40 ilde 129 konut ile 22 ilde 145 işyerini 16-17 Şubat 2022 tarihinde açık artırma yöntemiyle satacak.

BOTAŞ: ‘Yeterli!’

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Talha Pamukçu, “Yaz döneminde depolarımızı tamamen doldurduk ve kışa hazırlığımızı yaptık” dedi.

15 bin öğretmen

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 15 bin öğretmen atama programına katıldı.

Bankacılık sektörü

Sektörün Aralık sonu itibariyle dönem net karı 92 milyar 83 milyon lira, sermaye yeterliliği standart oranı yüzde 18,34 seviyesinde gerçekleşti.

1 Şubat’ta başlıyor

Türkiye Diyanet Vakfı’nın uluslararası burs programları arasında yer alan Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi, Uluslararası İlahiyat Lisans ve Uluslararası İlahiyat Lisansüstü Programı kapsamında burs başvuruları 1 Şubat’ta başlayacak.

23. yılında anılıyor

Anadolu rock ve pop müziğin önde gelen isimlerinden, şarkıcı, besteci, söz yazarı ve TV programcısı Mehmet Barış Manço, vefatının 23’ncü yılında yad ediliyor.


ÖSYM’ye Sözleşmeli

6 Bilişim Personeli

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sözlü sınav sonucuna göre, 6 sözleşmeli bilişim personeli alımı yapacak. Sözlü sınav 8 Mart tarihinde ÖSYM Başkanlığında yapılacak. Sınav sonuçları adaylara “https://sonuc.osym.gov.tr” üzerinden bildirilecek.

Satrançta bir ilk

İşitme engellilerin satranç oynayabilmesi için işaret dili sözlüğü oluşturuldu. Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, “Bu, hem ülkemizde hem de dünyada bir ilk oldu” dedi.

Örnek oldular

Bursa’nın Uludağ eteklerindeki kırsal Yiğitali Mahallesi’nde kooperatif kuran köylü kadınlar, yaptıkları gıdalar yanı sıra yöresel ürünlerle hazırladıkları kahvaltılarıyla kazanç sağlıyor.

810 bin kişi daha

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerinden derlenen bilgilere göre, 2021’de farklı statülerde (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) 810 bin kişi emekliliğe hak kazandı.

Aşı tablosu

18 yaş ve üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 84,38, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 92,49 olarak kayıtlara geçti.

Bakanlık verisi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının katkısıyla kentlerde gürültü kirliliğinin azaltılması ve kontrolü amacıyla 66 ilin gürültü haritası, 19 ilin de gürültü eylem planı tamamlandı.

Sıkıntı sürebilir

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) Doğal Gaz Piyasası- 2022 İlk Çeyrek Raporu’na göre, küresel doğal gaz piyasalarında talebi düşürecek güçlü politikalar uygulanmaması halinde, arz eksikliğinin orta vadede endişe yaratabileceği öngörülüyor.

Sinema keyfi

TRT 2’den şubat ayında her akşam farklı film… Kültür sanat kanalı TRT 2, Şubat ayı boyunca her akşam farklı bir filmi sinemaseverlerin beğenisine sunacak.

Esnafın talebi

Elektrik kullanımında yüzde 127 zam uygulanacak sınırın konutlarda 150 değil, en az 400-500 kw saat olması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımız konutlardan ve sanayiciden daha fazla elektrik faturası ödemektedir” dedi.

Tarımsal büyüme

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Tarım sektöründeki büyüme, 2020 yılında yüzde 5,9 iken, 2021 yılının Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,9 oranında azaldı” dedi.

Gündem yoğun

Yasama çalışmalarına 20 Ocak’ta ara veren Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde mesai yeniden başladı. Genel Kurul’da ise Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifi görüşülecek.

Hatay’da da artmış

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 15-21 Ocak haftasında 100 binde Kovid-19 vaka sayısı İstanbul’da 1245,73, İzmir’de 729,81, Ankara’da 725.62 oldu. Hatay ise 114,44 olarak paylaşıldı.

İhracat 2021’de

Türkiye’nin ihracatı, 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 32,8 artışla 225 milyar 291 milyon dolara, ithalatı da yüzde 23,6 artarak 271 milyar 424 milyon dolara yükseldi.

Uçuşlar başlıyor

Türkiye ile Ermenistan arasında 2020’ye kadar Atlasjet tarafından yapılan, ancak şirketin iflasıyla duran uçuşlar, 2 Şubat’ta karşılıklı olarak yeniden başlayacak.

Üniversiteler…

Uluslararası 11 sıralama kuruluşu tarafından hazırlanan “dünyanın en iyi üniversiteleri”nin yer aldığı listelerde, Türkiye’den 10 üniversite, en az bir sıralamada ilk 500’e girdi.

Turizm geliri

Türkiye’nin turizm geliri, 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 103 artarak 24 milyar 482 milyon 332 bin dolara yükselirken, ülkeden çıkış yapan ziyaretçi sayısı 29 milyon 357 bin 463 kişi oldu.