Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

HDHO bilimsel etkinliği bugün
İMPLANT ÜSTÜ RESTORASYONDA BAŞARI

Hatay Dişhekimleri Odası, üyelerine yönelik 2022’nin ilk bilimsel etkinliğine imza atıyor. Etkinlik, bugün 13.30’da, Oda konferans salonunda yapılıyor. Hatay Dişhekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, MKÜ Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mustafa Zortuk ile Doç. Dr. Fariz Salimov’un, sunumlarında, implant üstü restorasyonlarda başarı anahtarı oklüzyonunu anlatacakları duyuruldu.

LPG’YE ZAM!
Litrede 40 Kuruş

Akaryakıtta, dört gün önce ve önceki gün art arda yaşanan bezin ile motorin zamlarından sonra, bu kez LPG zamdan nasibini aldı. Bu sabahtan itibaren, LPG’ye litrede 40 kuruş zam yapılacağı duyuruldu.

MEDENİYETLER KOROSU KONSERİ BU AKŞAM

Antakya Medeniyetler Korosu’nun periyodik olarak her hafta sonunda düzenlediği Antakya konserlerinden biri daha yapılıyor. Şef Yılmaz Özfırat öncülüğündeki Medeniyetler Korosu hafta sonu konseri, bu akşam saat 18.00’de, Valiliğe ait Kültür Sanat Merkezi’nde yapılıyor. Konser, herkese açık ve ücretsiz.

KOVİD’le tedavide yeni ilaç
MOLNUPİRAVİR, HAFTAYA…

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca, koronavirüsle mücadelede yeni ilacın etken maddesiyle, hastalıkla mücadelede önemli sonuçlar vereceğini bildirdi. Bakan Koca, paylaşımında şöyle dedi:
“Molnupiravir, özellikle 65 yaş üzeri ve kronik hastalarda, erken dönemde kullanılacak. Bu ilacın, virüsün kendi kendine üremesini önleyen özellikli olduğu, dünya bilim dünyasında kabul görmüş durumdadır.”

HATAY’IN NÜFUSU:1.659.320

İlimiz Hatay’ın nüfusu, 31 Aralık 2021 tarihi itibariyle 1 milyon 659 bin 320’ye çıktı. Hatay’da nüfus artışı, geçen yıllara göre biraz daha fazla oldu. Bunun, T.C. vatandaşlığı alan ve doğurganlık oranı yüksek olan Suriyelilerden kaynaklı olabileceği belirtiliyor.

Çukurlu yollarda zarar gören
araç sahipleri artık sessiz değil
DAVA AÇACAKLAR…

İlimizde, değişik ilçelerde ana yollar, sokaklar ile alanlardaki çukurlara düşen motorlu araçlarda oluşan zayiatlar, artık sürücüler tarafından ilgili yerel yönetim dava edilerek, tazmin edilecek.
Duyarlı bir okur, sosyal medya paylaşımında, Defne ilçesi Uğur Mumcu Caddesi’nin, Şok Market ile Cadde Kuaför arasındaki bölümde bulunan çukura düşmesi sonucu, aracının sağ ön lastiği ile bazı bölümlerin zarar gördüğünü kaydederek, 3000 TL’lik zarar gördüğünü savundu ve bunu, kusurlu hizmet anlayışı olarak tanımladığı, Büyükşehir Belediyesi ile Defne Belediyesi’nden tazmin edeceğini duyurdu.

PAYAS’TA KAZA

69 Yaşındaki kadın yaya, araç altında kaldı, can verdi.

Payas’taki kazada, 69 yaşlarındaki bir kadın yaya, aracın altında kalarak hayatını kaybetti. Payas’taki kazada, yolun karşısına geçmek isteyen yaşlı ka-dın, TIR’ın altında kalarak hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, Payas ilçesi D-91 karayolu üzeri, Şehit Yüzbaşı Ali Oğuz Bulvarı’nda meydana gelen kazada, yolun karşısına geçmeye çalışan 69 yaşındaki Zeliha Yumurtacı, sürücüsü ve plakası belirlenemeyen TIR’ın altında kaldı. Ağır yaralanan yaşlı kadın, kaldırıldığı hastanede doktorların müdahalesine rağmen kurtarılamadı.


Kur Korumalı TL

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, “2 Şubat 2022 itibariyle kur korumalı mevduat hesaplarındaki tutar 281 milyar liraya yükseldi. 119 milyar lira Merkez Bankası destekli 162 milyar lira ise Hazine destekli olarak hesaplara geçti” dedi.

Personel alımı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “2022’de; Personel Genel Müdürlüğüne 6 bin 683, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne 5 bin 563, İcra İşleri Dairesi Başkanlığına 500, Adli Tıp Kurumu Başkanlığına 187 sözleşmeli personel alınacak” dedi.

 3 sektörden biri

Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cem Seven, “Sektörümüz, Ocak ayında Türkiye’nin en çok ihracat artışı kaydeden 3 sektöründen biri olmayı başarmıştır” dedi.

Destek müjdesi

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, tarım destekleri kapsamında 200 bin üreticiye 630 milyon lira civarında bir ödeme yapılacağını bildirdi.

Kanser riski

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atakan Sezer; fazla kilo, alkol kullanımı ve egzersizden uzak bir yaşamın meme kanseri riskini artırdığını söyledi.

Toplantı bugün

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca “2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma Vizyonu” kapsamında, “Yeşil Kalkınma Yolunda Türkiye” temasıyla düzenlenecek istişare toplantısı Antalya’da başlayacak.

100 bin istihdam

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Genç istihdamı konusunda, 2022 ve 2023 yıllarında, sadece ajanslarımız eliyle 100 bin gencimizi istihdama dahil etmeyi planlıyoruz” dedi.

Boşanma sebebi

Antalya’da 27 yıllık evli çiftin boşanma davasında, mahkeme, alkolü “normal içici olma” sınırının üzerinde tükettiği belirlenen kocayı tazminata mahkum etti.

E-Devlet üzerinde

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, “murise ait mevduat-katılım fonu hesabı bulunan banka sorgulama” hizmetinin e-Devlet Kapısı üzerinden verilmeye başlandığını bildirdi.

Ocak ayı rekoru

Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı, Ocak’ta, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,5 artarak 1,6 milyar dolara ulaşırken, sektör, bu rakamla tüm zamanların Ocak ayı rekorunu kırdı.

Yüzde 65 arttı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, son bir yılda Türkiye’nin sabit geniş bant hızının yüzde 65 yükselerek 44,77 Mbps’ye ulaştığını bildirdi.

Emekli Protestosu

Tüm Emekliler Eşgüdüm Kurulu, 21 Şubat’tan itibaren, elektrik ve doğal gaz faturalarına yapılan zamların kaldırılması için saat 21.00’de başlayarak her gün 9 dakika ampullerini söndüreceğini açıkladı.

Tutuklandılar

Samsun’da, Atatürk Anıtı’na halat bağlayan iki kişi tutuklandı. Şüphelilerin bulunduğu cipin, kaldırımı geçerek alana girişi de güvenlik kamerasına yansıdı.

Öğretmen atamaları

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, “2002 yılında 68 bin olan ataması yapılmayan öğretmen sayısı 700 bini geçmişken 15 bin öğretmen ataması ile övünülemez” dedi.

Belediyeler de…

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, kamudaki yüzde 2,5’lik ilave zam gibi, belediyelerin de çalışanlarına ilave zam ve iyileştirmeler yapmasını beklediklerini söyledi.

Bakan açıkladı

Kovid-19’u hedef alarak çoğalmasına engel olduğu belirlenen Molnupiravir ilacına onay çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilacın önümüzdeki hafta, 65 yaş üstü ve kronik hastalarda kullanılmaya başlanacağını açıkladı.

Avrupa’nın tamamı

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), Kovid-19 seyahat haritasının son güncellemesinde tüm Avrupa’yı koyu kırmızı renge boyayarak, kıtanın çok yüksek düzeyde enfeksiyon riski altına olduğunu gösterdi.

Türkiye’nin nüfusu

Türkiye’nin nüfusu, 2021’de bir önceki yıla göre 1 milyon 65 bin 911 kişi artarak 84 milyon 680 bin 273 kişiye ulaştı.

Aşı Tablosu

18 yaş ve üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 84,52, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 92,58 olarak kayıtlara geçti.

Tarihi bir adım

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, eğitim alanında tarihi bir adım olduğunu belirtti.

Sevkiyatı başladı

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu’ndaki aşılar, yüklendikleri tırlarla, Ankara’dan diğer illerdeki şehir hastanelerine gönderildi.

TCMB verisi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. Buna göre, altın rezervleri, 441 milyon dolar azalarak 39 milyar 18 milyon dolardan 38 milyar 577 milyon dolara geriledi.

Gezmek için de…

Fotoğraf çekmek için de…

İlçede etkili olan kar yağışının ardından beyaz örtüyle kaplanan Hatay Amanos Dağları, görülmeye değer manzaralar sunarken, ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor. Dağın eteklerine gelen vatandaşlar, hem karın hem manzaranın keyfini çıkarıyor.

Ocak ayı tablosu

Üretici ve Market!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ocak ayında üretici ile market arasındaki fiyat farklılıklarını değerlendirdi. “Ocak ayında, markette 43 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 5’inde fiyat azalışı görüldü.”

TOBB verisi

Ocak ayında onaylanan yerli malı belgelerinin; 272’si İstanbul’da, 239’u Ankara’da, 127’si İzmir’de, 121’i Tekirdağ’da, 66’sı Konya’da, 44’ü Adana’da, 28’i Kahramanmaraş’ta, 25’i Kocaeli ve Bursa’da, 18’i Sakarya’da düzenlendi.

Kanunla değişecek

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na göre, meslek, aday öğretmenlik döneminden sonra; öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere, 3 kariyer basamağına ayrılacak.

Bakanlık hedefi

Ticaret Bakanlığı, bu yıl e-ihracatı mikro girişimciler ve KOBİ’ler için ulaşılabilir kılarak, Türkiye’nin küresel dış ticaret hacminden daha fazla pay almasını sağlamayı ve e-ticareti bir e-ihracat kanalı haline getirmeyi planlıyor.

Operasyon verisi

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, Ocak ayındaki iç güvenlik operasyonlarında 34’ü sağ, 13’ü “teslim” olmak üzere toplam 47 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Köyler boşalıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2021 Sonuçları”nı açıkladı. Buna göre, Belde ve köylerde yaşayanların oranı, yüzde 7’den yüzde 6,8’e düştü.

THY açıklaması

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, 17 Mart itibariyle, Adana-Erbil arasında karşılıklı gerçekleşecek uçuşlar haftanın 2 günü (Mart’ta Perşembe ve Pazar, diğer aylarda Salı ve Cuma günleri) yapılacak.

Resmi Gazete’de

Sağlık Bakanlığı Birinci Basamak Sağlık Kuruluşları Ek Ödeme Yönetmeliği, dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye’de kanser

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Özlem Sönmez, Türkiye’de kanser görülme oranının dünya ortalamasının altında olduğunu bildirdi.

TCMB vurgusu

Merkez Bankası, TÜFE yıllık enflasyonundaki artışın, alt gruplar geneline yayılırken, bu gelişmeye en belirgin katkının ise enerji fiyatlarından geldiğini bildirdi.

Otomobilde kredi limiti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, otomobil fiyatlarının yükselmesi nedeniyle, kredi limitlerinde güncelleme yapacaklarını açıkladı.

En pahalı sebze

Mevsim normalleri altında seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle sebzelerde verim kaybı yaşandı. Antalya’da yüzde 90’lık verim kaybı oranıyla liste başı olan patlıcan, seradan 20 liraya çıkıyor. Mart ayı sonu itibariyle ürün rekoltesinin artmasıyla fiyatların düşmesi bekleniyor.