Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Savaş’tan St Pierre Bayram Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, St. Pierre Aziz Petrus ve Pavlus Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Savaş, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Hristiyan dünyası tarafından her yıl 29 Haziran’da kutlanan St. Pierre Aziz Petrus ve Pavlus Bayramı’nın, dünyada eşine az rastlanır derinlikte bir hoşgörüye sahip olan ilimizde ve Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan tüm Hristiyan hemşehrilerimize mutluluk getirmesini diliyorum.
İlimiz, yüzlerce yıllık köklü geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yaparak, farklı inanç ve kültürlerin karşılıklı saygı, sevgi ve hoşgörü içerisinde yaşandığı bir coğrafya olmuştur. Asırlardır hüzünlerimizi ve sevinçlerimizi paylaştığımız her inanç ve kültürden insanımızla daha mutlu bir geleceği elbirliği ve aynı ideal ile inşa etmekten mutluluk duyarken, ilimizi ve ülkemizi güçlü kılanın da bu duygu birliği olduğuna yürekten inanıyor ve bu duygunun ilelebet payidar kalacak Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temel taşı olmasını temenni ediyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle, tüm Hristiyan hemşehrilerimizin St. Pierre Aziz Petrus ve Pavlus Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, bayramın kutlandığı her yerde dünya barışı ve insanlığın huzuru için yapılacak dualara iştirak ediyor, huzurun, barışın, hoşgörünün egemen olduğu nice bayramlar temenni ediyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

NEHİR’DEN SİVAS ANMASI MESAJI
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, 2 Temmuz Sivas Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Samandağ Belediye Başkanı Nehir’in, saldırıyı kınayan ve hayatlarını kaybedenleri anan mesajı şöyle:
“2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu, Pir Sultan Abdal etkinliklerine katılmak üzere orada bulunan toplam 35 insanımızın yakılarak katledilmesi, insanlık tarihinin utanç sayfalarında yer almıştır. Madımak’ta yaşanan cinayet sıradan bir cinayet değildir, insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Zaman aşımı, insanlığa karşı işlenen suçlarda geçerli değildir. Sivas Madımak Oteli’nde yaşanan insanlık suçu ile ilgili adalet taleplerine cevap verilmesi gerekmektedir. Bazıları zamanaşımı nedeniyle tahliye edilen, bazıları yıllardır bulunamayan faillerin adalet önüne çıkması sağlanmalıdır. Otelin ‘utanç müzesi’ yapılması taleplerimizi yineliyor, bu tür insanlık suçlarının dünyanın hiçbir coğrafyasında yaşanmamasını diliyorum. Sivas’ta yitirdiğimiz canları bir kez daha saygı, sevgi ve özlemle anıyorum.”

Kimyeci’den Saint Pierre Bayramı Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, dün kutlanan St. Pierre, Aziz Petrus ve Pavlus Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Kimyeci’nin mesaj şöyle:
“Dünyada eşine az rastlanan bir hoşgörü ortamının en güzel şekilde yaşandığı şehrimizde Hristiyan vatandaşlarımızın St. Pierre, Aziz Petrus ve Pavlus bayramını aynı hoşgörü çatısı altında coşkuyla kutlamalarını temenni ediyorum. Umuyorum ki, şaehrimizdeki bu birlik, beraberlik ve hoşgörü ortamı tüm dünya ülkelerinde dili, dini, ırkı ne olursa olsun insanlığa örnek teşkil eder.
Antakya’mız ve Hatay’ımız farklı dinlere, mezheplere ve etnik unsurlara asırlardır ev sahipliği yapmış, insanların barış ve hoşgörü duyguları ile kardeşçe bir arada yaşadığı bu kıymetli mirası karşılıklı saygı, sevgi ve hoşgörü ruhuyla geleceğe taşımak hepimizin görevi ve sorumluluğudur.
Bu düşüncelerle, Hristiyanlığın farklı mezhep ve geleneklerine müntesip vatandaşlarımızın ve tüm Hristiyan Alemi’nin St. Pierre, Aziz Petrus ve Pavlus Bayramı’nı tebrik ediyor, mutluluk, başarı ve esenlikler diliyorum.”

HATAY PİLOT İL
Türkiye’de, kısa adı SİROMA olan “Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu” kapsamında, ilimiz Hatay, Türkiye’deki pilot 12 il arasına seçildi. Bu amaçla, dün Antakya Emek Mahallesi’nde DOM adıyla bilinen ilimiz Romanları ebru sanatı, sepet işleme, taş mozaik süsleme ile ilgili eserlerin yer aldığı bir stant oluşturdu. Sergiyi İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan İle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Sabahattin Büyüktelli de gezdi. Karahan ve Büyüktelli, açıklamalarında, “Roman vatandaşlarımızın en büyük sorunu meslek sorunuydu ve biz de bu alanda kurslar verdik. Örneğin sabun yapımı kursları verdik. Bunların da ötesinde, bağımlılıkla mücadeleyle ilgili eğitici çalışmalarda bulunduk. Uzun sürede inşallah bunun meyvelerini alacağız. Buradan, tüm Roman vatandaşlarımızı eğitime önem vermelerini istiyoruz ve çocuklarını okula göndermeye devam etmelerini istiyoruz” dedi.

FEHMİ AKI KAZA GEÇİRDİ
Kırıkhan’da yerel gazete sahibi Fehmi Akı, eşi Nuriye Akı ile birlikte, ölümcül olmayan, yaralamalı bir kaza geçirdi.
Yayladağı-Antakya arası yolda yaşanan kazada şarampole yuvarlanan araçtan çıkartılan Fehmi Akı ile eşi Nuriye Akı’da yaralanma, muhtemelen de çatlama olabileceği öğrenildi.
ANTAKYA, meslektaşımız ile eşine acil şifa diler.

HATAY’DA FETÖ SORUŞTURMASI
30 GÖZALTI
İlimiz Hatay’da, Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturması kapsamında FETÖ şüphelisi olarak dün 30’a yakın kişi gözaltına alındı. Edinilen bilgilere göre, gözaltına alınanların büyük bölümü kamu çalışanı olmak üzere, aralarında polis, asker, adliye ve belediye personeli bulunuyor.

Toplu Sünnet için başvuru
BUGÜN , SON GÜN
Dar gelirli vatandaşların çocuklarına yönelik “Toplu Sünnet Uygulaması” bu yıl da yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi, çocuklarını sünnet ettirmek isteyenlerin en geç bugün Büyükşehir Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na başvuru yapmaları gerektiğini duyurdu.

Meteoroloji uyardı :
SICAK HAVA DALGASI
Meteoroloji, bugünden başlamak üzere, hafta sonu dahil ilimiz ve bölge için güçlü bir sıcak hava dalgası uyarısında bulundu. Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, bugünden itibaren Kuzey Afrika üzerinden gelecek sıcak hava dalgası ile birlikte, normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor. İlimiz Hatay’da gerçekleşmesi beklenen en yüksek hava sıcaklığının 42-43 derece olması tahmin ediliyor.
Sıcak hava dalgasının, önümüzdeki hafta etkisini kaybedeceği ve hava sıcaklıklarının azalarak mevsim normalleri civarına düşmesi bekleniyor. Bu arada, aşırı yüksek sıcaklıkların meydana getireceği olumsuzluklara karşı başta yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar olmak üzere vatandaşların, 10.00-16.00 saatleri arası güneş ışınlarından direk etkilenmemek içtin zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaları gerektiği uyarısı yapıldı.

LYS Adayları Dikkat!
3 Temmuz’a kadar ortaöğretim notları ÖSYM’den onaylatmak şart…
ÖSYM, YGS ve LYS adaylarına, değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini “https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2017/1/BasvuruEgitimGuncelle” adresinden kontrol etmeleri, seçmeleri ve 3 Temmuz saat 16.00’ya kadar da onaylamaları gerektiği uyarısında bulundu.
ÖSYM’nin internet sitesindeki duyuruya göre, adayların 2017-YGS ve LYS değerlendirme işlemlerinde ortaöğretim seviyesindeki eğitim bilgileri kullanıldığı için bilgilerin güncellenmesi istendi. Bu kapsamda, 2017-ÖSYS’ye başvuran adayların kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini kontrol etmeleri ve gerekli bilgileri seçerek, 3 Temmuz saat 16.00’ya kadar onaylamaları gerekiyor. Eğitim veya okul birinciliği bilgilerinde eksiklik veya hata olduğunu tespit eden adaylar, mezun oldukları ve olacakları ortaöğretim kurumları ile görüşerek, eğitim bilgilerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) e-okul sistemi üzerinden düzelterek, sonrasında aynı adres üzerinden 3 Temmuz’a kadar onaylayacak.

AÖ Sınavları Cumartesi ve Pazar
Açık Öğretim Kurumları Sınavları yarın ve Pazar olmak üzere iki günde yapılıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Sistem Sınavları kapsamında yapılacak olan Açıköğretim Kurumları 2017-3 Dönem Sınavı 1. Oturumu 1 Temmuz Cumartesi günü saat 09:30’da, 2. oturumu 1 Temmuz Cumartesi günü saat 14:00’te, 3. oturumu ise 2 Temmuz Pazar günü saat 09:30’da gerçekleştirilecek.

MEM’de 1709 Şube Müdürünün ünvanları alınıyor
Danıştay 2. Dairesi, ortada yazılı sınav sonuçları da varken, sadece sözlü sınav sonuçları esas alınarak Şube Müdürü atamasını düzenleyen Yönetmelik maddesinin yürürlüğünü ve sözlü sınava dayalı atamalarına durdurmasına rağmen, Milli Eğitim Bakanlığı bu karara itiraz ettiğini belirterek, mahkeme kararını uygulamamıştı.
Danıştay İDDK, Milli Eğitim Bakanlığı’nın itirazını karar bağladı. Dosyayı görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, MEB’in itirazını reddetti ve Yönetmeliğin yürürlüğünün durdurulmasını hukuka uygun buldu. Mahkeme heyeti, sadece sözlü sınav sonuçlarına göre oluşturulan başarı listesi ve bu listeye dayalı atama işlemlerinde hukuka uyarlık bulunmadığına karar verdi.
Buna göre, Milli Eğitim Müdürlüklerinde görevli toplam 1709 Milli Eğitim Şube Müdürünün görevinden alınması gerekecek.

BELEDİYE PARKI’NA DA WC
Antakya Belediyesi’nin 15 Temmuz Milli İrade Parkı’na yaptırdığı modern tuvaletin benzerinin, yetkili ve sorumlu kurum olan Büyükşehir Belediyesi’nden Belediye Parkı’na da yaptırması istendi. Büyük Park, diğer adıyla Belediye Parkı’nda mevcut sadece bir tuvalet olduğu dile getirilirken, günde binlerce kişinin ziyaret ettiği, gezdiği ve dinlendiği Belediye Parkı’na tuvalet yaptırılması gerektiği, yöredeki esnaf işletmeci ve vatandaşlarca ifade ediliyor.

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin sürdürülebilir enerji temini için yaptığı şehir şebe-keleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti de uygulanıyor.
Toroslar Elektik Dağıtım A.Ş.’nin yarın ilimizdeki enerji kesintisi programı şöyle:
Arsuz İlçesi Pirinçlik Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Narlıca Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi Çardak Sokağa 9:00-16:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeşil Mahalle Sema Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Payas İlçesi İstiklal Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Esnafa, 30 Haziran ve Yapılandırma uyarısı!
Esnaf ve sanatkârların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanunun yürürlüğe girdiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandö-ken, ‘Başvurular 30 Haziran’da, ilk taksit ödemeleri 31 Temmuz’da bitecek” dedi.

MECLİS PAZARTESİ TOPLANIYOR
Antakya Belediye Meclisi, Temmuz ayı olağan toplantısını 3 Temmuz Pazartesi günü yapıyor. Saat 16.00’da Atatürk Caddesi’ndeki Mahfel Sosyal Tesisleri Nikâh Salonu’nda yapılacak toplantıda; İlan ve Reklam Uygulama Yönetmeliğine Ek Yapılması İle İlgili İmar Komisyonu, Hukuk ve İçişleri Komisyonu ile 2017 Mali Yılı Gelir Tarifesine Ek Yapılması ile İlgili Plan ve Bütçe Komisyon Raporlarının görüşülmesi yanı sıra, imar tadil teklifleri ile komisyon raporlarının ele alınması bekleniyor.

HATSU Uyarısı:  SU’DA YAPILANDIRMADA SON GÜN
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), vadesi 31 Mart 2017 tarihi öncesine ait su ve atık su borcu olan vatandaşların borçlarını yapılandırmada son günün bugün olduğunu duyurdu. Vatandaşların, 7020 sayılı kanun kapsamında peşin ödeme veya taksitlendirme yapma imkanı bulabileceklerini bildiren İdare, iki ayda bir ödeme olacak şekilde; 6, 9, 12, 18 eşit taksitte ödeme kolaylığı sağlanacağını kaydetti. Yapılacak yapılandırmalarla birlikte, ilk taksitin son ödeme gününün 31 Temmuz 2017 tarihi olduğu belirtildi.

Erken emeklilikte son 2 gün
1995 Doğumlu kız çocukları, en geç yarın sigortalı olarak resmi işlem yaptırdıkları takdirde, bu kişiler, 7200 gününü 31 Aralık 2037 tarihinden önce doldurursa 59 yaşında emekli olacak.Buna göre, bu sene sigorta yaptırarak primlerini kesintisiz ödeyen kadınlar, emsallerine göre 6 yıl önce, erkekler ise 3 yıl önce emekli olabilecek. 1 Temmuz 2017 tarihinde sigortalı olarak çalışmaya başlayan kişi kesintisiz çalışmaya devam ettiği ve 2037 yılında 7200 prim gününü doldurduğu takdirde, kadın 59 yaşında, erkek ise 61 yaşında emekliliğe hak kazanacak.
Örneğin 1995 doğumlu kız çocuğu 1 Temmuz’da sigortalı yaptırılırsa ve bu kişi 7200 günü 31 Aralık 2037 tarihinden önce doldurursa, 59 yaşında emekli olmaya hak kazanacak. Bu kadın, 2037 yılında hemen emekli olamayacak, ama o tarihte “emeklilik yaşını bekleyen” gruba girecek ve 59 yaşını dolduracağı2054 yılında emekli olabilecek. Emeklilik yaşı, 7200 prim gününün 1 Ocak 2048 tarihinden sonra doldurulması halinde, kadın ve erkek için 65 yaş olarak uygulanacak. Bu durumda, 1995 doğumlu erkek ya da kadın emekli olabilmek için 65 yaşını dolduracakları 2060 yılını bekleyecek. Bu sene sigorta yaptırarak kesintisiz ödeyen kadınlar, emsallerine göre 6 yıl önce, erkekler ise 3 yıl önce emekli olabilecek.

Defne Meclisi 5 Temmuz’da toplanıyor
Defne Belediye Meclisi, Temmuz ayı dönem toplantısını 5 Temmuz Çarşamba günü yapıyor. Belediye duyurusunda, “Defne Belediye Meclisi, gündeminde bulunan maddeleri görüşmek üzere 5 Temmuz 2017 Çarşamba günü toplanacaktır. Belediye hizmet binasında gerçekleşecek toplantı saat 10.00’da başlayacaktır” denildi.

ÖSYM Adaylarına
NOT ONAYI ŞART
Sonuçlarının 11 Temmuz tarihinde açıklanması beklenen LYS adaylarının, ÖSYM duyuru sayfasından ortaöğretim notlarını onaylamaları gerektiği bildirildi. Uygulamayı 3 Temmuz Pazartesi gününe kadar yerine getirmeyenlerini mağduriyet yaşayabilecekleri hatırlatıldı.

DOĞAKA’DA SON GÜN
Teknik destek proje başvurularında son gün…
Doğu Akdeniz kalkınma Ajansı (DOĞAKA ), 2017 Yılı Teknik Destek Programı Mayıs-Haziran Dönemi başvurularının Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden alınmaya devam edildiğini, ancak bugünün son başvuru günü olduğunu duyurdu. DOĞAKA, teknik destek projeleri ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Programın amacı, TR63 bölgesinde yerel aktörlerin bölgesel kalkınma açısından önem arz eden, ancak kurumsal kapasite eksikliği nedeniyle hazırlık ve uygulama aşamalarında sıkıntı ile karşılaşılan çalışmalarının çözümüne yönelik geçici süreli uzman görevlendirilmesi veya danışmanlık hizmeti verilmesi suretiyle bölgesel kalkınmaya katkı sağlanmasıdır.
Ajans, yerel ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunabilecek; 14 iş gününü ve 15.000 TL’yi aşmayan eğitim verme, program ve proje hazırlanmasına katkı sağlama, geçici uzman personel görevlendirme, danışmanlık sağlama, uluslararası ilişkiler kurma ve lobi faaliyetlerine teknik destek sağlayacaktır.
Teknik Destek Programı uygun başvuru sahipleri; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, kooperatifler ve üst kurulları, küçük sanayi siteleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri yönetimleri ve bu kurumların en az % 50’sine sahip oldukları işletmelerdir.
Mayıs- Haziran dönemi için son başvuru tarihi 30 Haziran 2017 saat 17:00’dir.”