Kısa Kısa Haberler

ENERJİDE İNDİRİM
Konutta % 18…

Üzerinde, ilgili kuruluşların yaptığı çalışma kapsamında, esnafa uygulanacak kademeli elektrik tarifesinde günlük 15 KWH ve aylık 450 KWH planlaması öngörülürken, meskende de ilk kademede yüzde 18’e varan indirim bekleniyor.
Esnaf ve konutlar için uygulanacak elektrik tarifelerinde formüller ortaya çıktı. Konutlarda 210 KWH altında tüketilen elektrik kademesinde 1 KWH elektrik bedeli 1,37 TL iken, 210 KWH üzerinde tüketilen elektrik tarifesinde 1 KWH elektrik bedeli 2,06 TL olarak dikkat çekiyor.


MOTORİNE ZAM!

Akaryakıtta motorine 4 kuruş zam yapıldıGeçtiğimiz Cumartesi günü uygulamaya giren mini zamla, motorinin litre fiyatı 15 lira 53 kuruştan, 15 lira 57 kuruşa çıktı. Katkılı motorinin litre fiyatı da 15 TL 56 kuruştan, 15 TL 60 kuruşa çıktı.

İSKENDERUN’DA
İNTİHAR GİRİŞİMİ

Bir kadın, 5.kattan kendini attı…

İskenderun’da, bir apartmanın 5. katında oturan bir kadın, geçirdiği bunalımın etkisiyle kendini aşağıya attı. Olay, geçtiğimiz hafta sonunda, Cumartesi günü yaşandı. Hürriyet Caddesi 39. Sokak’taki olayda, yaşamdan bıktığını ve sıkıntılı olduğunu söyleyen kadının bu girişimi üzerine, olay yerine polis, itfaiye, sağlık ve diğer ekipler yönlendirildi. İkna edilemeyen kadın, kendini aşağıya attı ve açılan brandanın üzerine düştü. Korkutan olay sonrası, ekipler, kadını hastaneye götürdü. -Haber


Bireysel borçtan

Takibe düşenler…

BDDK’nın 2020 ve 2021’in 9 ayında uygulanan sorunlu kredi ve kart borçlarını takibe atma süresindeki esnekliğin ardından, 2021 yılında 1 milyon 704 bin gerçek kişi, kredi veya kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe düştü.

Adaylık sinyali

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, henüz seçimlerde kimin cumhurbaşkanı adayı olacağının netlik kazanmadığını, ancak bir araya geldiği beş parti genel başkanının kendisine adaylık teklif etmesi halinde bunu kabul edeceğini söyledi.

Migros İşçileri

DGD-SEN, Migros işçileri için yürütülen görüşmelerin uzlaşmayla sonuçlandığını duyurdu. İşten çıkarılan 257 işçinin işe iadesi, ücret artışı gibi taleplerin kabul edildiği açıklandı.

Gazeteci Güvenliği

Ses Kocaeli Gazetesi İmtiyaz Sahibi Güngör Arslan’ı öldürdüğü iddiasıyla yakalanan R.Ö. isimli şahıs gözaltına alınırken, savcılık soruşturma başlattı. Cinayete tepkiler de artıyor.

Mezar tartışması

1925 yılında 46 arkadaşı ile birlikte idam edilen ve Kürtler için önemli bir isim olan Şeyh Said’in mezar yerinin tespiti için İçişleri Bakanlığı’na resmi başvuru yapıldı. Olumlu yanıt alınamazsa, yargı yoluna gidilecek.

Kimya Sektörü

AKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çağan, Ocak ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 117,7 oranında artışla 424,7 milyon dolarlık ihracat değerine ulaştıklarını söyledi.

İklim Şurası

İklim Kanunu’na son şekli, Konya’daki İklim Şurası’nda verilecek. İklim Şurası’nda 209 üniversiteden “iklim elçileri”, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile bir araya gelecek.

Resmi Gazete’de

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanlığı’na (TÜBİTAK) Prof. Dr. Hasan Mandal’ın atanmasına dair karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Aşı Tablosu

18 yaş ve üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 84,93, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 92,84 olarak kaydedildi.

TUSİAD önerisi

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, enflasyonla mücadele için; doğru para politikası, bununla uyumlu maliye politikası ve üretimi destekleyecek yapısal değişimlere ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Yumurta fiyatı

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği(YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, yumurtada fiyatında yaşanan artışın üreticilerden değil zincir marketlerden kaynaklandığını söyledi.

e-ithalat patladı

Şirketlerin tabi olduğu ithalat vergisi sebebiyle yüksek kalan fiyatlar, şahısların e-ithalat tercihin ikiye katladı. Tescilli Markalar Derneği Başkanı İzzet Stamati, vergi düzenlemesi getirilmesi gerektiğini söyledi.

EYT düzenlemesi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son dakika haberi geldi. Ek gösterge, sözleşmeli personelin kadro sorunun çözülmesinin ardından, EYT’lilerin taleplerini değerlendirecek bir komisyon kurulacak.

%45,61 yükseldi

Tarımsal girdi fiyat endeksi, aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 9,82, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 45,61 artış gösterdi.

Güven arttı

Şubat ayına ilişkin Finansal Hizmetler Anketi ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi’ne göre, Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE), Şubat’ta 1,7 puan artarak 173,4 seviyesine yükseldi.

Çiftçinin beklentisi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Çiftçilerimiz girdi ihtiyaçları için kullandığı Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarından dolayı da sorunlar yaşıyor” dedi.

TOBB verisi

Bir önceki aya göre kapanan şirket sayısında %73, kapanan kooperatif sayısında %75,6, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında %13,5 oranında azalış oldu.​

Emsal karar

Bir boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kendi özel görüntülerini başka erkeklerle paylaşan ve kayınvalidesine hakaret eden kadın ile bağımsız konut sağlamayan ve eşine şiddet uygulayan erkeğin eşit kusurlu olduğuna hükmetti.