Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Türkiye’de, 7 Milyar 100

Türkiye’de, 7 Milyar 100 Milyon Dolar’la,
son 4 yılın en yüksek cari açığı yaşandı!

12 AYLIK AÇIK:
20,2 MİLYAR DOLAR

Türkiye’nin, 2022’nin ilk ayında cari işlemler açığı 5,3 Milyar Dolar artarak 7,1 Milyar Dolar oldu. Bu, son 4 yılın en yüksek seviyesi oldu. 12 aylık cari açık ise 20,2 Milyar Dolara yükseldi.
Cari işlemler açığı, bir önceki yılın aynı ayına göre 5 Milyar 336 Milyon Dolar artarak 7 Milyar 112 Milyon ABD Doları olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı, 20 Milyar 223 Milyon ABD Doları oldu. Bu gelişmede, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 6 Milyar 425 Milyon ABD Doları artarak 8 Milyar 333 Milyon ABD Dolarına yükselmesi etkili oldu.

SUUDİ’YE UÇUŞ KOLAYLIĞI
PCR Testi kalktı

Suudi Arabistan, ülkesine girişte zorunlu tuttuğu PCR testi uygulamasını kaldırdı.
Suudi Arabistan’a uçak seyahatinde, çift doz aşı ile ikamet koşulu ise aranacak.

ANTAKYA SALLANDI
Antakya, dün, güne hafif iki
sallantı ile girdi.

Dün sabaha doğru Antakya’da, 3 büyüklükte
2 ayrı deprem oldu. Dün sabah saat 02:53’te, Antakya’ya bağlı Hasanlı merkezli, saat 03:04’te de Kuzeytepe merkezli, 10 dakika arayla, 8 km ve 5 km derinlikte, ikisi de 3 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Her iki deprem de küçük ölçekte yaşanırken, can ya da mal kaybı olmadı.

İNŞAAT MALİYETİ ARTIŞI
Ayda % 15.3,Yılda % 80

İnşaat maliyeti, 2022 yılı Ocak ayında, bir önceki aya göre %15,24, bir önceki yılın aynı ayına göre %79,91 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %10,12, işçilik endeksi %33,83 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %98,20, işçilik endeksi %41,02 arttı.

Üretici isyanda

“Ulusal Süt Konseyi’ni görevini yapmaya davet ediyoruz” diyen, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Süt fiyatları böyle devam ederse, daha fazla damızlığın kesileceğini, bunun süt yanında et krizi anlamına da geleceğini bilmiyor musunuz?”

Aşı Tablosu

18 yaş ve üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 85,20, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 93,01 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı miktarı 146 milyon 183 bin 69 doza yükseldi.

Emsal karar

Ankara 62. İş Mahkemesi, SGK’nın, rahim ağzı kanserine karşı koruyuculuğu olan HPV aşısının bedelini, üç doz aşıyı kendi imkanlarıyla olan üniversite öğrencisi Yağmur Varkal’a geri ödemesine karar verdi.

Tahliye oldu

49 gündür Bakırköy Cezaevi’nde tutuklu bulunan Gazeteci Sedef Kabaş’ın yargılandığı davanın ilk duruşmasında, dün, Kabaş’ın tahliyesine karar verildi.

Bakanın mesajı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, “Ülkemiz üretimi ve stokları dikkate alındığında, yeni hasat dönemine kadar, arz yönüyle bir sıkıntı yaşanmayacak şekilde gerekli tüm önlemler alınmıştır” dedi.

Öğretmen istihdamı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Yeni öğretmen istihdamında ağırlığı, okul öncesi eğitime vereceğiz. Elbette diğer alanlarda da ihtiyacımız olan yerler var, onları da kapsayacak şekilde bir düzenleme yapıyoruz” dedi.

Mobil Uygulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal hizmet ve yardımlara ilişkin bilgilerin ve başvuru imkanlarının yer aldığı “Aile Destek” mobil uygulamasını hayata geçirdi.

İhracata sınırlama

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan değişiklikle, mobilya üreticilerinin ham madde ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, bazı kereste ürünlerinin ihracatı sınırlandı.

Özlük Haklar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık personelinin özlük haklarına ilişkin çalışmalarda önemli bir mesafe kat edildiğini ve son noktaya gelindiğini belirtti.

Resmi Gazete’de

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), öğretmenler ve okul yöneticilerinin mesleki gelişimi programına dair yönetmelik, dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Dolandırılmayın!

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Dairesi Başkanı Zeynep Boz, tarihi eserlerin imitasyonları kullanılarak farklı yöntemde birçok dolandırıcılık olayının gerçekleştirildiğini söyledi.

Esnafa eleştiri

Esnafın kendisinden

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Eğer pandemi döneminde esnafımız, bu tür şartlara bağlı olarak sigorta bilincinde olsaydı, pandemi döneminde fazla sıkıntı yaşamazdı.”

Sağlıkta Şiddet

Sağlıkta şiddet, hem iktidarın hem de muhalefetin gündeminde. Sorunu giderebilme adına 2020 yılında yasa da çıkarıldı, ancak tam anlamıyla çözüme ulaşılamadı. Yetkililer, Sağlık Çalışanlarının Hukuken Korunması Sempozyumu’nda bir araya geldi.

Linç Davası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesinde cenazesinde linç girişimine uğramasına ilişkin davada 10 çocuk hakkındaki şikayetini geri çekti. Savcı da davayla ilgili mütalaasını sundu.

İhale tablosu

Geçen yıl, Türkiye’deki kamu ihalelerinin dörtte biri pazarlık usulüyle yapılırken, kapalı kapılar ardında, şeffaflıktan uzak yapılan ihalelerin toplam bedeli 121 milyar liraya ulaştı.

Kontak kapattı

Benzin ve motorine gelen zamlar, toplu taşıma hizmetlerini de olumsuz etkilemeye başladı. Ankara’da özel halk otobüsü ve dolmuş esnafı, kontak kapattı. Belediye, UKOME’ye yüzde 44’lük zam teklifi sunacağını açıkladı.

Sanayi endeksi

Ocak’ta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 yükseldi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinde de yıllık bazda yüzde 8,2 artış oldu.

12 Mart Muhtırası

Türk demokrasi tarihinde, 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra sivil siyasete yapılan “ikinci müdahale” olarak anılan 12 Mart 1971 Muhtırası’nın üzerinden 51 yıl geçti.

4 ilde 7 bölgeye

Destek verilecek

Aydın-Efeler, Aydın-Köşk, Aydın-Sultanhisar, Aydın-Yenipazar, Karabük-Eskipazar, Kütahya-Domaniç ve Sivas-Hafik havzalarında yağlık ayçiçeği ekimi desteklenecek.

Yüklü gemiler

Rusya’dan ayrıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğünün Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, Rus limanlarında 24 Şubat’tan beri bekleyen Türk sahipli 18 gemiden 17’si hareket etti.

16 bin gönüllü

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, çoğunluğu Orta Doğu’dan 16 bin gönüllünün, Rusya yanlısı olarak Ukrayna’da savaşmak için başvurduğunu bildirdi.

Hac acenteleri

Hac ve umre organizasyonu yapan acenteler, Erdoğan’ın muhtemel Arabistan ziyareti kapsamında hac ve umrenin de gündeme alınmasını ve kutsal topraklara ziyaretlerin tekrar açılmasını istiyor.

Gazeteci Sedef Kabaş

Hakim karşısına çıktı

Katıldığı televizyon programındaki konuşmasında, “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlarını işlediği gerekçesiyle tutuklanan Sedef Kabaş’ın 12 yıl 10 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

THY iptal etti

THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada, İstanbul ve Sabiha Gökçen havalimanlarında 12 Mart tarihli sefer iptalleri yapıldığı duyuruldu.

Yüzde 7,9 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, ocak ayına ilişkin perakende satış endekslerini açıkladı. Buna göre, sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Ocak’ta bir önceki aya göre yüzde 1,5 azaldı.

Kazandıran sektör

Gemi ve yat, geçen ay 72 ülkeye 70 milyon 467 bin dolarlık ihracat yaparak dış satımını en çok artıran sektör oldu.