Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

TCMB’den tebliğ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Altın Cinsinden Fiziki Varlıkların Finansal Sisteme Kazandırılması Hakkında Tebliğ’i, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

BENZİN-MOTORİN FİYATINDA DÜŞME BEKLENİYOR
Benzin ile motorin fiyatında, bu sabahtan itibaren geçerli olmak üzere ciddi oranda bir düşme bekleniyor. Bu sabahtan itibaren benzin ile motorinde, litrede minimum 2 ,5 TL civarında düşüş bekleniyor. Mart ayı başlarında, benzin fiyatı 17 TL’den satılıyordu. Benzin fiyatı ile motorin fiyatı, geride kalan 14 günde tam 6 kez zam gördü. Bugünkü düşüşle, fiyatların 20 TL altına düşmesi bekleniyor.

Altınözü’nde 5 yıl önce işlenen cinayet
TV PROGRAMINDA ÇÖZÜLDÜ…

Canlı olarak yayınlanan, Gazeteci Fulya Öztürk’ün sunduğu “Fulya ile Umudun Olsun” adlı TV programında, ilimiz Altınözü ilçesinde 5 yıl önce yaşanan cinayetin sırrı çözülüyor.
Jandarma, TV programında paylaşılan bilgilerin ardından, Altınözü Cumhuriyet Savcılığı talimatıyla, kuyuya atılarak öldürülen Semira Arslan cinayetinde 5 yıl sonra düğmeye bastı ve 6 kişi gözaltına alındı.
Jandarma, dün sabah, Altınözü ilçesine bağlı Boynuyoğun Mahallesi’nde, hepsi akraba olan 6 kişiyi cinayet suçlama-sıyla yakalayıp gözaltına aldı.

Meteoroloji’den “Zirai Don” Uyarısı

BUGÜN ve YARIN

Meteoroloji, bugün ve yarın, ilimizde akşam ve sabah saatlerinde zirai don olayı beklendiğini duyurdu. Meteoroloji duyurusu şöyle:
“Bölge geneli, parçalı ve çok bulutlu, hava sıcaklığı ise bölge genelinde mevsim normallerinin altında seyretmeye devam edecek. 16.03.2022 Çarşamba sabah saatlerine kadar tarımsal faaliyetlerin devam ettiği Doğu Akdeniz Bölgesi’nde, gece ve sabah saatlerinde kıyılarda hafif, iç kesimlerinde orta kuvvette, yükseklerinde kuvvetli zirai don olayı beklendiğinden, çiftçilerimizin ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.”

Müzik sektörü de

Özgürlük istiyor

Koronavirüs salgınında kapalı mekanlarda hasta/vaka olmasını engelleme amaçlı HES (Hayat Eve Sığar) kodu uygulaması gibi pek çok kısıtlamanın kaldırılmasına rağmen, eğlence mekanlarına yönelik “salgın gerekçeli” yasaklardan vazgeçilmemesi tartışma konusu.

76 kişilik istihdam

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Uzay Teknolojileri̇ Araştırma Enstitüsü’nde (TÜBİTAK UZAY) görev yapmak üzere 76 proje personeli alınacak.

Zeytinime Dokunma

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Maden Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle, zeytinliklerin elektrik üretimi için maden sahası olarak kullanılmasına olanak tanıması, İzmir’de 100’e yakın sivil toplum kuruluşu tarafından protesto edildi.

Destek vermedi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Beş genel başkan aynı zamanda cumhurbaşkanlığını önerirse elbette kabul ederim” açıklamasıyla ilgili, ”Şu anda öncelikli konumuz isim tespiti değil” dedi.

Ayçiçek yağı geldi

Rusya’nın Yisk Limanı’ndan yola çıkan, 5 bin 753 ton ayçiçeği yağı yüklü gemi, İstanbul Boğazı’ndan geçiş yaptı. Geminin 17 Mart’ta Mersin’de olması bekleniyor.

Bakan açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “KAAN Uygulaması sayesinde, genel kolluk ve özel güvenlik iş birliğini artırarak, kolluk kuvvetlerimize 350 bin kişilik bir güvenlik desteği sağlamayı hedefliyoruz” dedi.