Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

İLÇELER ARASI YOLCU TAŞIMA ÜCRETLERİ ARTTI

İlimizde, 15 ilçe arasında gerçekleşen dolmuş yolcu taşıma ücretlerine zam geldi. Hatay Büyükşehir Belediyesi, UKOME kararı doğrultusunda, ilimizdeki ilçeler arası yolcu taşıma ücretlerini, akaryakıt ve girdilerdeki fiyat artışları üzerine yeniden düzenledi.
Buna göre, Antakya ile 3 ilçe arası yolcu taşıma ücretleri şöyle oldu:
Antakya-Reyhanlı: 21 TL
Antakya-Samandağ: 14,5 TL
Antakya-Yayladağı: 28 TL

SAADET KONGRESİ HAFTA SONUNDA
Saadet Partisi Antakya İlçe Kongresi, hafta sonunda yapılıyor. Saadet Partisi Antakya İlçe Kongresi, 20 Mart Pazar günü Antakya HATMEK salonunda yapılıyor. Kongreye, Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan’ın da katılacağı duyuruldu.
Halen Fadıl Koçak’ın ilçe başkanlığını yapmakta olduğu Saadet Partisi Antakya ilçenin kongresi, 20 mart Pazar günü saat 14.00’te başlayacak.

YAYLADAĞI’NDA 450 SURİYELİ ÇOCUĞA ÜCRETSİZ TIRAŞ

Kızılay Hatay Şubesi tarafından hayata geçirilen İyilik Makası Projesi’nde görev alan 18 gönüllü berber, Yayladağı ilçesindeki Geçici Barınma Merkezi’nde kalan Suriyeli sığınmacıları tıraş ederek, saç bakımlarını yaptı. Proje kapsamında, kampta yaşayan 450 kişi tıraş edildi ve kişisel bakım hizmeti verildi.

10 bin sözleşmeli

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca, Sağlık Bakanlığının sözleşmeli pozisyonlarına 10 bin sağlık personeli yerleştirmesi için adaylardan tercihleri alınmaya başlandı.

Gönüllü aranıyor

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, “TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu” kapsamında desteklenen, virüs benzeri parçacık prensibine dayalı aşının yeni başlayan fazı için 600 gönüllü arandığını bildirdi.

Ücretli çalışanlar

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı, Ocak’ta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,8 artış gösterdi.

Konut satışı

Türkiye genelinde Şubat ayında 97 bin 587 konut satışı gerçekleştirildi. Şubat’ta satılan konut sayısı, Ocak ayına göre yüzde 10,5, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,1 arttı.

Ticaret Bakanlığı

Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında geçen yıl 85 firmaya yaklaşık 125 milyon lira idari para cezası verirken, en fazla cezai işlem, abonelik sözleşmeleri ve ön ödemeli konut satışı alanlarında yapıldı.

Vergi artırıldı

Posta veya hızlı kargo taşımacılığıyla, bir gerçek kişiye, Avrupa Birliği dışı ülkelerinden gelen ve kıymeti 150 Avro’yu geçmeyen eşyada ödenecek maktu vergi, yüzde 20’den yüzde 30’a çıkarıldı.

3600 Ek Gösterge

Hükümet ve Memur-Sen’in taraf olduğu 3600 Ek Gösterge Komisyonu ikinci toplantısını bugün yapacak. Hükümet ve Memur-Sen yetkilileri, 3600 ek göstergenin verileceği kadro ve unvanlara dair müzakerelerini sürdürecek.

Yüzde 200 arttı

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, mesleki ve teknik eğitimde 2022’nin Ocak ve Şubat döner sermaye geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 200 artarak 197 milyon 957 bin liraya yükseldi.

Anıt çınarlar için

Uzmanlar, topraktan değil, temas yolu ile yayıldığı bilinen ve çınar ağacının 2-3 yılda ölümüne yol açan kanserin tedavisinde, kesim aşamasına gelmeden önce, erken teşhis, doğru budama yöntemleri kurtarıcı bir çözüm olarak değerlendiriyor.

Baskın Seçim!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, “Baskın seçim niyetimiz yok. Seçimler, zamanında yapılacak. Başından beri bu konuda çok özenliyiz” dedi.

Bakan Koca mesajı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Sağlık profesyoneli sayımız, bir milyon 300 bine yaklaştı. Bugün, 183 binden fazla tıp doktorumuz var. 131 tıp fakültemizde, 110 bin hekim adayı var. Bunlar, sağlığa verilen önemin eseridir. Sağlıkta eski Türkiye’ye dönüş yolu kapanmıştır” dedi.

Bahçeli eleştirisi

Partisinin grup toplantısında konuşan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Hekimlerimiz, Türk topraklarını terk ediyor, diyorlar. Vatanını seven her hekim görevinin başındadır” dedi.

Bütçe fazla verdi

Bütçe dengesi, Şubat ayında 69,7 milyar lira fazla verirken, faiz dışı denge 113,4 milyar lira fazla şeklinde gerçekleşti.

Bakan açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Kur Korumalı Mevduat hesaplarında, yüzde 56’sı dövizden dönüşmek üzere 557 milyar lira birikmiştir” diye konuştu.

AKP’li Vekiller

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Partisinin bazı Milletvekilleriyle bir araya geldi. AK Parti Genel Merkezi’ndeki basına kapalı toplantı, 3 saat 20 dakika sürdü.

TMO ihalesi

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, biri 270 bin ton, diğeri ise 260 bin ton olmak üzere, buğday ithalatı için iki ayrı ihale açtığı bildirildi.

Ruble ile ticaretten

İş dünyası umutlu

Rusya’da Türk firmalarına ilgi artmaya başladı. Pek çok sektörde Türkiye’ye yönelen Rus firmalarının sayısının arttığı belirtiliyor. Türk iş insanları, Rusya ile Ruble üzerinden ticaretin artırılması için bir sistemin realize edilmesini istiyor.

Fuar duyurusu

EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı, Ankara Ticaret Odası öncülüğünde, 30-31 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Yem fiyatları

Üreticiyi zorluyor

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin buzağı başlangıç yemi, Şubat sonunda, 50 kiloluk çuvalı 214 lira 45 kuruştu. 10 Mart’ta 228 lira 73 kuruşa çıktı. Bir gün sonra, 11 Mart’ta, 240 lira 73 kuruş oldu.

Tarımsal maliyet

Tarım-ÜFE’de, 2022 yılı Şubat ayında, bir önceki aya göre yüzde 13,74, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 30,61, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,49 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 30,88 artış gerçekleşti.

EXPO hazırlığı

Çin ve Avustralya’yla yarışarak alınan ve Antalya’nın ardından ikinci olacak botanik özellikli Hatay EXPO 2021, kapılarını 1 Nisan günü ziyaretçilere açacak.

Fiyatları tetikleyebilir

TOBB Yönetim Kurulu üyesi Ömer Zeydan, Rusya ile Ukrayna arasında süren savaşın, buğdaya dayalı gıda ürünlerinin fiyatlarında yükselişe neden olacağını dikkat çekti.

İdari para cezası

Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında, 2021 yılında 85 firmaya yaklaşık 125 milyon lira idari para cezası uyguladı. En fazla ceza, abonelik sözleşmeleri ile ön ödemeli konut satışlarına ilişkin verildi.

Başvurular başladı

Erdemir tarafından, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle 7’ncisi düzenlenecek “Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması” için başvurular dün başladı.

Türkiye Etik Kurulu

MHP, Cumhurbaşkanından kamuda yeni göreve başlayan personele kadar, tüm kamu çalışanlarının uyması gereken etik davranış ilkelerini içine alan bir kanun teklifi hazırladı.

Meteoroloji uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin, 17 Mart Perşembe gününden itibaren soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceği tahmin ediliyor.

Hatay’ın Polisleri

Hatay Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Parmak İzi Geliştirme Laboratuvarı Büro Amirliği ekipleri, olay yerinden topladıkları delilleri bilimsel yöntemlerle analiz ederek, suç ve suçluyla mücadelede önemli rol oynuyor.

Araştırma Sonucu

Metro Türkiye, araştırma ve danışmanlık şirketi KONDA işbirliğiyle 31 ilde 2 bin 725 kişinin katılımıyla gerçekleşen ‘Yeme İçme Araştırması’na göre, her 10 tüketiciden 8’i, gıda alışverişini gezerek ve görerek yapmayı tercih ediyor.

Rota, İdlib…

AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanlığı ve Türk Kızılay işbirliğinde yürütülen “Gelin, İdlib’deki Çocukları Birlikte Isıtalım!” kampanyası için toplanan yardım malzemelerini taşıyan tırlar törenle Hatay’a doğru yola çıktı.

Tokdemir eleştirdi

CHP’li Vekil İsmet Tokdemir: “Mazot, 25 lirayı buldu. Şu an Nisan ayı ekimi için çiftçinin önceliği mazot ama… Çiftçinin bu fiyatlarla mazot alıp tarlasını sürmesine imkân yok. Çiftçi, ne yapacağını şaşırmış durumda.”