Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

MHP’li Yönetici Mehmet Ataç vefat etti

Dörtyol MHP İlçe Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ataç, vefat etti. Merhum Ataç, bir süredir İstanbul’da tedavi görmekteydi. Fatih Ataç’ın oğlu, Ahmet Ataç, Şemsettin Ataç ve Bekir Ataç’ın yeğeni, Melek Ataç’ın eşi olan Mehmet Ataç, MHP’de ilçe yöneticiliği yapmaktaydı. ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

EXPO AÇILIŞ KOKTEYLİ YARIN

31 Mart ve 1 Nisan’da açılışı yapılacak olan EXPO 2021’de konuklara kokteyl sunumu yarın yapılıyor.
Yarınki program, saat 16.00’da EXPO Antakya Alanı gezisi ile başlayacak. Ardından program; Seyir terası, konuklara “Hoş Geldiniz Kokteyli”, terasta fotoğraf çekimi ve müzik dinletisi ile devam edecek.

HATAY AŞI’DA % 82,7

Koronavirüsle mücadelede, ilimiz Hatay’da koruyucu önlem olarak sürdürülen aşılamada % 82,7 oranına ulaşıldı. Resmi verilere göre, Hatay’da 18 yaş ve üzeri nüfusun % 82,7’si aşılandı. Türkiye genelinde ise aşılama oranı % 85.70 oldu. Alınan bilgiye göre, ülke genelinde 146 milyon 823 bin 531 doz aşılama gerçekleşti. Türkiye geneli aşılama oranı, Hatay’ın % 2,60 üzerinde.

HATAY, MARKA BAŞVURUSUNDA 16.SIRADA

Bu yılın ilk iki ayında, ilimiz Hatay, marka başvurusunda 81 il içinde 16.sırayı aldı. Türkiye genelinde marka başvurusunun en yüksek olduğu 40 il, şöyle sıralanıyor.
İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Gaziantep, Kocaeli, Adana, Muğla, Kayseri, Mersin, Denizli, Sakarya, Balıkesir, Hatay, Eskişehir, Aydın, Manisa, Samsun, Tekirdağ, Diyarbakır, Afyon, Çanakkale, Şanlıurfa, Trabzon, Malatya, Kahramanmaraş, Niğde, Mardin, Isparta, Rize, Sivas, Elazığ, Ordu, Edirne, Düzce, Kırklareli, Nevşehir, Erzurum.

Bakanlık kararı

Adalet Bakanlığı tarafından, açık cezaevlerindeki hükümlülerin Kovid-19 izin sürelerinin 31 Mart’tan itibaren 2 ay daha uzatıldığı bildirildi.

Ülke genelinde

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Opet işbirliğiyle hayata geçirilen “İşimiz Temiz Projesi”, pilot iller İzmir, Muğla ve Antalya’dan sonra Türkiye genelinde yaygınlaşıyor.

Bahçeli de şikayetçi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye’deki enflasyon ve hayat pahalılığından kendilerinin de rahatsız olduklarını belirtti. MHP lideri, “Ancak bunu siyaset konusu yapanları iyi niyetli göremeyeceğiz” dedi.

Enflasyon beklentisi

Goldman Sachs, Türkiye’de yıllık enflasyonun 2022’nin genelinde yüzde 60’ın üzerinde kalacağını tahmin etti.

Asgari zammı

Temmuz ayında

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğünü belirterek, “İnşallah, Temmuz ayı ile birlikte, asgari ücretten tutun da emeklilerimize kadar birçok çalışan ve emeklilerimizin maaşlarına zam yapılacak” diye konuştu.

TUSİAD’da değişim

TÜSİAD Başkanı seçilen iş insanı Orhan Turan, İstanbul’da düzenlenen TÜSİAD Genel Kurulu’nda başkanlık görevini Simone Kaslowski’den devraldı.

Türk-İş Raporu

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı”, 16 bin 52 lira olarak hesaplandı.

Tohumda KDV

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Başkanı Yıldıray Gençer, sertifikalı tohum, fide, fidanda KDV oranının yüzde 1’e indirilmesinin, üretim girdi maliyetlerinde düşüş sağlayacağını ve üretimi artıracağını söyledi.

Darphane’nin görevi

Darphane’nin görev tanımına ilişkin maddelerde yapılan değişiklikle, kurumun; madeni hatıra paralar, Cumhuriyet altın sikkeleri ile Cumhuriyet ziynet altınların satışını gerçekleştirmesinin önü açıldı.

Yağışlardaki artış

1 Ocak-15 Mart döneminde enerji üretimi amaçlı ana havza barajlarına gelen su miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49,7 artışla 12 milyar 927 milyon metreküpe yükseldi.

TMO verisi

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Ramazan ayı öncesinde hububat, pirinç ve bakliyatta herhangi bir arz eksikliğinin söz konusu olmadığını belirterek, “TMO’nun müdahaleleriyle bu ürünlerin fiyatları makul seviyede tutulmuştur” dedi.

Zekat mesajı

Ramazan’ın, aynı zamanda paylaşma ayı olduğunu vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ramazan’da infak etme ve zekat verme tavsiyesinde bulundu.

Motokuryeler ve…

Sahipsiz köpekler

Kuryeler Federasyonu Başkanı Murat Tomris, “Bizim bazı mimlediğimiz bölgeler var. ‘Burada köpekler var, buraya giderken acaba et mi alalım, kemik mi alalım? Verelim de bize saldırmasın.’ dediğimiz çok bölge var” dedi.

Emniyet açıkladı

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı bünyesinde, Suç Gelirleriyle Mücadele Şube Müdürlüğü kuruldu.

1 Nisan’da son

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için gereken kış lastiği uygulaması, 1 Nisan itibariyle sona erecek.

1833 personel

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü’ne (OGM) sözleşmeli olarak; orman mühendisi, orman endüstri mühendisi ve orman muhafaza memuru pozisyonlarında toplam 1833 personel alımı yapılacak.

Doğu Akdeniz’e

1,5 milyon turist

Global Ports Holding Doğu Akdeniz Limanlar Bölge Direktörü Aziz Güngör, bu yıl Türkiye’ye 1100 kruvaziyer seferiyle 1,5 milyon turistin gelmesini beklediklerini söyledi.

TEB açıklaması

Türk Eczacıları Birliği (TEB), savaş koşullarının sürdüğü Ukrayna’ya gönderilmek üzere, Türk Kızılaya bir tır ilaç ve tıbbi malzeme yardımı yaptı.

Sonuçlar açıklandı

Sağlık Bakanlığı’na 10 bin sözleşmeli sağlık personeli yerleştirme sonuçları açıklandı. ÖSYM, Sağlık Bakanlığı’na 10 bin sözleşmeli sağlık personeli yerleştirme sonuçlarını http://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıkladı.

Düşük faizler!

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, “Yatırımları canlandırmak amacıyla faiz oranlarının çok düşük tutulması, yüksek enflasyon ortamında tasarrufları cezalandırıyor” dedi.

Bankaların karı

Bankacılık sektörü net karı, Şubat sonu itibariyle 39 milyar TL olurken, bankaların aktifler toplamı, geçen yıl sonuna göre 267,2 milyar TL artışla 9,48 trilyon lira oldu.

TESK’ten gelen uyarı

Ramazan öncesi için

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Vatandaş, alışverişlerini merdiven altı, kalitesiz ürünleri piyasaya sürenlerden değil, esnafımızdan yapmalı” ifadesini kullandı.

KDV’de indirim

Cumhurbaşkanı Erdoğan; deterjan, sabun, tuvalet kağıdı, peçete, bebek bezi gibi temel ihtiyaç ürünlerinin KDV’sini yüzde 18’den yüzde 8’e indirme kararı aldıklarını açıkladı. 

Türk-İş Araştırması

TÜRK-İŞ Mart ayı araştırması sonuçlarına göre, Türkiye’de açlık sınırı 4 bin 928, yoksulluk sınırı ise 16 bin 52 TL. Mutfak enflasyonu ise yıllık yüzde 76,39.

Asgariye zam mı?

Çalışanların yüzde 70’e yakınının asgari ücretli olduğu Türkiye’de, asgari ücrete ikinci zam tartışmaları, gündemdeki yerini koruyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama da ikinci zam beklentisini artırdı.

12 İl’de Operasyon

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) “hakim-savcı sınav çalışma evleri”ne yönelik soruşturmasında 21 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Sektörler memnun

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, yeme içme hizmetlerinin tamamında KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesinin, uzun süredir sıkıntı çeken sektör için ferahlatıcı bir haber olduğunu bildirdi.

Aşı Tablosu

18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 85,33, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 93,08 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı miktarı 146 milyon 823 bin 531 doza yükseldi.

Mobilya sektörü

Ukrayna’daki savaş ile birlikte, mobilya sektöründe hammadde krizi baş gösterdi. Sektörden, ‘Düğün sezonu öncesi teslimatlar 3 ay gecikebilir’ uyarısı geldi.

30 Haziran’a kadar

30 Haziran’a kadar Kuveyt Türk’te görüntülü görüşmeyle hesap açan şahıs firmaları ve çiftçiler, ilk 500 TL’lik banka kartı harcamalarına 100 TL iade kampanyasından da yararlanabilecek.

THY duyurdu

Türk Hava Yolları (THY), Polonya uçuşlarında Kovid-19 tedbirlerinin sona erdiğini, ülkeye girişlerde aşı kartı veya PCR testi ibraz etme zorunluluğu olmadığını bildirdi.

Esnaftan teşekkür

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Birkaç gün önce dile getirdiğim bez, sabun gibi çeşitli hijyen ürünlerindeki vergi indirimi talebimizin karşılık bulması sevindirici oldu.”

Ramazan Kolisi

Türkiye’nin 81 ilinde ve 4 bin kişinin üzerinde müşterinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, Ramazan kolisinin uygun fiyatlı olması kriteri, geçen yıla göre daha yüksek bir tercih sebebi haline geldi.

LPG tedariki

Türkiye LPG Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Aratay, Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye’nin LPG tedarikine etkisinin olmadığını bildirdi.

Otomobil satışları

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle hammadde sıkıntılarının büyümesi nedeniyle araç bulunurluk sorunu yeniden büyürken, markalar, bu yıla yönelik satış hedeflerini aşağı yönlü revize ediyor.