Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

ŞEKER’E 1,5 AYDA 3.ZAM!

Türkşeker, KDV dahil kilogramı 5,96 TL’den satılan kristal şeker fiyatını yüzde 31 artırarak 7,80 TL’ye çıkardı. Türkşeker, raf garanti sistemi kapsamında, perakende sektörüne sağladığı 5 kilogramlık toz şeker fiyatını da 45 TL’den 55 TL’ye çıkardı. Böylece, perakende tarafında bireysel tüketicinin satın aldığı toz şeker fiyatındaki artış yüzde 22 seviyesinde gerçekleşti.
Türkşeker duyurusu şöyle:
“Raf Fiyat Garanti (RFG) sistemi kapsamında, vatandaşlarımızın uygun fiyatla paketli kristal toz ve küp şekere ulaşmasını sağlayan Türkşeker, artan maliyetleri dikkate alarak, şeker fiyatında güncelleme yapmıştır. Bu kapsamda şekerin kilogram fiyatı, 31 Mart 2022 tarihi itibariyle KDV dahil 7,80 TL olarak belirlenmiştir.”
Şeker böylelikle; 14 Şubat, 4 Mart ile 31 Mart’ta olmak üzere, son 1,5 ayda 3 kez zamlanmış oldu.

Bakan açıkladı

Enerji fiyatlarındaki ani ve şok dalgalanmaların son zamanlarda maliyetleri artırdığını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Artışları minimum düzeyde yansıtmak zorunda kalıyoruz” dedi.

İhracatta rekor

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye’nin son yıllarda artış ivmesi kazanan ihracat performansı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Vizyona giriyor

Toronto Uluslararası Film Festivali yanı sıra ulusal festivallerden de ödülle dönen “Anadolu Leoparı”, bu hafta vizyona giriyor.

Tarımsal üretim

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tarımın yeni paradigmasının, ülkenin ihtiyacı olan stratejik ürünlerin üretilmesi olacağını belirterek, “Bitkisel üretim tarafı un, yağ, şeker… Bunlar stratejik ürünler, vazgeçilmez ürünler” dedi.

Roman mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen çalıştayda Romanlara hitabında, bir ve beraber olma vurgusu yaparak, “Bizi kimse bölemeyecek, bizi kimse birbirimizden ayıramayacak” dedi.

Tüketici hakları

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Tüketiciler, hangi marka olursa olsun, Ticaret Bakanlığı’nın ‘www.servis.gov.tr’ adresindeki Servis Bilgi Sistemi’ne girerek, bulundukları yere en yakın yetkili servisini öğrenebilir” dedi.

Ramazan ayının

İlk teravihi bugün

Ramazan ayının ilk teravihi yarın ülke genelindeki 90 bin camide cemaatle kılınacak. Türkiye’de Kovid-19 tedbirleri kapsamında teravihler son iki sene cami ve mescitlerde kılınamadı.

TCMB Rezervleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, 25 Mart haftasında 671 milyon dolar azalarak 108 milyar 37 milyon dolara geriledi.

Bankacılık sektörü

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 63 milyar 249 milyon lira artarak 5 trilyon 461 milyar 657 milyon liraya çıktı.

Akaryakıt fiyatları

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, “Akaryakıtta, tüketicilerimizin sırtına yük olacak hiçbir adıma onay vermeyeceğimizi herkesin bilmesini isterim” dedi.

Buğday fiyatları

Değirmen ve Sektör Makineleri Üreticileri Derneği (DESMÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, dünyada tonu 265 dolar seviyesinden 430-460 dolara kadar çıkan buğday fiyatlarının yeni sezonda 300-310 dolara gerilemesini beklediklerini bildirdi.

Turizmci beklentisi

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle 2022 hedeflerini tam tutturamayabileceklerini, ama çok kötü bir sezon da beklemediklerini söyledi.

Sonuçlar açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖSYM) düzenlenen 2022-TUS ve 2022 STS Tıp Doktorluğu 1. dönem sınav sonuçları açıklandı.

Türkiye’de her yıl

Türk Kalp Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Güven, Türkiye’de her yıl kalp hastalığı nedeniyle yaklaşık 160 bin kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Alo 190 Hattı…

Ramazan’a özel

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Halil Kılıç, Ramazan’da “Alo 190 Dini Soruları Cevaplandırma Hattı”na gelen soru sayısının artması nedeniyle, illerdeki nöbetçi vaiz sayısını artırdıklarını bildirdi.

Sinemaseverlere

Kültür sanat kanalı TRT 2’de, Nisan ayı boyunca her akşam farklı bir film sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Çiftçiye ücretsiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Çiftçilerin tamamına, elektriği en geç 2 yıl içinde ücretsiz vereceğiz. Yapabilir misin diye soruyorlarsa, yapacağız” diye konuştu.

Asgari için teklif

HDP Ekonomi Komisyonu üyeleri Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, HDP olarak, asgari ücretin 3 ayda bir belirlenmesi için kanun teklifi verdiklerini söyledi.

İnternete de zam

Türk Telekom, 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere toptan tarife fiyatlarına yüzde 67 oranında zam yaptı. Zammın kısa sürede internet abonelerine de yansıması bekleniyor.

Gündemimizde yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Bu sene asgari ücrette net bir artış sağlandı. Henüz daha 3’üncü ayındayız. Bunu (Asgari ücret artışı) bugün tartışmayı anlamsız buluyorum” dedi.

Şekere zam

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ (Türkşeker), şekerin kilogram fiyatını 5,96 liradan 7,80 liraya yükselttiğini bildirdi.

Dünya Bankası kredisi

Dünya Bankası, Türkiye’nin tarım sektörünü desteklemek için 341,27 milyon dolar tutarında bir krediyi onayladı. Krediden 80 binden fazla çiftçi yararlanacak.

Üçe katlandı

BDDK’nın sorunlu kredileri takibe atma süresi esnekliğinin tamamen uygulamadan kalkmasıyla birlikte, Ocak’ta bireysel kredi ve kart borcundan takibe düşenlerin sayısı üçe katlandı.


Esnafın merkezinden

Belediyelere çağrı

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Köyden peynir getirdim süt getirdim diyerek araçlarda gezerek ürünler satanlar da artıyor” dedi.

Anadolu Lezzetleri

Türk mutfağının çeşitli yemekleri, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da, Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy ve eşi Canan Parmaksızoğlu Aksoy’un katılımı ile “Let’s Chef Together” etkinliğinde tanıtıldı.

Tarıma etkisi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ülkemizde yaşanan iklimsel değişimlerin ve sayısı giderek artan doğal afetlerin tarım sektörünü etkilediğini belirtti.

Aşı Tablosu

18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 85,34, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 93,09 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı miktarı 146 milyon 940 bin 492 doza yükseldi.

Seçim Kanunu

AK Parti ve MHP’li Milletvekillerinin ortak imzasıyla hazırlanan Milletvekili Seçimi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin ikinci bölümünün tümü üzerinde görüşmeler tamamlandı.

Gelir vergisi beyanı

Süresi bugün doldu

Gerçek kişiler tarafından 2021’de elde edilen ticari, zirai, serbest meslek kazancı, ücret geliri gibi kazançlar için yıllık gelir vergisi beyannamesinin verilme süresi dün sona erdi.

Belediyeler mesajı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye’deki bütün belediye başkanlarıyla, mevcut ulaşımı çevre dostu ulaşıma döndürmeye çalıştıklarını bildirdi.

Komisyonda

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, “vergi ve ekonomi paketine” ilişkin kanun teklifinin 21 maddesi kabul edildi.

OSB/Yeşil Dönüşüm

EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı kapsamında, “Organize Sanayi Bölgeleri: Sanayileşmenin ve Yeşil Dönüşümün Öncüleri” oturumu gerçekleştirildi.

İklim değişikliği

Türkiye Ürün İhtisas Borsası Genel Müdürü Kırali, “İklim değişikliğinin tarımsal üretimdeki su ihtiyacına etkisini öngörebilmek ve ilgili risklerin azaltılması için çalışmalar sürdürüyoruz” dedi.

Bakanlık yalanladı

Ticaret Bakanlığı, “Katar’a 2,5 milyon küçükbaş canlı hayvan ihracatı yapıldığı”na ilişkin medyada yer alan iddiaların kesinlikle gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Salgın bitiyor mu?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Kovid-19, bu yıl bitebilir ve bu bizim için sonuncu olmalıdır” dedi.

TOBB’da buluşma

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, kamuya iş yapan müteahhitlerle bir araya geldi.​ Görüşmede, yaşanan sorunlar ile acil çözüm talepleri ve beklentiler istişare edildi.