Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Operasyon emri Sakarya C. Başsavcılığı’ndan

3 İl’de 26 Sağlık Çalışanı Gözaltında

Operasyon kapsamında HATAY da var
Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturması kapsamında, Sakarya KOM Polisi’nin, aralarında Hatay ilimizin de bulunduğu 3 ildeki operasyonları sonucunda toplam 26 sağlık çalışanı adliyeye sevk edildi.
Edinilen bilgilere göre, Sakarya merkezli Hatay ve Kırıkkale’deki operasyonlarda, örgütün şifreli mesajlaşma programı “ByLock”u kullandığı tespit edilerek gözaltına alınan, meslekten ihraç edilmiş doktor, diş hekimi, ebe, sağlık, radyoloji ve laboratuvar teknisyeni ile hemşirelerin de aralarında bulunduğu 26 sağlık çalışanının emniyetteki işlemleri tamamlandı. Şüpheliler, önceki gün adliyeye sevk edildi.

MKÜ’lü İlahiyatçı FETÖ’den gözaltında
Kısa süre önce başka bir ilden (Adıyaman) atanarak Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde göreve başlayan Yrd. Doç. Dr. S.K., Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Adıyaman TEM Şubesi ekiplerinin, Başsavcılık kararıyla, Hatay MKÜ’de görevli Yrd. Doç, S.K.’yi gözaltına aldığı öğrenildi.

İsdemir’de iş kazası: 1 ÖLÜ
İskenderun Demir Çelik Fabrikaları’nda yaşanan iş kazasında genç bir işçi hayatını kaybetti.
İSDEMİR Yüksek Fırın Müdürlüğü Şarj Amirliği’nde çalışan Behsat Balyemez (31) adlı işçinin, Perşembe günü sabah saatlerinde yüksekten yere düşmesi sonucu hayatını kaybettiği anlaşıldı. Genç işçinin öldüğü, kaldırıldığı hastanede anlaşıldı. Soruşturma sürüyor.

MKÜ’ye Akademisyen Alımı:
SINAVA GİRECEKLER BELLİ OLDU
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne alınacak. akademisyenlerle ilgili süreç işliyor. MKÜ Yönetimi, başvuruları değerlendirdi ve sınava girmeyi hak edenlerin listesini de internet sitesinden duyurdu.
MkÜ internet sitesinde duyuruya göre, alınacak akademisyenlerle ilgili kadro sayısının birkaç katı kadar adayın sınava alınacağı, sınavın da hafta başında, 23 Ocak 2017 Pazartesi günü yapılacağı duyuruldu.

Reyhanlı’da 10 araç yakıldı
Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece Reyhanlı ilçesinin değişik bölgelerinde toplam 10 aracın yakılmak suretiyle kundaklandığı bildirildi. Reyhanlı Polisi, güvenlik kamerası ile görgü tanıklarının ifadelerine göre zanlıları belirlemeye başlayıp 1 zanlıyı da yakalarken, olay çok yönlü olarak soruşturuluyor.

ALPAGOT BUGÜN UMRE YOLCUSU
12 Eylül sonrası İskenderun, 1983-87 yılları arasında da Antakya Belediye Başkanlığı yapan Mahmut Alpagot, bugün kutsal topraklara gidiyor. Alpagot’un, umre vecibesini yerine getirmek üzere bugün kutsal topraklara gideceği öğrenildi.

MKÜ’de Hamaşoğlu’nun acılı günü
BABASI VEFAT ETTİ
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya Meslek Yüksekokulu’nda görev yapan Öğr. Gör. Hasan Hamaşoğlu, baba acısı yaşadı. Hasan Hamaşoğlu’nun babası vefat etti. Baba Hamaşoğlu’nun cenazesi, önceki gün ikindi namazını müteakip Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak şehir mezarlığına defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları çerçevesinde yarın ilimizde de kesinti uygulanıyor. Yarın ilimizdeki enerji kesintisi şöyle:
Altınözü İlçesi; Erbaşı Mahallesine 9:00-14:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi; Eğerci, Gözlekçiler, Çandır ve Denizgören Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi; Madenli Mahallesine 8:30-17:30 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi; Cüdeyde, Pınarbaşı, Esentepe, Bahçelievler, Bağlar, Mustafa Kemal, Gültepe ve Adabucak Mahalleleri ile Reyhanlı Devlet Hastanesi ve İnsani Yardım Vakfına 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi; Çaylı, Ocaklı, Altınçağ, Kuzuculu, Yeniyurt, Yeşilköy, Kışlalar, Numune Evler, Özerli, Sanayi, Yeşil, Karakese ve Konaklı Mahalleleri ile Dörtyol Devlet Hastanesi ve Yeşilvadi HES’e 0:30-7:30 saatleri arası
Payas İlçesi Fatih, Yıldırım Beyazıt, Cumhuriyet, Kozludere, İstiklal, Karacami, Karbeyaz, Karşı, Kürtül, Çağlalık, Yenişehir ve Sincan Mahallelerine 0:30-7:30 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Bugün Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin yeraltı ve yerüstü çalışmaları nedeniyle, bugün ilimizde bazı bölgelerde kesinti uygulanacak. Bugün ilimizdeki enerji kesintisi programı şöyle:
Defne İlçesi; Harbiye Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi; Küçükdalyan Mahallesi ile Narlıca Mahallesi İçme Suyu trafoları, Küçükdalyan Mahallesi İçme Suyu trafoları ve Türk Telekom Ek Hizmet Binasına 9:00-14:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi; Fevzi Çakmak, Cumhuriyet ve Gökçeoğlu Mahallelerine 9:00-13:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi; Nardüzü Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi; Gülcihan Mahallesine 8:30-17:30 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi; Kurtuluş, Fatih, Menderes, 408 Evler ve Alparslan Mahallelerine 9:00-12:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi; Yenice, Kösrelik, Olgunlar, Şakşak, Sungur ve Sürütme Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arasında Bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Boşanma nedenleri arasında önde
SORUMSUZLUK, İLGİSİZLİK…
En az bir kez boşanmış bireylerin boşanma nedenleri incelendiğinde; Türkiye genelinde en fazla boşanma nedeni %50,9 ile sorumsuz ve ilgisiz davranma oldu. Bunu, %30,2 ile evin ekonomik olarak geçimini sağlayamama ve %24,3 ile eşlerin ailelerine karşı saygısız davranması sorunu izledi.
Boşanma nedenleri cinsiyete göre incelendiğinde; en önemli boşanma nedeni, her iki cinsiyette de sorumsuz ve ilgisiz davranma oldu. Bu oran, kadınlar için %61,5, erkekler için ise %40,2 oldu. Kadınlar için sorumsuz ve ilgisiz davranmadan sonra en önemli boşanma nedenleri %42,6 ile evin ekonomik olarak geçimini sağlayamama, %36,4 ile dayak/kötü muamele oldu. Erkekler için sorumsuz ve ilgisiz davranmadan sonra en önemli boşanma nedenleri ise %24,5 ile eşin ailesinin aile içi ilişkilere karışması ve %24 ile eşlerin ailelerine karşı saygısız davranması oldu.

‘Geçici Kimlik Kartı’ yetecek
ÖSYM, YGS’ye başvuran adayların, mevcut nüfus cüzdanları, geçerlilik süresi dolmamış pasaportları veya yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar düzenlenen 15 gün süreli “geçici kimlik belgesi” ile sınava girebileceğini duyurdu.
Esnafa , Terazi Uyarısı
Tartı Aletleri Muayene Yönetmeliği’nde değişikliğe gidildiğini hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tartı kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri ile diğer tartı aletlerinin İl Müdürlüklerince muayene edileceğini söyledi.

Suriyeli Öğretmenler 2. kez eğitime tabi tutuluyor
23 OCAK ve 3 ŞUBAT’TA
Sınava, 78 Kadın ile 39 erkek katılıyor…
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, Bakanlık talimatı çerçevesinde eğitimci olarak alınacak olan Suriyeli Öğretmenlerle ilgili süreci ikinci kez işletiyor.
Hatay İl Milli Eğitim’in konuya dair duyurusunda, “Suriyeli öğretmenlerin, 23 Ocak – 3 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılacak olan 2. eğitim listeleri, 79 kadın ve 38 erkek öğretmen şeklinde belirlenmiş olup, okullardaki Öğretmenlere duyurulması gerekmektedir” denildi.
Milli Eğitim’in bu duyurusu, okul müdürlerine tebligat yerine geçiyor.

Yüzde , 40’ı Suriyeli
TOBB Ticaret Sicil Gazetesi kayıtları üzerinden yaptığı istatistiğe göre 2016’da 4 bin 523 yabancı sermayeli şirket kuruldu. Şirketlerin yüzde 40’ını oluşturan 1,764’ü Suriye, 298’i İran, 286’si Irak ortaklılardan oluşurken 618’i anonim, 3 bin 905’i limited şirketlerden oluşuyor.