Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

TÜİK AÇIKLADIİŞSİZLİK AZALDI! Türkiye

TÜİK AÇIKLADI
İŞSİZLİK AZALDI!

Türkiye İstatistik Enstitüsü’nün enflasyon verilerinden sonra, bu kez işsizlik verileri tartışılıyor. TÜİK, 2022 yılı Şubat ayında, 178 bin işsizin iş sahibi olduğunu, dolaysıyla işsiz sayısının 3 milyon 579 bine gerilediğini savundu.
İŞSİZLİK ORANI % 10.7
TÜİK’e göre, Türkiye’de halen 3 milyon 579 bin işsiz bulunuyor. İşsizlik oranı ise 0,5 puanlık azalış ile %10,7 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde %9,3 iken, kadınlarda ise %13,4 olarak tahmin edildi.
GENÇ NÜFUSTA İŞSİZLİK % 20,7
15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı, bir önceki aya göre 0,6 puanlık azalışla %20,7 oldu. Bu yaş grubunda işsizlik oranı erkeklerde %17,7, kadınlarda ise %26,5 olarak tahmin edildi.

ANTAKYALI ÖĞRENCİNİN BELGESİ GELDİ

Türkiye ile Pakistan arasındaki dostluğu anlatan kompozisyonu ile yarışmaya katılan, Antakya Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Yavuz Selim Duran’ın katılım belgesi geldi. Okul Yönetimi, gelişmeyi dün duyurdu.

EXPO, PAZARTESİ GÜNLERİ KAPALI!

EXPO alanlarının, haftanın 6 günü, saat 16.00’dan başlamak üzere 24.00’e kadar açık olduğu, herkesçe gezilebileceği bildirildi. Hatay Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, haftanın Pazartesi günleri genel temizlik ve bakım yapıldığından, EXPO’nun ziyaretçilere bu gün itibariyle kapalı tutulduğunu şöyle duyurdu:
“EXPO alanlarımız, siz değerli misafirlerimize daha iyi hizmet verebilmek için bakım, onarım ve düzenleme işleri kapsamında, Pazartesi günleri ziyarete kapalı olacaktır. Ziyaretçilerimizin, bu hususu dikkate almaları önemle duyurulur.”

Hatay SMMO Yönetimine Aday
DEĞİŞİM GRUBU…


Hatay Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın önümüzdeki ay yapılması beklenen genel kurulunda, başkanlık ve yönetime, kendilerine “Değişim Grubu” adını veren kesim de istekli oldu.
Hatay SMMMO yönetimine istekli Değişim Grubu’nda şu isimler yer alıyor:
İnfal Öfkeli, Abdulgani Megemisoğlu, Sibel Özer Tuner, Sevda Korkmaz, İbrahim Önal.
Değişim Grubu’nun Denetleme Kurulu’na Seher Aslan, İbrahim Büyükaşık ile Yasemin Kocaoğlu aday olarak gösterilirken, Disiplin Kurulu’na da şu isimler öngörüldü:
Ali Dik, Mehmet Mirioğlu, Gönül Bostancı, Coşkun Yılmaz, Yüksel Zencir.

52 İl’e hızlı tren

Türkiye’de, 2053’e kadar, 8 bin 554 kilometrelik demir yolu hattının tamamlanması öngörülürken, hızlı trenlerle bağlı il sayısı 8’den 52’ye çıkacak.

Sigortalı sayısı

4/a kapsamındaki zorunlu sigortalı sayısı, bu yılın Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre 885 bin kişi arttı. Böylece 4/a statüsünde çalışan zorunlu sigortalı sayısı, 2022’nin Ocak ayı itibariyle 15 milyon 940 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

TÜİK verisi

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam edilenlerin sayısı, Şubat’ta, bir önceki aya kıyasla 90 bin kişi artarak 30 milyon 6 bin kişi oldu. İstihdam oranı da yüzde 46,6’da sabit kaldı.

Hedef yolcu sayısı

Türkiye’de 57 olan havalimanı sayısının 2053’e kadar 61’e yükseltilmesi ve hava yoluyla taşınan yolcu sayısının yıllık 200 milyonu aşması hedefleniyor.

İhracat değeri

Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkelerine ihracatı, bu yılın ilk çeyreğinde, 2021’in aynı dönemine göre yüzde 21 artarak 23 milyar 780 milyon 323 bin dolara yükseldi.

Gençlere çağrı

Turkcell Global Bilgi, gençlerin kariyer hayallerine ulaşabilmesi için Techno Camp programı düzenliyor. Techno Camp, bilgi teknolojileri dünyasında kariyer yapmak isteyen gençlere çeşitli fırsatlar sunuyor.

Narkotik operasyonları

Ülke genelinde narkotik birimlerince bir haftada 4 bin 372 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonlarda 83 kilogram eroin, 219 kilogram esrar, 25 kilogram metamfetamin ve 955 bin uyuşturucu hap ile 70 tabanca/tüfek ele geçirildi.

Personel alımı

AFAD, sözleşmeli 10 bilişim personeli alacak. Başvurular, e-devlet üzerinden, AFAD/Kariyer Kapısı – Kamu İşe Alım veya Kariyer Kapısı https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr adresi üzerinden 18-27 Nisan’da yapabilecek.

Havalar ısınıyor

Balkanlar üzerinden gelen soğuk havayla kuzeybatı kesimlerden başlayarak, hava sıcaklıklarının 10-15 derece azalması bekleniyor.

Arabuluculuk dosyaları

Arabulucular marifetiyle müzakeresi tamamlanan 2 milyon 781 bin 858 dosyanın yüzde 69’una karşılık gelen 1 milyon 930 bin 328’i tarafların el sıkışarak anlaşması ile sonuçlandı.

Seçim Kanunu

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, görme engelli seçmenlerin kendi başlarına oy kullanabilmelerine yönelik kanun değişikliğinden büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, “Gizli oy, özgürce verilen oydur” dedi.

Gelir İdaresi duyurdu

Gelir İdaresi Başkanlığı; 11 avukat, 27 koruma ve güvenlik görevlisi, 27 şoför, 56 hizmetli ve 24 tekniker alımı yapacak. Başvurular, 13 Nisan Çarşamba günü başlayacak.

Kızılay gönüllüleri

Türk Kızılay, 75 bin gönüllüsüyle Ramazan ayının bereketini ihtiyaç sahiplerinin sofralarına taşımak için seferber oldu.

Yem sektörü

Yem üretimi ve satışı yapan 7 teşebbüs hakkında Rekabet Kurulu’nca yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısı bugün saat 10.30’da gerçekleştirilecek.

Cari işlemler açığı

Türkiye’nin cari işlemler hesabı, Şubat ayında 5 milyar 154 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 21 milyar 845 milyon dolar oldu.

İnşaat Maliyeti

Türkiye İstatistik Kurumu, Şubat ayına ilişkin inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, endeks, Şubat’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 5,73, yıllık bazda yüzde 90,27 yükseldi.

MÜSİAD hedefi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, “1 milyar dolarlık ihracatı aşan illerimizin sayısını 30’a çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Güvenlik güçleri

Güvenlik güçlerinin farklı malzemelerden yapılan duvarları gedik açarak aşmalarını sağlamak amacıyla Portal adı verilen patlayıcı düzeneği geliştirildi.

81 ilde yapıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2022 YDS/1) ilk kez 81 ilde gerçekleştirildi.