Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Altınözü-Asi kenarında Çuval!
İÇİNDEN 6 TÜFEK ÇIKTI…

İlimiz Altınözü ilçesi, Suriye sınırı yakınındaki, Asi Nehri kenarında çuval içerisinde 6 tüfek bulundu.
Edinilen bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Suriye’den yurda yasa dışı yollardan silah sokulacağı bilgisi üzerine harekete geçti. Ekipler, Hacıpaşa Mahallesi’nde, Asi Nehri kenarına bırakılmış çuvalın içerisinde 2 makineli tüfek, 4 piyade tüfeği, 27 fişek ve 18 şarjör ele geçirdi. Tüfekleri oraya kimlerin sakladığı ile ilgili soruşturma sürüyor.

İDLİB SALLANDI
HATAY HİSSETTİ

Geçtiğimiz hafta sonunda, ilimizin güneyinde meydana gelen İdlib kenti merkezli deprem, Altınözü başta olmak üzere Yayladağı, Reyhanlı ile Antakya’da da hissedildi.
Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre, İdlib merkezli, 15 Nisan gecesi saat 21.55’te yerin 16 km derinliğinde yaşanan 3,7 büyüklüğündeki deprem, ilimizde de heyecan yarattı. Depremi, ilimizde en çok Altınözü’ne bağlı Hacıpaşa, Sarıbük, Gözecik, Kolcular ve Kavalıovuk civarı hissetti.

Hatay’da Adaçayı Hamlesi

Bugün üreticiye 200.000 adet ADAÇAYI FİDESİ dağıtılacak

İlimizde bugün, üreticiye 200 bin adet adaçayı fidesi dağıtımı yapılıyor. Hatay İl Tarım Orman Müdürlüğü’nün konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Bakanlığımız, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde İlimiz genelinde uygulanmakta olan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi çerçevesinde, 2022 yılında Adaçayı Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında, 200.000 adet adaçayı fidesi, 18.04.2022 Pazartesi günü (bugün), İl Müdürlüğümüz bahçesinde saat 10:00 da yapılacak bir törenle üreticilerimize dağıtımı yapılacaktır.”

Necmi Karanlık’ın acı günü

ANNESİ VEFAT ETTİ

Antakyalı Mali Müşavir, geçen dönem Defne Belediye Meclisi üyeliği yapan Necmi Karanlık, hafta sonunu acı bir haberle geçirdi. Necmi Karanlık’ın annesi Vedat Karanlık, vefat etti. Merhumenin cenazesi, Cumartesi günü toprağa verildi.

ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

İhracatta %40 MB Kotası

BUGÜN BAŞLIYOR

İhracat bedellerinin, Merkez Bankası’na, 18 Nisan Pazartesi günü (bugün) itibariyle %40 şeklinde satışına başlanıyor. Gümrük yetkilileri, ihracatçılardan, bugün başlayacak uygulamaya duyarlılık gösterilmesi hatırlatmasında bulundu.

Resim Gazete’nin 16 Nisan Cumartesi günkü nüshasında da yayınlanan karar şöyle:

“EK MADDE- (1) Bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren, İBKB’ye veya DAB’a bağlanan ihracat bedellerinin en az % 40’ı, İBKB’yi veya DAB’ı düzenleyen bankaya satılır. Bu bedeller, bankaca, Merkez Bankası tarafından ilan edilen ve işlem günü için geçerli döviz alış kuru üzerinden aynı gün Merkez Bankası’na satılır ve Merkez Bankası’nın banka nezdindeki hesabına aktarılır. Söz konusu tutarın karşılığı, banka tarafından ihracatçıya Türk Parası olarak ödenir.”

Bu uygulama, bugünden itibaren geçerli olacak. Resmi Gazete’nin aynı nüshasında yayınlanan bir başka ek madde ile de, Rusya ve Ukrayna’ya yapılmış ya da yapılacak ihracat işlemlerinde, ihracat bedelleri döviz cinsinden belirtilmiş olsa da, TL olarak da kabulünün mümkün olabileceği belirtildi.

Hatay SMMMO Kongresi 28-29 Mayıs’ta

Çağdaş Demokratlar Yarın Açıklama Yapıyor

Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (SMMMO) Genel Kurulu, 28-29 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Kongreye henüz 40 gün kala, yönetim ve diğer organlara yönelik adaylar yavaş yavaş kendini gösterirken, bunlardan biri olan ve kendilerine Çağdaş Demokrat Muhasebeciler adını veren grup, yarın gövde gösterisi şeklinde bir toplantı ile açıklama yapacağını duyurdu.

Hatay Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu adaylarının tanıtımı, 19 Nisan Salı günü saat 15.00’te, İMO binasında yapılıyor. Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu’nun başkan adayının Jale Marufoğlu olduğu daha önce açıklanmıştı.

MİT, Teröristi Suriye’de Vurdu

Milli İstihbarat Teşkilatı, terör örgütü PKK/YPG’nin sözde Amude-Derbesiye eyalet sorumlusu Mehmet Aydın’ı, Suriye’de nokta atışıyla etkisiz hale getirdi.

Bir dönem Hatay-Amanoslar’da 3 yıl kalan, Dörtyol’daki terör eylemlerine karıştığı öne sürülen ve MİT’in takibinde olan “Kahraman Aydın/Rojvan Van” kod adlı terörist Mehmet Aydın’ın, Suriye’nin Haseke kentine bağlı Derbesiye ilçesinde olduğu belirlendi. “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan aranan Aydın, MİT’in nokta atışıyla

Antakya Balıkçı Pazarı ‘Pazar Günleri Kapalı’

Antakya Balıkçı Pazarı, bundan böyle Pazar günleri faaliyet göstermeyecek. Balıkçı çarşısı esnafının aldığı ortak kararla, uygulama dün başladı. Bundan böyle haftanın Pazar günleri işyerleri açılmayacak, esnaf ve işçiler dinlenecek.

Antakya Balıkçı Çarşısı’nda Pazar günü ‘iş tatili’ uygulaması, 9 Eylül 2022 tarihine kadar devam edecek.

Yüzde 225 arttı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, meslek liselerinin bu yılın ilk üç ayındaki gelirleri toplamının, geçen yılın ilk üç ayına göre yüzde 225 artarak 333 milyon 490 bin liraya yükseldiğini bildirdi.

Umre turları

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, umre turlarına Ramazan Bayramı’ndan sonra şevval umresi ile yeniden başlanacağını bildirdi.

Kitaplara ses

Türk Telekom’un “Kitaplara Ses”i, engelleri kaldırıyor. Kitaplara Ses uygulaması ile bugüne kadar 40 bini aşkın gönüllü, 43 bin 500 saatte 755 bin sayfa kitap seslendirdi.

İHH’den Suriye’ye

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, hayırseverlerin destekleriyle, Suriye’de 135 bin kişiye 22 bin 656 ramazan kumanya paketi dağıttı.

İmzalamayın uyarısı

Belge inceleme uzman polisleri, son dönemde sık karşılaşılan imza sahteciliklerinden biri olan “pencere yöntemi” dolandırıcılığına karşı uyarıda bulundu. “’Kargo teslim tutanağı yerine senet imzalamayın…”

Tüketicilerin %70,5’i

Rekabet Kurumunun raporuna göre, tüketicilerin yüzde 70,5’i internet alışverişi öncesinde ürün yorumlarını okuyor, ürün ve satıcı hakkında hiç yorum bulunmaması da alışverişi olumsuz etkiliyor.

Borsa İstanbul

Banka hisselerinin Mart ayı başında yeniden dümene geçmesiyle BIST 100 endeksi, rekor üzerine rekor kırarken, özellikle bankalardan beklenen güçlü ilk çeyrek finansal sonuçlarının borsadaki yükselişi desteklemeye devam edebileceği belirtiliyor.

Bakanlık desteği

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Tarlaların, bağların ve bahçelerin işlenmesi, üretim faaliyetinde kullanılması, yine hayvansal üretimde de aynı faaliyetlerin yürütülmesini temin edeceğiz” dedi.

Tanıtım Günleri

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından 12 ilde gençlere yönelik düzenlenen, “Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri”, Antalya’da gerçekleştiriliyor. Tanıtım günleri gelecek hafta Adana’da olacak.

Rusya’ya İhracat

Engeller kaldırıldı

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisinden (Rospotrebnadzor) yapılan yazılı açıklamada, Rusya’nın, Türkiye’den biber, nar, üzüm, portakal ve greyfurt ithalatına yönelik kısıtlamaları kaldırdığı bildirildi.

Deri sektörü

Deri ve deri mamulleri sektörü 2022 yılı Ocak-Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27’lik artışla 502 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Esnaf umutlu

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu yaz düğün sezonunun hareketli geçmesini beklediklerini, destek paketleriyle buna ivme kazandırılması gerektiğini bildirdi.

TBMM gündemi

Haftalık çalışmasına 19 Nisan Salı başlayacak Genel Kurul’da, AK Parti ve MHP Milletvekillerinin ortak imzasıyla hazırlanan Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi ele alınacak.

Bakan’dan çağrı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Almanya’da ailelerinden alınan Türk çocuklarının farklı kültür ve inançtakilerin yanında yetişmemeleri için Türklere “koruyucu aile” olmaları çağrısında bulundu.

127’sini tamamladık

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, hedefledikleri 443 millet bahçesinden 127’sinin tamamlandığını belirterek, “Millet bahçelerimiz 7’den 70’e herkesin en uğrak mekanı oldu” dedi.

3 bin yeni anaokulu

40 bin yeni ana sınıfı

Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi’nin en önemli parçası olan erken çocukluk eğitimine erişimi artırmak amacıyla, 2022 yılı sonuna kadar 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfının hizmete girmesi planlanıyor.

Terör Operasyonu

İçişleri Bakanlığı duyurdu: Abluka-1 operasyonu başladı! Diyarbakır’da, 650 personelin katılımıyla, Abluka-1 Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Kadir Aydın Operasyonu başlatıldı.

Aşı Tablosu

18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 85,41, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 93,13 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı miktarı 147 milyon 329 bin 116 doza yükseldi.

MHP’den istifa

“Zamlar, bu milletin belini büküyor” diyen ve bu yüzden de eleştirilen MHP Kayseri Milletvekili Mustafa Baki Ersoy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Partisinden istifa ettiğini duyurdu.

İMİB’de yeni dönem

Türkiye İhracat Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirilen ve 638 geçerli oyun kullandığı seçimde Rüstem Çetinkaya 368, mevcut başkan Aydın Dinçer ise 270 oy aldı.

Turizmci bekliyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, “İç turizmin desteklenmesi gerekiyor. Uygun koşullarda tatil kredileri verilebilir. Bu kredileri, mevcut faiz oranlarının dışında değerlendirmek gerekiyor” dedi.

En az etkilenen

Ülkelerden biriyiz!

Antalya’daki Phaselis Tüneli açılışına video konferansla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, fahiş fiyat artışlarından en az etkilenen ülkelerden biri” dedi.

AB’ye ‘evet’ diyoruz

Marshall Fonu’nun Avrupa Birliği Algıları Araştırması-2022 sonuçlarına göre, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine destek, gençlerde yüzde 75’e kadar çıkıyor.

Bir karar daha

Mal ihracatından sağlanan gelirin Merkez Bankası’na satılması zorunlu oranının yüzde 25’ten yüzde 40’a çıkarılmasının ardından yeni bir karar daha alındı. Turizmciler döviz kazancını satması durumunda yüzde 40’ı TCMB tarafından alınacak.

KKM tutarı

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu, 8 Nisan 2022 itibariyle Kur Korumalı Mevduatta (KKM) 363.4 milyar TL’si Hazine destekli, 387 milyar TL Merkez Bankası destekli olmak üzere 750.5 milyar TL büyüklüğe ulaşıldığını açıkladı.

BES birikimi

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) katılımcıların fon tutarı ile devlet katkısı fon tutarının  toplam büyüklüğü 276 milyar 229,3 milyon liraya ulaştı.

Yüzen Otellerin

Rotası Türkiye

Akdeniz pazarında kruvaziyer turizminin önemli destinasyonlarından olan Türkiye, “yüzen otel” olarak da bilinen dev gemileri ağırlamaya devam ediyor.

Sosyal Medya

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, kamu düzenini, kişisel hak ve özgürlükleri koruyacak bir “Dezenformasyon Yasası” çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

Bilgilendirici afişler

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, nefes borusunun yabancı bir cisimle tıkandığı durumlarda Heimlich manevrası tekniğiyle kişilerin hayatının kurtarılabildiğine işaret ederek, okul ve restoran gibi yerlere bilgilendirici afişler asılması önerisinde bulundu.

TEMA desteği

Türkiye’nin dijital hava yolu Pegasus, 23-24 Nisan tarihlerinde Pegasus’la uçan her çocuğun biletini, TEMA Vakfı aracılığıyla fidana dönüştürecek.

Çiftçi müşteriler için

Hasat Mobil uygulaması

Şekerbank, çiftçi müşterileri için “Hasat Mobil” uygulamasını hayata geçiriyor. Şekerbank Hasat Mobille dijital puan toplayan çiftçiler, finansmana avantajlı ulaşacak.

Bakanlık desteği

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca, Öksüz Yetim Birimleri aracılığıyla, 7 bin 696 çocuğun ihtiyaç durumuna göre uygun sosyal hizmet modellerinden yararlandırılması sağlandı.

Kadına Şiddet

Aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadelede farkındalığı artırmak için Spor Toto Süper Lig, Spor Toto 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig maçlarında takımlar sahada “Kadına yönelik şiddet insanlık suçudur” yazılı pankart açacak.

Anayasa Mahkemesi

Anayasa Mahkemesi’ne, 31 Mart’a kadar toplam 392 bin 758 bireysel başvuru yapıldı. Bunlardan 311 bin 97’si mahkemece sonuçlandırıldı.

Emniyet açıklaması

Emniyet Genel Müdürlüğü, Vakıfbank ile yapılan banka maaş promosyonuna ilişkin protokole göre, tüm personelin maaşlarına her ay 300 lira ilave ödeme yansıtılacağını bildirdi.

Hatay da hissetti

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, 15 Nisan saat 21.54’te İdlib’de 4 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem, yüzeyden 31 kilometre derinlikte gerçekleşti.

Sahte hesaplar

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Suriyeli sığınmacıların adı kullanılarak provokasyon amaçlı açılan “operasyon hesaplara” karşı çalışma başlattığını bildirdi.