Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Çağdaş Muhasebeciler Tanıtım Yapıyor

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Odası’nın 28-29 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan 24. Genel Kurulu öncesinde, “Hatay Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu” adaylarının tanıtımı amacıyla bugün bir toplantı yapılıyor. Toplantı, bugün saat 15.00’te İnşaat Mühendisleri Odası lokalinde yapılacak.

Kadınlar Saç Saça Tutuştu…

Geçtiğimiz Pazar günü Reyhanlı ilçesinde, ilçe belediyesinin verdiği iftar ve yardım dağıtımı sırasında kadınlar aralarında kavgaya tutuştu. Önce tartışan, sonra kavga eden kadınlar, saç saça tutuştu. Oluşan tablo hoş değildi.

Bu soru cevabını bulmalı:

Kaldırım Parkeleri Neden Kırılıyor?

Antakya ilçesindeki kaldırımlara monte edilen parke taşlarıyla ilgili şikayetler var. Son dönemde özellikle, yapılan kaldırım karolarının sıklıkla kırıldığı, parçalandığı belirtiliyor. Vatandaşlar, yıllardır böyle bir durum görülmezken, son süreçte, karoların kalitesiz olması nedeniyle çabucak kırılması ya da parçalanmasının irdelenmesi gerektiğini savunuyor. Vatandaş, kaldırım parke taşlarında malzeme eksikliği ya da kalite düşüşü olabileceğini, yetkililerden de bu durumun irdelenmesini istiyor.

Belediyelerde Çevre Mühendisi Zorunluğu

İl belediyeleri ile 50.000 üzeri nüfusa sahip mahalli idarelerde, en az 2 çevre mühendisi veya çevre görevlisi, 20.000-50.000 arasında nüfusa sahip mahalli idarelerde ise en az 1 çevre mühendisi veya çevre görevlisi bulundurulma zorunluluğu getirildi. 20.000’den az nüfusa sahip mahalli idarelerde de çevre mühendisi veya çevre görevlisi bulundurulması ve/veya çevre danışmanlık hizmeti alınması zorunluluğu getirildi.

Yine yapılan düzenlemeye göre, mahalli idare birliklerinde en az 1 çevre mühendisi veya çevre görevlisi bulundurulacak. Büyükşehir Belediyelerine de İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı kadrosu ihdas edildi. Ayrıca İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü kadrosu ihdas edildi.

Hatay’dan K.Maraş’a Uyuşturucu Mu?

06 Plakalı, Hatay çıkışlı, içinde uyuşturucu bulunan araç Kahramanmaraş girişinde durdurulmak istendi, durmayınca kovalamaca yaşandı, 1 polis yaralandı.

İlimiz Hatay’dan Kahramanmaraş’a uyuşturucu götürüleceği yönünde ihbar alan Kahramanmaraş Narkotik Polisi, il girişinde önlem aldı. Kent girişinde “dur” ihtarına uymayan 06 plakalı araçla kovalamaca yaşandı.

Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kent girişinde, yabancı uyruklu D.E. yönetimindeki 06 GE 9422 plakalı otomobili durdurmak istedi.

Polisin “dur” ihtarına uymayan sürücü, kaçmaya başladı. Otomobil, yaklaşık 20 kilometre kovalamacanın ardından, Namık Kemal Mahallesi, Doktor Mustafa Bey Meydanı Kavşağı’nda, peşinden gelen polis aracına çarptı. Kazada, 1 polis memuru yaralandı. Çarpışma sonrası araçtan inerek kaçmak isteyen şüpheli ise yakalandı

Arama yapılan araçta çok miktarda sentetik uyuşturucu hap ele geçirildi. Olay, soruşturuluyor.

Evde Ölü Bulundu

İskenderun’da, orta yaşlarda bir kişi evinde ölü bulundu. İsmetpaşa Mahallesi, Karaoğlanoğlu Caddesi üzerinde oturan Kemal Atar adlı kişinin, evinde ölü bulunduğu bildirildi. Adli mercilerce ölümün nedeni araştırılıyor.

SCP Genel Başkanı Gültekin Yarın Hatay’da

Suriye Sınırına Gidecek…

Sosyalist Cumhuriyet Partisi (SCP) Genel Başkanı Mehmet Bedri Gültekin, yarın Hatay’a geliyor. SCP Hatay İl Başkanlığı açıklamasında, Genel Başkan Mehmet Bedri Gültekin’in 20 Nisan Çarşamba günü saat 14:00’da, ilimizin Yayladağı ilçesi sınır kapısında, “Ankara-Şam el sıkışsın, ekonomi ve güvenlik için sınır kapıları açılsın” konulu bir basın açıklamasında bulunacağını duyurdu. Bu arada, yarınki etkinlikle ilgili de Yayladağı Kaymakamlığı’nın bilgilendirildiği kaydedildi.

Hatay’da Toz Aşınımı

İskenderun çevresinde etkili…

İlimizin önemli bölümü, gökyüzündeki toz aşınımı etkisi altında bulunuyor. Özellikle İskenderun ve çevresinde dün gün boyu, toz aşınımı, olağan düzeyin üzerine çıktı. Doktorlar ve yetkililer, toz ve kum fırtınası ile olumsuz hava nedeniyle, astım, bronşit ve kalp rahatsızlığı olanların dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyardı.

Ülke genelinde

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı’nın koordineli olarak gerçekleştirdiği “kumar, tombala ve oyun makineleri” uygulamasında 146 kişi hakkında adli, 405 kişi hakkında idari işlem yapıldı.

7/24 hizmet

Yerinde pazarlama ve tamamen online açık artırma yoluyla satış kavramını Türkiye de ilk uygulayan Autorola Marketplace, satıcıların araçlarını Türkiye genelinde yüksek adetteki alıcılarına 7/24 olarak online hizmet sunuyor.

Geleneksel lezzet

Hatay’da bir kekik türü olan zahterin, salça ve zeytinyağı yanı sıra çeşitli baharatlar ve unla yoğrulmasının ardından tandır ateşinde pişirilmesiyle elde edilen kahke, ramazan lezzetleri arasında yer alıyor.

Koronavirüs Aşı Tablosu

147 milyon 333 bin 131 doz aşının uygulandığı Türkiye’de 18 yaş üstünde en az 2 doz aşı yaptıranların oranının en yüksek olduğu 10 il; Osmaniye, Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Manisa ve Zonguldak oldu.

Ekonomi eleştirisi

TÜSİAD yeni Başkanı Orhan Turan, Türkiye Ekonomi Modeli olarak adlandırılan planı, “TL’ye değer kaybettirip cari açığı azaltalım ardından enflasyon düşer denklemi çalışmadı” şeklinde değerlendirdi.

Yurt dışı varlıklar

Şubat sonu itibariyle, Türkiye’nin yurt dışı varlıkları, 2021 yıl sonuna göre yüzde 1,6 oranında azalışla 288,1 milyar dolar, yükümlülükleri ise yüzde 2,0 oranında azalışla 512,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kartla ödüyoruz

“Kartlı Ödemeler Endeksi” Mart ayı verilerine göre, genel kartlı ödeme endeksi, Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre reel bazda yüzde 17,8 artış gösterdi.

Ayda 115 bin ders

3 Milyar Euro’luk değere ulaşarak Avrupa’nın en değerli eğitim teknolojileri unicorn’u olan, online eğitim platformu GoStudent, aylık 115 bin derse ulaşırken, Türkiye’de de 1 yılı geride bıraktı.

60 günde 30 bin üye

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “60 günde 30 bin üye kaydı olmazsa genel başkanlığı bırakırım” dedi.

Liderlik İzmir’in Hatay da listede

Türkiye’nin mevcut elektrik kurulu gücü 100 bin 334 megavata, rüzgar enerjisinin payı da yüzde 10,8’e ulaştı. İzmir, 1728,3 megavatla rüzgar enerjisi kurulu gücünde ilk sırada yer alıyor.

Personel alımı

RTÜK üst kurul uzman yardımcılığı giriş sınavı için başvurular, 25 Nisan-13 Mayıs tarihleri arasında “www.rtuk.gov.tr” adresi üzerinden elektronik ortamda yapılacak.

KKKA uyarısı

Yağışlı geçen kış ayları nedeniyle Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını bulaştıran kene popülasyonunda artış yaşanabileceğine dikkati çeken uzmanlar, hem kenelere hem de KKKA’ya karşı uyarılarda bulundu.

Fiyat denetimleri

Fahiş fiyat ve stokçulukla mücadele, KDV indirimlerinin etiketlere yansıyıp yansımadığını kontrol etmek ve kayıt dışı ekonomiyle etkin mücadele amacıyla yaklaşık 30 sektörde fiyat denetimi gerçekleştirildi.

20 bine çıkacak

Göç İdaresi Başkanlığı Düzensiz Göçle Mücadele ve Sınır Dışı İşleri Genel Müdürlüğü, ülke genelinde düzensiz göçmenlerin sınır dışı işlemlerinin yapıldığı geri gönderme merkezlerinin kapasitesinin Mayıs’ta 20 bine ulaşacağını bildirdi.

Emekli beklentisi

Türkiye Emekliler Derneği, emeklilere verilen 1100 liralık bayram ikramiyesinin değerinin, enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında azaldığını belirterek, milyonlarca emeklinin bayram müjdesi beklediğini açıkladı.

88,2 milyon oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 70 milyonu mobil olmak üzere, toplam geniş bant internet abone sayısının 88,2 milyona yükseldiğini bildirdi.

Sınav sonuçları

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2022-ALES/1) yapıldı. Sınavın sonuçları, 12 Mayıs’ta açıklanacak.

Eczacılardan uyarı

İlaca erişim ve maliyet konusunda uyarı yapan eczacılar, “İlaç firmaları, SGK iskontosuna uymuyor! Fatura hastalara çıkacak” dedi.

MEB’den 81 ilde

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrenci başarı araştırmalarını koordine etmek ve süreçleri yönetmek üzere 81 ilde ölçme ve değerlendirme merkezi kurdu.

MİT’ten Suriye’de  DEAŞ’a operasyon

Türkiye’ye yönelik eylem hazırlığında olan 2 DEAŞ üyesi, MİT’in Suriye’deki operasyonuyla yakalandı. Teröristlerin, Suriye’deki TSK varlığına da eylem planladığı belirtildi.

Bakan açıkladı

Beklenen konuda bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Dünya gündemini 2 yıldır esir alan koronavirüs salgını, halen gündemimizde olsa da, artık zihnimizden çıkarma zamanı gelmiştir” dedi.

Kıyı yönetmeliği

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü, Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeli​​​​​​​k’te yapılan değişiklikle, kıyıların yapılaşmaya açılmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

Esnaf umutlu

Geçen yıl evlilik verilerine göre bu sezon ciddi oranda artış beklediklerini vurgulayan, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu yaz 1 milyona yakın çiftin evleneceğini öngörüyoruz” dedi.

Üretici zorda

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Tüketici fiyatlarındaki artışı durdurmak ve fiyatları indirmek istiyorsak; sürekli artan mazot gübre yem elektrik zirai ilaç fiyatları mutlaka düşürülmelidir.”

Kapatma Davası

HDP hakkındaki kapatma davasını demokratik siyasete müdahale olarak niteleyen HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Sahte, yalan, mesnetsiz iddialarla kapatma davası açıldı” dedi.

Konut fiyatları

TCMB’nin açıkladığı Konut Fiyat Endeksi, bir önceki aya göre yüzde 13.5, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 96.4, arttı. Reel artış ise yüzde 26.9 oldu.

224 milyar dolar açık

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Uluslararası Yatırım Pozisyonu (UYP) verilerine göre, net UYP, Şubat ayında 224 milyar dolar açık verdi.

CHP Merkezi’ne asıldı

CHP’nin, Türkiye’deki sığınmacılarla ilgili hükümete yönelttiği; “Sığınmacıların gerçek kimlik bilgilerini ispatlamalarını talep ettiniz mi?” ve “Neden vatandaşlık dağıtıyorsunuz, neye hazırlanıyorsunuz?” gibi sorulardan oluşan afiş, Partinin genel merkez binasına asıldı.