Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

İskenderun’da cinnet geçirerek kızını öldüren kadının intiharı
O DA ÖLDÜ…

İskenderun Çay Mahallesi’nde Salı günü yaşanan, bir annenin 7 yaşındaki kızını bıçakla öldürmesi olayı sonrası intihar etmesinin yankıları sürerken, gece yarısı kadının da hayatını kaybettiği haberi geldi. Bahar Berberci Sarıbaş adlı annenin de hayatını kaybettiği bildirildi. Cinnet geçirmesi sonucu kızını öldürdükten sonra ağır yaralı olan anne Bahar Berberci Sarıbaş, yoğun bakımda önce entubeye girdi, ardından ise gece yarısı saatlerinde hayatını kaybetti.

Öğrenci yurdu önünde kavga

3 YARALI, 2 GÖZALTI…

İskenderun Kredi Yurtlar Kurumu yurdu önünde meydana gelen bıçaklı saldırıda, üç üniversite öğrencisi yaralandı. Çıkan olayda T.N., Y.A, ve E.K. isimli öğrenciler çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralılar, olay yerine çağrılan ambulansla hastaneye kaldırılırken, olayla karıştığı öne sürülen M.Ü.T. ve M.A. adlı şüpheliler suç aletleri ile yakalandı. İskenderun Polisi, gece yaşanan olayla ilgili soruşturma başlattı.

Kamyon, Mobese’ye Tosladı

Arsuz-Çevre Yolu üzerindeki kazada, bir kamyon, kamera sisteminin yer aldığı direğe tosladı. Karaağaç yakınındaki kazada can kaybı ya da yaralanma olmadı, ancak zarar var. Alınan bilgiye göre, kamyon sürücüsü Mehmet A., kullandığı 33 ATK 26 plakalı kamyonun dorsesini açık unutup seyir yapınca, otoyolda bir süre ilerledikten sonra, kamyonun dorsesi, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’ne (KGYS) takılıp, direği devirdi.

Hatay’da Yarın enerji verilemeyecek yerler

İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik dağıtım şirketince gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarın uygulanacak kesinti programı şöyle:

Antakya İlçesi Doğanköy Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,

Arsuz İlçesi Madenli Mahallesine 10:30-15:00 saatleri arası,

İskenderun İlçesi Mustafa Kemal Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,

Payas İlçesi Karşı Mahallesi, Maden Sokağa 9:00-17:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Nüfusun %26,9’u

Türkiye’nin, geçen yıl sonu itibariyle 22 milyon 738 bin 300 olarak belirlenen çocuk nüfusu, ülke nüfusunun yüzde 26,9’unu oluşturdu.

Ayçiçek yağı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye ile Rusya ve Ukrayna arasındaki tarımsal ticaretin devam ettiğini belirterek, “Mısır, ayçiçeği çekirdeği, ayçiçek yağı, soya gibi ürünleri, bize, dış ticaretteki fiyatının %25 aşağısına vermeyi taahhüt ediyorlar” dedi.

AYM kararı

Anayasa Mahkemesi’nin, parmak izi kararında, “Biyometrik verilerin kaydedilmesi yöntemiyle personel takip sistemi uygulanabilmesi için kanunlarda düzenlenmeyen hallerde kişinin açık rızasının mevcut olması gerektiği vurgulanmalıdır” dedi.

İmza sirküsü yerine

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: “İmza sirküsü yerine artık sicil tasdiknamesi yeterli sayılacak. Bu uygulamayla taşımacılarımız, imza sirküsü için artık ücret ödemeyecek ve bürokrasi de bu yolla azalacak.”

Kuponla ekmek!

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, “AK Partili belediyeler, vatandaşa indirimli ekmek alsınlar diye özel kupon bastırıp dağıtıyor. Milyonlarca vatandaş, bir kuru ekmeğe muhtaç hale getirildi” dedi.

Simide tescil

Eskişehir Ticaret Odası’nın (ETO) başvurusu sonucu “Eskişehir Simidi”, Türk Patent ve Marka Kurumu’nca (TÜRKPATENT) coğrafi işaret olarak tescillendi. Antakya Simidi için de beklenti, bu haberle beraber gündemde!

‘Yeşil’ finansman

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye’ye Yeşil Ekonomi Finansman Fonu kapsamında 500 Milyon Avro finansman sağlayacak.

İki yılın ardından

23 Nisan kutlamaları

Okullarda, Kovid-19 salgını nedeniyle iki yıldır çevrim içi etkinliklerle kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu yıl yüz yüze etkinliklerle, coşkuyla kutlanacak.

TBMM Dosyaları

Dokunulmazlıklar için

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın da arasında bulunduğu 10 Milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Devlet korumasında

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca, Devlet Korumasındaki Çocuklar için Rol Model Projesi’yle, geçen ay itibariyle 58 bin 761 çocuk, kültürel ve sosyal etkinliklere olan ilgilerini artırmak için rol model olabilecek 3 bin 540 kişi ile biraya geldi.

MEB çalışması

Talim ve Terbiye Kurulu onayından geçen Çevre ve İklim Değişikliği Dersi, 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren ortaokul 6, 7 veya 8. sınıflarda, haftada 2 ders saati olmak üzere toplam 72 saat seçmeli okutulacak.

Bakan açıkladı

“Bugüne kadar 500 bin gönüllü geri dönüş söz konusu. Bugün bu mesele, provoke edilmeye çalışılmaktadır” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “2021 sonu itibariyle geçici statü ile Türkiye’ye gelenlere verilen vatandaşlık sayısı 192 bindir.”

8’den 52’ye çıkacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Hızlı tren hatları, 2053 yılına kadar önemli derecede yaygınlaşacak. Hızlı trenlerle bağlı il sayımız 8’den 52’ye çıkacak” dedi.

Bilim Kurulu toplanıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının 27 Nisan Çarşamba günü yapılacağını bildirdi. Toplantıda, maske kullanımına ilişkin önemli kararların alınması bekleniyor.

Vergi Denetim Kurulu

Vergi Denetim Kurulu’nda, daire başkanlıkları bünyesinde farklı inceleme konuları ve sektörler itibariyle ileri uzmanlaşma sağlanarak, verimlilik ve etkinliğin daha da artırılması amaçlanıyor.

Diyanet açıkladı

Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu, şevval ayı umre turlarının 2 Mayıs, hac seyahatlerinin ise 7 Haziran’dan itibaren başlamasına karar verdi.

İşçi Filmleri Festivali

Bu yıl 17. kez düzenlenecek Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), 1-8 Mayıs tarihlerinde izleyiciyle buluşacak. Online gösterim ve söyleşiler festivalin YouTube kanalında 8 Mayıs’a kadar devam edecek.

31 Mayıs’a ertelendi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Rüzgar Enerjisi Santralleri-3 (YEKA RES-3) yarışmaları için başvuru tarihinin 31 Mayıs’a ertelendiğini bildirdi.

Meclis’te kutlama

Türkiye Büyük Millet Meclisi, açılışının 102’inci yılını kutlayacak. Meclis, bu kapsamda, açılışının 102’inci yılını kutlamak üzere 23 Nisan Cumartesi günü özel gündemle toplanacak.

Tercih işlemleri

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2022-TUS 1. Dönem) tercih işlemleri başladı. Adaylar, tercihlerini, bireysel olarak ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet sitesinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle yapabilecek.

Mevsimlik işçiler

Amik Ovası’nda Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinden gelen mevsimlik tarım işçileri, Ramazan’da ekmeklerini kazanmaya çalışıyor.

Aşı tablosu

18 yaş üstünde en az iki doz aşı yaptıranların oranının en yüksek olduğu 10 il Osmaniye, Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Manisa ve Zonguldak oldu.

Yeni tartışma

Son dönemde siyasetin en sıcak başlığı sığınmacı tartışması. Konu, Meclis’te grup toplantılarının gündemindeydi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bayramda ülkelerine dönen sığınmacıların dönmemeleri gerektiğini söyledi.

Tiyatro tartışması

Erdal Beşikçioğlu’nun kurduğu Tatbikat Sahnesi, tüm oyunlarını sahnelediği Fişekhane’den bir bildiri ile ayrıldığını duyurdu. Açıklamada, “Tiyatro bir ticarethane değil, bir sanat dalıdır” denildi.

Fiyat artışları

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Tüketici fiyatlarındaki artışı durdurmak ve fiyatları indirmek istiyorsak; sürekli artan mazot gübre yem elektrik zirai ilaç fiyatları mutlaka düşürülmelidir.”

Anadolu’nun yöreseli

Anadolu’nun yöresel dokumalarını ilk kez bir araya getirerek geçmişi asırları aşan dokuma hafızasını gün yüzüne çıkaran ‘Türkiye Dokuma Atlası’ sergisi, İstanbul Tophane-i Amire’de kapılarını açtı.

Gastronomi sektörü

Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği’nin 11 Mayıs’ta gerçekleştireceği 3. Global Gastroekonomi Zirvesi’nde, gastronominin ekonomi ve turizme etkileri masaya yatırılacak.

Esnafın beklentisi

“Düğün sektörünün 2022 yılındaki umutları büyük” diyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bankalar da cüzi faizli ihtiyaç kredileri sunarak vade süresini uzun tutmalı” dedi.

Sigorta kapsamı

Türk Eximbank’ın, Kuruluş ve Görevlerine İlişkin Esasların 6. Maddesi’nin ikinci fıkrasının (e) bendi değişikliğine göre, Türk Eximbank’ın sağladığı kredi sigortasının kapsamına yurt dışındaki ihracatçılar da eklendi.

Bayram turizmi

Ramazan Bayramı, pandemi nedeniyle iki yıldır tatile çıkamayan insanlara 5 günlük bir dinlenme imkanı sunuyor. Bayramı memleketlerinde geçirmek isteyenler de hesaba katıldığında, ülke çapında 15 milyar liralık bir ticaret hacmi oluşacak.

Satışlar düştü

Cep telefonunda ÖTV ve taksit kısıtlamasının yanı sıra kurdaki artışın etkisiyle fiyatların katlanması, aylık satış adetlerinin 1 milyondan 550 binlere gerilemesine yol açtı.

Çözüm, tarlada!

Eskişehir’de sanayiciler ile buluşan DÜNYA Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, Türkiye’de artan gıda fiyatlarına dikkat çekerek, tarımdaki sorunları çözmeden gıda sorununun çözülemeyeceğini söyledi.

Fiyatlar artınca…

Ucuz baklavaya talep

Baklava fiyatları son dönemde ciddi oranlarda tırmanışa geçti. Artan fiyatların ardından ucuz baklavaya talep artarken, ucuz baklava satışlarının oranı, toplam içinde yüzde 60’a ulaştı.

‘Genel Af’ Çağrısı

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “Uyuşturucuya, teröre, kadın cinayetlerine ve çocuk suçlarına karışmamış binlerce kader mahkumu, bayram öncesi genel af beklemekte” dedi.

Rekolte beklentisi

Bu yıl mevsim normallerinde giden yağışlar çiftçinin yüzünü güldürdü. Sıcakların da beklenilen seviyede olması durumunda, buğdayda 20 milyon, kırmızı mercimekte ise 400 bin ton rekolte bekleniyor.

Tosyalı uyarısı

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Fuat Tosyalı’nın, tedarikte kırılganlığın önüne geçmek için enerji dahil olmak üzere kaynakların çeşitlendirilmesi gerektiğini söyledi.