Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

LİSELİ KIZ BIÇAKLANDI
İskenderun’da lise öğrencisi bir kız, nişanlısı tarafından bıçaklandı. Olay, İskenderun-Barbaros Mahallesi’nde yaşandı. Lise son sınıf öğrencisi, E.Ö. adlı öğrenci, iddialara göre, ayrılma aşamasında olduğu nişanlısı N.Ş. adlı kişi tarafından bacağından bıçaklandı. Yaralı öğrenci E.Ö. hastaneye kaldırılırken, saldırgan N.Ş., üzerindeki bıçakla yakalanıp gözaltına alındı.


Arsuz yolunda minibüs şarampole yuvarlandı
12 YARALI VAR

İskenderun-Arsuz yönünde seyreden bir yolcu minibüsünün şarampole yuvarlanması sonucu, yolculardan 12 kişi yaralandı. İskenderun-Arsuz yönünde seyreden 31 M 4344 plakalı minibüs, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu yolun karşı şeridine geçerek, şarampole uçtu. Kazada 12 kişi yaralandı. Yaralılar, hastanelere kaldırıldı.

SAHTE POLİS, SAVCI KILIKLILAR HATAY’DA!

4 kişiyi 560.000 TL ile dolandıranlar yakalandı

İlimiz Hatay, Gaziantep ile Kahramanmaraş’ta, sahte Polis ve Cumhuriyet Savcısı kılığıyla dolandırıcılık yaptıkları belirlenen 2 kişi yakalandı. Gaziantep Polisinin dikkati sayesinde ortaya çıkan olayda, 4 kişinin toplam 560 bin lira ile dolandırıcılığı belirlendi. Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay’da, 4 kişiyi 559 bin 800 lira dolandırdıkları iddiasıyla U.A. ve A.M. gözaltına alındı. Her iki kişi de Emniyetteki işlemleri ardından adliyeye sevk edildi ve 2.Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.


Başvurular başladı

Son gün 31 Mayıs

Toyota’nın “Hayalimdeki Araba” resim yarışmasına başvurular 23 Nisan’da başladı. Yarışma, ulusal olarak 7 yaş ve altı, 8-11 yaş arası, 12-15 yaş arası ve özel eğitim alan çocukların katılımıyla gerçekleşiyor.

BİK’te değişim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararlara göre, Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’ne Cavit Erkılınç atandı.

81 ilde 200 noktada

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “e-İmza sistemini, 10 Ocak 2022’den itibaren uygulamaya başladık. Halihazırda 81 ilde 200 noktada e-İmza yükleme işlemi gerçekleştirilmektedir” dedi.

Bakanlığın daveti

İlgilenen gençlere

Gençlik ve Spor Bakanlığı, yazılım geliştirmeye yönelik ilgiyi artırma amaçlı Genç Hackathon Yarışması düzenlenecek. Katılmak isteyenlerin başvuru şartları ve ilan metnine “genchackathon.gsb.gov.tr” üzerinden ulaşabileceği bildirildi.

İtiraz reddedildi

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesine ilişkin 26 sanığın yargılandığı dava dosyasının Suudi Arabistan adli makamlarına devrine yönelik karara yapılan itiraz reddedildi.

Ayakkabı ihracatı

Yılın ilk çeyreğinde en yüksek ihracat, 25,8 milyon dolarla Rusya’ya yapılırken, en dikkati çekici artış yüzde 122,9 ile Libya’da, yüzde 115,4 ile Polonya’da, yüzde 68,1 ile İtalya’da yaşandı.

Ek ödeme

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, açıkladıkları 1 milyar 602 milyon 683 bin 221 liralık destekleme ödemesine 114,8 milyon liralık daha ekleme yaptıklarını bildirdi.

Zeytin çekirdeğinden

Türk kahvesi üretildi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu, Türk kahvaltı ve yemek kültüründe önemli yere sahip zeytinin çekirdeğinden bitkisel ve kafeinsiz kahve üretti.

Öğrenci bursları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öğrencilerimizin burs ve kredilerini, ayın 6’sı ile 10’u arasında yatırıyorduk. Kredi ve burs ödemelerini Mayıs ayı için 25’inden itibaren yatıracağız” dedi.

Gezi Davası

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma sonunda, Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 17 sanıklı Gezi davası 25 Nisan’a ertelendi.

Emsal karar

Yargıtay, fotokopi belgeyi dikkate alarak mahkemenin hüküm kuramayacağına karar verdi. Kararla birlikte, bundan sonraki yargılamalarda fotokopi belgeler dikkate alınmayacak.