Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Muharrem İnce Hatay’a Geliyor

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 11 Mayıs Çarşamba günü Hatay’a geliyor. Antakya’da basınla kahvaltıda buluşacak olan İnce, gün içinde STK ve esnaf ziyaretleri yapacak.

Motorine Zam!

Akaryakıtta fiyat dalgalanması sürüyor. Motorine, bugünden geçerli olmak üzere zam yapılırken, otogazda ise indirim oldu.

Cuma gününden (bugünden) geçerli olmak üzere, motorin grubunda 32 kuruşluk fiyat artışı olurken, benzinde fiyat değişikliği yaşanmadı. Otogazda ise 98 kuruşluk bir indirim oldu. Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre, motorinin litre fiyatı 21.22 liradan, benzinin litresi ise ortalama 19 TL’den satılıyor.

Sigaraya Yine Zam!

Bayram öncesi zamlanan sigaraya dün yeni zam geldi. Dün gelen zamla birlikte, en ucuz sigara 25.50 TL, en pahalı sigara ise 40 TL oldu.

Dünkü zam ile birlikte sigara fiyatları şöyle oldu:

Marlboro: 40 Lira

Marlboro Edge: 27 Lira

Parlıament: 29.5 Lira

Murattı: 27 Lira

Lark: 26 Lira

LM: 25,5 Lira

Beşir Şerbetçioğlu Vefat Etti

Cemil Meriç Anaokulu Okulöncesi Öğretmeni Bilgen Tecimen ile Derince Şehit Coşkun Akşit İlkokulu Müdür Yardımcısı Güldane Şerbetçioğlu’nun babaları Bekir Şerbetçioğlu, vefat etti. Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Tecimen’in kayınpederi olan, merhum Beşir Şerbetçioğlu, son yolculuğuna uğurlanarak toprağa verildi.

ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Hatay’da dolandırıcılık yaptı

Siirt’te Yakalandı

Dolandırıcılık suçundan, aralarında ilimiz Hatay’ın da bulunduğu 5 İl’de hakkında yakalama kararı bulunan şüpheli M.E., Siirt’te yakalandı. Alınan bilgiye göre, Siirt Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, Batı Mahallesi Özgen Caddesi’nde durumundan şüphelendikleri M.E.’yi durdurdu. M.E.’nin, ‘bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ suçundan arandığını tespit etti. Gözaltına alınan şüphelinin, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki işlemleri sürüyor.

2 Denizcinin Hedefi Arsuz’a Ulaşmak

Hedef: İklim değişikliğine dikkati çekmek

Artvin’in Hopa ilçesinden yelkenliyle denize açılan, Yelken Eğitmeni Murat Tan ve amatör denizci Emre Diyar, ilimiz Hatay’a ulaşma hedefiyle çıktıkları yolculuklarının 13. gününde İzmir’in Çeşme ilçesine geldi. Yelkenliyi, ilçedeki marinada, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’ın da aralarında olduğu bir grup Çeşmeli ile bando karşıladı.

Murat Tan, yaptığı açıklamada, Hopa’dan bu yana tüm güzergahlardan su numuneleri aldıklarını, bu suları analize gönderip sorunları belirleyerek herkese anlatmak istediklerini kaydederek, “Konumuz, sadece deniz kenarında yaşayan insanlar değil. Deniz hepimizin denizi, vatan hepimizin vatanı” dedi.

Tan ve Diyar ikilisi, fosil yakıt kullanmadan, Türkiye’nin kıyı şeridini kat ederek Hatay’ın Arsuz ilçesine ulaşmayı hedefliyor.

Üretici dertli

“Nisan ayında, üretici ile market arasındaki fiyat farkı 5 buçuk kat oldu” diyen TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Türkiye’de giderini hesaplayan, ancak ne kadar kazanacağını bilmeyen tek meslek, çiftçiliktir.”

Borsa İstanbul

Borsa İstanbul’da işlem gören spor şirketlerinden hesaplanan spor endeksi, Nisan ayında borsada kazandırırken, Spor Toto Süper Lig’in şampiyonu Trabzonspor’un hisseleri negatif ayrışarak yatırımcısını üzdü.

Nisan İhracatı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Nisan’da ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24,6 artışla 23,4 milyar dolar oldu. Bu rakam, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamı” dedi.

TÜİK verisi

Geçen ay en fazla fiyat düşüşü %21,43 ile salatalıkta oldu. Bunu %15,42 ile kabak, %8,12 ile bebek bezi ücreti, %7,34 ile saç bakım ürünleri, %7,12 ile hijyenik zeminler için temizlik ve bakım ürünleri takip etti.

Bakan açıkladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık: “Korumalı işyerlerinin kurulmaya başlandığı 2016 yılından bugüne kadar, bu işyerlerinde çalışan engelli bireyler için toplam 2 milyon 276 bin lira destekte bulunduk.”

Thodex davası

Thodex kripto para borsası üzerinden dolandırıcılık yapıldığı gerekçesiyle haklarında dava açılan, 6’sı tutuklu 21 sanığın yargılanmasına başlandı.

701.Yıl Anması

Sevgi, saygı, hoşgörü, insana değer verme gibi erdemlerin benimsenmesine yönelik eserleriyle Anadolu’nun manevi mimarlarından olan Yunus Emre, vefatının 701’inci yılında anılıyor.

Çalışan Annelere

İŞKUR’dan destek

Doğum yapan kadın veya evlat edinenlere, yarım gün çalışmayı tercih etmeleri halinde verilen yarım çalışma ödeneğinden son 6 yılda 36 bin 308 kişi faydalandı. Bu kişilere, 106 milyon 957 bin 919 lira yarım çalışma ödeneği verildi.

AKİB’de değişim

Son bir yıldır AKİB Koordinatör Başkanlığı ve 2018 yılından beri Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdüren Nejdat Sin, hizmet bayrağını devretti.

525 kütüphane

Halk Eğitim Merkezlerinde, geri dönüşüm malzemesiyle 525 kütüphane kuruldu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Kursiyerlerde geri dönüşüm bilinci oluşturulurken, yaratıcılıkları ve el becerileri de geliştirilmiş oldu” dedi.

Bakan’ın mesajı

Sağlık sektörüne

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “73 bin 965 sağlık çalışanı, bayram tatilinde görev başındaydı. Nöbetçi olanlardan bir kısmı, göreve nöbet sonrası da devam etti. Böyle kaç meslek grubu var? İtibar ve emeğin karşılığı, sağlık çalışanının hakkı.”

Esnafın uyarısı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Günümüzde, esnaf ve sanatkâr olmayı seçen, baba mesleğini icra etme eğiliminde olan genç sayısı azalıyor. Daha önce 50, 60 yıl, 100 yıl, devam eden köklü ticaret anlayışı bitiyor.”

Mayıs ayı oranı

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla, Mayıs ayı kira artış oranı da belli oldu. TÜFE’nin on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı, Mayıs ayı için yüzde 34,46 oldu.

Zam beklentisi

TÜİK’in açıklamasına göre, dört aylık enflasyon yüzde 31,71 olarak gerçekleşti. Buna göre memur ve memur emeklilerine şimdiden yüzde 24,71 enflasyon zammı, SSK emeklilerine de yüzde 31,71 zam imkanı doğdu.

Emsal karar

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, bayram dönüşü bilet bulamayıp, işine iki gün üst üste gitmediği için tazminatsız kovulan işçinin mağdur edildiğine hükmetti.

Kayıt Takvimi

Öğrencilerini, 5 Haziran’da düzenlenecek Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ile alacak özel liselerde, bu yıl aynı gün içinde hem kesin hem yedek kayıtlar yapılacak.

İmalat PMI

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olarak kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, Nisan’da hafif bir düşüşle, eşik değer olan 50,0’nin altında, 49,2 olarak kaydedildi.

Yerli turist tercihi

Bayramda yurtdışı

Avrupa ülkelerinin pandemi kısıtlamalarını ve tedbirlerini kaldırması, yerli turistin de yurtdışı tatilini tercih etmesine yol açtı. Özellikle İtalya, İspanya ve Yunanistan’a ilgi yoğun oldu.

Tarıma proje

Tarımda yaşanan sorunların çözümü, üreticilerin şikâyetlerinin giderilmesi ve girdi fiyatlarındaki artışın önlenmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üç başlıklı bir çalışma başlatıldı.

Hac kontenjanı

Suudi Arabistan’la diplomasi hamlesi, meyvesini verdi. Hacda en yüksek kontenjan Türkiye’ye ayrıldı. Suudi Arabistan, bu yıl 38 bine yakın Türk hacı adayı alacak.

Ucuz gıda için

Hükümet tarafından, gıda fiyatlarını düşürmek için “Birlikten Berekete” seferberliği başlatılıyor. Ürün takibini anlık yapacak dijital sistemle, fiyatlar aşırı şişirilmeyecek ve stokçuluk ortadan kalkacak.

Kentsel Dönüşüm

Türkiye’de riskli konut stokunun yenilenmesi için başlatılan dönüşümde 10 yıl geride kaldı. Bu sürede, toplam 1 milyon 709 bin yapı dönüştürüldü. Yıl sonuna kadar ise 300 bin konut daha dönüşecek.

Milyonların beklentisi

3 milyonun üzerinde memurun gözü, 10 Mayıs’ta yapılacak toplantıya çevrildi. Emekli olmak isteyen binlerce memur, yüksek ikramiye hakkından yararlanmak için 3600 ek gösterge yasasının çıkmasını bekliyor.

İhracatçıya destek

İhracatçıların finansmana erişiminde teminat sorununu ortadan kaldırmak için sadece ihracatçıların erişimine açık olan İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi Mart ayında faaliyete başladı. 2 ayda 4 binin üzerinde firmanın başvurduğu şirket, bine yakın ihracatçıya 1 milyar lira kredi desteği verecek.

Nisan fiyatları

Tüketici fiyatları bazında Nisan’da en fazla fiyat artışı yüzde 69,3 ile kuru soğanda, en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 21,43 ile salatalıkta görüldü.

Enflasyon rakamı

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Nisan’da aylık bazda yüzde 7,25, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 7,67 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 69,97, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 121,82 olarak kaydedildi.

Yeşil Turizm

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdürlüğü: “En çok ziyaret edilen 4. ülke olarak, turizm kapasitemizi, her şey dahil tatil köyleri ile 5 yıldızlı otelleri, yeşil ve sürdürülebilir hale getirmeyi taahhüt ediyoruz.”

AFAD’ın gönüllüleri

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, AFAD gönüllüsü sayısının 530 bine yükseldiğini bildirdi. AFAD’ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, gönüllü olmak isteyenlerin e-Devlet üzerinden başvuru yapabileceği belirtildi.

Bakanlık uyardı

Define kazısı yapmak isteyenleri birbirinden ilginç yöntemlerle kandıran dolandırıcılara dikkati çeken Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, vatandaşları, “Ava giderken avlanmayın, hem dolandırılıp hem de suça ortak olmayın” şeklinde uyardı.

Kazalar azaldı

İçişleri Bakanlığı, son 10 yılda, tatil süresi 5 gün olan Ramazan Bayramlarına kıyasla, bu bayramda kazaların yüzde 37, ölümlü kazaların yüzde 52, kazalara bağlı can kayıplarının yüzde 58, yaralı sayısının ise yüzde 44 azaldığını duyurdu.

Projenin 1.Aşaması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “350 çocuğumuza dijital okuryazarlık eğitimi vererek, Dijital Okuryazarlık Ehliyeti Projesi’nin birinci aşamasını tamamladık” dedi.

Öğrenci sayısı arttı

Yükseköğretim Kurulu’nca açıklanan istatistiklere göre, Türkiye’de 2021-2022 öğretim yılında üniversitelerde 8 milyon 296 bin 959 öğrenci eğitim alıyor.

MEB çalışması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarının artırılması için 3 bin yeni anaokulunun tamamının yatırım programına alındığını söyledi.