Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

İSKENDERUN’DA İNTİHAR
Genç kadın 6.kattan kendini aşağıya attı

İskenderun’da genç bir kadın, kendini 6.kattan aşağıya atmak suretiyle intihar etti. Olay, İskenderun Sakarya Mahallesi’nde yaşandı. İskenderun-Başkent Sitesi’nde gece yarısı yaşanan olayda, Sibel A. isimli genç kadın, önce bileklerini kesti, ardından kendini balkondan aşağı attı. Hastaneye kaldırılan genç kadın, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve yaşamını kaybetti. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Erdoğan net konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Suriyeliler) Kapımız açık onlara. Ev sahipliğimizi yapmaya devam edeceğiz. Onları, katillerin eline ve kucağına atmayacağız” dedi.

2021 yılı ihracatı

Tarım, gıda ve içecek sektöründe ihracat, 2021 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 21 artarak 22,9 milyar dolara, ithalat yüzde 22 artarak 17,2 milyar dolara yükseldi.

Konutta talep

Konut sektöründe artan maliyetler fiyatları yükseltirken, gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin talebi, fiyatları daha düşük ve daha hızlı kiraya verilip satılabilen 1+1 ve 2+1 gibi küçük evlere yöneliyor.

Tescillendi

Adana’da, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından, lif kalitesi ve verimi yüksek olan üç yeni pamuk çeşidi geliştirilip tescillendi.

Hataylı Uğur Şahin’in

BioNTech Firması

Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in bu yılın ilk çeyreğindeki net karı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı satışının ardından gelirlerindeki yükselişle 3 katına çıkarak, 3.7 Milyar Avro’ya ulaştı.

5 bin hasta

Akdeniz çevresindeki ülkelerde sık görülmesi nedeniyle “Akdeniz anemisi” olarak da bilinen ve Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 500 bin taşıyıcısı bulunan talasemi hastalığı, en sık Antalya’da görülüyor.

Müdür’den Mesaj

10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü nedeniyle bir açıklama yapan, Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, “Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek, sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır” dedi.

Hesapları bloke!

Ali Nesin, Nesin Vakfı’nın banka hesaplarının, izinsiz bağış kampanyası yapıldığı gerekçesiyle İstanbul Valiliği tarafından bloke edildiğini duyurdu.

Türk Lirası

Nisan’da yüzde 69,97’ye yükselen enflasyon, büyük kupürlü banknotlara olan ihtiyacın da artmasına yol açıyor. 13 yılda 100 ve 200 TL’lik banknotların dolaşımdaki para miktarından aldığı pay, yüzde 40,56’dan yüzde 87,96’ya fırladı.

İŞKUR verisi

İŞKUR’un işverenlerden aldığı açık iş sayısı, Nisan’da yıllık bazda yüzde 72 artış kaydetti. İŞKUR’da kayıtlı işsiz sayısı ise bir yılda yüzde 23,1 artarak 3 milyon 583 bin 503 kişiye yükseldi.

%30 zam yolda

Ulusal Süt Konseyi (USK), çiğ süt fiyatını 15 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere 7,50 TL/Litre olarak belirledi. Süt ürünleri üreticileri, bu artışın, nihai ürünlere yüzde 30 zam olarak yansıyacağını belirtiyor.

İhracatçı memnun

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı Kurumlar Vergisi Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı’yla, ihracat yapan firmalar için kurumlar vergisi oranının 1 puan indirilmesi çalışması ihracatçıları sevindirdi.

Üretim arttı

Hatay’ın aralarında olduğu üretici kentlerin ham çelik üretimi, bu yılın Mart ayında, 2021’in aynı ayına göre yüzde 2,9 düşüşle 3,3 milyon ton olarak gerçekleşti.

Esnaf geleneği…

Babadan oğula!

Esnafın yaşadığı sorunlara işaret eden Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Maalesef, baba mesleğini devam ettirenlerin sayısı yüzde 36’lardan yüzde 11’lere kadar geriledi.”

Fiyat farkı

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Nisan ayında elma ve salatalıkta üretici ile market arasındaki fiyat farkı yüzde 400’ün üzerindeyken, 11 üründe yüzde 200’ün, 10 üründe ise yüzde 100’ün üzerinde gerçekleşti.”

Kaynak paketi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Bu eğitim öğretim yılı için son olan ve 8 bin sorudan oluşan Mayıs ayı yardımcı kaynak paketini öğrencilerimizin istifadesine sunduk” dedi.

En fazla reel getiri

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde, Nisan’da en yüksek aylık reel getiri, yüzde 7,79 ile BIST 100 endeksinde gerçekleşti.

Yüzde 0,6 arttı

Geçen ay günlük bazda en yüksek elektrik tüketimi 912 bin 312 megavatsaatle 21 Nisan’da, en düşük tüketim ise 723 bin 439 megavatsaatle 3 Nisan’da gerçekleşti.

Petrol ithalatı

Türkiye’nin toplam petrol ve petrol ürünleri ithalatı, Şubat’ta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31,1 artarak 3 milyon 207 bin 282 ton oldu.

Bakan mesajı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, martta düzenlenen 971 teşvik belgesiyle, 27 bin 200 kişinin istihdamının ve 40,7 milyar liralık yatırımın önünün açıldığını bildirdi.

Akdeniz’de hasat

Kapadokya’da depolama

Akdeniz Bölgesi’nde hasat edildikten sonra Kapadokya’daki kayadan oyma soğuk hava depolarında muhafaza edilen limon; Rusya, Romanya, Sırbistan, Macaristan ve Ukrayna’ya ihraç ediliyor.

12 terörist daha

Milli Savunma Bakanlığı’nca, Barış Pınarı, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerine taciz ateşi açan 12 PKK/YPG’li teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Kovid tablosu

Sağlık Bakanlığı, Günlük Koronavirüs Tablosu’nu “covid19.saglik.gov.tr” sitesinden paylaştı. Buna göre, 18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 85,45, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 93,16 olarak kayıtlara geçti.

Meclis gündemi

TBMM Genel Kurulu, Ramazan Bayramı dolayısıyla verdiği bir haftalık aranın ardından, kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi için mesai yapacak

Yeni bir yarışma

Türkiye’de dijital oyun ekosistemini güçlendirmek, yeni fikirlerin hayata geçmesini sağlamak için atılan adımlara, “Türkiye Oyun Geliştirme Şampiyonası” eklendi.