Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Milletvekili Serkan Topal’a göre;

Türkiye, Ucuz Vatandaşlıkta Dünya 3.Sü!

Hatay Milletvekili Serkan Topal, yabancılara ucuz vatandaşlık veren dünya ülkeleri arasında, ülkemizin, dünyada 3. sırayı aldığını savundu. Topal’a göre, Türkiye, dünyada bir aileye en ucuz vatandaşlık sunan 3. ülke konumuna gelirken, bu konudaki sıralama da şöyle oluştu:

1-) Antigua ve Barbuda

2-) Dominik

3-) Türkiye

4-) St. Lucia

5-) Granada

HAMOK etkinliği Panel Yarın

İnsan ve Göç

Kısa adı HAMOK olan, Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyonu adına yapılan girişimle “İnsan ve Göç” konusunun ele alınacağı panel, yarın ilimiz Defne ilçesi Harbiye yolu üzerindeki Muhasebeciler Lokali’nde yapılıyor.

HAMOK duyurusunda şöyle denildi:

“HAMOK (Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu) olarak, bugünlerde gerek Hatay, gerekse Türkiye gündeminde olan ‘göç ve sığınmacılar’ konusunun tüm yönleri ile tartışılacağı panelimiz, 12 Mayıs 2022 Perşembe günü saat 15:00’te Muhasebeciler Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecektir. Hatay halkını panelimize bekliyoruz.”

Sağlık Bilimleri Fakültesi Bahar Şenliği

27 Mayıs’ta…

Hatay MKÜ’ye bağlı Sağlık Bilimleri Fakültesi, bu ayın sonunda “Bahar Şenliği” düzenliyor. Sağlık Bilimleri Fakültesi Bahar Şenliği, 27 Mayıs günü akşam 17.00 ile 22.00 saatleri arasında yapılacak. Fakülte duyurusunda, etkinliğe tüm öğrencilerin davetli olduğu belirtildi.

Benzine Zam!

Litre fiyatı 78 krş arttı

Akaryakıttaki zam furyası, adeta otomatiğe bağlanmış gibi. Bu sabahtan itibaren geçerli olmak üzere, benzine, litre fiyatı olarak 78 kuruşluk zam yapıldı. Bu sabahtan itibaren benzinin litre fiyatı 21,20 liraya yükseldi.

Bugün Yapılıyor

Hatay BŞB’nin, YKS adayları ile velilere yönelik “Kariyer Planlama, İletişim, Kendini Tanıma” etkinliği bugün…

Hatay Büyükşehir Belediyesi (BŞB), bu yıl Üniversite Giriş Sınavı’na katılacak öğrenciler ile velilerine yönelik, rehberlik temelinde önemli bir etkinliğe imza atıyor. Bugün Antakya’da, yıkılan stat arkasındaki HATMEK’te saat 11.00’de başlayacağı duyurulan etkinliğe katılacak panelistler şunlar:

Prof. Dr. Oğuz Özyaral, Öğr. Gör. Serap Daş, Öğr. Gör. Ayşe Tanşu.

Yarın düzenleneceği duyurulan etkinliğin konusu, “Kariyer Planlama, Etkili İletişim, Kendini Tanıma” olarak belirlendi.

Foto Kariyer(Foto aynen konabilir)

Anadolu Ateşi 5 Haziran’da Antakya’da

Anadolu Ateşi, 5 Haziran günü, Antakya EXPO Amfi Tiyatro’da sahne alacak. Özel organizasyon ile ilgili bilet satış noktaları, Gökhan Müzik ve Saray Saatçilik olarak belirlenirken, https://www.passo.com.tr/…/anadolu-atesi-bileti…/3146319 adresi üzerinden ya da “0541 5208989” numaralı telefondan bilgi edinilebileceği duyuruldu.

HATSU Genel Kurulu Cuma Günü

HATSU Genel Kurulu 2022 Mayıs ayı olağan toplantısı, 13 Mayıs Cuma günü saat 11.00’de, Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilecek. Cuma günkü genel kurulda ele alınması beklenen gündem maddelerinden bazıları şunlar:

-İhtisas Komisyonları olarak görev yapması konusunun görüşülmesi,

-HATSU Genel Müdürlüğü’nün 2021 Yılı Faaliyet Raporu’nun görüşülmesi,

– 2021 Yılı Bütçe Kesin Hesabı’nın görüşülmesi,

– 2021 Yılına ait Faaliyet Raporu ve Bilançosu ile ilgili hazırlanan Denetçi Raporu’nun görüşülmesi,

-2022 Mali Yılı Ücret Tarifesi’nin görüşülmesi,

– 2022 mali yılı bütçesine ek ödenek eklenmesi konusunun görüşülmesi,

-Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün talimatı doğrultusunda revize edilen Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Su Havzaları Koruma ve Kontrol Yönetmeliği’nin görüşülmesi,

-Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü hizmetlerinin daha etkin ve hızlı bir şekilde yürütülebilmesi için 80 adet motosiklet satın alınması konusunun görüşülmesi,

– Bir sonraki toplantı gün ve saatinin belirlenmesi.

Muharrem İnce Antakyada

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, bugün Hatay’a geliyor. İnce, bugün ilk olarak, saat 12.00’de Partisinin Adalı Konağı’ndaki kahvaltısına katıldıktan sonra, saat 13.00’te Cumhuriyet Caddesi’ndeki parti binası açılışını yapacak. Daha sonra Köprübaşı, Saray Caddesi, Kemalpaşa ve Kurtuluş Caddeleri olmak üzere, şehir gezisi yaptıktan sonra, HESOB, ATSO ve Ziraat Odası ziyaretlerinde bulunacak. Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, akşam saatlerinde Şehir Kulübü’nde düzenlenecek baloya da katılacak.

Ev Önü Bahçede Hint Keneviri

2 gözaltı var…

Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince, uyuşturucu, uyarıcı madde imal ve ticaretine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında 6 Mayıs Cuma günü Samandağ Meydan Mahallesi’nde bulunan İ.C. ile Ş.C.’ye ait ikamette ve eklentilerinde yapılan aramada, boyları 30 cm ile 150 cm arasında değişen 49 kök hint keneviri ile

125 gram kuru hint keneviri ele geçirildi. Olayla ilgili olarak, İ.C. ve Ş.C. adlı şüpheliler hakkında adli işlem yapıldı.

35 Gr Esrar Ele Geçti

İskenderun Narkotik Polisi, ilçe girişinde bir araçta yaptığı aramada 35 gram uyuşturucu ele geçirdi. Geçtiğimiz Cuma günü İskenderun girişinde durdurulan 31 … plaka sayılı araç ve araç içerisinde bulunan E.B., A.K., H.A. ve S.B.’nin yapılan üst aramasında, 35 gram metamfetamin ve 2 adet captagon ele geçirildi. Olayla ilgili şüpheli 4 kişi gözaltına alındı. Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçundan işlem yapılan S.G., çıkarıldığı adli makamlarca tutuklanarak cezaevine teslim edildi.

Borçlu Nüfus % 63.7

Resmi verilere göre, ülke genelinde borçlu olan kişi sayısı % 63.7 oranına ulaştı. Türkiye İstatistik Enstitüsü’nce yayınlanan Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’na göre, borç veya taksit ödemesi olanların oranı 5,4 puan artarak % 63.7 oldu.

Hatay BŞB etkinliği Eğitim Zirvesi

14 Mayıs Cumartesi Günü

EXPO’21 Hatay’ın Antakya alanında hafta sonunda gerçekleştirilecek olan 1. Hatay Okul Öncesi Eğitim Zirvesi, eğitim camiasına kapılarını açacak.

Tüm Özel Okul Öncesi Eğitim Kurumları Federasyonu’nun (TOKEFED) kurucu üyesi olan, Hatay Özel Anaokulları ve Kreşleri Derneği Başkanı Levent Erdem, geleneksel hale getirilmesi planlan zirve ile ilgili olarak,

“Alanlarında uzman 5 ismin sunum yapacağı etkinlikte, okul öncesi çocukların gelişimi her açıdan ele alınacak.  Zirve, 14 Mayıs günü, saat 10.30’da başlayacak” dedi.

Bu arada, rap müziğin başarılı isimleri de EXPO 2021 Hatay’da sahne alacak. Burcu Eryiğit Organizasyon ve Peak Point Prodüksiyon işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan ‘Hatay Gençlik ve Rap Festivali’, 14-15 Mayıs tarihleri arasında Antakya Expo Alanı Amfi Tiyatro’da başlayacak.

Dünya’daki en iyi 500 Üniversitesi seçildi

Türkiye’den Yok…

Dünyadaki binlerce üniversite içinde “En Başarılı 500 Üniversite” belirlendi. Bu başarılı 500 üniversite arasında Türkiye’den hiçbir üniversitenin yer almaması şaşırttı.

QS Dünya Üniversiteler sıralamasında, ilk 500 içerisinde ülkelerin üniversite sayıları şöyle sıralanıyor:

ABD: 87 Üniversite

İNGİLTERE: 62 Üniversite

ALMANYA: 31 Üniversite

İSPANYA: 12 Üniversite

HİNDİSTAN: 8 Üniversite

BREZİLYA: 5 Üniversite

İSRAİL: 5 Üniversite

ENDONEZYA: 4 Üniversite

KOLOMBİYA: 3 üniversite

BİRLEŞİK ARAP EM.: 3 Üniversite

URUGUAY: 2 Üniversite

İRAN: 2 Üniversite

MISIR: 1 Üniversite

TÜRKİYE: 0 (Yok)

Çağrı Suriye için

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, AB ve BM tarafından 10 Mayıs’ta Brüksel’de düzenlenecek Suriye’ye destek konulu toplantı öncesi, bu yıl 10,5 Milyar Dolar yardım çağrısı yapılacağını söyledi.

THY’de yeni hatlar

THY, yurt dışı uçuş ağına 4 yeni hat ekledi. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, yaptığı açıklamada, “Yeni hatlarımız; Seattle-ABD: 27 Mayıs, Juba-Güney Sudan: 1 Haziran, Buhara: 7 Haziran, Tivat-Karadağ: 11 Haziran” bilgisini verdi.

Hububat Sektörü

Hububat sektörü, bu yılın Ocak-Nisan döneminde, 2021’in aynı dönemine göre yüzde 31,65 artarak 3,6 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

Dar gelirliler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle, dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz” dedi.

İddia yalanlandı

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, bazı medya organlarında yer alan, “Ayasofya’da su haznesinin kapağı kırılarak içine ayakkabı konuldu” iddialarının gerçek dışı olduğunu bildirdi.

6. Yargı Paketi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında, Adalet Bakanlığı 6. Yargı Paketi Düzenleme Taslağı’na ilişkin çalışma toplantısı yapıldı.

Geri dönüş

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Türkiye’de sayıları abartılı bir şekilde ortaya koyulan Suriyeli kardeşlerimiz başta olmak üzere, göçmen kardeşlerimizin kendi ülkelerine salimen dönebilmesi için bütün projeler yapılıyor” dedi.

Konut finansmana

3 ayrı paket açıklaması

Konut sektöründe; “İlk evim Konut Finansman Paketi”, “Genişletilmiş Konut Finansman Paketi”, “İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi” olmak üzere 3 çözüm paketi oluşturuldu.

Gıdada sahtecilik

Tüketici Başvuru Merkezi, son dönemde gıda fiyatlarında yaşanan hızlı yükselişle birlikte, gıda sahteciliğinde artış yaşandığına dikkat çekiyor.

Konutta destek

Konutta destek paketlerinin, ilk kez ev sahibi olmak isteyenlere önemli bir fırsat sunduğunu belirten sektör temsilcileri, kampanyalar sayesinde sektörün canlanacağını ve konut arzının artacağını kaydetti.

İhracat rekoru

Türk sanayi sektörü, Nisan’da, aylık ihracat rekoruna imza atarken sanayi grubu bünyesindeki 16 alt sektörün 7’si de Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık dış satımını gerçekleştirdi.

Bakan açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, hükümetin, çalışanları ve emeklileri enflasyonun tahribatından koruyacak çalışmalarının olduğunu belirtti.

Melek Yatırımcılar

Kamuoyunda “melek yatırımcı” olarak bilinen girişimciler, Bireysel Katılım Sermayesi (BKS) Sistemi’nde, başlangıç veya büyüme aşamasındaki girişimlere, Haziran 2013’ten bu yana toplam 21,4 milyon lira sermaye sağladı.

TL ile ihracat

Türkiye’nin Türk lirasıyla gerçekleştirdiği ihracat, yılın ilk 4 ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 68,4 artarak 33 milyar 340 milyon liraya ulaştı.

İddiaları yalanladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kamu Özel İş Birliği (KÖİ) projelerinin devleti zarara uğrattığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

TÜİK verisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı, bir önceki aya göre 0,5 puanlık artışla yüzde 21,2 oldu.

Anayasa mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimizi, ruhunu 12 Eylül vesayetçilerinin üflediği darbe mahsulü mevcut anayasadan kurtarma irademiz bakidir. Ülkemizi sivil, özgürlükçü ve kuşatıcı bir anayasaya mutlaka kavuşturacağız” dedi.

Nisan Yağmurları

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Nisan 2022 Alansal Yağış Değerlendirmesi verilerinden derlenen bilgilere göre, yağışlar, mevsim normallerine göre yüzde 57 azaldı.

551 bin 100 yolcu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kovid-19 salgınının etkilerinin azalmasıyla, kısıtlamasız kutlanan ilk Ramazan Bayramı tatilinde 551 bin 100 yolcunun demir yoluyla şehirler arası seyahat ettiğini bildirdi.

Personel alımı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sözleşmeli personel alımı yapılacak 4 bin 175 pozisyon için KPSS sıralamasına göre tüm adayların sözlü sınava çağırıldığını bildirdi.

THY hizmeti

Türk Hava Yolları (THY), 8 saat ve üzerindeki uzun menzilli “business” uçuşlarında yolcularına sunduğu seyahat kitleri için “Coccinelle” ve “Hackett” markaları ile iş birliği anlaşması imzaladı.

Bahçeli mesajı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin yarınlarında sığınmacı sorunu inşallah olmayacaktır. Demografik istikbalimizin güvenliği sağlanacaktır” dedi.

MEB hedefi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “2022 sonu itibariyle hedefimiz, okullarımızda 100 milyon kitaba erişebilmek. Hedefe ulaştığımız zaman, öğrenci başına kitap sayısını 7’ye çıkarmış olacağız” dedi.

Aşı tablosu

Sağlık Bakanlığı, Günlük Koronavirüs Tablosu’nu “covid19.saglik.gov.tr” sitesinden paylaştı. Buna göre, 18 yaş üstü nüfusta 2.doz aşı uygulananların oranı yüzde 85,46, 1.doz aşı yapılanların oranı yüzde 93,16 olarak kayıtlara geçti.

Araştırma Görevlisi

Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne (KTÜ) 35 araştırma görevlisi alınacağı bildirildi. Kadrolara başvurular, 19 Mayıs’a kadar “online.ktu.edu.tr” internet adresinden yapılabilecek.

Vatandaşlık verildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, vatandaşlığa geçen Suriyeli sayısını açıkladı. Bakan Soylu, Türk vatandaşlığına geçen Suriyeli sayısının 200 bin 950 olduğunu söyledi.

TL mi, Dolar mı?

Kur korumalı TL mevduat, dövize talebi yavaşlatsa da, vatandaşın döviz sevdası bitmiyor. BDDK FinTürk 2022 ilk çeyrek verilerine göre, tüm illerde döviz mevduatı geçen yıl son çeyreğine göre arttı.

İşsizlik Sigortası

İşsizlik Sigortası Fonu toplam varlığı, geçen Nisan ayında 2,1 milyar TL artış kaydetti ve 99,6 milyar liraya ulaştı. Bugüne kadar işsizlik ödeneğine 16 milyon 341 bin 790 kişi başvururken, 9 milyon 145 bin 540 kişi ödenek almaya hak kazandı.

Mobilya Sektörü

Kalite, fiyat ve hızlı teslimatla artık AB ve ABD gibi gelişmiş ülkelerde büyüyen mobilyacılar, ihracatının yarısını bu ülkelere gerçekleştiriyor. Sektör, yüzde 5’lik dünya payı hedefine de bu pazarlarla ulaşmayı planlıyor.

3600 ek gösterge

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, 3600 ek gösterge toplantısının Bakanlık tarafından ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. 3600 ek gösterge, emekli maaşlarıyla, emekli ikramiyelerini yakından ilgilendiriyor.

Üreticinin uyarısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Türkiye’de giderini hesaplayan, ancak ne kadar kazanacağını bilmeyen tek meslek çiftçiliktir. Bu sürdürülebilir bir durum değildir.”

TOBB verisi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Nisan 2022’de onaylanan kapasite raporu sayısı, Nisan 2021’e (4.431 adet) göre %16,2 (720 adet) artarak 5.151 adet oldu.​

Türkler istemiyor!

Modoko Yönetim Kurulu Başkanı Koray Çalışkan: “Biz Türkler, ağır işlerde çalışmak istemiyoruz. Böyle olunca bizler fabrikalarda çalışacak personel bulamıyoruz.”