Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa Kısa Haberler

TYS: Canan Kaftancıoğlu’na Verilen

TYS: Canan Kaftancıoğlu’na Verilen Ceza Adil Değildir!

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), CHP’nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen siyaset yasağı cezasının adil olmadığı görüşünde.

TYS görüşü şöyle:

“Canan Kaftancıoğlu’na, ‪2013-2015 yılları arasındaki sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle verilen cezalar, hukuki değil, siyasidir. O tarihlerde milyonlarca kişi benzer paylaşımlar yapmıştı. Canan Kaftancıoğlu’nun cezalandırılarak, siyasi yasaklı durumuna düşürülmesi, düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğüne saldırıdır. Tam bir söz söyleme ve yazma özgürlüğünü savunan Türkiye Yazarlar Sendikası, demokratik bir ülkede Cumhurbaşkanına ve kamu görevlisine hakaret suçu diye ayrı bir suç kategorisi olmayacağına inanmaktadır. Cumhurbaşkanı, Bakanlar ve diğer devlet görevlilerine hakaretin ceza yargılaması değil, tazminat hukukunda yeri olabilir.

Sendikamız, herkesin ifade özgürlüğünü kullanabilmesi gerektiğine inandığından, demokrasi mücadelemiz sürecektir.”

Türk Vatandaşlığı Gayrimenkul Değeri

400 Bin Dolar…

Türk vatandaşlığı başvurusunda alınacak gayrimenkul Fiyatının 250 Bin Dolardan 400 Bin Dolara çıkarılmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, en az 500 Bin Dolar katkı payı ile emeklilik sistemine katılanlar da Türk vatandaşlığı alabilecek.

İskenderun’da Riskli Alan Kararı Kalktı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, İskenderun ilçesinde, önemli bir alanda oturan sakinleri mağdur ettiği belirtilen riskli alan kararı iptal edildi. Geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanlığına ait karar Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararla, İskenderun’da 2.500 gecekondu hak sahibini doğrudan etkileyen 80 hektar büyüklüğündeki 6 mahalledeki riskli alan kararı kaldırıldı.

Cankurtaran Kursu Pazartesi Başlıyor

Denizde boğulmalara karşı görev yapmak üzere, cankurtaran yetiştiriliyor. Özel bir girişimle, 16-17-18 Mayıs tarihlerinde cankurtaran kursu düzenleneceği duyuruldu.

Özet bilgi şöyle:

“Mayıs 16.17.18 tarihlerinde Cankurtaran Kursu açılıyor. Yeni bir iş, yeni bir hayat, Bronz Cankurtaran ve Gümüş Cankurtaran Belgesi almak isteyen arkadaşlar bize ulaşsın. Cep; +90 555 174 25 31! Kurs, Hatay Samandağ Çevlik bölgelerinde olacak.”

Sulama ücretleri

2022 yılı tarifesi

Bu yıl sulama tesisleri işletme ve bakım ücret tarifeleri, 30 kategorideki bitki çeşidi ve sera için dekar başına 17 lira ile 495 lira arasında değişirken, 1000 metreküp su ücreti 25 lira ile 184 lira arasında olacak.

TCMB verisi

TCMB tarafından, Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. Buna göre, 6 Mayıs itibariyle, altın rezervleri, 174 milyon dolar artarak, 41 milyar 467 milyon dolardan 41 milyar 641 milyon dolara çıktı.

TBMM’den onay

Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin, Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

500 Okul için

“Spor Aşkı Engel Tanımaz diyen Milli Eğitim Bakanlığı çalışması kapsamında, 500 özel eğitim okulunda kullanılacak 27 bin 259 spor malzemesi Ankara’dan yola çıktı.

Kovid-19’un etkileri

İki yıl sonra dahi…

Çin’in Wuhan kentinde virüs nedeniyle tedavi gören ilk hastalarda, iki yıl sonra dahi nefes darlığı, yorgunluk, kas zayıflığı, uyku düzensizliği, egzersiz kapasitesinde azalma ve psikolojik rahatsızlıklara rastlandı.

Yüzde 25 artırıldı

Maden Kanunu kapsamında bazı madenler için belirlenen devlet hakkı oranları yüzde 25 artırıldı. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Vatandaşlık ücreti

İstisnai olarak Türk vatandaşlığına başvuru için satın alınması gereken gayrimenkulün değeri 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarıldı.

Resmi Gazete’de

Yabancı merkez bankası varlıklarının haczedilemeyeceği hükmü, TCMB’nin esas mukavelesine eklendi. Yapılan değişiklik, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.

Destekleme ödemeleri

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yaklaşık 3,2 milyar lira tutarındaki tarımsal destekleme ödemelerine dün başlandığını açıkladı.

Sığınmacılar konusu

Ankara gündeminde

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye’nin demografik güvenliği ile ilgili, iyi niyetli olarak kaygılarını dile getiren vatandaşlarımız, bu konunun takip edildiğini bilsinler” dedi.

Sağlıkta Şiddet

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Sağlıkta şiddet suçu işleyenler, duruşmalarda kendilerine yakışanı giyebilirler. Yeni düzenlemeye göre, ‘düzgün’ görünüm iyi hal indirimi sayılmayacak” dedi.