Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Köprübaşında Kavga

Antakya’da Çarşamba akşamı, köprübaşında, künefecilerin önündeki alanda tartışan 2 kişi arasındaki kavga, korkuttu, çevredekiler panik yaşadı. Edinilen bilgiye göre, A.H. ile E.Ç. adlı kişiler önce tartıştı, sonra kavga etti. Çağırılan Polis, kavgacı 2 kişiyi yakalayıp gözaltına aldı. Bu arada kavga eden 2 kişi, A.H. ile E.Ç.’nin, Polis raporlarına göre, asayişe müessir suçlardan kayıtları bulunuyor. Yaşanan kavga sonucu yaralanan 2 kişi hastaneye götürüldü.

Hatay İstihbaratı başarısı

Afrin’de 2 Canlı Bomba Yakalandı

Hatay Emniyeti İstihbarat Şubesi’nin girişimiyle, Afrin’de 2 canlı bomba yakalandı. Edinilen bilgiye göre, Afrin’de canlı bomba eylemi gerçekleştirecekleri düşünülen 2 PKK/KCK-PYD/YPG’li kadın terörist yakalandı.

Operasyon öncesi, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Başkanlığı koordinesinde, Hatay İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Suriye Görev Gücü (Afrin) tarafından yapılan çalışmalarda, 2 yabancı uyruklu kadının canlı bomba eylemi için Mümbiç’ten hareketle, Aziz üzerinden Afrin’e geleceği bilgisi elde edildi. Düzenlenen operasyonla, PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütü mensubu 2 kadın terörist yakalandı. Teröristlerin üzerinde yapılan aramalarda, Alpha Fire uzaktan kumanda düzenekli, toplam 5,6 kg C4 tipi plastik patlayıcı yüklü, demir bilyelerle güçlendirilmiş 4 adet elektrikli fünye ateşleme sistemi olan bir canlı bomba yeleği ele geçirildi.

Hatay SMMMO’ya 17 yeni üye

Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’na 17 yeni isim daha katıldı. Stajyerlik sürecini başarıyla tamamlayan ve girdiği sınavı da kazanan 17 kişinin Hatay Muhasebeciler Odası’na kaydı da gerçekleşti. Oda Başkanı Tahsin Kırık, 2022-1 dönemi SMMM ruhsatı almaya hak kazanan meslektaşlarını kutlarken, başarılı bir meslek mensubu olmaları dileğinde bulundu.

Muhasebeciler Odası’nın yeni üyeleri, şu isimlerden oluştu:

Abdulmuttalip Eskioacak, Ahmet Fırat Hizmetçi, Aylin Yeşildağ, Bünyemin Altaş, Büşra Karadeniz,

Derya Genç, Emrah Fındıklı, Emrah Türkmen, Gülcan Nergiz, Hikmet İnal, İpek Avşar, İsmail Göfteci, Mahmut Erdem, Mehmet Çağdaş Hoplamaz, Mert Mehmet Toğa, Musa Şahan, Özcan Yoğun.

Bekçilik Sınavı tarihleri belli oldu

2022/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği ön sağlık kontrolü merkezleri ile sınav tarihleri açıklandı.

Sınav yeri ile tarihini öğrenmek isteyen adayların, T.C. kimlik numaralarıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü sitesine girmeleri gerekiyor.

TÖB-SEN’den Yürüyüş Etkinliği

Türkiye Öğretmenler Birliği Sendikası (TÖB-SEN) öncülüğünde, hafta sonunda dağ yürüyüşü yapılıyor. Bu konudaki duyuru şöyle:

“22 Mayıs Pazar günü, Döver Köyü’nde doğa yürüyüşümüz olacaktır. Yürüyüş sonrası kahvaltı yapılacaktır. Gelmek isteyen üye ve dostlarımız için iletişim numaralarımız, 0536 500 31 27 ve 0543 456 70 60’tır.”

Antakya Kentsel Dönüşümü Ne Oldu?

Antakya Belediyesi tarafından yaklaşık 7 yıldır gündemde tutulan Emek ile Aksaray Mahallelerindeki Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili gelen haberler, hiç de iç açıcı değil. Edinilen bilgiler, bölgede şantiye kurmaya çalışan, işi üstlenen firmanın bu işten vazgeçtiği yönünde. İddialar, kentsel dönüşüm alanındaki iş makinalarının da geri çekildiği şeklinde.

Yoksulluk, Hayat Pahalılığı, Alım Gücünün Düşmesinin Sonucu;

Yol Parası Yüzünden Maça Gidemedi!

Antakyalı bir sporsever, çok sevdiği futbol maçları için eskiden ilçelere, hatta çevre illere giderek maçları izlerken, şimdi ise ekonomisinin yol açtığı yoksulluk, alım gücünün düşmesi ve hayat pahalılığı nedeniyle bu zevki yaşayamadığını söylüyor.

M.N.S. adlı okurumuzun sosyal medya paylaşımı şöyle:

“İskenderunspor’un finale yükselmesi hayırlı olsun. İlimize, eskiden Antakya, İskenderun çok yakındı! Şimdi baya uzaklaştık! Şu önemli maça gidemedik! Niye? Çünkü uzaklaştık! Eskiden 10 TL’ye, İskenderun’a maça gider gelirdim, şimdi 50 TL verip de gidemedim! Çok üzüldüm, bu maçı kaçırdığıma. Sağlık olsun. İskenderun kazansın da biz Anteke’de sevinelim. Tebrikler İskenderun.

Dün, benzine zam geldi! Bu gece de 1 Lira 30 Kuruş zam geliyor. Hadi bakalım, nasıl yakınlaşalım İskenderun’la? Zamlar böyle giderse, seçime kadar İskenderun 100 lirayı bulur! Yani artık İskenderun’la Antakya arası iyice açılacak.”

EXPO’DA “İpek-Moda” Eğitimleri

EXPO’da, “Hatay İpek” Sürdürülebilir Tekstil ve Moda Tasarım Merkezi Projesi kapsamındaki eğitimlerin ilki gerçekleştirildi. Uzman Latife Sarıbaş ve Doç. Dr. Deniz Vuruşkan, “Temel Tasarım” ve “Pazarlama ve Dijital Pazarlama” eğitimleriyle, katılımcılarla birlikte oldu. Eğitimler, 24 Mayıs ve 31 Mayıs’ta da devam edecek. Katılımın ücretsiz olduğu eğitimler sonunda, katılımcılara “katılım belgesi” verilecek olup, eğitimler, Antakya EXPO alanında bulunan EXPO Yönetim Binası Konferans Salonları’nda gerçekleştirilecek.

Eğitimlere, 0850 308 34 00 no’lu telefondan kayıt yaptırılabileceği hatırlatıldı ve eğitim programı da şöyle duyuruldu:

24 Mayıs 2022 Salı

09.00-12.00 Girişimcilik ve Marka Yönetimi Eğitimi

13.00-16.00 Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi

31 Mayıs 2022 Salı

09.00-12.00 Geleneksel El Sanatları Eğitimi

13.00-16.00 Tekstil Tarihi ve Tekstil Endüstrisine Genel Bakış

Antakya’da Yetkili Öğretmen Sendikası

Eğitim Bir Sen…

İlimizde, ilçelerde yetkili öğretmen sendikalarının belirlenmesi uygulaması sürüyor. Antakya’da Eğitim Bir Sen, daha önce olduğu gibi yetkili sendika konumunu sürdürdü.

Antakya’da görev yapan 6818 öğretmenden, sendikalı 5236’sının sendikalara dağılımı şöyle:

Eğitim Bir Sen: 1955 Üye

Türk Eğitim Sen: 1808 Üye

Eğitim İş: 660 Üye

Eğitim Sen: 632 üye

TÖB-SEN: 98 Üye

Diğer sendikaların da 3-5’er üyelikleri de var.

AVM’ler doluyor

Kovid-19 tedbirlerinin kaldırılmasının ardından ülke genelindeki alışveriş merkezlerinin (AVM) müşteri sayıları da artmaya başladı.

Kamu alımları

Kamu alımlarında rekabet ve saydamlığı artıran e-ihale yöntemiyle gerçekleştirilen ihalelerin oranı 2021’de yüzde 46’ya ulaştı. Alımların bu yöntemle yapılması, 1 Ağustos’tan itibaren kademeli olarak zorunlu hale gelecek.

THY liderliği

Türkiye’nin küresel bayrak taşıyıcısı olan ve 89 yıl önce kurulan THY, en fazla uluslararası noktaya uçan şirket olarak öne çıkıyor.

Gündemle toplandı

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Parti genel merkezindeki basına kapalı toplantıda, ekonomi ve siyaset başlıkları yer aldı.

Danıştay kararı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Danıştay 10. Dairesi’nce verilen Basın Kartı Yönetmeliği’ne ilişkin yürütmenin durdurulması kararının, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nca kaldırıldığını bildirdi.

Toprağa verildi

Zeytin Dalı harekat bölgesinde yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 24 yaşında Şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Haydar Şenel’in cenazesi, memleketi Hatay’da toprağa verildi.

Uyuşturucu verisi

Geçen yıl 5,5 tondan fazla metamfetaminin ele geçirildiği Türkiye’de denetimlerin daha da artırılmasıyla, bu yılın ilk dört ayında 4,4 ton metamfetamin yakalandı.

Genç nüfusumuz

Türkiye’de, 2021 itibariyle 12 milyon 971 bin 289 genç bulunuyor. Genç nüfus, toplam nüfusun yüzde 15,3’üne karşılık geliyor. Gençlerin yüzde 44’ü yükseköğrenim görüyor. İşgücüne katılma oranı yüzde 41.

EPDK kararı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), gün öncesi ve dengeleme güç piyasalarında megavatsaat başına azami fiyat limitini yükseltti.

‘Dönün’ çağrısı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, billboardlardaki, “Bolu Belediyesi’nden geçici sığınmacılara son çağrı” yazılı ilanla, sığınmacılara, ‘ülkenize dönün’ çağrısı yaptı.

TESK’ten çağrı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kovid-19 salgını ve bölgede yaşanan savaşın getirdiği ekonomik zorlukların etkisiyle, bu yıl yabancı turist sayısında düşüş ihtimaline karşı, iç turizmin hareketlenmesi için kampanyalar düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

2 milyondan fazla

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Çeşitli sebeplerden dolayı ÇKS’ye kayıtlı olmayan 2 milyondan fazla çiftçi destekten mahrum kalmanın yanı sıra ürünlerine sigorta yaptıramamaktadır.”

TOBB açıkladı

Ulaştırma ve Lojistik Meclisi toplandı. Toplantıda, anlaşmalı taşıma sistemine geçişin sağlanması konusu masaya yatırıldı. Meclis, ana limanların demiryolu sistemine entegre edilmesi ile ilgili görüşlerini de paylaştı. 

Bugün ‘ARI’ günü

Arıların ekosistem çeşitliliğine katkıları ve arı popülasyonlarının azalması konusunda farkındalık yaratmak için 2017 yılından bu yana 20 Mayıs “Dünya Arı Günü’’ olarak kutlanıyor.

Hatay’ın Mutfağı

EXPO 2021 Hatay Gastronomi Akademisi, dünyaca ünlü Kolombiyalı Şef Charlie Otero’yu ağırladı. Şef Otero, Kolombiya mutfağından geleneksel tamales yemeğini yaparak, katılımcılara uygulamalı bir şekilde öğretti.

Ekonomiye ilişkin

‘torba’ kanun teklifi

TBMM Genel Kurulu’nda, Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin birinci bölümünde yer alan 5 madde kabul edildi.

Okumayı sevdik

Eğitim platformu GoStudent tarafından 7 ülkede yapılan araştırmaya göre, Türkiye’deki 11 ila 18 yaş arasındaki gençler, 2021’de ortalama 25 kitap okuyarak Hollanda, Almanya, Yunanistan, İtalya, İspanya ve Meksika’daki akranlarını geride bıraktı.

Sonuçlar açıklandı

ÖSYM Başkanlığı’nca, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (2022-EKPSS) sonuçları açıklandı. Adaylar, sınav sonuçlarına, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişebilecek.

Bakan açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “Şu anda Türkiye’de uyuşturucudan tutuklu sayısı, 106 bin 37. Bunun çok büyük bölümü, yüzde 90’ın üzerinde diyebiliriz, uyuşturucu satıcısıdır.”

Aşı Tablosu

18 yaş üstünde en az iki doz kovid-19 aşısı yaptıranların oranı en yüksek 10 il; Osmaniye, Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Manisa ve Zonguldak oldu.

Eğitimler sürüyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği ve Türkiye Sigorta Birliği işbirliği ile birlikte esnafa verilen sigorta ve risk bilinci eğitimleri devam ediyor.

Üretici talebi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği: “Tarımın GSYH içerisindeki payı yüzde 5,6’dır. Tarımsal hâsıla 45 milyar dolar, ihracatımız ise 25 milyar dolardır. Tarımda kişi başı gelir 3 bin doların altındadır. Bu tabloyu değiştirmeliyiz.”

Gençliğin Bayramı

İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak kurtuluş mücadelesini başlattığı 19 Mayıs’ın 103. yıldönümünde, tüm Milletimizin Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.”

Maç için geldi

TFF 3. Lig 2. Grup’ta Play-Off mücadelesi veren İskenderunspor ile 52 Orduspor maçını izlemek üzere Hatay’a gelen Ordu Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’na nezaket ziyaretinde bulundu.