Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Yayladağı’nda HALKBANK
BUGÜN AÇILIYOR


Yayladağı ilçesinde, Halkbank Şubesi hizmete giriyor. Halkbank Yayladağı Şubesi, bugün açılıyor. Bugünkü açılışla birlikte bölgeye hizmet edecek olan Halkbank için özellikle esnaf, kooperatifler ile işletmeler girişimde bulunmuştu. HalkBank Bölge Müdürü Metin Yıldız, Halkbank Yayladağı Şubesi’nin bugünden itibaren ilçe halkına hizmet vereceğini duyurdu.

THY’de Türk Mutfağı

Türk Hava Yolları (THY), asırlardır Anadolu’da pişirilen Türk yemeklerini, 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası boyunca yolcularıyla buluşturuyor.

Öğrenciye destek

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılında ders kitaplarıyla birlikte yardımcı kaynakların da öğrencilerin sıralarında yer alması için hazırlıkların tamamlandığını bildirdi.

2. El Oto

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Dr. Altuğ Erciş, Avrupa’da bayilerin toplam satışlarının yüzde 48’ini 2. el araçlar temsil ederken, Türkiye’de bu oranın yalnızca 2 seviyesinde kaldığını belirtti.

Borç seviyeleri

Alarm veriyor

Dünyanın en borçlu ülkesi konumunda 30,5 trilyon dolarla ABD bulunurken, 14,9 trilyon dolarla Japonya ikinci, 10,6 trilyon dolarla Çin üçüncü sırada yer alıyor.

Bakanlık açıkladı

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Türkiye’de bugüne kadar “maymun çiçeği” vakası görülmediğini bildirildi.

Emsal karar

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 18. Hukuk Dairesi, İsviçre’den kardeşine gönderdiği 15 bin lirayı, sahte pasaport ibraz eden kişiye veren bankayı, vatandaşlık numarası içeren kimlik kartı sorgulamadığı gerekçesiyle kusurlu buldu.

EGM uyarısı

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yaşayan Türk vatandaşlarına, geniş katılımlı organizasyonlarda, güvenlikleri için dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Pasaport / Kimlik

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Şu andaki ehliyetlerde tek resim var. Yenisinde, çift pencere bulunacak ve çipli olacak. Ehliyeti, kimliğe yüklüyorduk. Şimdi kimliği de ehliyete yükleyebileceğimiz yeni bir süreç başlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

Her 4 öğrenciden 1’i

YÖK’ün Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2021 Raporu’na göre, geçen yıl vakıf üniversitelerinin lisans programına yerleşenlerin yüzde 24,1’i tam burs, yüzde 54,4’ü yarı burs kazandı.

Bakanlık Rehberi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocukların gelişiminde önemli yeri bulunan kitaplar ile oyun ve oyuncakların seçimi konusunda ebeveynler için önerilerin yer aldığı bir rehber hazırladı.

Amaç: Korku İklimi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından düzenlenen ‘Milletin Sesi’ mitingi, Maltepe Miting Alanı’nda gerçekleştirildi. Katılımcılara seslenen Kılıçdaroğlu, “Bunların tek amacı var, korku iklimi yaratmak ve bu iklimden nemalanmak” dedi.

Sanayiciler çatıda!

Elektrik fiyatlarının yükselmesiyle, sanayi tesisleri, elektriğini güneşten elde etmek için sıraya girdi. Çatı tip GES kurulumunda bu yıl 1000 megavatın aşılması, 2023’te 1500 MW’a ulaşılması bekleniyor.

İktidar değişimi

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, “Aynen 2001’deki hava var. Yabancı yatırımcılar, bir sonraki iktidarı soruyor. Yabancı yatırımcılarla, büyük yatırım fonları görüşmek istiyor” dedi.

TİM seçimleri

Haziran ayında yapılacak Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) seçimleri için hareketli saatler yaşanıyor. TİM Başkanı İsmail Gülle’nin sektör kurulundan çıkamaması üzerine, yeni adayların isimleri belli olmaya başladı.

16 ayrı operasyon

İçişleri Bakanlığı; PKK/KCK-PYD/YPG, DEAŞ ve FETÖ-Fetullahçı Terör Örgütlerinin üyelerine, işbirlikçilerine ve finans kaynaklarına yönelik 16 ayrı operasyon gerçekleştirildiğini duyurdu.

Sektörün talebi:

“Taksit artırılsın”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu yıl yaklaşık 1 milyon çiftin evlenmesinin beklendiğini belirterek, mobilya ve beyaz eşyada taksit sayısının artırılmasını istedi.

Bodrum farkı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde deniz sezonu başlarken, özel plajlara giriş ücretleri 150 liradan başlıyor, istenilen özel localara göre bu fiyat, geçen sene yüksek sezonda olduğu gibi bu yıl da 10 Bin Euro’ya kadar çıkıyor.

Denetim yok

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Yeterli denetim yapılmadığı için kesilmiş, ölmüş inekler sistemde yaşıyor görünüyor. Bu nedenle bakanlığın hayvan sayımlarında sağlıklı veri elde edilemiyor.”

Yeni pandemi mi?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ilk olarak İngiltere’de görülen ve daha sona Avrupa ülkelerine yayılan maymun çiçeği virüsünün şimdiye kadar 80 kişiye bulaştığını doğruladı.

Geri sayım başladı

26-29 Mayıs’ta Bakü Crystal Hall ve Denizkenarı Millî Parkta düzenlenecek TEKNOFEST için geriye sayım devam ederken, festivale 17 bin kişi kayıt yaptırmış durumda.

Kovid tablosu

Aşılama sayısı

18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 85,48, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 93,18 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı miktarı 147 milyon 677 bin 323 doza yükseldi.

Hayatı, kuşlar!

“Kuş dedektifi” olarak anılan ve son 1,5 yıldır Hatay’daki Mileyha Sulak Alanı’nda göçmen kuşları takip eden Emin Yoğurtcuoğlu, Türkiye yanı sıra 70 ülkede de kuş gözlemi gerçekleştirdi.

Çevre Haftası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, her yıl 5 Haziran tarihinin bulunduğu hafta “Türkiye Çevre Haftası” olarak kutlanacak.

Dolandırıcılar!

Eski Öğretim Görevlisi, Avukat Cemalettin Gürler, son dönemde sahte tebligat yöntemiyle dolandırıcılık girişimlerinin arttığını, vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Üreticilere ödedik

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, toplamda 25 milyon 414 bin 535 liralık tarımsal destekleme ödemelerini üreticilerin hesaplarına aktardıklarını belirtti.

Bakanlık açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca, konut sahibi olmayan vatandaşların, konut finansman paketlerinden faydalanmaları amacıyla kullandırım esaslarının belirlendiği bildirildi.

690 tona yaklaştı

Uluslararası piyasalarda altın fiyatındaki oynaklık devam ederken, 2021 sonunda 657,7 ton olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) altın rezervleri 688,6 tona ulaştı.

Geri dönüşler

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Şu ana kadar, 502 bin kişi (sığınmacı) gönüllü olarak geri döndü. Her hafta ortalama normal zamanlarda 400-500 kişi gönüllü olarak geri dönüyor zaten” dedi.

MEB çalışması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılında ders kitaplarıyla birlikte yardımcı kaynakların da öğrencilerin sıralarında yer alması için hazırlıkların tamamlandığını bildirdi.