Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Otogaza Zam

Litrede 36 Kuruş

Akaryakıttaki zam furyası sürüyor. Bu sabah itibariyle otogaza litrede 36 kuruşluk zam, uygulamaya girecek.

ALF Araştırma Şirketi Seçim Anketi:

Millet İttifakı % 50

Cumhur İttifakı % 35,6

ALF Araştırma Şirketi, 13-17 Mayıs tarihleri arasında 51 kentte yaptığı araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. 51 ilde 3 bin 550 kişiyle yapılan ankette, vatandaşlara, “Bu pazar genel seçim olsa, hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Ankete katılanların verdiği yanıtlara göre, AK Parti yüzde 28,5 oy aldı. İkinci sırada ise yüzde 24,8 ile CHP geldi.

Çalışmanın en dikkat çeken noktası ise İYİ Parti’nin oy oranlarındaki artış oldu. CHP ile arasındaki farkı 5 puana düşüren İYİ Parti, yüzde 19 oy aldı. Anket sonuçlarına göre, onları yüzde 8,1 ile HDP, yüzde 7,1 ile MHP, yüzde 2,3 ile DEVA Partisi takip etti. Anket sonuçlarına göre, AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 35,6. CHP ve İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı ise yüzde 43,3 oy alıyor. Muhalefetin oluşturduğu Altılı Masa’nın oy oranı ise yüzde 50 olarak ölçüldü.

Hatay’da Toplam 406 Okul Müdür,

Müdür Yardımcısının Yeri Değişecek

Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bulundukları görevde 4 ile 8 yıllarını tamamlayan okul müdürleri, müdür başyardımcısı ile müdür yardımcısı konumundaki toplam 406 idarecinin yerini değiştiriyor. Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü web sitesinde, 2022 yılı Hatay ili yeniden yönetici olarak görevlendirme kapsamında yapılan değerlendirme sonucu ile 4 ve 8 yılını dolduran yöneticilerin puan listesi de yayınlandı ve 406 isim tek tek sıralandı.

Bakan açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ehliyet sınavlarında animasyonlu soru sayısının, adaylara sorulan tüm soruların yüzde 10’unu oluşturduğunu bildirdi.

31 bin kişiden kayıt

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Daha 48 saat bile olmadan bu siteyi (https://uzaya.gov.tr/) tam 4 milyon vatandaşımız ziyaret etmiş. Burada başvuru yapmak üzere sisteme kaydını yaptıran vatandaş sayımız 31 bin oldu” dedi.

44 İl’de Operasyon

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından 44 ilde gerçekleştirilen yasa dışı bahis operasyonunda gözaltı sayısı 191’e yükseldi.

Şehit Ailelerine

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pençe-Kilit operasyon bölgesinde teröristlerle çıkan çatışma sonucu şehit olan, aralarında Hataylı Piyade Uzman Çavuş Bican Kapılay’ın da olduğu askerlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Tümü tamamlandı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimine ilişkin açılan 289 davanın tamamı karara bağlandı.

Anket sonuçlandı

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, Gayrisafi Yurt içi Hasıla’nın (GSYH) 2022 yılının 1. çeyreğinde yüzde 7,2 artmasını öngörüyor.

Seçmene çağrı

Zafer Partisi Hatay İl Başkanı Adem Kaya, artık Zafer Partisi’nin olduğunu ve özellikle iktidar ve diğer muhalefet partileri arasında sıkışıp kalmış seçmenlerin gönül rahatlığıyla kendilerini destekleyebileceklerini vurguladı.

Bakanlık hazırlığı Orman Yangınına

Türkiye’de olası orman yangınlarında kullanılmak üzere kiralanan yüksek manevra kabiliyetli “Air Tractor” tipi 10 uçak, görev yerlerine gönderilmek üzere İzmir’e konuşlandı

Konuya talep

Türkiye’de yıllık ortalama yeni konut talebi 800 bin adede yaklaşırken, son yıllarda arz sayısı 550 binlerde seyrediyor.

Dava açıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, iki vakfa yönelik iddialarına ilişkin yasal yollara başvurulacağını açıkladı.

Mayıs ödemeleri

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Mayıs ayına ilişkin sosyal yardımlar yanı sıra üç nakdi sosyal destek programı kapsamında ihtiyaç sahiplerine yaklaşık 295 milyon lira ödeme yapılacağını bildirdi.

Helal süreci

Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Başkanı Zafer Soylu, kozmetik ve turizm alanlarında da helal akreditasyon hizmeti vermeye başlayacaklarını bildirdi.

İhracata düzenleme

İzinli gönderici yetkisiyle taşıması gerçekleştirilecek ihracat beyannameleri, izinli gönderici tesisinin bağlı bulunduğu gümrük idaresi yerine kişinin yerleşik olduğu yerdeki gümrük idaresine teslim edilebilecek.

Üreticinin gündemi:

Ekonomi-Maliyetler

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Gübre fiyatları son bir yılda yüzde 300’e varan oranlarda zamlandı. Mazot fiyatları yüzde 239, yem fiyatları ise yüzde 130’un üzerinde zam gördü.”

100’ü geçti

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe Kilit Operasyonu bölgesinde, biri Hataylı 5 askerin şehit olduğu saldırı sonrasında mağarada sıkıştırılan bir grup teröristin etkisiz hale getirildiğini, operasyonda bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısının 100’ü geçtiğini bildirdi.

SGK Projesi

SGK’nin Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi tanıtıldı. SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü Savaş Alıç, projenin temel amacının, kadın girişimciliğini ve kayıtlı kadın istihdamını arttırmak olduğunu söyledi.

MEB çalışması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilere sunulan destekler kapsamında yer alan ve yayımlandığı tarihten bugüne kadar 350 milyon kez indirilen “kazanım kavrama testleri”nin kitap haline getirileceğini bildirdi.

Bakanlık verisi

Sağlık Bakanlığı, Günlük Koronavirüs Tablosu’nu “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaştı. Buna göre, Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı miktarı 147 milyon 697 bin 10 doza yükseldi.

Emsal karar

Yargıtay, bu kez de ”Eşi küçük düşürmek boşanma sebebi” kararını verdi. Yüksek Mahkeme; eşini başkalarının yanında küçük düşüren erkeği, kendisine ağır hakaret eden kadına nazaran daha kusurlu olduğuna dikkat çekti.

Esnafın talebi Evleneceklere

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Eşya dizmekte zorlanan vatandaşlarımıza, ev kuracak çiftlerimize alım kolaylığı sağlanmalı.”