Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

ATSO Heyeti Kayseri’de

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Başkan Yardımcısı Eşref Taner Özkaya ile Meclis Başkan Yardımcısı Necmettin Çalışkan’ın da aralarında olduğu bir heyet, “Kayseri İş Gezisi” kapsamında bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Kayseri Sanayi Odası’nda, Başkan Mehmet Büyüksimitci ile bir araya gelen ATSO Heyeti, “Ziyarette, iki Oda’nın karşılıklı tanıtım sunumlarının ardından, ortak yapılabilecek projeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu” açıklamasında bulundu.

TÜİK açıklaması

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak-Mart 2022 dönemini kapsayan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verilerini bugün saat 10.00’da internet sitesinden açıklayacak.

Araştırma Komisyonu

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, kira ve barınmada yaşanan sorunlar ile çözüm önerilerinin belirlenebilmesi amacıyla TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti.

3 ilde operasyon

Sahte polis ve savcı

Vatandaşları telefonla arayıp, kendilerini polis ve savcı olarak tanıtan, hesaplarının terör örgütü tarafından yönetildiğini söyleyip vatandaşları korkutarak para isteyen dolandırıcılık şüphelilerinden 7’si tutuklandı.

Bankacılık Sektörü

Bankacılık sektörünün, yatırımlarla bilançosunu büyütmeye devam ettiğini kaydeden Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Alpaslan Çakar, “2022 Mart itibariyle bilançomuz 10 trilyon TL’yi aştı” dedi.

2. el pazarında

Amazon’un eski yöneticilerinden Ottati’nin kurduğu Latin Amerika’nın en büyük ‘unicorn’larından Kavak, Garajsepeti’ni satın alarak, Türkiye ikinci el otomobil pazarına iddialı bir giriş yaptı.

RTÜK’ten ceza

RTÜK, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesine yönelik açıklamalarını yayınlayan dört kanala para cezası verdi.

30 yılın zirvesinde

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri, 2021 yılı raporu açıklandı. Rapora göre, 2021 yılında işkence ve kötü muamele gördüğü için TİHV’e başvuru yapanların sayısı, son 30 yılın zirvesine ulaştı.

Müteahhitler sıkıntılı

Konut krizinin çözümü için yeni formüllerden biri olarak, boş arsaların kullanılması gösteriliyor. Müteahhitlere göre, büyük şehirlerde arsa bulmak da yeni inşaata başlamak da artık çok zor.

Erdoğan’a sunulacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, tamamlanan 3600 ek gösterge düzenlemesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunacak.

Baklavacılar da

Fiyatlara tepkili

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, baklava üreticileri olarak, fıstık fiyatlarını protesto etmek için fıstıklı baklava üretimine bir süre ara vereceklerini açıkladı.

Bakan açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 vaka sayılarının arka arkaya üç gündür binin altında olduğunu belirterek, hastaneler hariç, maskenin mecburi olmaktan çıktığını duyurdu.

Tarım arazileri

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantısında, ekilmeyen tarım arazilerinin tarımsal amaçlı kullanımına ilişkin çalışmaların önceliklendirilerek ilerletilmesine karar verildiği bildirildi.

TOBB verisi

2022’nin ilk 4 ayında, 2021’in ilk 4 ayına göre kapanan şirket sayısı %45,7 kapanan kooperatif sayısı %94,7 artarken, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında %6,3 azalış oldu.

THY uygulaması

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, maskelerin ardından değil, her zamanki gibi tüm içtenlikleriyle gülümseyeceklerini belirtti. Bu açıklama ile beraber THY’de de maske uygulaması kalktı.

Bir asker şehit

Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-Kilit operasyon bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada, Piyade Uzman Çavuş İslam Sancak’ın şehit olduğunu bildirdi.

Sıcaklık bunaltıyor

Ege’de 40 dereceye yaklaşan sıcaklıklar, özellikle İzmir, Aydın, Manisa ve Denizli’de sokağa çıkmak durumunda kalanlara zorluk yaşatıyor.

Meclis toplanıyor

Haftalık çalışmasına 31 Mayıs Salı başlayacak TBMM’de, İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine devam edilecek.

TEKNOFEST

Yolcu uçaklarına yerleştirilecek termal kameralarla orman yangınlarının önüne geçmeyi hedefleyen, Azerbaycanlı gençlerin “Greenlines” isimli projesi, TEKNOFEST Azerbaycan’da “Yeşil Teknolojiler” kategorisinde birinciliğe layık görüldü.

YÖK çalışması

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), yeni vizyonu arasında yer alan “Yükseköğretimde Büyük Veri Projesi” bugün başlayacak.

MEB bildirdi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 3, 4 ve 5. sınıf öğrencilerinin okuma becerisini geliştirmek amacıyla çoktan seçmeli, çoklu seçim ve açık uçlu sorulardan oluşturulan çalışmayı diğer sınıf düzeylerine de aktaracaklarını bildirdi.