Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Çevre yolunda kaza

2 Araç Çarpıştı, 2 Yaralı…

Antakya çevre yolunun Çekmece civarındaki kazada, iki araç çarpıştı. Kazada, 2 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Antakya çevre yolunun Defne-Çekmece kesiminde, 31 EE 474 plakalı otomobil ile 31 EC 223 plakalı otomobil çarpıştı. Kazada, araçlardaki 2 kişi yaralı olarak Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

3’ü de tutuklandı

Narlıca’da, HATSU’ya ait depodan 250 Bin TL değerinde su sayacı ve malzeme çalan 3 kişi yakalandı, 3’ü de tutuklandı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı HATSU’nun Antakya-Narlıca depolarında bulunan su sayacı, vana, su saati, çekvalf gibi malzemeleri çalındı. Çalıntı malzeme değerinin 250 Bin Lira civarında olduğu bildirildi. Hatay Asayiş Polisi, hırsızlık olayının üzerine gitti ve failleri belirleyerek yakaladı.

Edinilen bilgiye göre, 6 Haziran Pazartesi günü, Antakya Narlıca Mahallesi’nde bulunan HATSU’ya ait depodan, toplam değeri 250.000 TL olan 2500 kg ağırlığındaki, çeşitli model ve ölçülerde su sayacı, küresel vana, su saati, çekvalf ve sayaç rekorunun çalınması olayı ile ilgili olarak Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince yapılan çalışmalar sonucunda, M.C.A., S.A. ile S.H. 7 Haziran Salı günü Antakya’da yakalanarak gözaltına alındı, sevk edildikleri adli mercilerce de tutuklanarak cezaevine teslim edildi.

Şüpheli Durum!

KOM Polisinin baskın yaptığı evde 15 milyonluk 56 Senet ile BORÇ DEFTERİ…

Hatay KOM Polisi, dün sabah ilimiz Defne ilçesinde, şüphe üzerine bir eve baskında bulundu. KOM Polisi baskınında yapılan arama sonucunda, 15 Milyon Lira tutarında 56 senet ile bir borç defteri ele geçirildi. Olayın, tefecilik olabileceği üzerinde durulurken, dün sabah Defne ilçesi Elektrik Mahallesi’ndeki bu olayla ilgili olarak M.K. adlı bir şüpheli yakalanıp gözaltına alındı.

Polis, olayla ilgili olarak M.K.’yi adli mercilere sevk etti.


Ankara görüşmesi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Ankara temaslarında, Rus tarafının, görüşmelerde Suriye operasyonu hakkında sert bir olumsuz tavır içine girmediği, ancak Astana sürecine de atıfta bulunduğu öğrenildi.

Dezenformasyon Yasası

AKP ve MHP Milletvekillerinin imzasıyla geçtiğimiz hafta TBMM Başkanlığına sunulan 40 maddelik “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, Dijital Mecralar Komisyonu’nun ardından Adalet Komisyonu’nda görüşülecek.

Kira düzenlemesi

TBMM Genel Kurulunda konut kira artışlarının, 1 Temmuz 2023’e kadar, bir önceki kira yılına ait bedelin yüzde 25’ini geçmemesine ilişkin düzenleme kabul edildi.

Zam beklentisi

Memur ve emeklilere altı aylık enflasyon farkı göz önüne alınarak zam yapılacak olan Temmuz ayı yaklaşırken, işçi sendikaları da her yıl bir kez belirlenen asgari ücrete ikinci kez zam yapılmasını istiyor.

Bahar yağışları

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) Hava Tahmin Uzmanı Şahin Şahbaz, bahar yağışlarının etkisini sürdüreceğini ve yurdun kuzeybatısının yeni bir yağış ve serin havanın etkisi altına gireceğini söyledi.

Yeni Genelge

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, akıllı yaşam, sağlık ürünleri ve mobilite araçlara ilişkin “Teknoloji Yol Haritaları” konulu bir genelge yayımladı.

AFAD’a düzenleme

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) merkez teşkilatının yeniden yapılandırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kadına destek

Garanti BBVA, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) öncülüğünde hayata geçen Ticaretin Kadınları Platformu için işbirliği yaparak, kadın girişimcilere önemli bir alan açıyor.

Kanun teklifi

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda, Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi benimsendi.

Bakan açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Taksilerle il dışına yabancı yolcu taşınması halinde, taksicilere, yabancı yolcuların il dışı seyahat izin belgelerinin kontrolü yükümlülüğü getiriyoruz. Kaçak göçmeni ilden ile taşımaya kimse aracılık etmesin” dedi.

Milli Hızlı Tren

Tasarım çalışmalarının bu yıl tamamlanması hedeflenen ve prototip üretim sürecine başlanan “Milli Hızlı Tren Seti”nin 8 araçtan oluşması ve 582 yolcu kapasitesiyle saatte 225 kilometre işletme hızında hizmet vermesi hedefleniyor.

Hesaplata yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Sosyal ve Ekonomik Destek’ten (SED) yararlanan çocuklar için ailelerin hesaplarına bu ay toplam 238 milyon lira yatırıldığını bildirdi.

e-ticaret sektöründen

Türk ürünlerine davet

Rusya’nın önde gelen e-ticaret platformu Ozon Global Direktörü Gusamov, Türk sanayisinin tekstilden teknolojiye birçok alanda meşhur olduğunu belirterek, “Odak noktamız, Türk ürünlerini Rus pazarına getirmek” dedi.

Kabul edildi

AK Parti ve MHP’li Milletvekillerinin imzasını taşıyan, Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

Salgın sürecinde

e-ticarete ilgi arttı

Elektronik Ticaret Derneği (ELİDER) Başkan Yardımcısı Nüket Dokuz, salgın sürecinde e-ticarete ilginin 4-5 kat arttığını belirterek, “E-ticaretin artması da e-ihracatın artmasına sebep oldu” dedi.

Beklenti Anketi

AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin, Nisan’da, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,3 artmasını bekliyor.

Vizyona giriyor

Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Laura Dern, Sam Neill ve Jeff Goldblum’un başrollerini paylaştığı “Jurassic World: Hakimiyet” izleyiciyle buluşacak.

EGM takibi Sosyal Medyada

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Dairesi, son 24 saatte Türkiye’de Twitter paylaşımlarının yüzde 70’inin gerçek kullanıcılar, yüzde 26’sının ise bot hesaplar tarafından yönetildiğini tespit ettiklerini bildirdi.

Sıcaklıklar

Türkiye’de, bu yılın Mayıs ayında en yüksek sıcaklık 41,7 derece ile Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde, en düşük sıcaklık ise sıfırın altında 4,1 derece ile Sivas’ın Kangal ilçesinde ölçüldü.

Milyonerler arttı

Ekonomik sorunların arttığı son beş ayda Türkiye 89 bine yakın yeni milyoner kazanırken, milyonerlerin toplam serveti 3,9 trilyon liraya ulaştı.

Uygulama eleştirisi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin, ilave sermaye kontrolleri getirme riskinin arttığını açıkladı.

Süreç başladı

Hakkında yakalama kararı çıkarılan HDP’li Semra Güzel’in vekilliğinin düşürülmesi için yasal süreç başladı. Genel Kurul’da, son beş birleşime katılmadığı yoklamayla tespit edildi. HDP, duruma tepkili.

Gözaltına alındılar

Diyarbakır’da, Çarşamba sabahı, çeşitli basın kuruluşlarında çalışan 20’den fazla gazeteci ev ve iş yeri baskınlarıyla gözaltına alındı. Gazeteciler ve meslek örgütleri, operasyonlara tepkili.