Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay dahil 9 İl’de “Hayali İhracat” Operasyonunda 3.Perde

Bu Defa 124 Gümrükçüye Gözaltı

İstanbul Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma çerçevesinde, hayali ihracatla, kamuyu 750 milyon TL zarara uğratan şirketlere ve bu şirketlerin yöneticilerine yönelik, ilki 31 Aralık 2021’de, ikincisi 1 Haziran 2022’de olmak üzere, iki aşamalı gerçekleşen eş zamanlı operasyonlara bir yenisi, 3.halka olarak eklendi.

Aralarında ilimiz Hatay’ın da bulunduğu 9 İl’de hayali ihracat yapıldığı iddiasıyla, önce ihracatçılar, şimdi de gümrükçüler yakalanıp gözaltına alındı. Daha önce gerçekleşen operasyonlar sonucunda, toplamda 53 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştı. 10 Haziran Cuma günü Ankara, Mersin, Edirne, Kayseri, Antalya, Hatay, Ağrı, Yalova ve Erzincan’da aynı anda düzenlenen İstanbul merkezli üçüncü dalga operasyonunda ise bu kez, şirketlere aracılık eden 14 gümrük memuru yakalandı.

Ata Koleji Etkinliği

Teknoloji Festivali

Eğitim sürecinde 60.yılını dolduran Antakya Ata Koleji, içerik olarak Türkiye’de tek format olan ve Hatay’da teknoloji eğitimi alanında öncü olan Robot Adam Teknoloji Merkezi ile bir ilke imza attı. Ata Koleji yerleşkesinde gece düzenlenen Teknoloji Festivali’nde öğrenciler, aldıkları eğitimleri konuklara anlatırken, aynı zamanda teknolojinin eğitimdeki yerini de gösterdiler. Stantlarda robotik kodlama, yapay zeka, drone eğitimi, artırılmış gerçeklik, hologram, elektronik devre, 3D tasarım, görsel sanatların olduğu etkinler ise katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. KOMED standı, sporif yarışmalar ve dans gösterisinin de yer aldığı festivalde, lise öğrencilerinden oluşan konserle de etkinlikler coşkulu bir şekilde son buldu.

Festivalin sonunda, görev alan öğrencilere, Vakıf Yönetim Kurulu 2. Başkanı Cem Tosyalı, Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Rüstemoğlu ve KOMED Başkanı Yavuz Tosyalı tarafından teşekkür belgesi verildi.

Benzine İndirim, Motorine Zam!

Benzinin litre fiyatında, 15 Haziran Çarşamba günü (bugünden) geçerli olmak üzere 97 kuruş indirim yapılırken, motorinin litre fiyatına ise 16 Haziran’dan (Yarın) geçerli olmak üzere 75 kuruş zam bekleniyor.

Hammadde krizi

İsveç ve Finlandiya’dan selüloz bazlı karton hammaddesi ithalatında yaşanan sorunlar ve alternatif olarak görülen Çin piyasasındaki yüksek fiyatlar, sektörü yerli üretim için yatırıma yönlendirdi.

Üretim maliyetleri

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), tarımdaki yüksek girdi maliyetlerinin, küresel gıda piyasalarında yaşanan sıkıntıların daha uzun sürmesine neden olabileceğini belirtti.

İç göç de durmuyor

2021 yılında da yoksul ve geri kalmış bölgeler göç vermeye, orta halli ve gelişmiş bölgeler ise göç almaya devam etti. En yoksul ve en geri kalmış illeri kapsayan 6. Bölge’nin göç verme hızının diğerlerinden kat kat yüksek olması, dikkat çekiyor.

TİM’in yeni başkanı

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin yeni başkanı, Mustafa Gültepe oldu. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı olan Gültepe tek liste ile girdiği seçimleri 273 geçerli oyla kazandı.

TCMB düzenlemesi

TL reeskont kullanan firmalar, kredi vadesine kadar gelen mal veya hizmet ihracı gelirlerinin yüzde 40’ını TCMB’ye, yüzde 30’unu bir bankaya satmayı ve satışı müteakip 1 ay süreyle döviz almamayı taahhüt edecek.

Erdoğan desteği İhracatçılar için

“Cumhurbaşkanlığı ile Bakanlıklarımız ile hep birlikte, üretim ve ihracat yolunda adım atan herkesin yanındayız. Siz yeter ki planınızı, projenizi, niyetinizi samimiyetle ortaya koyun.”

Bakanlık açıkladı

30 Mayıs-5 Haziran’daki Kovid-19 verilerine göre, Türkiye’de 7 bin 322 kişinin testi pozitif çıktı, 19 kişi hayatını kaybetti.

İptali için dava

Türkiye Barolar Birliği, yabancı para ile yapılan yatırım karşılığında Türk vatandaşlığı kazanılması ile ilgili yönetmelik değişikliğinin iptali için Danıştay’a başvurduğunu açıkladı.

Çocuk İşçiler

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çocuk işçiliğinin, doğru zamanda ve uygun şartlar sağlanarak mesleki eğitim ile çıraklığa yönlendirilmesi çalışmaların devam ettiğini söyledi.

TZOB uyarısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Stratejik ürünlerimizden buğdayın 2021 yılında ekim alanı 6,7 milyon hektardır. Biz, buğdayın ekim alanına yakın bir alanda ülke olarak üretim yapamıyoruz.”

Başvuru Süreci

TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından imzalanan Mesleğim Hayatım İş ve Staj Programı İş Birliği Protokolü kapsamında, şirketlerin stajyer ve istihdam talebi için başvuru süreci başladı.

Vergi İstisnası

Gelir İdaresi Başkanlığı açıklamasına göre, sosyal medya fenomenlerinin vergi istisnasından yararlanması için Türkiye’de kurulu bankalarda hesap açması, bütün hasılatını bu hesap aracılığıyla tahsil etmesi gerekiyor.

Büyüme tahmini

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde 2,4’ten yüzde 4,5’e yükseltti.

Hatay spor kamuoyunda, gençlere fırsata tepkiler olumlu

Gençlere İnanmalı, Güvenmeli…

Hatayspor Kulübü Yönetimi’nin, altyapıdan 7 futbolcuyu yeni sezon hazırlıkları için Erzurum kampına götürecek olmasına, ilimiz spor kamuoyundan olumu tepkiler geldi.

İşte o tepkilerden bir paylaşım:

“Gençlere biraz inanın ve güvenin! Altı olmayanın üstü olmaz! Sadece kamp kadrosu veya kupa maçlarında şans vermek, sırf kadroda bulundurma zorunluluğu var diye kadroda tutmak veya profesyonel yapıp, kukla gibi oturtturmak gibi olumsuz algıları artık aklınızdan silin. İnşallah, yeni gelen Teknik Direktör Serkan Hoca, alt yapıya önem verir. 5 dakika dahi olsa şans verip, cesaret aşılar. İlk maçları olmasına rağmen; Osman Can Güleryüz, Eray Akar ve Eren Fransa gibi gençlere şans verildiğinde neler yapabileceklerini, kısa bir sürede dahi olsa gösterdiler. Şans verirsen, o cevheri ortaya çıkarırsın. Örnek, Hatayspor’un yetersiz gördüğü Fadıl, Hatayspor altyapısından yetişerek İskenderunspor’a verildi ve sonucunda İskenderun’da 2 yıl oynayıp şampiyonluk yaşadı.”

Spor… Spor…

– Ankaragücü, daha önce Trabzonspor’da kiralık olarak forma giyen 25 yaşındaki Brezilyalı sol bek Marlon ile büyük ölçüde anlaştı. Fluminense ile sözleşmesi 2022 sonunda bitecek olan Marlon’un önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelerek, son detayları görüştükten sonra imzayı atması bekleniyor.

– Watford forması giyen Tiago Çukur, Fenerbahçe’ye önerildi. Fenerbahçe, oyuncunun durumunu araştırıyor.

-Beşiktaş, Wout Weghorst ile 2.7 Milyon Euro’ya anlaşma sağladı. Futbolcunun son kararı bekleniyor.

– Abdullah Avcı: “Nwakaeme, Trabzon için özel bir insan, özel bir oyuncu. Önemli katkıları oldu. Kulüple görüşmeleri sürüyor. İyi de bir ilişkimiz var. Süreç, yönetimle onun arasında devam ediyor. Süreci dışarıdan takip ediyorum.”