Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

YKS; Bugün ve Yarın

Yükseköğretim Kurumları Sınavı, bugün, ilimiz dahil tüm yurtta yapılıyor. 18 Haziran 2022 Cumartesi günü saat 10.15’te birinci oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 19 Haziran Pazar günü yine aynı saatte ikinci oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile aynı gün saat 15.45’te üçüncü oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) uygulanacak.

YKS Adayları için bugün ve yarın

Nüfus Daireleri Açık

Yüksek Öğretim Sınavı’na katılacak öğrenciler için, nüfus kimliklerini kaybetmeleri durumunda yenisini alabilmeleri için Nüfus Daireleri bugün ve yarın ülke genelinde açık olacak. Resmi açıklamada, “Hafta sonu gerçekleştirilecek 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için Nüfus Müdürlükleri açık olacak” denildi ve bu saatler de şöyle duyuruldu:

BUGÜN: 07.00-17.00

YARIN: 07.00-15.30

Su, Elektriğe Bağlı!

Kesilirse, O da Kesiliyor…

Hatay’da enerji kesintisi ya da arızası oluşan bölgelerde, içme suyu sıkıntısı da yaşanıyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı HATSU, elektrik enerjisi kesintisi olduğunda, enerji yokluğu nedeniyle su iletimi sağlanamadığını, bu nedenle de kesinti uygulanan bölgelerde suların kesik kaldığını duyurdu.

Dün, ilimizde iki bölgede benzer olaylar yaşandı. HATSU’ dan yapılan su kesintisi duyurusunda ise şöyle denildi:

“Antakya içme suyu ikmal inşaatı kapsamında, 17 Haziran Cuma 08.00-17.00 arası; Defne Toygarlı, Antakya Odabaşı (kısmi), Ekinci (kısmi), Kuzeytepe (alt kısım), Dikmece (Kuyucak Mevki), Akhisar, Derince, Alazı ve Karaali Mahallelerine su verilemeyecektir.”

ATSO, üyeleriyle buluşma toplantıları başlatıyor…

İlki Salı Günü Samandağ’da

Antakya Sanayi ve Ticaret Odası (ATSO), ilçelerdeki üyeleriyle birebir toplantılar gerçekleştirmek suretiyle bilgilendirmeler yapma kararı aldı. ATSO’nun Samandağ, Altınözü ve Yayladağı ilçelerine yönelik toplantılarının önümüzdeki hafta uygulanmasına karar verilirken, ilk toplantı, 21 Haziran Salı günü Samandağ ilçesinde yapılacak.

ATSO’nun, 21 Haziran Salı günkü organizasyonu, Samandağ Belediyesi Konferans Salonu’nda sabah 09.30’da başlayacak. Toplantıda; ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’in Samandağlı üyelere DOĞAKA, TKDK ile KOSGEB destek ve teşvikleri konularında bilgi vermesi, gerçekleştirilecek olan hibe, destek ve teşviklere kolay erişim ve finans sağlama ile Oda hizmetlerinden dijital olarak etkin faydalanma konularında bilgilendirmede bulunması bekleniyor.

Yoklama Kaçakları ile Bakayalara

Bedelli Askerlik…

Vatani görevi öncesi yoklama kaçağı olan ya da bakaya durumundakiler için af geliyor. Edinilen bilgilere göre, yoklama kaçağı, bakaya ve kimliksizlere “bedelli askerlikten faydalanma” yolunu açan bir düzenleme hazırlandı ve dün TBMM’ye sunuldu. Yoklama kaçağı ile bakaya durumundaki yaklaşık 550 bin kişiyi kapsayan düzenlemenin, TBMM tatile girmeden yasalaşması öngörülüyor. Bu arada daha önce başvuruları yarım kalan, ücretin tamamını yatırmayan 2100 kişi için de dövizli askerlik affı getirilecek. Bu kişilerin, ikinci kez başvuru yaparak, dövizli askerlikten yararlanmaları sağlanacak.

Polis Atamaları

Tayini çıkanların ilişik kesmesi başladı, 18 Temmuz son…

Emniyet Genel Müdürlüğü, 14 Haziran 2022 tarihli genelgesine göre, 2022 yılı genel atama döneminde tayini çıkanların ilişik kesme işlemlerinin 15 Haziran itibariyle başladığını duyurdu. Buna göre, ataması yapılan tüm personelin ilişikleri, 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren görevi aksatmayacak şekilde kesilmeye başlanacak ve 18 Temmuz 2022 tarihi itibariyle ataması yapılan tüm personelin ilişikleri kesilmiş olacak. Bu yıl, 35.584 rütbeli ve rütbesiz polisin tayini çıktı. Diğer taraftan, eşi öğretmen olan veya başka kurum ve kuruluşlarda görev yapan personelin, eşleri tarafından kendi kurumlarına “eşinin görevi nedeniyle atanma” talebinde bulunması kaydıyla, atama yeri belli oluncaya kadar isteği dışında ilişiği kesilmeyecek.

DEAŞ için toplanan paralar

Hatay Üzerinden Gönderiliyor

İstanbul’da sosyal medya hesaplarından yaptıkları çağrılarla, terör örgütü DEAŞ adına 1,5 Milyon Lira topladıkları ve örgütle bağlantılı oldukları tespit edilen 24 şüpheliden 19’u gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile gerçekleşen operasyonlarda şüphelilerden 19’u yakalanırken, diğer 5 şüpheliyi arama çalışmaları sürüyor. Öte yandan, dosya kapsamında tespiti yapılan para hareketinin 8 Milyon Lirayı bulduğu belirlendi. Bu arada zanlıların topladıkları paraların, ilimiz Hatay sınırında PTT üzerinden çekilerek, giriş-çıkış yapan şahıslarla Suriye’ye nakledildiği belirtildi.

İskenderun’da İntihar

Esentepe’de M.K. adlı kişi intihar ederek canına kıydı

İki hafta önce Samandağ’da genç bir kız, geçen hafta Dörtyol’da yine genç bir kişi, birkaç gün önce Antakya’da orta yaşlarda bir kişi nedeniyle yaşanan intihar vakalarına, önceki gün İskenderun ilçesindeki intihar olayı da eklendi.

İskenderun Esentepe Mahallesi’nde ikamet eden 34 yaşındaki Mehmet Kılınç, evinde yaşamına son verdi. İskenderun’un Esentepe Mahallesi’nde ikamet etmekte olan 34 yaşındaki Mehmet Kılınç, henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı intihar ederek yaşamına son verdi.

Anayasa Mahkemesi ihlal kararları sonrası

Hazine 5 Ayda 255 Milyon Tl Tazminat Ödeyecek

Türkiye’de, resmi kurumların kişilere yönelik hak ihlalleri sonucu, yüksek mahkeme kararıyla 5 ayda 255 milyon liralık bir ödeme kararı çıktı. Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararları sonucu, Hazine’nin ödediği tazminat tutarlarında, geçen yıla göre %200’ün üzerinde bir artış yaşandı. 2022 yılının ilk 5 ayında, Ocak ile Mayıs sonu itibariyle, hak ihlallerinden ötürü, Hazine 255 Milyon Lira ödeme yapmak zorunda kalacak.

Açılan Şirket De Kapanan Şirket De Azaldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği verilerine göre, ülke genelinde geçtiğimiz Mayıs ayında açılan şirket sayısı da, kapanan şirket sayısı da azaldı. Buna göre, Mayıs’ta kurulan şirket sayısı, Nisan’a kıyasla yüzde 12.2 azalarak 10 bin 751’den 9 bin 438’e düştü. Aynı dönemde kapanan şirket sayısı da yüzde 7.5 azalarak 2 bin oldu. Nisan’da, 2 bin 162 şirket kapanmıştı. Mayıs’ta kurulan şirket sayısı, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 110,7, kapanan şirket sayısı ise yüzde 259.7 artış gösterdi.

Hatay’da Ücretsiz Yaz Okulları

Gençlik ve Spor Müdürlüğü, 20 dalda kurslar açtı, başvuru sürüyor…

Hatay Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde yaz kursları açılıyor. Kurslar, ücretsiz. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki birçok branşta Spor Okulları’na kayıtlar, 15 Haziran tarihinde başladı. Başvuruda, adaylardan, “2 adet vesikalık fotoğraf,1 adet kimlik fotokopisi” istenecek. Kayıtlar, Antakya Spor Salonu’nda yapılıyor.

Ücretsiz yaz kursları şunlar:

Futbol, Basketbol, Voleybol, Hentbol, Karate, Masa Tenisi, Yüzme, Güreş, Judo, Jimnastik, Dans, Halk Oyunları, Tekvando, Badminton; Bisiklet, Tenis, Okçuluk ve Boks.

Yaz okullarına kayıtla ilgili olarak, “0-326-214 74 88” nolu telefonla bilgi alınabileceği duyuruldu.

Jandarma Kontrolleri

2 Mahkum,16 Şüpheli yakalandı

İlimizde ilçeler arası yollardaki Jandarma kontrolleri sonucunda, 2’si mahkum 16’sı şüpheli, toplam 18 kişi yakalandı.

Hatay İl Jandarma Komutanlığı’nın Dedektifleri, Jandarma Suç Araştırma (JASAT) timleri ile KOM Şube Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından 16 Haziran Perşembe günü  icra edilen faaliyetlerde, hakkında adam öldürme suçundan 9’ar yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan T.S. ile S.R.’nin de aralarında bulunduğu 16 şüpheli ile 640 kök kenevir bitkisi yakalandı. Jandarma’daki işlemlerin tamamlanmasını müteakip adli makama sevk edilen şüphelilerden 11’i tutuklanarak cezaevine teslim edildi.

Ali Sayar MTAL Onarımı

İhale, 21 Haziran Salı günü…

İlimiz merkez Antakya ilçesindeki meslek okullarından Antakya Ali Sayar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, E-Sınav Salonu Altyapısı Hazırlanması Genel Onarımı İşi ihaleye veriliyor. Doğrudan temin yoluyla düzenleneceği duyurulan ihale, 21 Haziran Salı günü yapılıyor.

Asgari eleştirisi

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Asgari ücret, açlık sınırının altına düşmüş vaziyette. Bir an önce, hiç kimseyi bekletmeden tüm bu maaş ayarlamalarını yapmaları lazım” dedi.

Bakanlık verisi

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 6-12 Haziran’da 7 bin 556 kişinin testi pozitif çıktı, 20 kişi vefat etti, iyileşenlerin sayısı ise 7 bin 241 oldu.

Dosya Bakanlıkta

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, polise yumruk atan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz hakkındaki fezlekeyi Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

Enflasyon beklentisi

Merkez Bankası tarafından açıklanan Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yıl sonu için TÜFE beklentisi, bir önceki anket dönemine göre yaklaşık 6,5 puanlık artışla yüzde 64,59’a yükseldi. Dolar/TL için ise yıl sonu beklentiler 18,89’a çıktı.

Kiralanan evler

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan son düzenleme kapsamında, günübirlik kiralanan evlere kimlik bildirim ve “her an ulaşılabilecek” işletici bulundurma zorunluluğu getirildi.

TOBB bildirdi

Kurulan şirket sayısı Mayıs ayında aylık yüzde 12,2 azalırken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 110,7 artış kaydetti. Aynı dönemde şirket kapanışları ise aylık bazda yüzde 7,5 azalırken yıllık olarak yüzde 260 arttı.

Sürpriz görüşme

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi’nde Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Temmuz ayı içinde asgari ücrete bir artış olması yönünde yeşil ışık geldi.

Görev teslimi

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 29’uncusu gerçekleşen Olağan Genel Kurulu’na tek liste ile girerek TİM Başkanı seçilen Mustafa Gültepe, mazbatasını alarak görevine fiili olarak başladı.

Geri dönüş

Kazakistan’da yapılan Suriye konulu 18. Astana görüşmelerinin sonuç bildirisi açıklandı. Bildiride, Suriyeli mültecilerin geri dönüşünün kolaylaştırılması gerektiğinin altı çizildi.

Rekolte beklentisi

Türkiye’nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden Hatay’da hasadı devam eden şeftalide, 7 bin dekarlık ekim alanından 4 bin 500 ton rekolte bekleniyor.

Sendikalarda Beklenti rakamı

Asgari ücret için konulan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay: “Burada insanların cebine ne girecek, emeklinin cebine ne girecek, ona bakıyorum. İşte bununla ilgili toplumu memnun edecek bir şey olur diye düşünüyorum.”

İthalata denetim

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan atık ithalatına sıkı denetim! İthal edilen geri dönüştürülebilir hurda metal ile atık plastik, kağıt ve cam, 17 şehirdeki 27 gümrük bölgesinde denetlendikten sonra yurda sokuluyor.

Yaz okulları

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl ilk kez olarak, yaz tatilinde destekleme ve yetiştirme kurslarının yanı sıra yaz okulları açacak.

DSİ Yatırımları

Gelecek yıl sonuna kadar 181 sulama tesisinin daha tamamlanması ve sulama şebekesi bitirilen alanın 4 milyon 561 bin hektara yükseltilmesi hedefleniyor.

MİT Tırları

MİT tırlarının durdurulmasını organize eden FETÖ sanıkları hakkında mütalaa! Esas hakkındaki mütalaada, örgütün “sivil imamı” 9 sanıktan 7’si hakkında 15 yıldan ağırlaştırılmış müebbete kadar değişen hapis cezaları istendi.

Bakanlık hedefi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “2023 yılında 1000 marka kooperatifimizi, 1 milyar doları aşan ihracat yapabilen bir konuma getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Vizyona giriyor

Liam Neeson, Monica Bellucci ve Guy Pearce’nin başrollerinde yer aldığı aksiyon filmi “Geçmişe Dönüş”, izleyiciyle buluşacak.

Meclis’e Teşekkür

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının mali haklarının iyileştirilmesini de içeren kanun teklifinin kabul edilmesinin ardından, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’na teşekkür etti.

Çocuk İşçiler

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çocuk işçiliğinin doğru zamanda ve uygun şartlar sağlanarak, mesleki eğitim ile çıraklığa yönlendirilmesi çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Tarım alanlarında

Erozyon tehlikesi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “29,5 milyon hektar olan tarım arazilerinde meydana gelen toplam yıllık erozyon 246,6 milyon tondur. Tarım arazilerinde hektarda 8,36 ton toprak her yıl erozyona uğruyor.”

Sağlıkçılar mutsuz

Sağlık çalışanlarının mali haklarında düzenleme öngören kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Sağlık meslek örgütleri, teklifi yeterli bulmuyor.

Üreticiye destek

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 77 milyon 370 bin 403 liralık tarımsal destekleme ödemelerinin çiftçilerin hesabına aktarılacağını bildirdi.

Karneler alındı

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 18 milyon öğrenci, dün, karne alarak yaz tatiline girdi. Yeni eğitim-öğretim dönemi 12 Eylül’de başlatılacak.

İslamköy’den  Devletin zirvesine

Isparta’nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy’de 1924’te doğan, 7 kez başbakanlık görevinin ardından 16 Mayıs 1993’te Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı seçilen Süleyman Demirel’in vefatının üzerinden 7 yıl geçti.

Türkiye Mutfağı Londra’da tadıldı

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen ünlü “Taste of London” adlı yiyecek ve içecek festivalinde, Türk Mutfağına özgü lezzetler tanıtıldı.

Sınav öncesinde Adaylara başarılar

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 18-19 Haziran’da gerçekleştirilecek YKS’ye girecek tüm adaylara üstün başarılar diledi.

Amanoslar’da

Osmaniye’de, Amanos Dağları’nda, PKK’lı teröristlerin kullandığı belirlenen sığınakta patlayıcı ve yaşam malzemeleri ele geçirildi.

THK hazırlığı

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığı, orman yangınlarıyla havadan mücadelede kullanılan uçakların bakımlarının sona geldiğini bildirdi.

Hakim ve Savcılara Bakan’dan mesaj var

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Vicdanlarını ve akıllarını kiraya verenler cübbeleri hakim ve savcı cübbesi de olsa asla hakim ve savcı vasfını özde taşıyamazlar” dedi.

Otopark Yönetmeliği

Resmi Gazete’de yayımlanan Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’le, dükkan ve mağaza kullanımlarında daha önce her 40 metrekare için bir otopark düzenlenmesi şartı, 50 metrekare olarak değiştirildi.

Acı biber davası

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun, Gaziantep Ticaret Borsası’nın talebi üzerine verdiği “İslahiye biberi” coğrafi işaretinin iptali için dava açtı.

e-Devlet’ten

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan (TOKİ) gayrimenkul satın alanlar, banka ya da tapu müdürlüklerine gitmeden, e-Devlet üzerinden tapularını edinebilecek.