Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Dünyanın en büyük, en zorlu RALLY’si 20-27 Ağustos’ta

Başlangıç, Hatay Expo…

Dünyanın en büyük ve en zorlu “Rally Raid” yarışlarından TransAnatolia, 12. yılında Hatay’dan start almaya hazırlanıyor. 20 Ağustos’ta ilimiz Hatay EXPO alanından start alacak yarış, 27 Ağustos’ta Eskişehir’de sona erecek.

İnsanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olan, geçmişten günümüze farklı kültürlerin ve farklı inançların bir arada yaşadığı, kadim şehrimiz Hatay’dan start alacak TransAnatolia’nın tanıtım toplantısı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın katılımıyla, 23 Haziran Perşembe günü (bugün) gerçekleştirilecek.

Uluslararası bu organizasyonla ilgili olarak bugün, Hatay Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde bir basın toplantısı yapılıyor. Etkinlik, EXPO alanında, 09.30’da kahvaltılı şekilde gerçekleşecek.

Şekerbank’tan Eczacılara özel

3 ay ödemesiz dönemli finansman

Şekerbank ile Türk Eczacıları Birliği arasında geçerli olan protokol yenilendi. Protokol kapsamında, SGK ödemelerini Şekerbank aracılığıyla gerçekleştiren Eczacılara, bankanın, eczacılara özel hayata geçirdiği kredi kartı EczaKart’a tanımlanacak avantajlar yanı sıra her ay 225 TL bonus kazanma fırsatı sunulacak. Yenilenen protokolle ayrıca, Birliğe üye Eczacılar, 3 ay ödemesiz dönemli ve taksit atlatma gibi esnek ödeme imkanlarıyla, 500 bin TL’ye varan finansman imkanından yaralanabilecek.

MKÜ’ye Yatay Geçişler

Başvuru 1-5 Ağustos’ta

Hatay MKÜ’ye yatay geçiş başvuruları 1-5 Ağustos tarihlerine yapılırken, Tıp Fakültesi ile Dişhekimliği Fakültesine giriş başvuruları ise 25-29 Temmuz’da yapılacak. Yatay geçişler, başarı puan durumuna göre yapılıyor.

Samandağ’da evinde ölü bulunan Teğmen

Memleketinde Toprağa Verildi

Geçtiğimiz hafta sonunda görev yaptığı ilimiz Samandağ ilçesindeki evinde ölü bulunan, Sahil Güvenlik biriminde görevli Teğmen Hüseyin Yıldız’ın cenazesi, memleketi Balıkesir’e gönderildi ve Edremit’teki aile mezarlığında defnedildi.

Çevlik Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda görevli Teğmen Hüseyin Yıldız’dan bir süre haber alamayan mesai arkadaşları evine gitmiş, Yıldız’ın Samandağ’daki evinde öldüğü tespit edilmişti. Daha sonra cenaze, Yıldız’ın memleketi, Balıkesir’in Edremit ilçesine gönderilmişti.

Alınan bilgiye göre, baba evinde, Edremit’in Tahtakuşlar Mahallesi’nde kılınan namazın ardından düzenlenen askeri törenle, Yıldız, son yolculuğuna uğurlandı. Teğmen Yıldız, ailesi ve sevenlerinin gözyaşları ile defnedildi. Teğmen Hüseyin Yıldız’ın tabutu üzerindeki bayrak, Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş tarafından baba İbrahim Yıldız’a teslim edildi.

Cenaze törenine; Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, ailesi, silah arkadaşları ve vatandaşlar katıldı.

AİHM, Suriyeli Mülteciyi zorla sınır dışı kararını haksız buldu

Türkiye’ye 12.250 Euro Ceza

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Suriyeli bir mültecinin başvurusu üzerine, ‘zorla’ sınır dışı kararını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3 ve 13. Maddelerine aykırı bularak, Türkiye’nin, 12 Bin 250 Euro tazminat ödemesine hükmetti.

2014 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye gelen Suriyeli Muhammad Fawzi Akkad, 19 Haziran 2018’de Türkiye’den Yunanistan’a girmeye çalışırken, Türk Jandarmaları tarafından tutuklandı. Akkad, 21 Haziran 2018’de Türk yetkililer tarafından Suriye’ye geri gönderildi. Akkad’ın başvurusu üzerine, AİHM, zorla ülkesine sınır dışı edilmesi sürecinde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 3. ve 13. Maddelerinin ihlal edildiğine karar verdi. AİHM, Türkiye’nin, Akkad’a 9 Bin 750 Euro manevi tazminat ve masraflar için de 2 Bin 500 Euro ödemesine hükmetti.

Valilik Açıklaması

Bayram, düğün ve asker uğurlamasında silah kullanımı yasak

Bayram, düğün ve asker uğurlamasında silah kullanma, kullandırma yasak! Kültürümüzün bir parçası olan bayram, düğün, asker uğurlama ve spor müsabakası gibi kutlama ve etkinlikler sırasında/sonrasında ateşli silahla havaya ateş açılması ve “maganda kurşunu” olarak da adlandırılan istenmeyen olaylar sonucu meydana gelen, toplumda da tedirginliğe yol açan üzücü olayların önüne geçilmesinin, kamu düzeninin muhafazası açısından büyük önem arz ettiği kaydedildi ve her durumda ateşli silah kullanmanın yasak olduğu kaydedildi. Bu konuda, etkinlik öncesi, organizeyi yapanların muvafakatname vermeleri gerektiği hatırlatıldı.

Valilik açıklamasında, “Organizasyon sahipleri, organizasyonda silah kullanmayacak/kullandırmayacak ve havaya ateş açılması/silah kullanılmasına müsaade etmeyecektir” denildi.

STK’lara yönelik eğitim 28 Haziran Salı günü ‘Online’

Kara Para Aklama, Terörizmin Finansmanı İle Mücadele…

28 Haziran Salı günü, aralarında ilimiz Hatay’ın da bulunduğu 4 İl’e yönelik, sivil toplum kuruluşlarının yönetici ve üyelerinin bilgilenmesi amacıyla, terörizmin finansmanı ile kara paranın aklanmasıyla mücadelede neler yapılabileceği anlatılacak.

Hatay Valiliği’nden, etkinlikle ilgili şu bilgi verildi:

“İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından, sivil toplum kuruluşlarına yönelik, kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanı ile mücadele doğrultusunda farkındalıklarının ve bilgi seviyelerinin artırılması amacıyla, ‘Sivil Topluma Rehberlik Eğitimi’, 28 Haziran 2022 Salı günü saat 10.00-12.30 arasında, merkezi Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Kilis illerinde bulunan STK’lara çevrimiçi şekilde gerçekleştirilecektir.”

Katılım için form doldurmak gerektiği hatırlatıldı.

Memura Fazla Mesai Ücreti

1 Saat 3,7 Tl…

Gıdadan temizliğe, kuru bakliyattan yaş meyve sebzeye, sağlıktan eğitime, ulaşımdan haberleşmeye ve kültür-sosyal giderlerine kadar hemen her şeyde fiyatlar uçarken, bir devlet memuru, fazla mesai yaparsa, 1 saat için 3 Lira 70 Kuruş fazla mesai ücreti alıyor. Yeni düzenleme kapsamında hazırlanan teklif kabul edilirse, bir memur, 1 saatlik fazla mesai için 4 Lira 40 Kuruş mesai parası alacak. Yani 1 saatlik emeğin karşılığı, çocuğa bir çikolata parası bile değil! TBMM’ye ek bütçe için başvuran hükümetin bu düzenlemesi yasalaşması halinde, 3 Lira 70 Kuruş olan memurun saatlik fazla mesai ücreti, 1.7 Lira artırılarak, 4 Lira 40 Kuruşa çıkacak.

ATSO Heyeti Bugün Altınözü’nde

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), finans sağlama noktasında büyük önem arz eden “Hibe, Teşvik ve Desteklere” erişim konusunda üyelerini bilgilendirme adına, 23 Haziran Perşembe günü 09:30-12:00 saatleri arasında, Altınözü Belediyesi Konferans Salonu’nda “Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirecek.

6. Dönem Başvurusu

Katılım bankacılığı alanında dünyanın ilk start-up hızlandırma merkezi olan Albaraka Garaj’ın yeni dönem başvuruları başladı. Bu yıl 6. dönemine başlayacak olan Albaraka Garaj girişimlere hibe, mentorlük, eğitim ve ofis desteği sağlıyor.

Trenler hazır

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kurban Bayramı için yüksek hızlı tren (YHT) hatlarında 11 bin 838, ana hat ve bölgesel trenlerde 39 bin 800 olmak üzere, toplam 51 bin 638 kişilik ek kapasite artışı yaptı.

Tüketici Güveni

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, tüketici güven endeksi, Haziran’da aylık bazda yüzde 6,2 azalışla 63,4 değerini aldı.

EPDK açıkladı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrikte tarife değişikliğinin kurumun gündeminde bulunmadığını bildirdi.

1 milyon Suriyeli

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: “Sayın Cumhurbaşkanımızın kamuoyuna duyurduğu bir çalışmayla, uluslararası bazı yardım kuruluşlarının desteğiyle, 1 milyon Suriyelinin geri dönüşünü sağlamayı hedefliyoruz.”

Açıklama yapıldı

Ekonomi Koordinasyon Kurulu son toplantısında, fiyat istikrarının sağlanmasına ilişkin alınacak tedbirlerin ve gıda enflasyonuna yönelik atılması gereken adımların ele alındığı bildirildi.

Kasaplar da hazır

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, Kurban Bayramı için kasapların hazır olduğunu belirterek, “Her bütçeye uygun kurbanlarımız mevcut” dedi.

Üretime başladı

Yayladağı ilçesinde meyve işleme tesisine dönüştürülen eski cezaevi binası, ilçede önemli gelir kaynağı olan çileğin dört mevsim tüketilmesini sağlayacak.

Ayda 3 kez

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), otomotiv sektöründeki sık değişen koşullar nedeniyle tarafların mağduriyetini en aza indirmek için “Araç Kasko Değer Listesi”ni ayda 3 kez güncelleyecek.

Sahte bal!

Güvenilir Ürün Platformu Danışma Kurulu Başkanı Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı, “Gerçek bal, kristalize olur. Sahte balda böyle bir değişim söz konusu olmaz. Gerçek bal, kendi başına suya karışmaz” ifadesini kullandı.

Tosyalı Holding

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Bugün, sürdürülebilir yatırımlarımız sayesinde, dünyanın sayılı yeşil çelik üreticilerinden biriyiz. Her şeyi, döngüsel ekonomiyle yeniden değerlendiriyoruz” dedi.

İptal edildi

Anayasa Mahkemesi (AYM), askeri personel hakkındaki uyarma ve hizmete kısmi süreli devam cezalarına karşı dava açılmasını engelleyen kuralın Anayasa’ya aykırı olduğuna hükmetti.

Orman teşkilatı Teyakkuzda bekliyor

Bu yıl orman yangınlarıyla mücadele kapsamında; 20 uçak, 6 idare helikopteri, 55 yangın söndürme helikopteri, 8 İHA, 1359 arazöz, 2 bin 270 ilk müdahale aracı, 692 iş makinesi ve 21 bin personel görevlendirildi.

İstinafa taşınacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Pınar Gültekin’i genç yaşında hayattan ve sevdiklerinden koparan kişinin, indirim olmaksızın en ağır cezayı alması için kararı Bakanlık olarak istinafa götüreceklerini bildirdi.

Düzensiz göçmenler

Düzensiz göçle mücadele kapsamında bu yıl ülkelerine geri gönderilen düzensiz göçmen sayısı 42 bin 666’ya yükseldi.

Mehmetçik Vakfı Kurban bedelleri

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı, vekalet yoluyla kurban kesim bedelini yurt içinde 2 bin 350 lira, yurt dışında ise 150 dolar veya 145 avro olarak belirledi.

Dönmek istiyorlar

İstanbul’da bir araya gelen ve çoğunluğunu Suriyelilerin oluşturduğu sivil toplum kuruluşları, Türkiye’deki sığınmacıların sorunları, Suriye’deki kriz ve ülkelerine geri dönüşlerine ilişkin, “Suriyelilerin yüzde 80’i ülkelerine dönmek istiyor” dedi.

Emsal karar

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, öğretmenevindeki düğünün Kovid-19 nedeniyle yapılamaması üzerine, ödenen ücretin iadesine ilişkin davada, öğretmenevinin tüzel kişiliğinin bulunmadığı gerekçesiyle yerel mahkeme kararını bozdu.

Hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve aileleri için bu ay ödenecek toplam 1 milyar 289 milyon lira evde bakım yardımının hesaplara yatırıldığını bildirdi.

Rekor ihracat

Tekstil ve ham maddeleri sektörü, Ocak-Mayıs 2022’de 4,4 milyar dolarlık ihracatla tüm zamanların ilk 5 aylık ihracat rekoruna imza attı.

Dokunulmazlıklar

TBMM’ye, yeni dokunulmazlık dosyaları sevk edildi. Bu konuda alınan bilgiye göre, Meclis Başkanlığı’na 9 HDP, 1 bağımsız milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları sunuldu.

Çağrı sonuçları

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Stajyer Araştırmacı Burs Programı’nın sonuçlarının belli olduğunu belirterek, “1512 öğrencimizi daha stajyer araştırmacı olarak bilimsel araştırma projelerine dahil ettik” dedi.

Bakan açıkladı

“Türkiye’deki kütüphanelerde kitap sayısı 70 milyona ulaştı” diyen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Kütüphanesiz Okul Kalmasın kampanyasıyla, 2 ay gibi kısa sürede Türkiye’de 16 bin 361 kütüphane açtık” dedi.

Kooperatifleşen kadınlar  Bütçelerine katkı sağlıyor

Defne ilçesinde kooperatif çatısı altında bir araya gelen 34 kadın, kırsal mahallelerden satın aldıkları portakalları dilimleyip fırınlarda kurutarak gelir elde ediyor.

AİHM’den karar

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Suriyeli bir mültecinin başvurusu üzerine, sınır dışı kararını AİHS’nin maddelerine aykırı bularak, Türkiye’nin tazminat ödemesine hükmetti.

Cumhurbaşkanı maaşı Yüzde 40 zamla arttı

“Erdoğan, geçinemiyor herhalde, öyle anlaşılıyor! Maaşına yüzde 40,4 oranında zam istemiş” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “O parayı ülkemin hazinesine koyacağım” şeklinde konuştu.

Yetiştiricilerden  Yem desteği talebi

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, küçükbaş hayvancılık için yem desteği verilmesi talebinde bulundu.