Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatsu Olağanüstü Toplanıyor
Yarınki toplantıda SU fiyatları ele alınacak

HATSU Genel Kurulu, 2022 yılı ücret tarifesi konusunu görüşmek üzere, 28 Haziran Salı günü olağanüstü toplanıyor. HATSU’nun yarınki Genel Kurulu, saat 11.00’de. Toplantıda, 2023 yılı içme suyu fiyatları masaya yatırılacak.

Hataylı Hayırsever İş İnsanı

Keskin Keser Vefat Etti

Hatay Dayanışma Derneği kurucularından, Hataylı İş İnsanı Keskin Keser vefat etti. Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi’ni yaptıran Hayırsever İş İnsanı Keskin Keser’ın cenazesi, 27 Haziran Pazartesi günü (bugün) öğle namazı sonrası Zincirlikuyu Aile Mezarlığı’nda defnedilecek. ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Erdoğan, aday!

Erdoğan’ın adaylığı konusunda anayasal ve yasal bir sorun olmadığını vurgulayan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, anayasal ve yasal sorun çıkarmak isteyenlerin boş yere gayret ettiğini söyledi.

Bakan uyardı:

Zorla bağış yok!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: “Kayıt yaptırmak için şu kadar parayı vereceksiniz, asla olmayacak. Bunu, Bakanlık olarak da tüm illerimizde takip edeceğiz.”

Orman yangınları

Tartışma bitmiyor

CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç: “Süleyman Soylu, biz size soruyoruz, diyoruz ki ‘gece görüşlü yangın söndürme helikopteri var mı, yok mu?’ Siz ‘var’ diyorsunuz. Varsa, neden kullanmadınız? Olmadığını biliyoruz.”

Asgari trafiği

İşçi, işveren ve hükumet temsilcileri arasında görüşmeler yoğunlaşırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in, kabine toplantısında asgari ücret konusunda sunum yapması bekleniyor.

TL kredi şartı!

Türkiye’de, gerek işletme sermayesi gerekse ihracat için TL kredi kullanmadan iş yapan şirket sayısı çok azken, BDDK, TL kredi kullanımını için döviz varlığı sınırı getirdi. 15 milyon TL üzerinde döviz varlığı olan, kredi kullanamayacak! 15 milyon TL’nin altında olan ise aşmama sözü verecek!

İşe alımlar

ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre önümüzdeki çeyrekte Türkiye’de iş arayan adayları güçlü bir işe alım ortamı bekliyor.

Şeker zamlandı

Türkşeker, şekere yüzde 36,4 ile 67 oranlarında zam yaptı. 27 Haziran’dan itibaren bazı indirimli marketler ve Tarım Kredi için 390 liradan verilen 50 kg kristal şekerin fabrika satış fiyatına yüzde 67 zam yaparak 650 TL’ye çıkarıldı.

ÇKS uyarısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçilerin mağduriyet yaşamamaları için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) başvurularını son güne bırakmaması gerektiğini bildirdi.

Düşüş eğiliminde

Yeni tip koronavirüs salgını sürecinde zirve yapan konteyner fiyatları, yılbaşından beri düşüş trendine girerken, nakliye sektörü, şu anda 10 bin dolar civarında seyreden fiyatların yaz aylarında 9 bin doların altına düşmesini bekliyor.

Yangın sona erdi

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınıyla ilgili olarak, “Yangın kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları da ilerleyen günlerde devam edecek” dedi.

Cezalar arttırılmalı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ormanları yakanlara verilecek cezalara ilişkin konuştu: “Bu cezaların yeniden ele alınmasında, biz de Adalet Bakanlığı olarak fayda görüyoruz.”

Asgari ücret trafiği

Asgari ücrette artışın gündeme gelmesi üzerine, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun tarafları olan işçi, işveren ve hükumet temsilcileri arasında görüşmeler yoğunlaştı.

Öğretmen atamaları

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmen atamasının 2022 yılında olacağını belirterek, “Çalışmalarımız devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı’mız ile görüşmelerimiz bitti. Eylülün ilk haftasında atamalar yapılacak şekilde süreci paylaşacağız” dedi.

Suriye’nin kuzeyine

Briket evler yapıldı

Hatay’a komşu İdlib’de yapımına başlanan 5 bin briket evin çalışmalarına devam eden Türk Kızılay, İdlib’de briket ev projesinin ikinci etabı olarak Keferlusin bölgesinde 901 briket evin çalışmalarını tamamladı.

Diyanet verisi

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre, 2021-2022 eğitim öğretim yılı kapsamında Türkiye genelindeki il ve ilçe müftülükleri bünyesinde eğitim veren 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarının eğitimi sona erdi.

Emsal karar

Yargıtay, taksirle orman yangını çıkaran 16 yaşındaki çocuğun anne ve babasının “ev başkanı” sıfatıyla, yangından ve oluşan maddi zararın karşılanmasından sorumlu olduğuna karar verdi.

Ekmek Fiyatı

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı: “Haziran ayında Cumhurbaşkanımızın talimatıyla eğer undaki desteklemeler devam etmemiş olsaydı bugün 5 lira bile fırıncı esnafını kurtarmıyor olabilirdi. Yani ekmek 5 lira ve 5 lira üzerinde olabilirdi.”

Mobilya ihracatı

Türkiye’nin mobilya ihracatı, geçen ay, 2021’in aynı dönemine göre yüzde 14,4 artarak 337 milyon dolara ulaştı ve tüm zamanların mayıs ayı rekoru kırıldı.

Turizm tercihleri

Avrupalı turistler deniz-kum-güneş turizmini, Orta Doğulu turistler şehir ve doğa turlarını tercih ederken, son dönemde gastronomi, sağlık, alışveriş, kamp ve karavan turizmine yönelik talepte de artış gözlemleniyor.

Pfizer-BioNTech

Bir aşı daha…

Pfizer-BioNTech, güncellenen Kovid-19 aşılarının Omicron varyantına karşı orijinal aşıdan daha yüksek bağışıklık tepkisi gösterdiğini açıkladı.

Klimalarınızı temizleyin!

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Hasan Demirhan: “Bakımı yapılmayan ya da yeterince temizlenmeyen klimalar bakteri yuvası!”

Beklenti yükseldi

Zam beklentisinde olan milyonlar için konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamu çalışanlarına, Temmuz’da enflasyonun üzerinde sosyal bir koruma ilave zammı yapacaklarını bildirdi.