Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Bugün “Aziz Pierre-Paul Bayramı”

Bugün ve yarın, Hristiyan cemaati açısından çok özel bir gün. Hristiyanlar, “Aziz Pierre-Paul Bayramı” kutlaması yapıyor. Kutlama etkinliği, bu akşam saat 19.00’da, Antakya Ortodoks Kilisesi’nde. 29 Haziran Çarşamba günü de “Aziz Pierre-Paul Bayramı” kutlamaları Saint Pierre Kilisesi’nde saat 10.00’da yapılacak.

HATSU Genel Kurulu Toplanıyor

HATSU Genel Kurulu, bugün olağanüstü toplanıyor. Tek maddeli gündemde, 2023 yılı içme suyu fiyatları ele alınarak yeniden belirlenecek. Hararetli görüşmelerin geçmesi beklenen Meclis olağanüstü toplantısı, bugün saat 11.00’de.

Şeker’in Tadı Kaçtı
% 67 Zamlı Satış Bugün Başlıyor


Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü, Tarım Kredi ve bazı marketlere ucuza sattığı şekere yüzde 67, diğerlerine yüzde 37 zam yaptı. Son bir yılda şekerin kilosu 6.5 TL’den 24 TL’ye, çuvalı yaklaşık 220-250 TL’den 1.100 TL’ye yükseldi. Kristal şekerin fabrika satış fiyatı, 27 Haziran Salı (bugün) gününden itibaren; 50 kilogram şeker, Tarım Kredi Marketlerde 390 TL’den 650 TL’ye, diğerlerinde 550 TL’den 750 TL’ye çıktı.
Toz-küp şekerin %67 zamlı satışı bugün başlıyor.

Antakya Belediyesi asfaltlama yapıyor

1.Bahçeli Sokak Trafiğe Kapalı

Antakya Belediyesi ekipleri, Antakya Cumhuriyet Mahallesi 1.Bahçeli Sokak’ta asfaltlama çalışması yapıyor. Antakya Belediyesi ekipleri, bu çalışma nedeniyle, yolun yaya ve motorlu taşıt trafiğine geçici süre kapatıldığını bildirdi.

Antakya Belediyesi duyurusunda, “Cebrail Mahallesi’ndeki 1.Bahçeli Sokak’ta asfaltlama çalışması gerçekleştirileceğinden, sokağa, dün itibariyle araç park edilmemesi uygulaması başlatıldı. Bugün, 1.Bahçeli sokağa araç park ettirilmemesi rica olunur” denildi.

ATSO Bilgilendirmesi

Bugünkü Durak Yayladağı

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) üyelerine yönelik, kredi ve teşvik konularındaki bilgi birikimi paylaşım uygulamasında üçüncü durak Yayladağı ilçesi oldu. ATSO Başkanı ile yetkilileri bugün Yayladağı’na gidiyor.

ATSO’dan bugünkü Yayladağı Toplantısı ile ilgili paylaşım şöyle oldu:

“Değerli Yayladağılı üyelerimiz… Finans sağlama noktasında büyük önem arz eden hibe, teşvik ve desteklere erişim konusunda, 28 Haziran Salı günü 09:30-12:00 saatleri arasında Yayladağı Kültür Merkezi’nde bir Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirilecektir. Toplantıda; KOSGEB İl Müdürü Sayın Hayrettin Çevik, DOĞAKA Genel Sekreteri Sayın Oğuz Alibekiroğlu ve TKDK İl Koordinatörü Sayın Savaş Özgürsoy, siz değerli üyelerimizle bir araya gelecek ve yapacakları sunumlarıyla da sizleri aydınlatacaktır. Program esnasında Oda hizmetlerimize dijital ortamda en kolay, en etkin ve en hızlı nasıl ulaşabileceğiniz ile ilgili olarak da Oda yetkililerimiz tarafından bilgilendirme yapılacaktır. Tüm üyelerimiz davetlidir.”

Ortak açıklama

CHP’li 11 Büyükşehir Belediyesinin AK Parti Grup Başkanvekilleri, belediye yönetimlerinin “engelleniyoruz” yönündeki söylemleriyle ilgili ortak açıklama yaptı, Türkiye’de son dönemlerde, farklı hedeflerle algı ve manipülasyona dayalı siyasal bir iletişimin sürdürüldüğünü savundu.

BDDK kararı

BDDK’nın, finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kaynakların verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin şekilde çalışmasına yönelik attığı adımlar, dolar/TL’de hızlı düşüşü beraberinde getirirken, iş dünyası temsilcilerinden de karara destek geldi.

Su Riskleri Projesi

Tarıma yol çizecek

Kırıkkale’nin Delice ilçesinde yürütülecek Su Riskleri Projesi’yle, buğday ve mısırda su verimliliği izlenerek, iklim değişikliğinin etkilerine ilişkin analiz yapılacak.

Trafik kaydı

Trafiğe, Mayıs’ta 112 bin 709 aracın kaydı yapıldı, 2 bin 617 aracın trafikten kaydı silindi. Böylece trafikteki toplam araç sayısı 110 bin 92 arttı.

Asgari ücret için

TİSK açıklaması

TİSK Yönetim Kurulu’nun yazılı açıklamasında, “Asgari ücretin değerlendirilmesine dair yapılacak olası bir toplantıda, işveren tarafını temsilen mutlaka masada olacağız” denildi.

Emekli promosyonu

Emekli maaşını ING’ye taşıyanlara, ek koşulsuz nakit promosyon. ING Türkiye’nin kampanyasından, 17 Haziran 2022-31 Temmuz 2022 tarihleri arasında nakit promosyon alan müşteriler faydalanıyor.

MEB ile TRT’den

İşbirliği Protokolü

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İngilizce eğitimini, gramer öğretiminin ötesine geçirerek, günlük yaşam kodlarını içeren metodolojilerle yaz okullarında uygulayacaklarını bildirdi.

Adalet vurgusu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Gerçek bağlamından kopartılarak sunulan ‘sabır ve şükür’ tavsiyeleriyle milyonlara yoksulluğu, dışlanmayı, baskıyı reva gören anlayışlara karşı ödünsüz bir şekilde adaleti savunmalıyız” dedi.

Bankalar durdurdu

BDDK’nın, belirli tutardan fazla nakit dövizi olan şirketlerin yeni TL krediye erişimini engelleyen kararının ardından, bazı bankalar, düzenlemenin ayrıntıları netleşinceye kadar yeni TL kredi kullandırımını durdurdu.

Turkcell’den banka

Turkcell, bireysel ve KOBİ müşterilere hizmet verecek, 1 milyar lira sermayeli dijital banka şirketinin kurulması için BDDK’ya başvurdu.

Yapılandırma şart

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Başkanı Emre Kartaloğlu, borçlarda yapılandırmaya ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

1,5 olsun talebi

Süt sektörü temsilcileri, sektörde gösterge kabul edilen çiğ süt/yem paritesinin 1,5 seviyesine çıkartılmasını talep etti.

Ekmek Fabrikası Hatay’da da…

Türkiye’de 81 ilde 100 noktadaki meslek lisesine ekmek fabrikası kurulacak. Günlük 1 milyon ekmek üretim kapasitesiyle, o liselerin satış büfelerinde, vatandaşlar, düşük fiyatlı ekmekle buluşturulacak.

126 bin kaçak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yılbaşından bu yana 126 bin kaçak göçmen yakaladıklarını ve 44 bin 933 kişiyi kendi memleketlerine gönderdiklerini söyledi.

Gurbetçiler dönüyor

Yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmek için yola çıkan gurbetçilerin sınır kapılarından girişleri arttı. Türkiye’ye ulaşmanın mutluluğunu yaşayan gurbetçiler, sınır kapısındaki işlemlerinin memleketlerinin yolunu tutuyor.

Aşıların başarısı

İngiltere’de yapılan yeni bir çalışmaya göre, Kovid-19 aşıları, kullanılmalarının ilk yılında neredeyse 20 milyon hayat kurtardı.

Başvuru zamanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu 15 milyar liralık ‘Türkiye Aile Destek Programı’ başvuruları dün başladı.

Emsal karar

Yargıtay, üst kattaki daireden sızan su sebebiyle alt dairede oluşan maddi zararın arızanın olduğu ev sahibi tarafından ödenmesi gerektiğine hükmetti. Emsal kararla birlikte, üst kattan sızan su sebebiyle oluşacak zarar, daire sahibince ödenecek.

Bakan açıkladı

Temmuz ayında asgari ücrete zam olacak mı? Milyonlarca vatandaş, hükümet kanadından gelecek açıklamayı bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, görüşmelerin sürdüğünü ve beklenen açıklamanın bu hafta yapılacağını söyledi.