Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Samandağ Denizinde Boğulma
Meydan sahilinde RİP’e yakalanan 2 Suriyeliden biri boğularak can verdi.

Samandağ deniz sahilinde, hafta sonunda yine gözyaşı ve acı vardı. Suriyeli oldukları öğrenilen 2 kişiden biri kurtarılamazken, diğer Suriyeli ise son anda denizden çıkartılabildi. Acı olay, 2 Temmuz Cumartesi günü saat 14.00 sıralarında Samandağ Meydan Sahili’nde yaşandı.
Görgü tanıklarına göre, 35 yaşlarında olduğu öğrenilen Suriyeli kurtarılırken, yaklaşık 45 yaşında olduğu tahmin edilen Suriyeli arkadaşı ise o kadar şanslı değildi, kurtarılamadı ve hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, Samandağ Meydan Sahili’nde boğulma olayının haber alınmasından hemen sonra bölgeye sahil güvenlik, itfaiye, cankurtaran ve sağlık görevlileri gönderildi. Ancak boğulma tehlikesi geçiren iki kişiden biri kurtarılırken, diğerinin ise cesedi çıkartıldı.

Sigaraya zam
Yabancı menşeli sigaralara yeniden zam geldi.

JTİ Grubu sigara çeşitlerine 2 TL zam geldi. Yeni fiyat düzenlemesiyle, Camel Winston ve Montecarlo
sigaralarının fiyatları arttı. Dünden itibaren Winston ile Camel 28 lira, Camel Yellow ise 48 liradan satılmaya başlandı.

Antakya Sallandı

İlimiz Antakya ilçesinde küçük ölçekte bir deprem oldu. Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre, merkezi Antakya olan deprem, Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece yarısı 00:24’te, 2.9 büyüklüğünde yaşandı. Meydana gelen sarsıntıda herhangi bir can ya da mal kaybı olmadı.

Hasta Bezi Bedeli

Hasta bezi bedellerinin, sağlık raporunda öngörülen günlük kullanım adedi doğrultusunda, doğrudan hak sahiplerine aylık olarak nakdi ödenmesi için başvurular başladı.

Denetimler yapıldı

Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşa dışı balık avcılığına yönelik denetimde, denizdeki 10 kafese el konuldu.

AVM’lere ilgi

AYD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, “İnsanların yeniden sosyalleşmeleriyle birlikte, AVM’lere ilgi de arttı. Ziyaretçi sayılarına baktığımızda, AVM trafiğinde salgın öncesi döneme dönüldüğünü söyleyebiliriz” dedi.

Bayram namazı

Kurban Bayramı namazı Ankara’da 06.03, İstanbul’da 06.15, İzmir’de 06.29, Çanakkale’de 06.28, Iğdır’da 05.18’de, Hatay’da 05.58’de kılınacak.

Gümrük müşavirliği

Asgari ücretleri…

Gümrük müşavirliği ve yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği asgari ücret tarifesinde değişikliğe gidildi. Buna göre, gümrük müşavirliği asgari ücretleri 120 lira ile 2 bin 290 lira arasında, yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği asgari ücret tarifesi de 190 lira ile 62 bin lira arasında uygulanacak.

Yüzde 49,6 arttı

Devlet destekli tarım sigortalarında toplam sigorta bedeli, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 49,6 artarak 124,4 milyar liraya yükseldi.

Elektrikli araçlar

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yatırımlar için toplamda 150 milyon lira destek sağlayacak, bu sayede yaklaşık 1 milyar liralık özel sektör yatırımı tetiklenecek.

Sel’in Maliyeti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Batı Karadeniz’deki sele ilişkin hasar ve zarar tespitlerinin sürdüğünü belirterek, “Bu Sel’in, şu ana kadar yaptığımız hesaplamalar çerçevesindeki maliyeti, 4,2 milyar” dedi.

TBMM Tatili

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 1 Ekim’e kadar tatile girmesine ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Enflasyon mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonu kontrol altına aldıklarını belirterek, “Bundan sonrası aralık ayında baz etkisiyle düşmeye başlayacak” dedi.

E-ticaret kanunu

TBMM’den onay

Bir takvim yılındaki net işlem hacmi 10 milyar liranın, iptal ve iadeler hariç işlem sayısı 100 bin adedin üzerinde olan e-ticaret aracı hizmet sağlayıcı, faaliyetine devam edebilmek için Ticaret Bakanlığı’ndan lisans almak ve yenilemek zorunda olacak.

Erişime sunuldu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından, dijital oyunlar hakkında toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan dijital oyunlar kitap serisi, erişime açıldı.

Pazartesi verisi

TÜİK, Pazartesi günü Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Açıklanacak rakamla memur ve emeklilerin yılı ikinci yarısı için alacağı enflasyon farkı da netlik kazanacak.

Ticaret Heyeti

AKAMİB, 20 – 24 Haziran tarihlerinde, mobilya ve yan sanayi sektörüne yönelik ticaret heyeti gerçekleştirdi. Heyetteki 10 Türk firması, 30’un üzerinde Kanadalı firma ile ikili görüşme yaparak, yeni işbirliklerine imza attı.

Haziran ihracatı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Haziran ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 18,5 artışla 23,4 milyar dolar olmuştur” dedi.

Memurun gözü

Enflasyonda…

Asgari ücrete yapılan ara zammın ardından devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri de 4 Temmuz’da açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamlarına odaklandı.

Otobüs biletleri

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, otobüs firmalarının Kurban Bayramı biletlerinin tükendiğini belirterek, konulan ek seferlerin bilet satışlarına da başladıklarını söyledi.

Bakanlık yayınladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ek gösterge artışının bazı unvanların emekli aylık ve ikramiyelerine etkisine ilişkin tabloyu yayımladı.

TEMAD memnun

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Hamza Dürgen, astsubayların, meslekteki derece ile ek göstergelerine yönelik kanuni düzenlemelere ilişkin, “Yapılan iyileştirmeler astsubaylarımız ve aileleri açısından büyük bir kazanım” dedi.

Bağış kurbanlar

Türkiye’deki birçok yardım kuruluşu, hayırseverlerin hisselerini, Kurban Bayramı organizasyonlarıyla 80’e yakın ülkede ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.

12 yıl sonra yeniden

THK, 12 yıl sonra yeniden kurban kesimi hizmeti verecek. THK Kayyum Heyeti Başkanı Abdullah Kaya, “Vekaleten kurban bağışlarını, hem yurt içinde hem de yurt dışında internet üzerinden kabul edileceğiz” dedi.

Yeni asgari ücret

Birçok kalemi etkiledi

Asgari ücretin, 2022’nin ikinci 6 ayında brüt 6 bin 471 lira, net 5 bin 500 lira olarak belirlenmesiyle, işsizlik ödeneğinden genel sağlık sigortası (GSS) primine, kıdem tazminatından staj ücretine kadar birçok kalemde değişiklik yapılacak.

İHH güncelledi

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, dünya genelindeki mevcut ekonomik şartlar ve oluşan kur farkı nedeniyle 150 lira olan yetim sponsorluk bedelini 1 Temmuz itibarıyla 250 lira olarak belirledi.