Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatırlatma dozuna  Yoğun ilgi var

Sağlık Bakanlığı tarafından Kovid-19’a karşı yeni hatırlatma dozu randevularının tanımlanmasının ardından, aşılarını olmak için gelen vatandaşlar bazı illerde uzun kuyruklar oluşturdu.

Hac dönemi bitiyor

Kutsal topraklardaki görevlerini tamamlayarak hacı olan Müslümanlar, bayramın ikinci ve üçüncü günlerinde şeytan taşladı. Kutsal topraklardan Türkiye’ye dönüşler, 14 Temmuz’da başlayacak, son kafile ise 8 Ağustos’ta hareket edecek.

Turistin rotası

Enuygun.com’dan yapılan açıklamaya göre, temmuz ayının gelmesiyle birlikte tatil planları da çoktan yapılmaya başlandı., Özellikle de macera tutkunları, bu yaz yeni deneyimler yaşayabilecekleri rotalara ilgi gösteriyor.

Bakanlık tepkisi

Adalet Bakanlığı, AİHM’in, Osman Kavala davasında Türkiye’nin “AİHM kararlarına ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettiği” hükmünü içeren kararına tepki gösterdi.

Tatilden dönüyoruz

Tüm Uyku Tıbbı ve Araştırmaları Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Vural Fidan, tatil dönüşünde uzun yola çıkacak sürücülere, özellikle uyku yoksunluğunun en fazla hissedildiği sabahın erken saatlerinde direksiyon başına geçmemelerini tavsiye etti.

TL ile ihracat

Türk lirasıyla ihracat, yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 68,4 artarak 50,7 milyar liraya yükseldi.

Emsal karar

Yargıtay, cep telefonunda silinen belgeleri geri getirmeye yarayan programla elde edilen yazışmaların hukuka aykırı ele geçirildiğine ve boşanma davasında delil olarak kullanılamayacağına hükmetti.

Yağış grafiği

Haziran’da, Türkiye’de, yağışlarda ortalamaya göre yüzde 60, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 45 artış gerçekleşti. İl bazında en fazla yağış metrekareye 232,8 kilogram ile Bartın’da, en az yağış metrekareye 0,5 kilogram ile Mardin’de kaydedildi.

645 bin lira ceza

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nca 6 ayda denetlenen 679 kozmetik üründen 470’inin uygunsuz ve güvensiz olduğu belirlendi.

PTT’nin hedefi

Sürdürülebilir, doğayla uyumlu, daha temiz ve daha yeşil Türkiye anlayışıyla çalışmalarını sürdüren PTT A.Ş., 2030’a kadar araç filosunun yüzde 40’ını elektrikli hale getirmeyi amaçlıyor.

ESK kararı

Et ve Süt Kurumu (ESK), yetiştiricilerce Kurban Bayramı dolayısıyla hayvan pazarlarına getirilen, ancak satılmayan kurbanlıkları alacağını belirtti.

Reklam Kurulu

Kurul, yılın ilk yarısında incelediği 1101 dosyadan 949’unu mevzuata aykırı bularak bunlardan 721’ine durdurma, 228’ine idari para cezası verdi.

Sigortalı sayısı

SGK’nin verilerine göre, sigortalı sayısı, bu yılın nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre 767 bin kişi artarak 25 milyon 29 bin kişi oldu.

755,9 milyon dolar

Türk kuru meyve ve mamulleri sektörünün yılın ilk yarısındaki ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,6 artarak 755 milyon 880 bin dolara ulaştı.

Resmi Gazete’de

Bedelli askerlik düzenlemesini de içeren Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

15 Temmuz anması

Fetullahçı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin 6’ncı yılında, TRT kanalları ve radyolarında, özel yayınlarla, 15 Temmuz kahramanlarının destanları bir kez daha anılacak.

Gençlik Kampları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kuruluşlarında koruma ve bakım altındaki 2 bin 156 çocuk, gençlik kamplarında “değerler eğitimi” ile sosyal aktivitelere katılacak.

En yüksek artış

Avrupa’da 2021 – 2022’nin ilk çeyrekleri arasında konut fiyatları en çok Türkiye’de artış gösterdi. Türkiye’deki artış yıllık yüzde 110 olurken, Avrupa Birliği’nde (AB) bu oran yüzde 10’da kaldı.

İşsizlik oranları

Türkiye’de işsizlik oranı, Mayıs’ta, bir önceki aya göre 0,4 puan düşerek yüzde 10,9 seviyesinde gerçekleşti. Oran, Nisan’da, bir önceki aya göre 0,1 puanlık artışla yüzde 11,3 seviyesindeydi.

Bayram kazaları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kurban Bayramı’nda ülke genelinde meydana gelen trafik kazalarında 31 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bayram dönüşü

Kurban Bayramı öncesinde tatile çıkanların yoğun olarak kullandığı İstanbul-İzmir Otoyolu üzerindeki Osmangazi Köprüsü’nde dönüş hareketliliği sürüyor.

Kadına Şiddet

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 2022 Yılı Faaliyet Planı çerçevesinde eğitimlerin sürdüğünü bildirdi.

MGÜ çalışması

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi (MGÜ), yeni dönemde ilk kez öğrenci kabul edeceği Geleneksel Sanatlar ile Radyo ve Televizyon Programcılığı programlarıyla, el sanatları ve iletişim alanında Türkiye’nin yetişmiş insan gücüne katkı sunacak.

Bakanlıklar eliyle

Milli Eğitim Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğiyle yürütülen “Köy Yaşam Merkezleri” Projesiyle, kullanılmayan köy okulu binaları, doğa, bilim ve tasarım atölyeleri ile gençlik kampları gibi alanlara dönüştürülüyor.

Türk Kızılay

Türk Kızılay, Türkiye dahil 22 ülkede bu yıl vekaletini aldığı 149 bin 860 hisselik kurbanın kesim işlemlerini tamamladı.

Şanlıurfa ilk sırada

Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) veri tabanına göre, 1923’ten bu yana 542 bin 696 ikiz, 20 bin 121 üçüz doğum gerçekleşti. Şanlıurfa hem üçüz hem ikiz doğum sayısı bakımından ilk sırada yer aldı.

Maymun Çiçeği

Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde maymun çiçeği virüsünün yayılımının sürdüğünü ve vaka sayısının 10 bine yaklaştığını bildirdi.

İnşaat maliyeti

İnşaat maliyetindeki yıllık artış Mayıs ayında yüzde 105’i aştı. En büyük artış kalemi ise yüzde 130 ile malzemede yaşandı.

Kredi talepleri

Merkez Bankası’nın Banka Kredileri Eğilim Anketi, yılın ikinci çeyreğinde, ticari kredilerde bankaların hem onay hem de limitlerde standartları zorlaştırdığını ortaya koydu.

Kıyafet de…

Sürekli artan fiyatlar, konut ve otomobilin ardından hazır giyimi de yatırım aracı yaptı. Bu durum, perakende sektöründe ihtiyaç dışı tüketimi tetiklerken, ikinci el piyasasında da hareketliliğe yol açtı.

3 aya indi

Gıda fiyatlarındaki artış, hazır yemek sektörünü derinden etkiliyor. Yılbaşından önce 20 TL olan tabldot yemek fiyatları 40 TL’ye ulaşırken, sektördeki sözleşmeler de 3 aya kadar indi.

Bayram bereketi

Pandeminin ardından yüksek enflasyon riskiyle karşı karşıya kalan turizm sektörü, 9 günlük bayram tatilinde rahat bir nefes aldı. Özellikle sahil kesiminde oteller yüzde 90 doluluk oranına ulaşırken, yerli turist, tüm konaklamaların yüzde 50’sine ulaştı.

İstihdam geriledi

Türkiye’nin en fazla istihdam yapılan sektörlerinden olan inşaatta salgın sonrası başlayan zorlu süreç, istihdam edilen kişi sayısına da yansıdı.

Tüketiciyi aldatan

22 fenomene ceza

Reklam Kurulu, tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı tanıtım yapan firma ve sosyal medya fenomenlerine yılın ilk 6 ayında 22,8 milyon lira ceza kesti.

Çekimleri başladı

Senaryosunu ve yönetmenliğini Selçuk Aydemir’in üstlendiği komedi filmi “Güven Bana”nın çekimlerine İstanbul’da başlandı.

EGM Eğitimleri

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı, poligonlarda atış sırasında meydana gelebilecek kazaların önlenmesi ve en aza indirgenmesi amacıyla “atış nezaretçilerini” eğitiyor.

Sürücüye ceza

Emsal karar…

Yargıtay, yasak yere park eden ve uyarıcı ışığını yakmayan tır sürücüsünün, meydana gelen ölümlü kazada “kusurlu” olduğuna ve “taksirle öldürme” suçundan cezalandırılması gerektiğine karar verdi.

Kovid-19 salgını

Dünya Sağlık Örgütü, Kovid-19 salgınının “küresel acil durum” şeklinde nitelendirilmeye devam edilmesi yönünde karar aldı.

Ankara memnun

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) kuzey batı Suriye’ye yönelik Birleşmiş Milletler sınır ötesi yardım mekanizmasının 6 ay süreyle uzatılması kararını memnuniyetle karşıladı.

Okunan kitaplar

Hepsiburada, platformu üzerinden, bu yılın ilk yarısında en çok satılan kitapları ve kategorilerini paylaştı. En çok tercih edilen kitaplar sırasıyla çocuk, edebiyat, eğitim, kişisel gelişim, araştırma-inceleme alanlarında oldu.

27 Ocak’ta vizyonda

Yaşam öyküsüyle birçok kişiye ilham kaynağı olan Neslican Tay’ın hayat hikayesine odaklanan “Demir Kadın: Neslican” adlı filmin ikinci tanıtım videosu sosyal medya kanallarında yayınlandı.

Tanju Özcan için

YDK süreci başlıyor

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) tarafından 13 Haziran’da kesin ihraç talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na (YDK) sevk edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan önce yazılı, sonra sözlü savunma verecek.

Benim Ormanım

Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) devreye aldığı “Benim Ormanım” mobil uygulaması, 50 orman parkı ve 35 ekoturizm rotasına ilişkin her türlü bilgiyi doğaseverlerle buluşturuyor.