Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

KYK Yurtları

Yeni düzenleme kapsamında; Sınav, staj, Cumhurbaşkanlığı staj programı gibi eğitim faaliyetleri sebebiyle yurtta barınmak isteyen öğrenciler için yurtlar, yaz ayları boyunca gençlerin hizmetinde olacak.

Üretici memnun

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, buğday ve arpadaki verim ile TMO’nun alım fiyatlarının üreticiler tarafından memnuniyetle karşılandığını söyledi.

Mobilya Sektörü

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörünün ihracatı, ilk 6 ayda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artarak 4,1 milyar dolara ulaştı.

Genç İşsizlik

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı, bir önceki aya göre 0,2 puanlık artışla yüzde 20,3 oldu.

Hatırlatma Dozu

Sağlık Bakanlığı’nca Kovid-19’a karşı yeni hatırlatma dozu randevularının tanımlanmasının ardından, bir çok ilde aşıların yapılmasına devam edildi.

Bakan mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında atılan adımların ve ekonomik aktivitedeki canlı seyrin istihdam piyasasına olumlu yansımalarını gördüklerini söyledi.

TPAO rekoru

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), günlük 62 bin varil petrol eşdeğeri üretime ulaşarak, yurt içi üretiminde rekor yeniledi.

Borçlara düzenleme

Yüksek miktardaki KYK borçlarına ilişkin tartışma sürüyor. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, KYK borçlarına yönelik yaptığı açıklamada, “Bununla ilgili uygulamalarımız, çalışmalarımız hazır” dedi.

Açığa alındı

Uğradıkları şiddeti protesto etmek için eylem yapan doktor ve sağlık çalışanlarını cuma hutbesinde hedef gösteren imam açığa alındı.

MTV ödemeleri

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet sitesi üzerinden bir duyuru yaparak, MTV ödemelerinin 1 Ağustos’ta sona erdiği bilgisini verdi. Ödemelerin, mobil olarak da yapılabileceği duyuruda yer aldı.

Kaçakçılık artıyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkan Bendevi Palandöken, sigaraya yapılan zamların kaçakçılığı artırdığını söyledi. Zararın faturasının 50 milyar lira olduğunu savundu.

TOBB verisi

Haziran ayında onaylanan yerli malı belgelerinin; 323’ü İstanbul’da, 187’si Ankara’da, 151’i İzmir’de, 84’ü Konya’da, 81’i Mersin’de, 51’i Tekirdağ’da, 48’i Kocaeli’nde, 28’i Manisa ve Samsun’da, 27’si Adana’da, düzenlendi.

Vosvos tutkunları

Samsun ve Giresun başta olmak üzere, farklı illerden araçlarıyla gelen yaklaşık 550 “vosvos” tutkunu, ilk olarak Ünye Çınarsuyu Kamp Alanı’nda buluştu.

15 Temmuz

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nca, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında, “Türkiye Aşkına” temasıyla, Türkiye genelinde ve yurt dışında geniş kapsamlı anma etkinlikleri düzenlenecek.

Bir ataya geldiler

Nöbeti birlikte tuttular

Farklı üniversitelerden öğrenciler, 14 kilometrelik Samandağ sahilinde, deniz kaplumbağalarının “güvenli yaşam yolculuğu” yapabilmesi için gönüllü nöbet tutuyor.

Emekliler için

Yapı Kredi, 3 yıl boyunca emekli maaşını bankadan almayı tercih eden emeklilere, 5 bin 250 TL’ye varan nakit promosyon fırsatı sunuyor. Yapı Kredi açıklamasına göre, 5 bin 250 TL’ye varan nakit promosyon fırsatı kampanyasından 31 Temmuz’a kadar yararlanılabilecek.

Gündem: İşsizlik

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, ‘kimseyi işsiz, aç açıkta bırakmadık’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işsizlik ile ilgili sözlerini ve TÜİK’in işsizliğin azaldığına dair verilerini eleştirdi.

Sektör sıkıntılı

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı Tamer Kıran, sektörün; finansmana erişim kolaylığı yanı sıra yat inşası ve tamir-bakım faaliyetlerine yönelik yer sorununa da çözüm beklediğini dile getirdi.

Cinsiyet eşitliğinde

Etiyopya’nın gerisindeyiz

Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu’nun Küresel Cinsiyet Eşitsizliği endeksinde 9 basamak ilerleyerek 124’üncü oldu. Cinsiyet eşitsizliğinin en fazla olduğu ülke, 146’ncı sıradaki Afganistan.

Esnafın talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Memurlara yapılan ek gösterge düzenlemesi gibi, esnaf ve çiftçi gibi Bağ-Kur’lu çalışanların da emekli aylıklarına düzenleme yapılmalı” dedi.

Haziran fiyatları

TZOB: “Elma 7 kat, yeşil mercimek 3,8 kat, maydanoz 3,6 kat, ıspanak 3,5 kat, kuru fasulye 3,4 kat, marul, kuru incir, havuç ve nohut 3,2 kat ve kuru üzüm 3 kat fazlaya tüketiciye satıldı.”

Bakan yalanladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İngiltere’den getirilen binlerce ton çöpün Türkiye’de yakılarak imha edildiği ve bunun bir çevre felaketine neden olduğu iddialarını yalanladı.

1 Ağustos’a kadar

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) bu yıla ait ikinci taksiti 1 Ağustos’a kadar ödenebilecek. Ödemeler için son gün, 31 Temmuz 2022 günü resmi tatile rastladığı için 1 Ağustos 2022 olarak belirlendi.

6,5 milyar dolar

Türkiye’den, yılın ilk yarısında, 6 milyar 493 milyon 259 bin dolarlık otomotiv yan sanayi ürünü ihracatı yapıldı.

Rekor kırdı

Türkiye’nin un ihracatı, yılın ilk yarısında, 2021’in aynı dönemine göre yüzde 33 artarak 652 milyon dolara yükseldi ve tüm zamanların ocak-haziran rekoru kırıldı.

6 yıl geçti

FETÖ’nün, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi, tarihte eşine az rastlanacak direniş örneği sergileyen Türk Milleti, ülkenin istiklaline ve istikbaline bir kez daha sahip çıktı.

En iyileri arasında

İstanbul Havalimanı, ABD New York merkezli, dünyaca ünlü Travel and Leisure Dergisi’nin “The 10 Best International Airports” anketinde, “Dünyanın En İyi 10 Uluslararası Havalimanı” arasında yer aldı.

MASAK kıskacı

Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı, geçen yıl FETÖ ile mücadele kapsamında 659 kişinin yurt içindeki mal varlığı donduruldu, 203 kişi hakkında yabancı ülkelere mal varlıklarının dondurulması talebi iletildi.

Vefatının 2. Yılı

Türk edebiyatına tiyatro oyunu, roman, deneme ve çeviri gibi farklı türlerde önemli eserler kazandıran Yazar Adalet Ağaoğlu’nun vefatının üzerinden iki yıl geçti.

Treni sevdik

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kurban Bayramı tatilinde, 408 bin kişinin trenlerle seyahat ettiğini bildirdi.

Yasal takipteyiz

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı, 2022 yılı Ocak-Mayıs döneminde 403 bin kişi oldu.

OHAL Komisyonu

Talepleri reddetti

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, Fetullahçı Terör Örgütü’nün, 15 Temmuz darbe girişimi için hazırlanan sözde yurtta sulh konseyi tarafından askeri birlik komutanlıklarına gönderilen sıkıyönetim emri ekindeki atama listesinde adı geçen 28’i general, 30 eski askerin görevlerine iade başvurularını reddetti.

Sanayi Endeksi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Mayıs’ta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,1 yükseldi.

Yurtlar hazır

Yaz tatilini seyahat ederek değerlendirmek isteyen gençler, 81 ilde seçilen KYK yurtlarında ücretsiz konaklayabilecek. 15 Temmuz-1 Eylül arasında ücretsiz konaklamadan faydalanacak gençler için yurtlar hazır hale getirildi.

Hatıra Ormanı

Öğretmenler için

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ankara’nın Keçiören ilçesinde, Şehit Öğretmenler için anıtın da bulunacağı “Öğretmen Hatıra Ormanı” oluşturulacağını belirtti.

Yüzde 132,7 arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi, Mayıs’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 132,7 artış gösterdi.

Bakan açıkladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, düzenlemeyle astsubayların yıllardır süren taleplerinin karşılandığını, harekat veya operasyon görevleri nedeniyle astsubaylığa geçiş sınavlarına katılamayan uzman erbaşlara da ilave sınav imkanı sağlandığını belirtti.

Gençler için

Hepsiburada, 15-25 yaş arası gençlere özel fırsat ve avantajlar sunan Efsane Gençlik platformunu hayata geçirdi.

Dolandırıcılar…

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Mikhail Sytnik, “Kullanıcıların, başvurdukları kripto kaynaklarını dikkatlice kontrol etmelerini ve YouTube’daki rastgele yorumlara güvenmemelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Böcek boyutunda

Mikro İHA çalışması

Çığır açan teknolojiler konusunda Türkiye’ye yeni kazanımlar sağlamak için çalışmalar yürüten ASELSAN, böceklerden ilham alınarak tasarlanan mikro hava araçlarını gündemine aldı.

TSK’da FETÖ

Milli Savunma Bakanlığı’nın Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadelesinde, bugüne kadar 150’si general, 24 bin 388 kişi ihraç edildi.

Mayıs’ta arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi, Mayıs’ta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 132,7 artış gösterdi.