Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa Kısa Haberler

MKÜ’de “OSB Kesintisi” Cuma

MKÜ’de “OSB Kesintisi”

Cuma gecesinden Cumartesi akşamına kadar

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde Öğrenci Bilgi Sistemi planlı Hizmet Kesintisi uygulanıyor.

MKÜ’nün konuyla ilgili duyurusunda şöyle denildi:

“Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) uygulama sunucularında bakım çalışması gerçekleştirileceğinden dolayı, 22.07.2022 saat 20:00 ile 23.07.2022 saat 18:00 saatleri arasında hizmet verilemeyecektir. Tüm personel ve öğrencilerimize önemle duyurulur.”

Hatay’da Kamu Arazisi Satılıyor

Resmi Gazete’de önceki gün yayınlanan “Kamu Taşınmazı Tahsis Duyurusu 2022/1” başlıklı ilanla, kamu taşınmazlarının yatırımcılara tahsis edilmesine yönelik uygulamada karar çıktı. Resmi Gazete’de  yayınlanan “Kamu Taşınmazı Tahsis Duyurusu 2022/1” başlıklı ilanla; Antalya, Mersin, Muğla, Ordu, Afyonkarahisar, Hatay, İzmir, Kars, Trabzon gibi kentlerdeki 51 adet taşınmaz, yerli ve yabancı yatırımcılara tahsis edilecek.

Festival Bugün Başlıyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, Hatay’ın anavatana katılışının 83. Yıldönümünde düzenlediği 38. Hatay Festivali kapsamında düzenlenecek etkinlikler, 21 Temmuz Perşembe akşamı; Sünnet Şöleni, 83 Metrelik Künefe İkramı ve Folklor Gecesi ile başlayacak. Antakya EXPO alanının ev sahipliği yapacağı bugünkü etkinlikler saat 17.30’da başlayacak.

Yarın ise Türkiye’nin en uzun soluklu amatör futbol turnuvası olan, Erhan Aksay EXPO Futbol Turnuvası’nda  finale kalan Güneyler ve Hatay Medeniyetler takımları, turnuvanın şampiyonu olmak için Esentepe Futbol Sahası’nda ter dökecek.

Yarın saat 19.00’da başlayacak maçtan önce, Hatay Veteranlar ile Fenerbahçe Veteranlar, saat 18.00’de bir gösteri maçı yapacak. Fenerbahçe’nin eski futbolcularının yer alacağı maçta, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da forma giyerek, sahadaki yerini alacak. Yarın ayrıca, Antakya EXPO alanında saat 20.30’da bir kokteyl verilecek.

23 Temmuz Cumartesi günü saat 18.30’da Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin taş binası önünde başlayacak konserin ardından, UNESCO Gastronomi Evi, piyano ve keman dinletisine ev sahipliği yapacak. Saat 19.00’da başlayacak müzik dinleti sonrası, bu kez yine EXPO alanında, sanatçı Volkan Konak Hataylılara konser verecek.

Volkan Konak’ın Antakya konseri, Cumartesi akşamı saat 20.30’da EXPO Amfi Tiyatro’da gerçekleşecek.

HATSU 8 Yılda 2822 Km Şebeke Yeniledi

Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı HATSU’nun, ilimizde içme suyu dağıtımını sağlıklı hale getirmek üzere, son 8 yıl içinde toplam 2822 Km’lik şebeke yenilemesi yaptığı bildirildi.

HATSU’dan bu konuda yapılan paylaşım şöyle:

“Vatandaşlarımıza daha sağlıklı ve temiz bir gelecek inşa ediyoruz. Gayrisıhhi boruları bertaraf ederek, su iletimini daha temiz, güçlü ve kayıpsız sağlama hedefiyle, içme suyu yatırımlarımız devam ediyor. Yatırımlarımız kapsamında, 2014’ten bu yana 2822 km şebeke yeniledik.”

Turkcell’in Engelsiz Mağaza’sı Hatay’da

Engelli bireylerin sosyal hayata eşit ve bağımsız katılmalarına desteklemek amacıyla pek çok farklı alanda çalışmalar sürdüren Turkcell, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında uygulamaya aldığı ‘engelsiz mağaza’ konseptiyle Hatay’da da hizmet vermeye başladı.

Engelli bireyler, rahatça ziyaret edebildikleri engelsiz Turkcell mağazalarında, son teknoloji ürünleri ve dijital servis çözümleri deneyimleyebiliyor. Yeni nesil mağazaların, engelli bireylerin ihtiyaçlarına yönelik ve rahatça ziyaret edebilecekleri şekilde tasarlandığı ‘engelsiz mağaza’larla, müşterilere son teknoloji ürünler ve dijital servis çözümler sunuluyor.

Turkcell’in Hatay’da hizmet veren engelsiz mağaza vitrinlerinde, ‘engelsiz mağaza ikonu’ yer alıyor. Mağazalarda, görme engelliler için hissedilebilir zemin ve Braille etiketleme bulunurken, Hayal Ortağım uygulaması üzerinden de kapalı alanlarda navigasyon teknolojisi kullanılıyor. Aynı zamanda işitme engellilere özel işaret diliyle hizmet verilirken, yine işitme engellilere, görüntülü çağrı merkezi çalışanların tabletinden hızlıca bağlanarak destek verebiliyor.

Bedensel engelliler için de çeşitli çözümler barındıran engelsiz mağazalarda, akülü tekerlekli sandalye şarj noktası, kasa ve akıllı destek ünitelerinin bedensel engellilerin ergonomisine uygun şekilde, alçak olması gibi farklı çözümler sunuluyor.

Esnafın mesajı:

Halk otobüsleri için

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Halk otobüsçüler kamu hizmeti vermekten ve ücretsiz taşıma yapmaktan değil, bu hizmetleri yaparken yeterli desteği alamamaktan mustarip.”

Maske uyarısı

CHP KOVID-19 Danışma Kurulu, pandeminin 6’ncı dalga ile sürdüğünü belirterek, “Şehirlerarası ve şehir içi ulaşımda toplu taşımada maske zorunluluğu getirilmeli” dedi.

Çalışmalar sürüyor

Türkiye’nin ilk yer altı doğal gaz depolama tesisi olan Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin kapasitesi yaklaşık yüzde 44 artışla 3,2 milyar metreküpten 4,6 milyar metreküpe çıkarılacak.

Gündem: Fiyatlar

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında dün toplanan Fiyat İstikrarı Komitesi’nde, son dönemde küresel gelişmelere bağlı, başta enerji ve gıda olmak üzere, emtia fiyatlarının seyri mercek altına alındı.

Ucuza alışveriş

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca, “Vatandaşlar pazar ve marketleri gezsin. Marketteki salkım domates 22-25 lira, pazarlarda 15-10 lira” dedi.

Askeri araçlar için

Bilkent Üniversitesinde, savunma sanayisinde kullanılan araçlarda çukur ve kasislerin uzaktan gerçek zamanlı tespit edilmesine imkan sağlayan çözüm geliştirildi.

Üreme dönemleri

Nesli tükenme riskiyle karşı karşıya bulunan canlılar arasında yer alan deniz kaplumbağaları caretta carettaların Mayıs ve Haziran’da başlayan yumurtlama döneminin ardından yumurtalarından çıkan yavruları suyla buluşuyor.

İklim değişikliği

Uzmanlar, küresel ısınmayla yükselen sıcaklıklar nedeniyle uyku kalitesinde görülen bozulmanın, ilerleyen yıllarda daha da artacağı uyarısında bulundu.

Suriye ile de…

Saadet Partisi Genel Başkanı Yemel Karamollaoğlu “Türkiye, BAE ile Suudi Arabistan ile İsrail ile nasıl normalleştiyse; Suriye ile de derhal yeni bir süreç başlatmalıdır” diye konuştu.

Düşüşler olabilir

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, akaryakıt fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Nebati, küresel fiyat oluşumlarına bağlı olarak yakın zamanda akaryakıt fiyatlarında ilave düşüşler beklendiğini ifade etti.

Bakan açıkladı

Artan vaka sayılarıyla ilgili konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz” dedi.

Sıfır çekenler!

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, YKS sonuçlarıyla ilgili, “Üniversite sınavında 100 puanı geçemeyen aday sayısı bir yılda yüzde 308 artmıştır” dedi.

Gıda Artıkları= Yem

Tarım ve Orman Bakanlığı, yürüttüğü taslak çalışmayla, gıda artıklarının yem olarak değerlendirilmesinin önünü açacak. Yapılacak mevzuat değişikliği, son şekli verildikten sonra, yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek.

12.7 milyar ödendi

Sigorta şirketleri, 2021 yılında trafik sigortasına toplam 12.7 milyar TL tazminat ödedi. 7.3 milyar lira ile de en yüksek tazminat, otomobillerin karıştığı kazalarda gerçekleşti.

Beklentiler zayıflıyor

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) raporuna göre, mevsimsellik ve faaliyetlerdeki hareketliliğe rağmen yılın ikinci yarısına yönelik beklentilerde düşüş kaydedildi.

Ziraatçılar uyarıyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “2050 yılına kadar artan nüfusu besleyebilmek için mevcut üretimin yüzde 60 oranında artırılmasına ihtiyaç var” dedi.

Konteyner fiyatları

Korkmaz Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Korkmaz, Çin’de konteyner fiyatlarının 15 bin dolar seviyesine çıktığını söyledi. Korkmaz, bu durumun Türkiye lehine olduğunu belirtti.

Net UYP açığı

Türkiye’nin yurt dışı varlıkları ile yükümlülüklerinin farkı şeklinde tanımlanan net UYP, mayısta eksi 226,1 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

TCMB rezervi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) net rezervi, 8 Temmuz haftasında 6,1 milyar dolara geriledi. Böylelikle net rezervlerde, Nisan 2002’den bu yana en düşük seviye izlendi. Brüt rezervler de 100 milyar doların altına geriledi.

Euro/Dolar Eşitliği

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu, “Euro/Dolar kurunun eşitlenmesi, ihracat operasyonlarımızda karlılığı olumsuz etkileyen bir faktör haline geldi” dedi.

48 yıl geçti

Kıbrıs’ta, Türklerin Rumlar tarafından uğradığı baskı ve zulmün önüne geçmek ve Ada’da barış ve huzuru tesis etmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın üzerinden 48 yıl geçti.

Bakanlık operasyonu

İçişleri Bakanlığı tarafından, düzensiz göçle mücadeleye yönelik “Huzur-2022/7” uygulamasında 18 organizatör gözaltına alındı, 1141 düzensiz göçmen yakalandı.

YKS tercihleri

Uzmanlara göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih işlemlerinde, adayların, puanlarına göre değil başarı sıralamalarına göre tercihte bulunması büyük önem taşıyor.

Startup dostu platform

Here2Next hayata geçirildi

Anadolu Efes, Arçelik, Enerjisa Enerji, Ford Otosan, Migros, Tüpraş, Türk Hava Yolları, Türkiye İş Bankası ve Yeni Nesil Kafası kurum-startup iş birliklerinin katma değerine dikkati çekmek için “Here2Next” platformunu kurdu.

Operasyon sinyali

Suriye için geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tel Rıfat ve Münbiç, terör yatağı haline dönüşmüştür, terör örgütünün sığındığı bu limanları temizlemenin vakti esasen çoktan gelmiştir” dedi.

Pul biberi 93 ülkede

Türkiye’de üretilen ve yemeklerin vazgeçilmez lezzetlerinden olan pul biber, yılın ilk yarısında, aralarında Almanya, Hollanda, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın da bulunduğu 93 ülkenin mutfağında yemekleri lezzetlendirdi.

TÜİK verisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, tüketici güven endeksi, Temmuz’da, aylık bazda yüzde 7,4 artışla 68 değerini aldı.

Ruslar ilk sırada

Yabancılara konut satışında, Haziran’da tüm zamanların en yüksek aylık rakamına ulaşılırken, yılın ilk yarısında ise ocak-haziran rekoru kırıldı. Yabancıya konut satışında, Ruslar ilk sırada yer aldı.

YÖK Sanal Fuarı

Yükseköğretim Kurulu’nca (YÖK), Türk üniversitelerini yurt dışında dijital platformda adaylara tanıtacak “Study in Türkiye YÖK Sanal Fuarı 2022” başladı. 22 Temmuz’da sona erecek olan fuar, “http://virtualfair-yok.gov.tr”​ internet adresi üzerinden yapılıyor.