Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Zamanında Ödenmeyen Kamu Alacağı Faizi Arttı
% 19’dan % 30’a…

Devlet, vatandaştan, zamanında ödenmeyen alacağı için uyguladığı aylık % 1.6, yıllık % 19 olan faiz alacağını aylık % 2.5, yıllık % 30’a çıkardı. Resmi Gazete’de yer alan 5801 sayılı Cumhurbaşkanı kararıyla, gecikme zammı oranı aylık yüzde 1.6’dan yüzde 2.5’e çıkarıldı. Böylelikle, zamanında ödenmeyen kamu borcu için her ay % 2.5 , yıllık % 30 faiz eklenecek.

Hatay’da Aşılama % 82,9

Dünya genelinde ve ülkemizde artış vakaları dikkati çeken pandemiye karış mücadelede, ilimiz Hatay’da aşılama oranı % 82.9’da. En az iki aşı yaptırmış nüfus, % 82.9’luk oranı oluştururken, Türkiye ortalaması ise % 85.5’te. Bu duruma göre, Hatay’da aşılama oranı Türkiye ortalamasının altında.

Merkez, Faizi Sabit Tuttu: % 14

Merkez Bankası, aylık politik faizini yine değiştirmedi. Politik faiz, 7.kez % 14 şeklinde sabit tutuldu. Merkez Bankası’nın saat 14.00’deki kararı öncesinde, Dolar/TL paritesi 17,67’yi gördü. Euro/TL’de ise bu seviye 18,04 oldu. Merkez Bankası kararı sonrası, dövizde çok önemli hareketlilik yaşanmadı.

KORONAVİRÜS raporu
7 Günde 226.532 Vaka, 96 Ölüm…

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülke genelinde vaka sayıları artıyor. Bakanlık resmi verilerine göre, 11-17 Temmuz’da 226 bin 532 kişinin testi pozitif çıktı, 96 kişi hayatını kaybetti, iyileşen sayısı ise 124 bin 732 oldu. Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının tespit edildiği 11 Mart 2020’den bu yana görülen vaka sayısı 15 milyon 524 bin 71’e yükselirken, 99 bin 184 kişi hayatını kaybetti. 4-10 Temmuz arasında vaka tespit edilen vaka sayısı ise 117 bin 95. Buna göre, vakalar bir önceki haftaya göre yaklaşık 100 bin arttı. Bugüne kadar uygulanan toplam aşı miktarı ise 149 milyon 16 bin 479 doza ulaştı.

Serinyol’da Festival

İlimiz Antakya ilçesine bağlı Serinyol Mahallesi’nde Evvel Temmuz Festivali etkinlikleri yapılıyor. Dün başlayan, bugün ve yarın da düzenlenmesi beklenen etkinlikler tiyatro ve müzik ağırlıklı.

Serinyol’da festival coşkusuna katkı verecek sanatçı ve gruplarla ilgili olarak şu paylaşım yapıldı:

“Farfur, Revan, Jısır, Praksis, Şevki Yıldırım, Murat Özgün, Perperik, Moyo Masal Tiyatrosu, İlker Kılıçer, Tiyatro Sardunya ve Şubadap Çocuk’un sahne alacağı programda, ayrıca çocuklar için atölyeler ve kadınlara özel bir panel gerçekleşecek.”

Kırıkhan Yolunda Onarım

Karayolları, Antakya-Kırıkhan yolunun bir bölümünde onarım çalışmaları yapıldığını bildirdi. Karayolları duyurusunda, “Kırıkhan-Hatay yolunun 1-2. kilometrelerinde üstyapı yenileme çalışmaları nedeniyle ulaşım kontrollü sağlanıyor” denildi.

Aba, Yayladağı’nda 13 Ağustos’ta

Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası, önümüzdeki ay Yayladığı ilçesinde yapılacak. Bu yıl 21’incisi düzenlenen Geleneksel Yayladağı Kültür Sanat ve Çilek Festivali kapsamındaki şampiyona, 13 Ağustos’ta vefat eden eski belediye başkanının adını taşıyan, Mustafa Sayın Güreş Sahası’nda yapılacak. ABA güreşleri, 12 sıklette yapılacak.

HATSU’dan İskenderun’daki su sıkıntısı yorumu:

Depo Seviyesi Yetersiz…

İskenderun’da, özellikle yüksek semtlerde ciddi su sıkıntısı olduğu bildirildi. HATSU, sıkıntının, içme suyu depolarındaki su seviyesinin yetersizliğinden kaynaklandığını bildirdi.

HATSU açıklaması şöyle:

“İskenderun ilçemize bağlı İsmet İnönü Mahallesi’nde, içme suyu deposundaki su seviyesinin yetersiz olmasından dolayı; Şahin Tepesi, İlknur Sitesi, Savcılar Sitesi ve Doktorlar Sitesi’nin olduğu bölgede su kesintisi yaşanmaktadır. Su seviyesinin yeterli düzeye gelmesiyle, su iletimi tekrardan sağlanacaktır. Halkımıza önemle duyurulur.”

ADD Genel Yönetimi Hatay’a geliyor

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Merkez Yönetim Kurulu, 23 Temmuz’da, Dr. Mustafa Hüsnü Bozkurt başkanlığında Antakya’da toplanacak. Toplantı öncesi, ADD Genel Başkanı ile Yönetimi, 22 Temmuz Cuma günü (bugün) saat 15.30’da bir basın toplantısı düzenleyecek, ardından Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a ziyarette bulunacak. 24 Temmuz Pazar sabah 11.00’da yapılacak ADD Genel Merkez Yönetim Kurulu toplantısından sonra, heyet üyeleri, Samandağ’da bir dizi ziyaretlerde bulunarak ilimizden ayrılacak.

Ziraatçılar uyarıyor:

Anız yakmayın!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Ülkemizde 2021 yılında 2 bin 793 adet orman yangını gerçekleşti ve bu yangınların çıkış sebebinin yüzde 5,9’u yani 165 âdeti anız yakılması sonucudur.”

Çiftçiye ödeme

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı arpa ve buğday üreticilerine, Toprak Mahsulleri Ofisi alım primi desteği ödenecek. Primi desteğine ilişkin kararın yürürlüğe konulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

98,7 milyar dolar oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, 8 Temmuz haftasında bir önceki haftaya göre 2 milyar 291 milyon dolar azalarak 98 milyar 651 milyon dolara geriledi.

Bakan açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, gelecek yıldan sonra, yap-işlet-devlet (YİD) projelerinin kendi kendilerini destekleyeceklerini bildirdi.

OGM verisi

Ihlamur yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için çalışmalar yürüten Orman Genel Müdürlüğü (OGM), ıhlamurla, orman köylüsüne yıllık yaklaşık 6 milyon lira, ülke ekonomisine de yaklaşık 35 milyon liralık katkı sağlıyor.

Bakanlık Genelgesi

Orman Yangınlarına

İçişleri Bakanlığı, orman yangını için riskli bölgelerdeki ormanların çevresinde ateş yakılmasının ve orman alanlarına girişlerin 31 Ağustos 2022 tarihine kadar yasaklanacağını bildirdi.

Vizyona giriyor

Üst düzey suçluların tutulduğu gizli bir CIA üssüne getirilen çok aranan bir suçlunun, hücresinden kaçarak üssün kontrolünü ele geçirmesinin ardından, tesiste hapis kalan CIA ajanının mücadelesini anlatan “Çıkış Yok” bu hafta vizyona girecek.

Yağışlar %28 arttı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de tarım sezonunda yer alan 1 Ekim 2021 ile 30 Haziran 2022 arasındaki 9 aylık dönemde yağışlar, geçen yılın aynı dönemine göre bu yıl yüzde 28 arttı.

Yeni meslekler de  YKS tercih kılavuzunda

ÖSYM’nin 2022-YKS tercih kılavuzunda ilk kez, ön lisans düzeyinde öğrenci kabulü yapacak “açık deniz sondaj teknolojileri”, “açık deniz tabanı uygulamaları teknolojisi”, “siber güvenlik” ve “CNC programlama ve operatörlüğü” bölümleri de yer aldı.

Kaymakam Adaylığı

Kaymakam adaylığı sınav ilanı, Resmi Gazete’nin çeşitli ilanlar kısmında yayımlandı. İçişleri Bakanlığı tarafından, Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı’na 100 kaymakam adayı alınacak. Sınav, 18 Eylül 2022’de saat 10.15’te Ankara’da yapılacak.

Kas yapanlara Steroid uyarısı

İstanbul Gelişim Üniversitesi Egzersiz ve Spor Bilimleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Haluk Saçaklı: “Steroid alınarak kas kütlesini artırmaya çalışanlar dikkat etmeli. Steroidler, kalbe giden atar damarları tıkayarak kalp krizine yol açabilir.”

Bakanlık bildirdi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca, 2022 sonu arıtılmış atık suların yeniden kullanım hedefi olan yüzde 4 oranının, yılın ilk yarısında yüzde 4,2’ye ulaştığı bildirildi.

Kızılay eğitimi

Türk Kızılay’dan yapılan açıklamada, Save the Children Türkiye Ofisi Afetlere Hazırlık Planı işbirliğiyle oluşturulan projede, 6-18 yaş grubu çocuklara afetlere hazırlık eğitimleri veriliyor.

Reyhanlı saldırısı

ABD’den Türkiye’ye getirilen, Reyhanlı saldırısı sanığı M.G., El Muhaberat’ın Lazkiye sorumlusu Albay Kifah Melhem ile nerede görüştüğünü ve saldırının nasıl gerçekleştirildiğini tüm detaylarıyla anlattı.

Cezalara düzenleme

Otoyollar ile erişme kontrolünün uygulandığı kara yolları için belirlenen ücretleri ödemeden geçiş yaptığı tespit edilen araç sahiplerinden tahsil edilen idari para cezalarında düzenlemeye gidildi.

EYT de gündemde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin: “Önümüzdeki günlerde; geçici işçiler sorunu, kamudaki muhtelif sözleşme biçimleri var, onların sorunları, EYT… Bütün bu sorunlar, çözülecek sorunlardır.”

AK Parti’den dava

Nasuh Mahruki’ye

AK Parti’nin avukatları, “partinin kişilik ve saygınlığına saldırıda bulunduğu” gerekçesiyle, eski AKUT Başkanı Nasuh Mahruki hakkında, 50 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Veriler yükseliyor

Sağlık Bakanlığının haftalık Kovid-19 verilerine göre, 11-17 Temmuz’da 226 bin 532 kişinin testi pozitif çıktı, 96 kişi hayatını kaybetti.

ÖTV kaldırılsın,

Taksit sayısı artsın

Beyaz eşyada 6 ayda iç satışlar yüzde 8 düştü, ihracat yüzde 1 arttı. İç pazarda daralmanın sürmesini bekleyen TÜRKBESD, talebi canlandıracak adımlara ihtiyaç olduğunu bildirdi.

İlk yerli konteyner

Kalkavan Ailesi’nden

Kalkavan Ailesi’nin sahip olduğu Sedef Tersanesi, aynı gruba bağlı Turkon Line için iki adet konteyner gemisi inşa edecek. Böylece, 22 yıl sonra ilk kez Türk tersanelerinde bir konteyner gemisi inşasına başlanacak.

Seçimlerin gençleri

2023 seçimlerinde, 64 milyon seçmenin oy kullanma hakkı var. Bu seçmen sayısının yüzde 16’sını, yani 18 milyonunu gençler oluşturuyor.

Esnafın derdi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Ücretsiz taşınan yolcular için verilen destek, 2018’den bu yana yalnızca yüzde 50 artış gösterdi. Verilen destek, halk otobüsçü esnafımızın maliyetlerini karşılamıyor.”

AYM kararı

Anayasa Mahkemesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 2017 Anayasa değişikliği halk oylaması sonucuna yönelik “mühürsüz pusula” başlığındaki eleştirilerini ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdi.