Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hassa Sallandı

İlimiz Hassa ilçesi merkezli, son 48 saatte iki orta ölçekte sallantı yaşandı. Geçtiğimiz hafta Cuma sabahı 3,5’lik deprem sonrası, Pazar akşamı da 21.58’de yine Hassa merkezli, 2,7 büyüklüğünde bir sarsıntı yaşandı.

Tekstil Mühendisliği okuyanlara

Ayda 5500 Tl Burs

Üniversitelerin kontenjanları ve taban puanlarının açıklanmasıyla birlikte, öğrencilerin tercih süreci de başladı. Tekstil ve Hazır Giyim İhracatçı Birlikleri, üniversite sınavında ilk 20 binde yer alan ve ilk 5 tercihinden birinde Tekstil Mühendisliğini seçerek bölüme girmeye hak kazanan öğrencilere, bugün itibariyle, aylık 5 bin 500 TL burs imkanı sunacaklarını duyurdu. Kriterlere uygun olmaları halinde, Türkiye genelinde 14 Tekstil Mühendisliği bölümüne kayıt yaptıracak toplam 463 öğrencinin tamamı da bu burstan yararlanabilecek.

Dörtyol AKP İlçe yeni Başkanı

Osman Görgen…

Dörtyol ilçesinde boşalan AKP İlçe Başkanlığına Osman Görgen getirildi. Av. Mehmet Burat İzgi’nin istifasıyla boşalan Adalet ve Kalkınma Partisi Dörtyol İlçe Başkanlık görevine, Osman Görgen atandı.

Emeklilere çağrı

Emekli Sandığı kapsamındaki toplam 2 milyon 385 bin 799 kişinin 1 Temmuz 2022’den geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan fark tutarları, 28 Temmuz Perşembe günü, aylık almakta oldukları banka ve PTT şubelerindeki hesaplarına gönderilecek.

MEB LGS verisi

Bu yıl 8. sınıftan mezun olan 1 milyon 236 bin 308 öğrencinin 1 milyon 31 bin 799’u Merkezi Sınav’a katıldı ve 1 milyon 8 bin 139 öğrenci, ilk yerleştirme için tercihte bulundu. Bu öğrencilerden 951 bin 703’ü, tercih ettiği okullardan birine yerleştirildi.

TÜİK açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2021 yılına ilişkin yazılı medya ve uluslararası standart kitap numarası istatistikleri (ISBN) açıklandı. Buna göre, Türkiye’de geçen yıl 72 bin 52 kitap yayımlandı.

Araç alırken

Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği Başkanı Erdem, “Mevzuat gereği hiçbir sigorta şirketi, karşı tarafın hasarını, suçlu olunsa dahi aracın hasar bedeline ekleyemez” dedi.

Diş iltihabı

İGÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nden Prof. Dr. Şeref Ezirganlı, “Tedavi edilmediğinde, akut iltihaplar kronikleşir ve kendilerine buldukları yoldan, bir kanal vasıtasıyla ağız içine ya da ağız dışına akarlar” dedi.

Yazlık konutlar da

Emlakjet, 2021 ve 2022 yıllarını karşılaştırdığı verilere göre, yazlık sahipliği % 22 ile geçen yıla yakın gerçekleşirken, kış mevsiminde de yazlık evde kalanların oranı geçen yıla göre 4 puanlık yükselişle % 50’ye yükseldi.

Personel alımı

DSİ, taşra teşkilatında bekçi olarak çalıştırılmak üzere 50 sürekli işçi alacak. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) “Açık Kamu İş İlanları” bölümünde ilan edilen şartları taşıyan adaylar, başvurularını İŞKUR İl Müdürlükleri veya www.iskur.gov.tr aracılığıyla yapabilecek.

99 sene oldu

Türkiye’nin egemen ve bağımsız bir devlet olarak tanınmasını sağlayan Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının üzerinden 99 yıl geçti.

4 yaşında

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin hayata geçmesiyle kurulan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, 4’üncü yılını kutluyor.

Komite toplantısı

Finansal İstikrar Komitesinin 5’inci toplantısı, dün, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıda, küresel ve yerel düzeydeki son gelişmeler ele alındı.

Resmi ilanlar

Basın İlan Kurumu’nun idari kayıtlarından elde edilen bilgilere göre, 2021 yılında resmi ilan ve reklam bedelleri yüzde 34,7 artarak 612 milyon 655 bin 609 lira oldu.

Boş kontenjanlar

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki yerleştirme sonuçlarına göre liselerin boş kontenjanları ve taban puanlarını “e-okul.meb.gov.tr” adresinden açıkladı.

Büyükşehirlerde

Kira göçü başladı

Yüksek kira artışlarının etkisiyle rekor düzeye ulaşan enflasyonun büyük şehirler ve kıyı bölgelerde çok daha sert hissedilmesi, tersine göçe yol açtı. Sağlıktan perakendeye kadar birçok sektörde istihdam edilenler, yaşam maliyetinin daha düşük olduğu Anadolu’ya yöneldi.

Otomotiv sektörü

Aylardır daralma yaşayan Türkiye’nin otomobil üretimi, çip krizinde negatif ayrışmanın son bulmasıyla haziranda yıllık bazda %39 arttı. Sektör çip konusunda ikinci yarıdan daha da umutlu.

Sektör zorda

Sektördeki en ciddi sorunun finansmana erişim olduğuna dikkat çeken, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği: “Finansmana erişim her geçen gün daha da zorlaşıyor.”

Oteller doldu ama…

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, “Turizm sezonu iyi gidiyor, ama maliyetler de yüksek oranda arttı. Bu da işletmeler için iyi olmadı” dedi.

Üretici de dertli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “İsrafla mücadele tarladan başlamalıdır. Üreticilerin öncelikle yetiştirme ve hasat teknikleri konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor” dedi.

Kira Stopajı

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Günümüz ekonomik koşullarında kira stopajı tamamen kaldırılarak esnafımız sırtındaki kamburdan kurtarılmalı.”

TOBB verisi

2022’nin ilk 6 ayında, 2021’in ilk 6 ayına göre kapanan şirket sayısında %83,3 kapanan kooperatif sayısı %138,4 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında %5,5 artış oldu.

Yasaklama yok!

Şarkıcı Gülşen’in Şile’de vermesi planlanan konserinin iptal olmasının ardından Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, belge eksikliği olduğu ve yasaklama gibi bir durumun olmadığını vurgulandı.

Çiftçinin faizi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Balıkesir’de, “Milletin Sesi” mitinginde konuştu. Ekonomiye ilişkin mesajlar veren Kılıçdaroğlu, “Çiftçinin faizini sıfırlayacağız” dedi.

Hatay Ülkü Ocakları

Ülkü Ocakları Hatay İl Başkanlığı Sosyal Medya Birimi tarafından hazırlanan, dönemin Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen ve gazete haberlerinin olduğu NFT çalışması, https://opensea.io/HatayUlkuOcaklari adresinden izlenebiliyor.

EYT bekleyenler

EYT’yi sadece kişiler değil, belediyeler de şişkin kadrolarını eritmek için heyecanla bekliyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Başkanı Gönül Boran Özüpak, kamuda düzenleme yapılsa dahi, emekli olmayacakların sayısının olacaklardan fazla olacağını söyledi.

Yabancı ortaklı şirketler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) istatistiklerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye’de, yılın ilk yarısında, toplam sermayesi 5,4 milyar lirayı bulan 9 bin 828 yabancı ortaklı şirket kuruluşu gerçekleştirildi.

Sektör memnun

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, Mart ayında dökme zeytinyağı ihracatına getirilen kısıtlamanın kaldırılması, sektör temsilcilerince memnuniyetle karşılandı.

MHP Toplantıları

MHP’nin, 4 Eylül’den itibaren, “2023’e Doğru: Aday Belli, Karar Net” temalı açık hava toplantıları yapacağı bildirildi.

İhraç savunması

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kesin ihraç istemiyle sevk edildiği Yüksek Disiplin Kurulu’na (YDK) sözlü savunmada bulundu.