Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Motorinde İndirim Oldu Benzinde

Motorinde İndirim Oldu

Benzinde İse Bugün…

Motorinde yapılan 92 kuruşluk indirim, dün sabahtan itibaren fiyatlara yansıdı. Benzinde ise bu sabahtan itibaren geçerli olmak üzere 50 kuruş indirim bekleniyor.

MKÜ’lü Ahmet Temiz’in baba acısı

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı, Öğretim Görevlisi Ahmet Temiz’in babası vefat etti. Baba Temiz’in cenazesi, 26 Temmuz Salı günü öğle namazına müteakip, Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak Asri Mezarlığa defnedildi.

ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi ve sevenlerine başsağlığı diler.

Fiyat beklentisi

Ayçiçeği hasadına günler kala; çiftçi, sanayici, birlikler, devletin fiyat ve destekleme politikasını belirlemesini bekliyor. TMO’nun buğday ve arpa alımında uyguladığı alım primi modelinin ayçiçeğinde de uygulanması ve ton başına 2-3 bin lira alım primi ödenmesi isteniyor.

Soruşturma açıldı

Rekabet Kurulu, dayanıklı tüketim malları, soğutma makineleri, elektrikli aletler ve mutfak eşyaları sektöründe faaliyet gösteren 7 teşebbüs hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Sektör memnun

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Altuğ Erciş, ÖTV Uygulama Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’le, meslektaşları açısından haksız rekabet yaratan çok önemli bir unsurun yürürlükten kaldırıldığını dile getirdi.

Esnafa özel

“PTT Akıllı Esnaf” sanal ve fiziki POS hizmetini kullanan esnaf, sanal pos ve link seçenekleriyle, aylık sabit ücret, işletim ücreti, aidat gibi ek ödemelerden kurtuluyor.

Tarımının silikon vadisi

Girişimcilere hazırlanıyor

Tarımda üretim verimliliğinin artırılması, su tüketimi ve emek gücünün azaltılması gibi amaçlarla Ar-Ge çalışmalarının yapılacağı İzmir Tarım Teknoloji Merkezi’nde, ilk girişimcilerin, 2023 yılının birinci çeyreğinde kabul edilmesi planlanıyor.

Trafiğe kayıt

Trafiğe Haziran’da 109 bin 277 aracın kaydı yapıldı, 3 bin 189 aracın trafikten kaydı silindi. Böylece trafikteki toplam araç sayısı 106 bin 88 arttı.

Engelli desteği

Özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde engelli bireylere verilen destek eğitiminin bütçeden karşılanacak kısmı, bireysel eğitim için aylık 1164 liradan 1513 liraya, grup eğitimi için aylık 326 liradan 424 liraya yükseltildi.

Türkiye depoluyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kapasite artırma çalışmaları tamamlandığında, Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin kendi alanında Avrupa’daki en büyük tesis olacağını belirtti.

81 ilde hizmet

Milli Eğitim Bakanlığınca, Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercih süreci boyunca, üniversite adaylarına yönelik yaklaşık 11 bin rehber öğretmen/psikolojik danışman aracılığıyla 81 ilde ve ilçe merkezlerinde “tercih danışmanlığı” hizmeti başlatılacak.

YKS’de başarı

Anadolu imam hatip liseleri bu yılki Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (2022-YKS) ilk 100’de 57, ilk 1000’de 436, ilk 10 binde 3 bin 567, ilk 20 binde 6 bin 997, ilk 100 binde 37 bin 887 derece elde etti.

Sürücü kusuru

Türkiye’de yılın ilk 6 ayında meydana gelen 88 bin ölümlü ve yaralamalı trafik kazasında, 920 kişi olay yerinde hayatını kaybetti, 127 bin 619 kişi ise yaralandı. Kazalarda, 88 bin 223 sürücü kusuru tutanaklara geçti.

Gece hasadı

Tarımın yaygın yapıldığı kentlerde son günlerde etkili olan yüksek sıcaklık nedeniyle, bazı çiftçiler, arpa ve buğday ekili arazilerinde gece hasat yapıyor.

PTT’den anma pulu

PTT A.Ş. tarafından, “Akdeniz 2022 (Deniz Arkeolojisi)” konulu anma pulu ve ilk gün zarfı dün tedavüle sunuldu.

Valiliklere uyarı

İçişleri Bakanlığı, bu yıl 476 olayda 244 kişinin suda boğulması üzerine, Valiliklere, “Suda Boğulma Olaylarının Önlenmesine Yönelik Alınacak Tedbirler ” konulu bir genelge gönderdi.

Burs ve iş garantisi

Eskişehir Madencilik Kümelenmesi Başkanı Metin Çekiç, üniversite tercihlerinde madencilikle ilgili bölümleri seçen ve 2022 YKS’de başarı sıralamasında ilk 100 bine giren öğrencilere, asgari ücret oranında burs desteği ve iş imkanı sunacaklarını bildirdi.

Destek tutarları

Organize sanayi bölgeleri içinde ve dışında açılan Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde öğrenim gören öğrenciler için verilecek eğitim ve öğretim destek tutarları tespit edildi.

Ev sahibi ile kiracı

Yine davalık oldu

Kiracı ve mal sahibi arasındaki ‘sancılı’ ilişki, mahkemeye bu kez de ‘yer gösterme’ anlaşmazlığı için taşındı. Kiracı, satışa sunulan daireyi alıcılara gezdirme konusunda direnç gösteriyor. Mülk sahipleri ise ‘yer gösterme izni’ davası açıyor.

Faiz artmalı

OECD Türkiye Masası Şefi Gabriel Machlica’ya göre, güven ortamı sağlanabilmesi için politika faizinin artırılması büyük önem taşıyor.

İSO İkinci 500

İSO ilk 500’deki payını artıran tekstil ve hazır giyim sektörleri, ikinci 500’e de damga vurdu. Her iki sektörden listeye giren şirket sayısı 99 iken üretimden satışları da yüzde 59’luk artışla 36,4 milyar TL’den 57,9 milyar TL’ye çıktı.

Sermaye şartı

Spor anonim şirketlerinin esas sözleşmesinin asgari içeriği, ortaklık yapısı, pay sahipliği, sermaye ve organlarına ilişkin esaslar belirlendi. Düzenlemeyle, Spor A.Ş.’lerin asgari sermayesi 1 milyon TL’den az olamayacak.

ÖTV vaadi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bizler, iktidara gelinceye kadar, araba alımını öteleyin. Geldiğimizde, halkımızın en çok rağbet gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV’yi çizeceğiz. ÖTV’yi de lüks araç alanlara uygulayacağız” dedi.

Vakalar artıyor

Son zamanlarda ülke genelinde koronavirüs vakalarında artış sürüyor. Çoğu kişi maskesini çıkarsa da tedbiri elden bırakmayanlar da var. Uzmanlar, risk grubunda yer alan kişilerin hatırlatma dozu aşılarını olması gerektiğini belirtiyor.

Üreticinin gündeminde

Tarlada israf var…

TZOB: “İsrafla mücadele tarladan başlamalıdır. Üreticilerin öncelikle yetiştirme ve hasat teknikleri konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor. Üreticiden tüketiciye kadar uzanan zincirin halkalarının ıslah edilmesi şarttır.”

TOBB verisi

Haziran 2022’de, Haziran 2021’ye göre kurulan şirket sayısı %40,1 kurulan kooperatif sayısı %38,3 artarken, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı %2,7 azaldı.

Büyükşehir Belediyeleri

Erdoğan, “Şu anda büyükşehir belediyelerine devlet olarak bizim vermiş olduğumuz para, bu sene ciddi manada bir artış kaydetti. Tabii bizim vergi gelirlerimiz artınca, onlara da yapmış olduğumuz ödemeler bu denli artmış oldu” dedi.

20 bin öğretmen

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “20 bin öğretmen atayacağız. 1 Eylül’de, öğretmenlerimiz okullarına gidecekler. 20 bin öğretmen atamasındaki dağılımı önceliklerimize göre belirledik. En büyük öncelik, okul öncesi eğitim” dedi.

Engelli desteği

Engelli bireylere verilen destek eğitiminin bütçeden karşılanacak kısmı, katma değer vergisi hariç olmak üzere, bireysel eğitim için aylık 1164 liradan 1513 liraya, grup eğitimi için aylık 326 liradan 424 liraya çıkartıldı.

İller sıralaması

İstanbul, 6 bin 122 şirketle, yılın ilk yarısında en fazla yabancı sermayeli şirketin kurulduğu iller sıralamasında ilk sırada yer aldı. Bu ili Antalya 767, Ankara 402, Mersin 353 ve Bursa 262 şirketle takip etti.

MHP çalışması

Erdoğan için

2023’te gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimlerine hazırlanan MHP, 2023’e Doğru: Aday Belli, Karar Net temalı açık hava toplantıları düzenlemeye hazırlanıyor.

15 Üniversitede

Bazı yükseköğretim kurumları bünyesinde fakülte kurulması ile bazı enstitü, fakülte ve yüksekokulların kapatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı.

1-24 yaşındakilerde

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), suda boğulmanın, dünya genelinde, 1 ve 24 yaş arasındakilerin ölümünün başlıca sebeplerinden biri olduğunu açıkladı.

Aşı oranı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde, Kovid-19’a karşı risk altında olan yaşlı ve sağlık çalışanlarının büyük çoğunluğunun hala aşılarını tamamlayamadığını duyurdu.

Esnafın talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Konutlardaki kira bedelinde en fazla yüzde 25 oranında artış yapılabiliyorken aynı uygulama iş yerleri için de geçerli olmalı.”