Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Füsun Sayek Festivali
9-28 Ağustos Arası…

Türk Tabipler Birliği (TBB) Merkez Konseyi Başkanı iken vefat eden Prof. Dr. Füsun Sayek adına düzenlenen festival, önümüzdeki hafta başlıyor. 9-28 Ağustos tarihlerindeki festival, haftaya Salı günü saat 21.00’deki Selin Sümbültepe konseri ile başlıyor. Aynı gün, Selahattin Dönmez’in konuşmacı olarak katıldığı “Sağlıklı Yaşam” konferansı ile “Tirorid Polikliniği” konulu, adına etkinlik düzenlenen merhume Prof. Dr. Füsun Sayek’in eşi Prof. Dr. İskender Sayek’in sunumu bulunuyor. Kültür-Sanat etkinlikleri Ağustos ayı boyunca devam edecek.

Türkiye’nın Dış Ticaret Açığı %144 Arttı
Dış Açık 10.5 Milyar Dolar

Türkiye’nin dış ticaret açığı, Temmuz’da yüzde 144 artışla 10,5 milyar dolara yükseldi. Temmuz’da dış ticaret açığı 10.5 milyar dolar oldu. Böylece Türkiye’nin dış ticaret açığı, Temmuz’da yüzde 144 artış kaydetti. İhracatın ithalatı karşılama oranı 15,4 puan azalarak yüzde 63,7 olarak gerçekleşti. Enerji verileri hariç tutulduğunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı 15,2 puan azalarak yüzde 78,9 oldu.

Antakya’daki Panel Cumartesi günü
Hatay’da Ve Hayatta Kadın

Hafta sonunda, “Kadına Şiddetin” yeniden masaya yatırılacağı önemli bir etkinlik düz enleniyor. EXPO A Blok’taki yönetici binasında düzenleneceği belirtilen, 6 Ağustos Cumartesi günü saat 17.00’deki panelin konuşmacıları şunlar:
-Dursaliye Şahan
-Yonca Yaşar
-Neslihan Kanuncu Seçkin

Hatay dahil 9 İl’de Operasyon
12 Şüpheli Yakalandı, 5’i Tutuklandı

Burdur merkezli, aralarında ilimiz Hatay’ın da bulunduğu 9 İl’de düzenlenen nitelikli dolandırıcılık operasyonunda yakalanan 12 şüpheliden 5’i tutuklandı. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sosyal medya aracılığıyla 23 farklı İl’den 56 kişiyi dolandırdığı öne sürülen, aralarında Hataylı da olan 12 şüpheliyi yakalayıp gözaltına aldı. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen 10 şüpheliden 5’i tutuklandı, 5 şüpheli de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ökkeş Elmasoğlu’nun acı günü

Dayısı Vefat Etti

Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, acı yaşadı. Başkan Elmasoğlu’nun dayısı, aynı zamanda Taşkın Ulutaş’ın abisi Coşkun Ulutaş, vefat etti. ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Fiyatı en fazla artan

Tüketici fiyatları bazında Temmuz’da en fazla fiyat artışı yüzde 18,66 ile ilaçlarda, en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 8,18 ile kişisel ulaştırma araçlarının yakıt ve yağlarında görüldü.

3 yılda 213 bin konut

TOKİ, 775 şantiyede, toplam 144 bin konut ile diğer donatıların inşaatına devam ediyor. Nitelikli ve yatay mimariyi esas alarak yapılan konutların yüzde 95’ini sosyal konutlar oluşturuyor.

Ticari araç trafiği

Türkiye’nin kara sınır kapılarındaki hareketlilikte, Kovid-19 salgını öncesi döneme dönülüyor. Yılın ilk yarısında bu kapılardan giriş-çıkış yapan toplam araç sayısı 4,2 milyona yaklaşırken, ticari araç sayısı 2,3 milyonu geçti.

En çok satan

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında geçen ay en fazla satışı gerçekleştirilen markalar, sırasıyla Fiat, Volkswagen ve Ford olurken, otomobil satışlarında Fiat, Volkswagen ve Renault öne çıktı.

Haziran rekoru

Türkiye’nin inşaat malzemeleri sanayi ihracatı, Haziran’da, 3,36 milyar dolarla tüm zamanların aylık rekorunu kırdı.

Enflasyon rakamı

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuzda aylık bazda yüzde 2,37, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 5,17 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 79,6, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 144,61 olarak kaydedildi.

Gıda Komitesi

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, yem fiyatlarındaki gelişmelere karşı alınabilecek tedbirler için yol haritası oluşturdu, kış aylarında sebze fiyatlarında yaşanabilecek olumsuzlukları en aza indirmeye yönelik tedbirler tartışıldı.

Cari fazla verdi

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye’nin, 2004 yılından bu yana ilk defa ve üst üste iki çeyrek boyunca cari fazla verdiğini belirtti.

Düşüş hızlandı

Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında yapılan tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamında ilk geminin yola çıkması sonrası, tahıl fiyatlarında düşüş eğilimi hızlandı.

Yüksek Askeri Şura

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) bugün toplanacak. YAŞ’ta; albayların terfileri, görev sürelerinin uzatılması veya emekliye ayırma işlemlerinin yanı sıra generallerin terfi ve atama dosyaları ele alınacak.

Sınır kapıları

Yılın 6 aylık döneminde en fazla araç geçişi yapılan kara sınır kapısı, 1 milyon 226 bin 315 ile Kapıkule Gümrük Kapısı oldu. Bu kapıyı 857 bin 664 giriş-çıkışla Habur Gümrük Kapısı izledi.

ÖTA sistemi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca, yılın ilk yarısında, Ömrünü Tamamlamış Araç Bertaraf Takip Sistemi (ÖTA) üzerinde kayıtlı bin 503 araç, lisanslı tesisler tarafından ekonomiye kazandırıldı.

Umre mevsimi

Haremeyn İşleri Başkanlığı, umre mevsiminin başlamasıyla eş zamanlı olarak Kabe’yi çevreleyen bariyerlerin kaldırıldığını duyurdu.

Aksigorta indirimi

Aksigorta müşterileri, 31 Aralık tarihine kadar, Aksigorta mobil uygulaması üzerinden alabilecekleri kampanya kodu ile Autoking servislerinde seramik kaplama, klima bakteri temizliği ve ozonla dezenfeksiyon gibi bakım hizmetlerinde indirim kazanacak.

Emekliye promosyon

Yapı Kredi, 3 yıl boyunca emekli maaşlarının yatırılması için bankayı tercih eden emeklilere 7 bin 500 TL’ye varan nakit promosyon sunuyor.

Farkındalık sitesi

Gilead Pazara Erişim ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Toros Şahin, “hepvar.org web sitesi, hepatit B hakkında tüm merak edilenleri öğrenmek ve doğru bilgiye ulaşmak için güvenilir bir bilgi kaynağı olacak” dedi.

Görevden alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla, Resmi Gazete’nin ilgili sayısında yayımlanan kararla, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’ün görevden alındığı kaydedildi.

AYM trafiği

Anayasa Mahkemesi, 30 Haziran’a kadar 320 bin 253 bireysel başvuruyu sonuçlandırdı. Yüksek Mahkemede 108 bin 301 dosya derdest durumda bulunuyor.

Bakan açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2021’in ilk 7 ayında 166 olan kadın cinayeti sayısının, 2022’nin ilk 7 ayında 158 olduğunu bildirdi.

İtirazlar reddedildi

Konya’da sevgilisini darpettiğini düşündüğü kişiyi engellemek isterken öldürdüğü gerekçesiyle yeniden yargılandığı davada 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan Kadir Şeker’in tahliyesine yapılan itirazlar uygun görülmedi.

Borsa İstanbul

Küresel çapta devam eden risklere karşın ağustos ayına pozitif başlayan BIST 100 endeksinin, açıklanan finansal sonuçların da desteğiyle ay boyunca yeni zirveleri test etmesi bekleniyor.

Jeotermal seralar

Elektrik üretimi, termal turizm, konut ısıtması, yaş meyve-sebze kurutma ve tatlı su balıkçılığı yanında seralarda da kullanılabilen jeotermal kaynaklar, enerji ihtiyacının karşılanmasına ve ekonomik büyümeye katkıda bulunuyor. Çevreci ve ekonomik jeotermal seralar ise bu destekle yüzde 400 büyüdü.

İşaret diliyle

Türkiye’nin ilk ödüllü açık hava sahnesi Turkcell Vadi’de 4 Ağustos’ta Öykü Gürman’ın sahne alacağı konserde, işitme engelli bireyler için işaret diliyle konser çevirisi de yapılacak.

TEKNOFEST hazırlığı

Samsun’da gerçekleştirilecek Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) öncesi hazırlıklar hız kazanırken, kentte otel, pansiyon ve öğrenci yurtlarının festival tarihleri için rezerve edildiği belirtildi.

ÖSYM açıklaması

İddialar asılsız…

ÖSYM tarafından, Pazar günü yapılan 2022-KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı’na ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların asılsız olduğu bildirildi.

MEB verisi

MEB: “Okullarımızdaki 28 milyon olan kitap sayısını 11 ayda 70 milyona çıkarttık. Yıl sonu itibariyle bu sayıyı 100 milyona çıkartacağız.”

TPAO bursu

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ile imzaladığı protokol kapsamında öğrencilere aylık 6 bin liraya kadar burs sağlanacak.

Kısırlık tedavisi

Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV) Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, infertilite (Kısırlık) tedavisinde Türkiye’nin başarı oranının Avrupa ülkelerinin üzerinde olduğunu bildirdi.

Görme engellilere

Özel bölüm açıldı

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde görme engellilerin eserlere dokunabilmesine imkan veren, sesli bilgilendirme sistemi ve Brail alfabeli tanıtıcı kartlarla desteklenen özel bölüm açıldı.

KPSS iddiaları

İYİ Parti lideri Meral Akşener, “Gençlerimizin emeğine sınavlarda ve mülakatlarda defalarca ihanet ettiniz; tekrarını kabul etmeyiz! KPSS ile ilgili iddiaların ve 2 saatte yapılan şaibeli açıklamaların takipçisi olacağız” dedi.

TAREKS denetimi

Mobilya menteşeleri, mobilya rayları dirsekler, askılıklar ve benzeri donanım ürünlerinin ithalat denetimiyle ilgili tüm işlemler, Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi (TAREKS) üzerinden gerçekleştirilecek.