Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Gençlik Spor’a 1017 İşçi Alınacak

Gençlik ve Spor bakanlığı ülke geneli için toplam 1017 işçi alımı yapıyor
Bakan Kasapoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada: 767 sürekli temizlik işçisi, 144 engelli sürekli temizlik işçisi, 106 eski hükümlü sürekli temizlik işçisi alacaklarını duyurdu.
Başvurular, 8-12 Ağustos tarihlerinde “esube.iskur.gov.tr” internet adresi üzerinden gerçekleştirilebilecek.
Bakan Kasapoğlu; hizmet noktalarından ve Alo 170 hattı üzerinden de başvurular yapılabileceğinin altını çizerken,kura çekiminin 31 Ağustos’ta gerçekleştirileceğini de duyurdu.

Benzin-Motorinde İndirim

Bu sabahtan itibaren geçerli olmak üzere, benzinin litresine 2 lira 23 kuruş ve motorinin litresine 1 lira 15 kuruş indirim geldi.

Bugünkü indirim öncesi dünkü fiyatlar şöyleydi:

Motorin: 24.55 TL

Benzin: 22.25 TL

MKÜ Fen Bilimlere öğrenci alımı

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü 2022-2023 Güz Yarıyılı Lisansüstü Programlara öğrenci alınacak. Kurumun internet sitesinde, alınacak öğrencilerle ilgili sayılar ve aranan nitelikler yer alıyor.

Meslek Odaları Futbol Turnuvası

3 Finalist belli oldu

Akademik Meslek Odaları Futbol Turnuvası’nı, Hatay Veteriner Hekimler Odası Futbol Takımı lider olarak tamamladı. Turnuvada son hafta öncesi 3 takımın finale kalması kesinleşti. Bugünkü duruma göre Veteriner Hekimler, Tabipler ile Mimarlar finalde. Akademik Meslek Odaları Futbol Turnuvası’nda 4.finalist daha sonra belli olacak.

Son durum itibariyle puanlama şöyle:

Veteriner Hekimler: 17 Puan

Mimarlar: 16 Puan

Tabip Odası: 12 Puan

İnşaat Mühendisleri: 10 Puan

Makine Mühendisleri: 10 Puan

Elektrik Mühendisleri: 10 Puan

Diş Hekimleri: 10 Puan

Jeoloji Mühendisleri: 9 Puan

Kayseri’de yayın yapan bir dergiye göre:

Yılın Başkanı Ayhan Yavuz…

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Kayseri’de yayın yapmakta olan bir derginin anketinde “Yılın Belediye Başkanı” seçildi.

Kırıkhan Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Ayhan Yavuz, 2014 yılından bugüne kadar yaptığı hizmetlerle, 3. kez Türkiye’nin En Başarılı Belediye Başkanı ödülünü aldı. Başkan Yavuz, Kayseri’de yayın yapan Kent & Başkan Dergisi’nin Türkiye genelinde yaptığı anket sonuçlarına göre, 2022 Yılı Türkiye’nin En Başarılı Belediye Başkanı Ödülü’nü, Çocuk ve Osmanlı Köyü Projesi ile almaya hak kazandı.

Başkan Yavuz, ödülünü, ileriki günlerde Kayseri’de düzlenecek törenle alacak.

Askeri Şura

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in görev süresi bir sene uzatıldı.

KPSS geçerli

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, bu yıl kamu görevlerine atanacaklar için “KPSS sonucu geçerlilik süresi”nin, bir sonraki KPSS ile son iki yılın KPSS sonuçlarını da kapsayacak şekilde uygulanacağını belirtti.

En kısa gün

İngiltere’deki Ulusal Fizik Laboratuvarı, dünyada şimdiye kadar kaydedilen en kısa günün 29 Haziran olduğunu ve bu günün normalden 1,59 milisaniye daha erken sona erdiğini belirledi. Buna karşın 2020’de, tarihte kaydedilen en kısa 28 gün yaşanmıştı.

Gündem yoğun…

Suriye ve Ukrayna

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daveti üzerine, Soçi’ye günübirlik çalışma ziyareti gerçekleştirecek.

Bin 17 işçi alınacak

Gençlik ve Spor Bakanı Bakanlığı taşra teşkilatlarında istihdam edilmek üzere bin 17 sürekli işçi alınacak. Başvurular, 8-12 Ağustos tarihlerinde “esube.iskur.gov.tr” internet adresi üzerinden gerçekleştirilebilecek. Ayrıca hizmet noktalarından ve Alo 170 hattı üzerinden de başvurular yapılabilecek.

Spor yaparken…

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Deniz Demirci, “Özellikle sıcak ortamda egzersizin vücudumuza ek yük yetireceği unutulmamalı” dedi.

Resmi Gazete’de

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, 38 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilirken, 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe terfi ettirildi. Ayrıca, 40 general ve amiralin ise görev süreleri bir yıl uzatıldı.

Ankara’da buluşma

Türkiye’nin yurt dışında ve merkez teşkilatında görevli büyükelçileri ve üst düzey yöneticileri, 6-12 Ağustos’ta bir araya gelecek.

6 aylık ihracat

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Dijital Veri Paneli’ne göre, 2022 yılının ilk 6 ayında tarım, gıda ve içecek sektörü 12,2 milyar dolar ihracat, 10,4 milyar dolar ithalat gerçekleştirdi.

Sigorta sektörü

KPMG’nin yayımladığı 2022 yılı “Sigorta Sektörel Bakış” raporuna göre, 2021 sonu itibariyle, 400 milyar TL sınırını aşan büyüklüğü ile Türkiye sigorta sektörü, gelişen ülke dinamiklerine paralel olarak yüksek büyüme potansiyelini koruyor.

101,3 milyar dolar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, 29 Temmuz haftasında, bir önceki haftaya göre 2 milyar 940 milyon dolar artarak 101 milyar 263 milyon dolara çıktı.

Onur ödülleri

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce 12-18 Eylül’de gerçekleştirilecek 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde, onur ödülleri, oyuncular Müjdat Gezen ve Hale Soygazi’ye verilecek.

Devlet Bahçeli mesajı

İptal edilen KPPS için

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: “KPSS sınavının iptali ve yeniden yapılması zorunlu bir tercih olarak ele alınmış olsa bile, bu tedbirin getireceği bazı açmazlarla muhatap kalınacağı da unutulmamalıdır.”

Üretici fiyatları

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Temmuz ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 766,5 ile elmada görüldüğünü söyledi.

TOBB verisi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Temmuz 2022’de onaylanan kapasite raporu sayısı, Temmuz 2021’e (3.372 adet) göre %-3,4 (115 adet) azalarak 3.257 adet oldu.​

Temmuz’da geriledi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatlarının, Temmuz’da, bir önceki aya göre yüzde 8,6 gerilediğini bildirdi.

Sanayi ihracatı

Türk sanayi sektörü, 107 milyar 768 milyon dolarla, tüm zamanların en yüksek ocak-temmuz ihracatına imza attı.

Tarım sektörü

Tarımda, tarihin en yüksek Ocak-Temmuz ihracatı! Tarım grubu, 18 milyar 790 milyon dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek Ocak-Temmuz ihracatını gerçekleştirdi.

Satışlarda ilk sırada

Türkiye otomotiv pazarında bu yılın 7 aylık döneminde en fazla benzinli otomobiller satılırken, ikinci sıradaki dizel otomobillerin satışlardan aldığı pay azalmaya devam etti.

Bakan açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 60,5 milyon liralık tarımsal destek ödemelerinin, dün itibariyle çiftçilerin hesaplarına aktarılmaya başlandığını ifade etti.

İndirim memnuniyeti

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından kuzu eti fiyatında yapılan yüzde 25’e varan indirimin memnuniyet verici olduğunu bildirdi.

Kartlı ödeme

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, bu yılın ilk yarısında 1,44 trilyon lira tutarında kartlı ödeme gerçekleştirildi.

2 bin 441 katılımcı

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından 21 Ağustos Pazar günü düzenlenecek Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’na 2 bin 441 kişi katılacak.

İletişim Başkanlığı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun: “Ülkemize karşı yürütülen sistematik dezenformasyon kampanyalarına karşı İletişim Başkanlığımız bünyesinde müstakil bir birim oluşturduk. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi.”

Suriye mesajı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye’nin, Suriye konusunda güvenlikle ilgili “meşru” endişelerinin olduğunu ve bunları dikkate aldıklarını söyledi.

AYM’den iptal kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), aile hekimleri ve aile sağlığı personelinin sözleşmelerinin feshinin yönetmelikle belirlenmesini anayasaya aykırı bularak, iptaline karar verdi İptal hükmü, 9 ay sonra yürürlüğe girecek.

İtibar etmeyin

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, “İptal edilen KPSS ile ilgili olarak, kurumumuz kaynak gösterilerek bazı asılsız haberler paylaşılmaktadır. Süreci bulandırmaya çalışanlara itibar etmeyiniz” dedi.

Valiliğe Genelge

İçişleri Bakanlığı tarafından Valiliklere, metamfetamin kaçakçılığı ve kullanımının önlenmesinde duyarlılığın artırılması talimatlı bir genelge gönderildi.

Umre turları

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, 2022-2023 umre turlarının 15 Ağustos’tan itibaren başlayacağını, umrede 65 yaş altı olma ve Kovid-19 aşısı şartı aranmayacağını söyledi.

KVKK yayımladı

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), bankacılık sektöründe kişisel verilerin korunmasına yönelik iyi uygulamalar rehberinin yayımladığını bildirdi.

ÖSYM uyarısı

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, iptal edilen KPSS ile ilgili olarak, “ÖSYM içindeki kirli çete mutlaka ortaya çıkarılmalıdır. Çetenin, hükümet içindeki bağlantıları ortaya konulmalıdır” dedi.

10 ay sonra ilk kez

Merkez Bankası, Temmuz ayında KİT’lere döviz satışı yapmadı. Böylece 10 ay sonra ilk kez KİT’lere satış yapılmadı.

Tasarruf tercihi

Birikimlerini TL yerine döviz ve altın hesaplarında tutma eğilimi, katılım bankası mudilerinde, diğer bankalara göre daha yüksek.

3,4 milyar gelir

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tahsise çıkardığı 50 yerdeki arazilerden 1 milyon ile 500 milyon TL arasında değişen altyapı katılım bedeli alıyor. Buna göre Bakanlık, tahsislerden 3,4 milyar TL gelir elde edecek.

MASAK da devrede

KPSS’de soru sızdırma iddiaları üzerine ÖSYM’de başlayan denetim üçüncü gününde devam ediyor. DDK müfettişleri yüzbinlerce sorunun yer aldığı test merkezi havuzunu inceliyor. Soruşturmada MASAK da devreye girdi.

Kovid suçlaması

Rusya Silahlı Kuvvetleri Radyasyon, Kimyasal ve Biyolojik Savunma Kuvvetleri Komutanı Igor Kirillov, koronavirüsün insan yapımı olduğunu ve ABD’nin yürüttüğü projeler çerçevesinde yayıldığını savundu.

Twitter Türkiye

Twitter, zararlı olabilecek paylaşımlardan önce kullanıcıyı uyardığı Reply Prompts (Yanıt İstemleri) özelliğini Türkiye’de devreye alıyor.

Promosyon rekabeti

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan yüzde 42,35’lik zammın ardından bankaların ‘maaş taşıma promosyonları’ arttı. Maaş miktarına göre değişen promosyonlar, 7 bin 500 liraya kadar çıkıyor.

TZOB verisi

Temmuz ayında markette fiyatı en fazla artan ürün yüzde 72,7 ile limon oldu. Limondaki fiyat artışını yüzde 69,6 ile domates, yüzde 38,1 ile yumurta, yüzde 35,5 ile sivri biber, yüzde 33,8 ile kırmızı mercimek ve yüzde 28,5 ile marul takip etti.

ÖSYM için önerilen

Uzmanlar, KPSS’nin iptal edilmiş olmasının sorunu çözmeyeceği, sınavı düzenleyen sorunlu yapının ÖSYM’de varlığını sürdürdüğü görüşünde. Eğitim uzmanları, bu nedenle ÖSYM’nin yeniden yapılandırılmasını öneriyor.

Helalleşme turu

Geçen Şubat ayında, helalleşme buluşmaları kapsamında 28 Şubat mağdurlarıyla görüşen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Roboski’deki bombardımanda hayatını kaybeden 34 kişinin aileleriyle buluştu. Roboskili aileler, Kılıçdaroğlu’ndan adalet istedi.

Eczacılar grevde

Eczacılar, ilaçlara zam gelmesine rağmen kârlılık oranlarının düşmesinden şikayetçi. İlaç fiyatlarındaki kademelerin acil güncellenmesi isteyen eczacılar, eylem sürecini başlattı.

Altını Masa gündemi

Suriye’de barış ortamı

Mülteci sorununun çözümüne yönelik çalışma yürüten Altılı Masa, Suriye lideri Beşar Esad’la diyalog konusunda görüş birliği arayışında. Konunun, 21 Ağustos’taki toplantıda gündeme gelmesi bekleniyor.

Adaylar stresli

KPSS’nin, soruların sızdırılması iddiaları sonrasında iptal edilmesi sürecini VOA Türkçe’ye değerlendiren adaylar, sınava güvenlerinin kalmadığını ve psikolojilerinin yeni bir sınavı kaldıramayacağını ifade ettiler.

İhracatçı sıkıntılı

TİM Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Üyesi Berdan Ber, ihracatta, Bulgaristan’a girişte büyük sıkıntılar yaşandığına dikkat çekti. Ber, şu anda sınır kapısında, 100 milyon dolara yakın ürünün çöp olma riski olduğunu belirtti.