Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Sınava girmeyin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’na ilişkin, “Öğretmenlere sesleniyorum; bu saygısızlığa katlanmak zorunda değilsiniz, bu sınava girmeyin. Sizleri incitmeyecek çözümü seçimden sonra birlikte (konuşarak) buluruz” dedi.

Sektör sıkıntılı

Küresel ekonomide resesyon işaretleri, Türkiye sanayiine de ulaştı. Yeni siparişler sert düşerken, daralmanın derinleşmesinden endişe ediliyor.

19,5-20 milyon ton

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Bizim, kesinlikle ürün arzıyla ilgili, kendi iç ihtiyacımız için bir problemimiz yok. 19,5-20 milyon ton buğday üretimi öngörüyoruz. Bu üretimle beraber, kendi ihtiyacımızı içerden karşılamış olacağız” dedi.

Aşure günü

İslam inancına göre, Hazreti Adem’den itibaren peygamberlerin hayatında önemli hadiselerin yaşandığı, bereket, paylaşma, birlik ve beraberliğin simgesi aşurenin yapıldığı muharrem ayının onuncu günü olan “Aşure Günü” idrak edildi.

Gazeteciye Darp

Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ile Gazeteci Latif Şimşek arasında bir televizyon kanalında çıkan tartışma sonucu Şimşek’i darp ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan şüpheli tutuklandı.

Cemevlerine saldırı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Kirli bir provokasyonla cemevlerimize yapılan saldırıların hesabını birlik, beraberlik ruhuyla sonuna kadar soruyoruz” dedi.

Kampçıların gözdesi

Hatay’da maviyle yeşilin buluştuğu Arsuz ilçesi, doğayla iç içe zaman geçirmek isteyen kampçıların da tercihi oldu. Büyük ilgi gören Arsuz sahillerine yeni çadır alanları kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Bakanlık eğitimi

İçişleri Bakanlığı’nca 66 ilde oluşturulan 124 çocuk trafik eğitim parkında, 254 bin 784 çocuğa; trafik emniyet kemeri kullanımı, karşıdan karşıya geçme, güvenli takip mesafesi gibi temel trafik kuralları öğretildi.

Uçmayı sevdik

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ocak-Temmuz döneminde hava yolunu tercih edenlerin sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 68,6 artarak 96 milyon 647 bine ulaştığını bildirdi.

Çukurova Havalimanı

Kozuva Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva: “Havalimanı hizmete açıldığında bölge ve ülke genelinde doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 3 bin kişi istihdam edilecek.”

2. el araç

letgo Araba Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdürü Tuluy Noyan, 2. el oto pazarının Temmuz ayının son haftasındaki ÖTV gündemiyle birlikte normalin gerisinde seyrettiğini, ancak gerek kurdaki hareketlilik gerekse ÖTV söylemlerinin fiyatları geçici olarak etkilediğini söyledi.

MEB verisi

Milli Eğitim Bakanlığı son 1 yılda gerçekleştirilen icraatları paylaştı. Buna göre; okul öncesi eğitim seferberliği başlatıldı, 3 bin anaokulu, 40 bin ana sınıfı projesi kapsamında 1100 anaokulu, 10 bin ana sınıfı açıldı.

Demir ihracatında

Rusya fırsatı

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Çetin Tecdelioğlu, Rusya-Ukrayna savaşını tasvip etmediklerini belirterek, “ancak ambargodan dolayı bu durum, Türkiye’ye demir ve demir dışı ihracatında önemli fırsatlar yaratacak” dedi.

Nakliyeciye iyi haber

TIR sorunu çözüldü

Bulgaristan İçişleri Bakanı Dermenciev, Türkiye-Bulgaristan sınırındaki TIR geçişlerinde yaşanan geçiş sorunlarının giderildiğini belirtti.

TCMB açıklaması

Perşembe sabahı TCMB, Haziran ayı ödemeler dengesi verilerini açıklayacak. Mayıs’ta cari açık 6,5 milyar dolar gibi son derece yüksek bir düzeyde gerçekleşmişti. Bu haftaki açık merak konusu!

OSB’lerde üretim

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükçü, 2022’nin ilk altı ayında OSB’lerde üretim artışının yüzde 1 olduğunu açıkladı.

Satışlarda düşüş

Hafif ticari araç pazarı, Haziran’dan sonra Temmuz’da da daraldı. Tedarik sorunları devam etmekle birlikte, KOBİ’lerin ticari krediye erişimindeki zorluklar ve yüksek enflasyon satışlardaki bu düşüşte etkili oldu.