Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Jandarma’dan ülke genelinde 7 günde 52 operasyon

93 TERÖR ŞÜPHELİSİ YAKALANDI

Jandarmanın, ülke genelinde son bir hafta içinde, terör suçlarına yönelik operasyonları sonucunda çok sayıda şüpheli yakalandı.

Jandarma resmi açıklaması şöyle:

“Jandarma Genel Komutanlığı’nca, ülke genelinde; PKK, DEAŞ, FETÖ, DHKP-C ve THKP/C terör örgütü üyelerine, iş birlikçilerine ve finans kaynaklarına yönelik, 29 Temmuz-05 Ağustos 2022 tarihleri arasında, 19 ilde eş zamanlı yapılan 52 ayrı operasyonda 93 şüpheli yakalanmış, 1 bölücü terör örgütü mensubu ise teslim olmuştur.”

“Dr. Adnan Ezelsoy” turnuva adı oldu

Defne Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlediği “Dostluk Kazansın” Turnuvası fikstür çekimi öncesinde, geçen yıl ebediyete uğurlanan, Antakyalı mümtaz hekim, merhum Dr. Adnan Ezelsoy’un adını yaşatma adına, turnuvanın, “Defne Belediyesi Adnan Ezelsoy Dostluk Turnuvası “olarak adlandırılmasına karar verildi. Salı akşamı fikstür çekimi gerçekleşen turnuva, yaklaşık 45 gün sürecek.

Prof. Ayanoğlu’nun acı günü

BABASI VEFAT ETTİ

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi’nde görev yapan Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Ayanoğlu’nun babası vefat etti. Merhum baba, son yolculuğuna uğurlandı.

ANTAKYA, merhuma Allah’ta rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

MKÜ-KONSERVATUVARA 30 ÖĞRENCİ ALINACAK

Başvurular 8-12 Ağustos’ta

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Ana Sanat Dalı birimine, yeni öğretim yılı için 30 öğrenci alımı yapılacak. Konservatuvara 30 öğrenci alımı ile ilgili ön kayıtlar 8 Ağustos Pazartesi günü başladı ve yarın tamamlanıyor. Sınav, 23-24-25 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek.

2 SINAV ÇAKIŞTI!

Ziraat Mühendisleri “İPTAL” diyor

Ziraat Mühendisleri, KPSS’nin Eylül ayına ertelenmesiyle ilgili kararın, ilaç bayiliği almak için sınava girecek ziraat mühendislerinin sınav tarihiyle çakıştığını duyurdu.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Sever, sınav tarihlerinin çakışması nedeniyle, her iki sınava da girmek isteyecek ziraat mühendisleri için bu durumun olumsuzluk yaratacağının altını çizerek, “İlaç Bayilik Sınavı ertelenmeli” görüşünü savunuyor. Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Ahmet Sever, şunları söyledi:

“İlaç Bayilik Sınavının ertelenmesi için, Odamız, çalışmalarını sürdürmektedir. 17 Eylül’de yapılacak olan Zirai İlaç Bayilik Sınavı ve 18 Eylül’de yapılması açıklanan KPSS sınavlarının çakışması, ziraat mühendisleri açısından ard arda gelmesi, meslektaşlarımızın her iki sınav için çalışmalarında büyük bir olumsuzluk yaratır ve sınavlara yetişememelerine bile neden olur. Her iki sınav arasında en az bir ay olmalı.”

BİLİM MERKEZİ KAYITLARI SÜRÜYOR

Antakya Belediyesi’ne ait, Bağrıyanık Mahallesi’nde bulunan Bilim Merkezi’ne kayıtlar sürüyor. Konuya ilişkin Antakya Belediyesi açıklamasında, Bilim Merkezi yaz dönemi kayıtlarının devam etmekte olduğu kaydedilerek, “Robotik kodlama, akıl ve zeka oyunları, astronomi ve uzay bilimleri 4. ve 9. sınıflar arası öğrenciler için hazırdır” denildi. Antakya Belediyesi yetkilileri, sınırlı kontenjanlar nedeniyle bu eğitim fırsatının kaçırılmaması gerektiğine işaret ederken, iletişimin 0-326-213 03 04 nolu telefonla kurulabileceği kaydedildi.

LGS’de açıkta kalanlar

9-17 AĞUSTOS ARASI BAŞVURABİLİRSİNİZ

Liselere Giriş Sınavlarında herhangi bir yere girme şansı elde edemeyenlerin, dünden itibaren, 17 Ağustos tarihine kadar başvurmak suretiyle yerleşebilecekleri duyuruldu. Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Seyit AliBüyük, LGS’li adaylara hitaben dün şu duyuruyu yayınladı:

“Tercih ve nakil başvuruları sonucunda hiçbir ortaöğretim kurumuna yerleşmeyen öğrencilerimiz,

9-17 Ağustos arasında İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerindeki Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına başvuru yapabilirler.”

Gündem: Fiyatlar

Fiyat İstikrarı Komitesinin 6’ncı toplantısında, gıda ürünlerinde arz güvenliğini güçlendiren stratejik ürünlere ilişkin çalışmalar ile konut piyasasına yönelik alınan tedbirler değerlendirildi.

11 ve 12 Ağustos’ta

Yenilenmesine karar verilen 2022-KPSS için sınav merkezi tercihini değiştirmek isteyenler adaylar, 11 ve 12 Ağustos’ta başvuru yapabilecek.

İşsizlik verisi

Türkiye’de işsizlik oranı, Haziran’da, bir önceki aya göre 0,3 puanlık azalışla yüzde 10,3 seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde işsiz sayısı 3 milyon 541 bin kişi oldu.

Tarıma yeni sayfa

Tarım ve Orman Bakanlığı, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına gelinirken; tarım, hayvancılık ve ormancılık sektörlerinde kentten kırsala uzanan bir dizi yeni uygulamaya imza atacak.

TMSF açıkladı

TMSF, kayyımlar hakkında soruşturma açılamayacağına dair iddiaların doğru olmadığını, konuya ilişkin kanuni düzenlemenin, “kayyım temsilcilerinin sorumluluklarının benzer görevleri yapanlar ile eşit hale getirilmesinden” ibaret olduğunu bildirdi.

IMF iddiası

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’nin, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) borç aldığına ilişkin açıklamaların gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Yem olacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, israfın azaltılması yönündeki çalışmalar kapsamında, restoran ve yemekhane artıklarının yem olarak kullanılabilmesine imkan veren düzenleme yaptı.

7 aylık rakamlar

Türkiye’de bu yılın 7 ayında 1 milyon 826 bin 242 gayrimenkul satış işlemi yapılarak, 21 milyar 19 milyon 26 bin 186 lira tapu harcı geliri elde edildi.

Başvurular başladı

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek 4. Altın Portakal Sinema Okulu için başvurular açıldı.

Ölümünden sonra

Arabesk müziğin usta isimlerinden Müslüm Gürses’in vefatının ardından bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış şarkıları “Mahzendeki Şarkılar” albüm serisi kapsamında sevenleriyle buluşuyor.

TÜBİTAK yarışmaları

TÜBİTAK tarafından düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) ile Liseler Arası İHA yarışmaları bu yıl Afyonkarahisar’da, Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması ise Kütahya’da gerçekleştirilecek.

Liman verisi

Ocak-Temmuz döneminde, Türkiye limanlarında elleçlenen yük miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,6 artışla 319 milyon 687 bin tona çıktı.

Terör tablosu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin terörle mücadelesinin kararlılıkla devam edeceğinin altını çizerek, “Türkiye’de 100’e yakın terörist kaldı” dedi.

İllere gönderildi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğrencilerin kullanacağı tüm ders kitaplarının illere gönderildiğini söyledi.

Yeni aşı hazır

Avrupa Birliğinin (AB) ilaç düzenleyici kurumu, Pfizer/BioNTech tarafından Kovid-19’a karşı geliştirilen aşının varyantlara uyumlu yeni versiyonunu incelemeye aldı.

Kur Korumalı!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “‘Kur Korumalı Mevduat, ekonominin kalbine yerleştirilmiş bombadır, diyorlar. Bomba değil, atom bombası, atom bombası” diye konuştu.

Genç işsizler

Haziran tablosunda, 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı, bir önceki aya göre değişim göstermeyerek yüzde 20,4 oldu.

İnşaat maliyeti

İnşaat maliyetlerindeki yıllık artış yüzde 106,87 ile yeni zirvesini gördü. En yüksek artış kalemi ise malzeme endeksinde yaşandı. Bina inşaat maliyetleri ise yüzde 100’ün üzerinde arttı.

Ro-Ro taşımacılığına

Yeni hat desteği geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun duyurduğu, Ro-Ro seferlerinin desteklenmesine ilişkin çalışma hayata geçiriliyor. Her 10 deniz mili için römork-tanker başına 2 dolar Düzenli Sefer Desteği verilecek. Destek, yeni hatlar için geçerli olacak.

Borsa İstanbul

Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcılar, Temmuz’da, 9 milyar 683 milyon 906 bin 506 dolar tutarında alım yaparken, 9 milyar 931 milyon 505 dolar 621 tutarında satım gerçekleştirdi.

Üreticiler uyarıyor

Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım: “Son aylarda, koyun yetiştiricileri çok büyük sıkıntı içindeler. İnek kesimi gibi son dönemde damızlık koyun kesimi de arttı. Damızlık koyun kesimi, koyun yetiştiriciliğinin sonu demek.”

Dolar/TL Tahmini

HSBC, dolar/TL için yıl sonu tahmininde yukarı yönlü (17,5’ten 19,5’e) revizyon yaptı. Kurumun açıklamasında, Türk lirasının sonbaharda belirgin şekilde değer kaybedeceği belirtildi.

Belediyelere çağrı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, okulların kapanmasıyla artan denetimsiz kermeslerin amacından çıkarak ticarethane gibi çalıştığını vurguladı.

Maliyet sorunu

Fiyatları körüklüyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Üreticilerimizin maliyetlerini düşürmeden tüketicilerin de ucuz gıdaya ulaşması mümkün değildir.”

TOBB verisi

Temmuz 2022’de Temmuz 2021’e (312) göre %-28,7 oranında bir azalış ile 776 Yerli Malı Belgesi onaylandı. 2022 yılının Temmuz ayında 2021 yılı Temmuz (1.088) ayına göre %-28,7’lik bir düşüş ile 776 Yerli Malı Belgesi onaylandı.

Bağımsız kalacağım

İzmir Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, 11 Parti ile görüşmesinin ardından kararını verdi. AK Parti’ye geçeceği iddia edilen Çelebi, “Bağımsız olarak devam ediyorum” açıklamasını yaptı.

Emsal karar

Duruşmaya yetişmek için aşırı hız yapan Avukata 1399 lira ceza kesildi. Bunun üzerine Avukat, mahkemeye başvurarak cezanın kaldırılmasını istedi. Avukatı haklı bulan mahkeme, ‘kamu görevi yaptığı’ gerekçesiyle cezayı iptal etti.

İŞKUR talebi

İŞKUR, en fazla açık iş ilanı olan meslekleri açıkladı. Sektörler itibarıyla en fazla açık iş, imalat sanayi sektöründe yer aldı.