Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Motorine  Yine Zam!

Akaryakıttaki zam furyası sürüyor. Bu sabahtan itibaren geçerli olmak üzere, motorinin litre fiyatına 1 lira 25 kuruşluk zam yapıldı. Geçen Cumartesi günü de benzin zamlanmıştı.

YKS sonuçları açıklandı

3 Milyonun üzerinde adayın girdiği sınavın ardından heyecanla beklenen yerleştirme sonuçları dün sabah açıklandı. Herhangi bir yere yerleşemeyen adaylar için, boş kontenjanlar sonrası açılacak olan ek yerleştirme tercihlerinin tarihleri ise henüz açıklanmadı. Üniversitelere yerleşen adaylar, 22 Ağustos itibariyle okullarına kayıt yaptırmaya başlayacaklar.

1356 Engelli İşçi Alınacak

Başvurular 19 Ağustos Cuma gününe kadar

Sağlık Bakanlığı, 1356 engelli işçi alacak. Son başvuru tarihi, 19 Ağustos Cuma günü olarak duyuruldu.

Başvurular, Türkiye iş Kurumu (İŞKUR) esube.iskur.gov.tr adresi üzerinden, 15/08/2022 – 19/08/2022 tarihleri arasında, elektronik (online) kullanıcı girişi yapılarak alınacak. Alınacak 1356 işçinin, temizlik kadrosunda daimi kadro ile çalıştırılacağı bildirildi.

Bütçe Temmuz’da; 64,2 Milyar Açık Verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Temmuz ayı bütçe gerçekleşmeleri raporunu açıkladı. Buna göre, Temmuz’da bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 106,7 artışla 196 milyar 980 milyon liraya, bütçe giderleri yüzde 85 artarak 260 milyar 999 milyon liraya yükseldi. Bütçe, Temmuz’da 64 milyar 19 milyon lira açık verdi. Faiz dışı denge Temmuz’da 47,3 milyar TL açık verdi, önceki ay açık 18,3 milyar TL olmuştu.

Mobilya ihracatı

Temmuz ayında ihracatını yüzde 20,1 artırarak 607,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü, yüzde 27,3’lük artışla yılın ilk 7 ayında 4,7 milyar dolarlık ihracata imza attı.

Ücretli çalışanlar

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı, Haziran’da, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,3 artış gösterdi.

Bakan mesajı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlığın Ek Ödeme Yönetmeliğini “beyaz reform” olarak nitelendirerek, “Bir süredir bitkisel hayatta olan performans sisteminin fişi çekildi. Sağlık çalışanları için bir reform gerçekleştirildi” dedi.

BES büyüklüğü

BES’teki katılımcıların fon tutarı ile devlet katkısı fon tutarının toplam büyüklüğü 306 milyar 864,5 milyon lirayı, otomatik katılımla sisteme dahil olanların toplam fon büyüklüğü ise 23 milyar 257,7 milyon lirayı buldu.

Moody’s kredi notu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu “B2″den “B3″e düşürdü, not görünümünü “negatif”ten “durağan”a çevirdi.

Üretici fiyatları

“Temmuz ayında markette 36 ürünün 25’inde fiyat artışı, 11’inde ise fiyat azalışı görüldü” diyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Ekimden önce destekler açıklanmalı ve en kısa sürede üreticilerimize verilmelidir.”

Rus pazarına kapı

Rusya’nın en büyük e-ticaret pazar yeri Ozon, Türk satıcılarından ürün tedarik etmek için İstanbul’da konferans düzenledi. Ozon Global CEO’su Gusamov, “Türk satıcılar için ödemeyi de dolar üzerinden yapacağız” dedi.

81 İl’de İkram

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Partisinin kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında 81 ilde kurulan “ak noktalarda” ikram yapacaklarını, AKP Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın kaleme aldığı mektubu vatandaşlara ileteceklerini bildirdi.

EGM açıklaması

Emniyet Genel Müdürlüğünce (EGM), Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM) sınavıyla ilgili “soru benzerliği iddialarının” gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Harbiye Şelaleleri

Hatay Turizm Derneği Başkanı Hakan Boyacı, Harbiye Şelalelerinin, kentin en önemli turizm yerlerinden biri olduğunu söyledi. Boyacı, çevresinde otel ve kafeteryalar olan mesire alanının girişinde yöresel ürünlerin satıldığını ifade ederek, mesire alanındaki hareketliliğin esnafı da mutlu ettiğini anlattı.

15 Milletvekilli

CHP Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “600 milletvekilinin 15’i yurt dışı seçim çevresi olsun. Oranın adayları olsun” diye konuştu.

İstihdam arttı

Türkiye’de istihdam edilenlerin sayısı, yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla 765 bin kişi artarak 30 milyon 775 bin kişiye ulaşırken, istihdam oranı 1,1 puanlık artışla yüzde 47,7 olarak kayıtlara geçti.

Bakanlık verisi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, tasarruf sahiplerinin üçte birinin döviz yerine kur korumalı TL mevduat hesabını tercih ettiğini bildirdi.

Staj deneyimi

Nobel İlaç’ın ödüllü staj programı ‘Kariyer Reçetesi’, gençlere özel bir staj deneyimi sunuyor. Yenilikçi bakış açısı ve fikirleri ile fark yaratan gençlere kapılarını açan programa, bu yıl 6 binden fazla öğrenci başvurdu.

Mülteci sayısı

Türkiye’de kayıt altına alınmış geçici koruma statüsündeki Suriyeli sayısı, 21 Temmuz 2022 tarihi itibariyle, bir önceki aya göre 33 bin 60 kişi azalarak toplam 3 milyon 651 bin 428 kişi oldu.

Yüzde 10,6 oldu

TÜİK, 2022 yılı ikinci çeyrek işsizlik rakamlarını açıkladı. Buna göre, yılın ikinci çeyreğinde işsiz sayısı 43 bin kişi azaldı. İşsizlik oranı, 0,4 puanlık azalış ile yüzde 10,6 seviyesinde gerçekleşti. Genç nüfus işsizlik oranı ise 0,4 puan geriledi.

Tarım-ÜFE

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi, bir aylık gerilemenin ardından yeniden yükselişe geçti. Tarım-ÜFE, Temmuz ayında, bir önceki aya göre yüzde 5, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 157,89 artış kaydetti.

Kaybolan Çekler

Son dönemde sıkça görülen ‘kargoda kaybolan çek” vakaları iş dünyasında mağduriyet yaratırken, konunun uzmanı hukukçular, mağduriyetin, mevzuata uyulmamasından kaynaklandığını vurguladılar.

KGF’de bakiye limiti

10 katına çıkartıldı

Reel sektörün finansmana erişim koşulları giderek zorlaşırken, ekonomik kriz dönemlerinde piyasaya cansuyu vermek amacıyla görevlendirilen Kredi Garanti Fonu (KGF), bir süredir yaşadığı durgunluğun ardından yeniden canlandırılıyor.

Dört büyükler için

Borç krizi sinyali mi?

Bankalar Birliği anlaşmasıyla uzun vadeye yayılan, ama 9 milyar TL’den 11.3 milyar TL’ye yükselen kulüplerin finansal borcu, sürdürülebilir olmaktan uzaklaşıyor.

İhaleler ötelendi

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 15 Haziran’da yayımlanan ilanlarla 24 ve 25 Ağustos tarihlerinde yapılacağı duyurulan Ankara-Kırıkkale-Delice ve Antalya-Alanya otoyol projelerinde ihale tarihleri ötelendi.

Otomotiv sektörü

Temmuz sonunda ÖTV söylentileriyle bekleme moduna geçen otomotiv piyasasında tedarik sorunu, finansmana erişimde zorluklar ve artan fiyatlara belirsizlik de eklenince, hem sıfır hem de ikinci el piyasasında durgunluk arttı.

Mülteci sorunu

Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Sosyoloji Bölümü Öğretim üyesi Dr. Ayşen Üstübici: “Nasıl geri döneceklerini değil, nasıl entegre olacaklarını düşünmek gerekiyor. Dengesiz yerleştirme, entegrasyon yerine mülteci karşıtlığını getirir!”

Kermes eleştirisi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ekonomik açıdan zor durumda olan esnafımız, haftalarca hatta aylarca süren kermesler sebebiyle iyice zor duruma giriyor” dedi.

Aylık can kaybı

400’ün üzerine çıktı

Kovid-19 nedeniyle, can kayıpları bir önceki aya göre iki kat arttı. Uzmanlara göre bu durumun temel sebepleri arasında, kişisel tedbirlerin bırakılması var. Uzmanlar, “maske” ve “hatırlatma dozuna” işaret ediyor!

Bakan açıkladı:

İndirim başladı!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde 30’dan fazla temel tüketim maddesinde indirimli fiyat uygulamasına gidildiğini belirterek, “Vatandaşımızın maruz kaldığı gıda enflasyonuyla mücadele etme konusunda kesin kararlıyız” dedi.

Hatay tarımı

Kendine özgü aroması ve kalitesiyle özellikle salça, baharat ve kurutmalık olarak kullanılan kapya biber, Antakya, Arsuz, Altınözü ve Reyhanlı ilçelerinde 27 bin dekar arazide üretiliyor.

İhracat verisi

Tekstil ve ham maddeleri sektörü, bu yılın Ocak-Temmuz döneminde 6,1 milyar dolar ile rekor ihracat gerçekleştirdi.

Gayrimenkul sektöründe

Emlakçılar inceleme altında

Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren ve ülke çapında ilan veren emlakçılara yönelik yürütülen risk analiziyle yapılan tespitler sonucu, saha denetimlerine de başlandı.

Engelli Personel

Başvurular başladı

Sağlık Bakanlığı, 1356 engelli sürekli işçi alacak. Adaylar, başvurularını, 15-19 Ağustos tarihlerinde Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) “esube.iskur.gov.tr” adresi üzerinden, çevrim içi olarak gerçekleştirebilecek.

Sonuçlar açıklandı

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları, ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” adresinde açıklandı.

Yüzde 99’u doldu

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Yükseköğretim kurumlarımızın kontenjanlarının yüzde 99’u doldu. Geçen yıl 164 bin olan boş kontenjan sayısı bu yıl 13 bine kadar düştü” dedi.

Sözleşmeli kadro

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gelecek günlerde, ilçelerden başlayarak, sözleşmeli kadronun yaygınlaştırılacağını belirterek, “Yeni uygulamada sözleşmeli doktorlar daha yüksek özlük haklarına sahip olacak” ifadesini kullandı.