Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

İHD’ye göre;

İskenderun Cezaevinde Hak İhlali İddiası…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi’ne göre, ilçe cezaevindeki mahkum ve tutuklulara yönelik hak ihlalleri iddiası var. İHD Genel Merkezi Komisyon üyesi Av. M. Sert’in okuduğu basın açıklamasında, İskenderun Cezaevi’nde insan hakları konusunda ihlaller yaşandığı öne sürüldü.

Samandağ’da, yeni ve farklı bir vizyonla…

Asi Şehir Festivali

Samandağ’da, farklı bir vizyonla, yeni bir festival hazırlığı yapılıyor. Müziğin dışında; spor, sanat ve doğa etkinlikleriyle, ilçede festival anlayışına yeni bir soluk katacağına inanılan Asi Şehir Festivali, 26-27-28 Ağustos tarihlerinde Tekebaşı ile Meydan Mahallelerinde düzenlenecek.

MKÜ’yü kazanıp kayıt yaptıran ilk 4 kişiye

Hatayspor Maçları Kombine Bileti

Antakya’daki bordo-beyazlı taraftarlar, takımın, iç saha maçlarında yeterli tribün desteği elde etmesi yönünde hayata geçirdikleri teşvik edici uygulamalarıyla dikkat çekiyor.

“Ölümüne Hatay” adlı sosyal medya hesabında, Mustafa Murat Midik, gelişmeyi şöyle paylaştı:

“Ölümüne Hatayspor Ailesi olarak, Mustafa Kemal Üniversitesi’ne kayıt yapan arkadaşlardan bize ilk ulaşan dört kişiye kombine, hediyemizdir.”

TMO güncelledi

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü, ton başına 14 bin lira olarak uygulanan kabuklu kırmızı mercimek alım fiyatının 15 bin lira olarak güncellenmesine karar verdi.

TOBB çağrısı

TOBB Yükseköğretim Meclisi İstişare Toplantısı’nda konuşan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Yükseköğretim sektörünün her zamankinden çok desteğe ve yakın ilgiye ihtiyacı olduğunu belirtmek isterim” dedi.

Yapı denetim

Yapı Denetim ve Deprem Mühendisliği Derneği Başkanı Nazmi Şahin, “2000 yılından sonra ülkemizde gerçekleşen depremlerde yapı denetim sisteminde denetlen hiçbir bina yıkılmamıştır” dedi.

AYM kararı

Anayasa Mahkemesi, parkta uyuşturucu kullandığı gerekçesiyle olay yerine gelen polisle yaşadığı arbedede yaşamını yitiren 14 yaşındaki çocuğun yakınları tarafından yapılan bireysel başvuruda “yaşam hakkının ihlal edildiğine” karar verdi.

Bakan açıkladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm destek ödemelerinde artışa gidildiğini belirterek, kira yardımlarının 1150 liradan 1500 liraya, 2000 liradan 2600 liraya çıkarıldığını duyurdu.

Sendikal Mücadele

HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, “Sendikal mücadelede, çalışma hayatında kadın konusunda, kadınların sendikal mücadeleye dahil edilmesi ve kadın-erkek, birlikte çalışma hayatında daha etkin, daha güçlü yer almamız için yapacaklarımız var” dedi.

İhracata destek

İhracat desteklerine yönelik Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Türk şirketlerinin uluslararası pazarlardaki rekabet güçlerinin ve ihracat olanaklarının artırılması için bir dizi destekte bulunulacak.

e-Devlet Kapısı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, adli sicil silme ve düzeltme talebi başvurularının dün itibariyle e-Devlet Kapısı’ndan alınmaya başlandığını bildirdi.

1356 engelli işçi

Mülakatsız alınacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, merkez ve taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere, 1356 engelli sürekli işçi alımının mülakatsız, noter kurasıyla olacağını bildirdi.

Denizler ısınıyor

Akdeniz’deki ısı artışı, denizlerdeki canlı yaşamını olumsuz etkiliyor. Yapılan araştırmaya göre, Akdeniz sıcaklığı mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üzerinde seyrederken; Kıbrıs, Lübnan ve Suriye kıyıları, ilk 3 sırada yer alıyor.

Makine ihracatı

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) verilerine göre, Türkiye’nin makine ihracatı, 7 ayda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 artarak 14,2 milyar dolar oldu.

Çiftçiye kredi

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri, tarımsal elektrik üretim bedeli kapsamında 10 milyon liraya kadar işletme kredisi kullandırabilecek.

Nükleer sızıntı

Ermenistan’ın Türkiye sınırı yakınında yer alan Metsamor Nükleer Santrali’nden kaynaklanabilecek olası bir sızıntıya karşı, Kars’taki arama ve kurtarma ekipleri eğitimlerini tamamladı.

Vatandaş ilgisi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, sosyal yardım ve sosyal hizmetlere erişimi kolaylaştırmak amacıyla mart ayında hayata geçirdiği “Aile Destek” mobil uygulamasını 6 ayda 38 bin kişi kullandı.

Emsal karar

AYM, çevresel etki değerlendirmesi yapılmadan, yaşadığı sitenin karşısına belediye tarafından Balık ve Su Ürünleri Toptancı Hali yapılmasından şikayet eden vatandaşın bireysel başvurusunda, özel hayata saygı hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Zincir Marketler

Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesiyle, büyük ölçekli perakende işletmeler ve tedarikçilerce ekmek üreticilerine yapılacak ödemenin tutarı, tarife fiyatının en az yüzde 80’i olarak tespit edildi.

RTÜK’ten ceza

RTÜK’ün, Halk TV, Tele1 ve HaberTürk’e para, Netflix’e de bir animasyonu katalogdan çıkartma cezası verdiği açıklandı.

Enflasyon Muhasebesi

Üyelerin “enflasyon muhasebesi” taleplerini getiren Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, işletmeler için enflasyon muhasebesinin zorunluluk halini aldığını söyledi.

KKM teminatlı

Ticari kredi dönemi

Bankalar, şirketlerin döviz mevduatını KKM’ye çevirme yarışına hız verdi. Şirketlerin döviz mevduatını KKM’ye çevirmesi durumunda bunu teminat kabul eden bankalar, yüzde 14-18 arasında ticari kredi faizi vermeye başladı.

Gündem: KOBİ’ler

Dijital dönüşüm…

KOBİ’lerin dijitalleşme süreçlerini hızlandırmak için, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ile Mastercard iş birliğinde yürütülen “KOBİ’lerin E-Karnesi” Projesi başladı.

Havadaki sıkıntı da

Maliyetler kıskacında

Ulaştırma Bakanlığı’nın tavan fiyat uygulamasını devreye sokmasının ardından, havayolu şirketleri, yakıt maliyetlerini karşılaması için dış hat seferlerini artırdı. İç hatlara yönlendirilen uçak sayısı azalınca, bu kez birçok yolcu bilet sıkıntısı yaşamaya başladı.

Ödenemeyen faturalara

CHP’den FON önerisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, iktidara gelmeleri halinde, abonelerin elektriğini kesmek yerine öncelikle voltajını düşüreceklerini, ödenmeyen faturaların bedelini karşılayacak bir fon kuracaklarını söyledi.

Mahkemeye taşındı

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, yapılması planlanan, ancak Kaymakamlıkça izin verilmeyen Zeytinli Rock Festivali mahkemeye taşındı.

Ziraat Odalarından

Aile İşletmeleri uyarısı

“Bu sektörü ayakta tutan aile işletmeleridir” diyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Ülke tarımının geleceği, aile işletmelerinin ayakta kalmasına bağlıdır. Bunu unutmayalım!”

85 milyonu aştı

TBB verilerine göre, yılın ikinci çeyreğinde toplam aktif dijital bankacılık müşteri sayısı 85 milyon 130 bine ulaşırken, internet bankacılığıyla yaklaşık 4 trilyon liralık, mobil bankacılıkla 7 trilyon liralık finansal işlem hacmi gerçekleştirildi.

Kontenjan ayrılacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinde ilk defa gençlerimize kontenjan ayıracağız” dedi.

Gençlere iyi haber

Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gençlerin yaz aylarında seyahat ederken 81 ildeki GSB yurtlarında ücretsiz konaklamasına imkan tanıyan “Seyahatsever” projesi kapsamında GSB yurtlarında kalınan gün sayısını 3 günden 5’e çıkardıklarını söyledi.

MEB hedefi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “3-5 yaşındaki okullaşma oranlarını OECD ülkelerinin okullaşma oranlarına eriştirmek için 3 bin yeni anaokulunu tüm Türkiye’ye kazandıracağız” dedi.

YÖK talebi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, vakıf üniversitelerinin, ücretlerden kaynaklı tereddütlerin kayıtlı öğrenci sayısını olumsuz etkilememesi için indirim kampanyası yapmasının faydalı olacağını bildirdi.

TARSİM’e ödül

TARSİM’in AR Sesli Poliçe Uygulaması, Avrupa ve Orta Asya’da Tarımda Dijital Mükemmellik Yarışması’nda, Finansal Hizmetler ve Sigorta kategorisinde 3.’lük ödülüne layık görüldü.

Kadına şiddette

Erkeğe eğitim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2 milyon erkeğe, aile içi ve kadına şiddetle mücadele kapsamında eğitim verildiğini bildirdi.

THY’ye yeni pilotlar

Türk Hava Yolları, büyüme hedefleri doğrultusunda Deneyimli kaptan pilot ve 2. pilot istihdam edeceğini duyurdu.

Emniyet duyurusu

EGM Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, bölücü terör örgütü PKK/KCK/PYD/YPG’nin uyuşturucu ticaretinden sağladığı gelirle ilgili detaylara yer verildi.