Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Savaş’tan Taziye Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Fırat Kalkan’ı Harekatı kapsamında Şehit olan Hataylı P.Uzm.Çvş. Mete Can için taziye mesajı yayımladı. Başkan Savaş, mesajında, “Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, Suriye’nin kuzeyindeki El Bab’ın Suflaniyah bölgesinde terör örgütü DEAŞ mensuplarınca bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda Şehit olan Dörtyol’u hemşehrimiz Piyade Uzman Onbaşı Mete Can ve diğer şehitlerimize Allah’tan rahmet, acılı Ailelerine başsağlığı diliyorum. Terörün her şeklini insanlık suçu olarak değerlendiriyor ve şiddetle kınıyoruz” dedi.

Uğur Dündar’la “Halk Arenası”
Cuma Günü Defne’de
Uğur Dündar’ın sunduğu Halk TV’deki Halk Arenası, 27 Ocak Cuma akşamı ilimiz Defne’den yayın yapıyor. Defne Belediyesi-ADD işbirliğiyle düzenlenecek programa; CHP Milletvekilleri Atilla Sertel, Tuncay Özkan ile Av. Murat Ergün katılıyor.

MÜSİAD’da Yeni Yönetim
Kısa adı MÜSİAD olan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin Hatay Şube başkanlığına M.Fatih Tosyalı yeniden seçildi. MÜSİAD’ın Yönetimi’nde şu isimler yer aldı:
M.Fatih Tosyalı, M.Şükrü Baysal, Şerif Tosyalı, Yusuf Arslan, Nuri Günal, Ali Özyurt, Cem Yusuf Güler, Abdullah Bozatlı, M.Ali Dokuzoğlu.

Vahit Halefoğlu vefat etti
Hatay’ın yetiştirdiği önemli insan, Dışişleri eski Bakanı Vahit Halefoğlu vefat etti. 19 Kasım 1919 Antakya doğumlu, Antakya Lisesi’ mezunu olan Vahit Halefoğlu, 1983’te Dışişleri Bakanlığı ve Ankara Milletvekilliği yaptı.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

İHD, İskenderun şube başkanı’nın serbest bırakılmasını istedi
İnsan Hakları Derneği Hatay Şube Başkanı Mithat Can, geçtiğimiz hafta gözaltına alınan İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk’un serbest bırakılmasını istedi. İHD Şube Başkanı Mithat Can, aynı operasyon çerçevesinde çok sayıda siyasi parti ve DKÖ üyesinin de gözaltına alındıklarını hatırlatarak, “Son aylarda insan hakları savunucularına yönelik yürütülen gözaltı ve tutuklama gibi baskıların arttığını görmek kaygı vericidir. İnsan hakları savunucuları olarak bizler, gözaltı işlemini yapan savcıları bir kez daha BM İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesi’ne uymaya davet ederek, İHD İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk’un derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” açıklaması yaptı.

EMITT fuarı hafta sonunda İstanbul’da
DOĞAKA destekli Hatay Standı Kültür-Turizm Müdürlüğü’nce açılıyor
Bu hafta sonunda İstanbul TÜYAP Fuarı’nda düzenlenecek olan EMITT Uluslararası Turizm Fuarı’na Hatay Valiliği de DOĞAKA desteğiyle katılıyor. DOĞAKA destekli hazırlanacak olan Hatay Standı’nı İl Kültür Turizm Müdürlüğü oluşturacak. 26-29 Ocak tarihlerinde düzenlenecek EMITT FUARI dolayısıyla İl Kültür Müdürlüğü’nce verilen bilgi ve değerlendirme şöyle:
“26- 29 Ocak 2017 tarihleri arası Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile İSTANBUL/Büyükçekmece’de bulunan TÜYAP Fuar Merkezinde düzenlenecektir.
Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarına (EMITT) 80 ülke ve yüzlerce turizm merkezinde 5.000 katılımcıyla yabancılara sunulan ucuz tatil imkanlarının erken rezervasyon projesi kapsamında vatandaşlarımızın da yararlanabile-ceği algısını geniş kitlelere yayabilmek amacıyla her yıl düzenlenmekte olup, Kültür ve Turizm Bakanlığı katkıları ile devam etmektedir.
Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarına (EMITT) ile; yeni işbirliği kurmak, mevcut iş bağlantılarınızı güçlendirmek, arz ve talep noktasında birebir yeni ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak, sektör uzmanları ile bir araya gelmek, bölgesel ve ulusal basında sektör ve hizmetler ile yer almak, turizm sektörü hakkında bilgi almak ve yenilikleri takip etmek, ve tanıtım çalışmaları yapılması amaçlanmaktadır.
Geçen yıl, 70 farklı ülkeden 4.500 katılımcının yer aldığı ve 64 farklı ülkeden, 56.124 kişinin ziyaret ettiği Fuar, Bakanlığımızca da desteklenmektedir. Her yıl olduğu gibi bu yılda Hatay İlinin doğal, tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtılarak; İlimizin bilinirliğin ve turizmden alınan payın arttırılmasına yönelik olarak, İlimiz turizm sektöründen ilgililer ile Hatay Valiliğini temsilen Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarına (EMITT) Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı işbirliğiyle katılım sağlanacaktır.”

Yarınki enerji kesintileri
Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin ilimizde şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları dolayısıyla yarın kesinti uygulanıyor.
İlimizde yarınki enerji kesinti programı şöyle:
Kırıkhan – Menderes Mahallesine 09: 00-17: 00 saatleri arası,
Arsuz- Gülcihan Mahallesine 08: 30-17: 30 saatleri arası,
Arsuz: Nardüzü Mahallesine 09: 00-17: 00 saatleri arası,
Defne: Harbiye Mahallesi’nde 09: 00-17: 00 saatleri arası,
Yayladağı -Karacurun Mahallesi’nde 09: 00-17: 00 saatleri arası,
Antakya-Gülderen, Oğlakören ve Dikmece mahallelerinde 09: 00-16: 00 saatleri arasında elektrik kesintisi uygulanacak.

Şikayetleri bildirin
HATSU, altyapı ile ilgili karşılaşılan sorunların ALO 185 HATSU İhbar ve İstek Hattı’na bildirilmesi halinde müdahalelerin daha hızlı gerçekleşeceğinin altını çizdi.

Kenetlenme zamanı
İkinci tur görüşmeleri tamamlanan yeni Anayasa tartışmalarına işaret eden AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, yeni anayasayla birlikte Türkiye’nin daha güçlü hale geleceğini vurguladı.
Atıç, çevremizde dış güçler ve işbirlikçileri tarafından oynanan oyunların bozulacağına inandığını sözlerine ekleyerek, vatandaşlardan bu zor dönemde birbirlerine kenetlenerek, vatan ve millet sevdası etrafında buluşmalarını istedi.

Ergin’den Bilecik’e başarı dileği
Adalet eski Bakanı Sadullah Ergin, TÜSİAD Başkanlığı’na Antakyalı bir kişinin seçilmesinin önemli olduğunu belirtti ve bu sonuca sevindiğini kaydederek başarı diledi.
Gazetemiz muhabirinin sorusuna cevaben, eski bBakan Sadullah Ergin’in TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ile ilgili görüşleri şöyle:
“Bu topraklarda doğup büyümüş, bu bölgenin ve bu beldenin insanı olan Erol Bilecik beyefendinin Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) Başkanı olması, bir Hatay’lı olarak hepimizi sevindirdi. TÜSİAD, Türkiye’nin sosyal, siyasi ve iktisadi hayatında önemli rol alan aktörlerden bir tanesidir. Önemli bir kuruluşumuz. Bu açıdan, Erol Beyi tebrik ediyorum. Hataylılar olarak, dualarımızın ve desteklerimizin onunla olması gerektiğini ifade ediyorum. İnşallah çok verimli bir başkanlık dönemi geçirecektir. TÜSİAD’ın isminin daha saygın ve daha yükseklere çıkacağı bir dönem olur diye ümit ediyorum.”

 

DOĞAKA, Uluslararası Mobilya Fuarı’nda

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) işbirliğinde, bölgemiz mobilya üretim firmaları; önümüzdeki 10 yılda ihracatta dünyanın ilk 7 ülkesi arasında yer almaya odaklanan Türk Mobilya Endüstrisi hedef pazarlarının alıcılarıyla, 24- 29 Ocak 2017 tarihlerinde İstanbul CNR EXPO Uluslararası Fuar Alanı’nda bölgemizi temsil etmeye hazırlanıyor.

Sektörün lider kuruluşu MOSFED– Mobilya Sanayicileri ve İşadamları Dernekleri Federasyonu ve CNR Holding kuruluşu İstanbul Fuarcılık A.Ş. işbirliğinde düzenlenen “CNR İMOB 2017 – İstanbul Mobilya Fuarı”na Hatay ilinden 15 ve Kahramanmaraş ilinden 1 firma olmak üzere, toplamda 16 mobilya üretim firması 1711 m2 lik alanda  katılım sağlamayı amaçlıyor.